Przejdź do treści

Gęsi smalec na kaszel? Właściwości, zastosowanie

Okłady ze smalcu gęsiego - sposób Anny Lewandowskiej na przeziębienie
Okłady ze smalcu gęsiego - sposób Anny Lewandowskiej na przeziębienie / Fot. Instagram.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Gęsi smalec to naturalny sposób na kaszel i przeziębienie – twierdzi Anna Lewandowska. Porada nie spodobała się Łukaszowi Durajskiemu, lekarzowi specjalizującemu się w dziedzinie pediatrii. „NIE MA dowodów naukowych, które potwierdzają te właściwości lecznicze smalcu z gęsi, dlatego nie zaleca się go stosować jako metody leczenia” – wyjaśnia ekspert.

Okłady z gęsiego smalcu na przeziębienie u dziecka?

Anna Lewandowska w drugiej ciąży nie zwalnia tempa. 31-latka trenuje i nieustannie publikuje na blogu i w mediach społecznościowych nowe posty. Ostatnio przyznała, że ma za sobą trzy nieprzespane noce, bo jej córka Klara jest chora. Pozostając w temacie zdrowia, trenerka w relacji na Instagramie zamieściła swój sposób na walkę z kaszlem i przeziębieniem dziecka. U niej sprawdzają się naturalne metody, a konkretnie okłady z gęsiego tłuszczu.

„Okład ze smalcu. Super rozgrzewa. Jest skuteczny na kaszel i przeziębienie” – napisała.

Na kolejnym slajdzie 31-latka dodała fragment artykułu ze swojego bloga.

„Leczenie naturalnymi metodami, opartymi na przepisach naszych babć, staje się coraz bardziej popularne. Jedną z takich metod jest okład ze smalcu. Pomoże Ci on w walce z kaszlem” – czytamy.

Gęsi smalec poleca Anna Lewandowska na przeziębienie

Anna Lewandowska poleca gęsi smalec na przeziębienie / Fot. Instagram.com

Lewandowska radzi nałożyć smalec gęsi na klatkę piersiową i powoli wsmarować w skórę. Następnie przykryć pergaminem i owinąć ręcznikiem. 31-latka znana jest z promowania zdrowego stylu życia i żywienia, nie dziwi więc fakt, że do leczenia swoich bliskich wykorzystuje również naturalne metody. Jednak czy działanie okładów z gęsiego smalcu zostało potwierdzone naukowo?

Gęsi smalec na kaszel u dziecka – co na to pediatra?

Do tego, by wypowiedzieć się o skuteczności smalcu jako metody leczenia przeziębienia i kaszlu, poczuł się wyzwany Łukasz Durajski. Pediatra, którego profil na Instagramie „Doktorek Radzi” obserwuje już 24,8 tys. osób, napisał, że okłady z gęsiego smalcu to jedna z „magicznych” metod stosowanych w medycynie ludowej.

„Niestety jego działanie pozostaje tylko w sferze marzeń, magii i domysłów. NIE MA dowodów naukowych, które potwierdzają te właściwości lecznicze smalcu z gęsi, dlatego nie zaleca się go stosować jako metody leczenia” – wyjaśnił.

View this post on Instagram

#DoktorekObalaMity #BujdaMedyczna Kochani dzisiaj zalała mnie fala pytań o skuteczność gęsiego smalcu na kaszel i przeziębienie w związku z wpisem @annalewandowskahpba @babybyann Skąd w ogóle pomysł? Oczywiście to jedna z magicznych metod stosowanych w medycynie ludowej. Niestety jego działanie pozostaje tylko w sferze marzeń, magii i domysłów. Jednak NIE MA dowodów naukowych, które potwierdzają te właściwości lecznicze smalcu z gęsi, dlatego nie zaleca się go stosować jako metody leczenia. Czyżby kolejna nominacja do #biologicznabzduraroku @to.tylko.teoria ? @crazynauka co wy na to? _____________ Na czym opiera się medycyna ludowa? NA GDYBANIU I DOMYSŁACH "Gęsi smalec to PODOBNO sprawdzony sposób na przeziębienie." "W lecznictwie ludowym czystym gęsim smalcem smaruje się klatkę piersiową i plecy przed snem." "PODOBNO gęsi smalec jest też skuteczny w leczeniu bólu stawów, bioder oraz kręgosłupa." PoradnikZdrowie.pl ____________ #NaukaRządzi #PoProstu #medycynaludowa #alternatywaNIEmedycyna #zdrowiedziecka #omg #?‍♂️

A post shared by Łukasz Durajski (@doktorekradzi) on

Zdaniem Durajskiego medycyna ludowa opiera się na gdybaniu i domysłach.

Smalec z gęsi na kaszel – Biologiczna Bzdura Roku 2020?

Lekarz w dalszej części swojego wpisu zasugerował, że teoria Anny Lewandowskiej zasługuje na tytuł Biologicznej Bzdury Roku 2020. Nie trzeba było długo czekać, by Łukasz Sakowski, biolog z Poznania, bloger naukowy i organizator plebiscytu na Biologiczną Bzdurę Roku, nominował trenerkę do udziału w tegorocznym plebiscycie.

„Anna Lewandowska w roku 2017 za stwierdzenie, że smalec gęsi to źródło białka, zajęła drugie miejsce w Biologicznej Bzdurze Roku. W 2020 wraca ze smalcem gęsim jako środkiem na przeziębienie i kaszel oraz nową szansą na pierwsze miejsce w plebiscycie” – napisał.

Niedługo po tym Lewandowska postanowiła wytłumaczyć się ze swojej propozycji na domowe leczenie.

„Niech każdy robi to, co chce. Niech każdy stosuje takie rzeczy, które być może twojemu dziecku pomagają. Mojemu dziecku pomogło. Trzy dni, zdrowa, szczęśliwa, uśmiechnięta i to jest najważniejsze. Chyba że wybieracie od razu podanie antybiotyku, to już zostawiam wam” – powiedziała w relacji na Instagramie.

4 zasady bezpiecznego smażenia. Sprawdź, czy stosujesz je w swojej kuchni!

Gęsi smalec – właściwości

Oczywiście sposób, który Anna Lewandowska wykorzystuje do walki z kaszlem i przeziębieniem, nie jest niczym nowym. Po gęsi tłuszcz sięgały nasze mamy i babcie. Do dziś wiele osób jest przekonanych, że poza leczeniem infekcji gęsi smalec pomaga na:

  • żylaki,
  • hemoroidy,
  • zmarszczki na twarzy,
  • rozstępy
  • stawy.

Trzeba mieć jednak na uwadze, że nie istnieją żadne dowody naukowe, które potwierdzałyby jego skuteczność. Coś, co sprawdza się u jednej osoby, nie oznacza, że u nas też zadziała. Naturalnymi metodami być może warto się wspierać, ale nigdy nie zastępować nimi konsultacji u specjalistów.

Zastosowanie gęsiego smalcu w kuchni

Smalec gęsi ma niską temperaturę topnienia i dymienia, co oznacza, że nie jest produktem dobrym do smażenia. Ma co prawda lepszy skład niż zwykły smalec (100 g gęsiego smalcu zawiera ok. 30 g kwasów nienasyconych, dzięki czemu ma obniżać obniża zły cholesterol; zwykły smalec zawiera połowę tego), jednak nie stanowi pożądanego składnikiem diety. Poza tym, że jest wysokokaloryczny, tak jak pozostałe tłuszcze zwierzęce sprzyja rozwojowi chorób cywilizacyjnych, w tym chorób układu krążenia i otyłości.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.