Przejdź do treści

Wspólnie możemy zatrzymać epidemię przemocy. Zostań wirtualną wolontariuszką Centrum Praw Kobiet

dziewczyna z telefonem
Wspólnie możemy zatrzymać epidemię przemocy. Zostań wirtualną wolontariuszką Centrum Praw Kobiet / Rawpixel
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Alergia – przyczyny, rodzaje, objawy, diagnostyka i leczenie
Lekarz z Przemyśla twierdził, że amantadyna wyleczy Polaków z COVID-19 w ciągu 48 godzin. Teraz Ministerstwo Zdrowia zakazało jej stosowania
Lekarz z Przemyśla twierdził, że amantadyna leczy z COVID-19 w ciągu 48 godzin. Ministerstwo Zdrowia zakazało jej stosowania
Portret za Osocze
Portret za osocze. Rewelacyjna akcja fotografki z Legnicy
Szczepienia na koronawirusa w Polsce coraz bliżej. Jak będzie wyglądał proces szczepień?
Szczepienia na koronawirusa w Polsce coraz bliżej. Jak będzie wyglądał proces szczepień?
leki kontra papierosy
Palenie papierosów zmienia działanie leków. Także w przypadku biernych palaczy!

Centrum Praw Kobiet po raz kolejny wychodzi z inicjatywą wsparcia dla kobiet, które w czasie społecznej izolacji doświadczają przemocy. Tego wsparcia może udzielić każda z nas – jako wirtualna wolontariuszka.

Epidemia koronawirusa i przemocy

Epidemia koronawirusa wciąż zmusza ludzi na całym świecie do pozostawania w domach. W niektórych rodzinach zamknięcie w czterech ścianach może nasilać tarcia i prowadzić do wybuchów agresji. Dlatego absolutnie nie powinnyśmy dawać się zwieść danym mówiącym, że koronawirus łagodniej obchodzi się z kobietami. Jak już wskazywały rozmaite raporty, to właśnie kobiety (a w wielu przypadkach również dzieci) społeczne koszty epidemii odczują najboleśniej na swojej skórze.

W Polsce – jak wskazują policyjne statystyki – rocznie aż 88 tys. osób pada ofiarą przemocy domowej (dane dotyczą działań podjętych w procedurze „Niebieskiej Karty” wyłącznie przez policję, bez danych z działalności innych, upoważnionych do zwalczania przemocy domowej). Z czego miażdżąca większość, bo blisko 80 tys. ofiar to kobiety i dzieci.

Niedawno pisałyśmy o tym, że  Centrum Praw Kobiet uruchomiło na swojej stronie chat, za pomocą którego kobiety zamknięte w domach ze swoimi oprawcami mogą porozmawiać ze specjalistkami fundacji.  Dziś organizacja proponuje innych sposób wsparcia dla kobiet – to wsparcie, którego może udzielić każda z nas. Jak czytamy na profilu instagramowym Centrum Praw Kobiet:

„To tylko post, zwykły post, których na Instagramie znajdziesz miliony. Ma jednak jedną wyjątkową cechę. Dzięki niemu możesz nieść pomoc, nie wychodząc z domu”.

Kobieta trzymająca telefon

Każda z nas może zostać wirtualną wolontariuszką

Do wzięcia udziału w tej inicjatywie nie potrzeba wiele: wystarczy dostęp do internetu i chęć dołączenia do drużyny wirtualnych wolontariuszek Centrum Praw Kobiet. Jak czytamy w najnowszym wpisie fundacji na Instagramie:

„Pomóż nam pokonać epidemię przemocy domowej. Jeśli chcesz zostać wirtualnym wolontariuszem wśród swoich znajomych, udostępnij nasze stories na swojej tablicy poprzez zrobienie screena.  Udostępniając stories, deklarujesz, że udzielisz pomocy każdej kobiecie, która zgłosi się do Ciebie”.

Działania organizowane są pod hasłami #ZostańWDomu i #WyjdźZPomocą. Na czym konkretnie miałaby polegać taka pomoc dla kobiety w potrzebie?

„Możesz wesprzeć ją dobrym słowem, podtrzymać na duchu, pomóc jej w kontakcie ze specjalistą”.

Na tym oczywiście możliwości się nie kończą. Jeśli nie czujesz się na siłach, by wziąć udział w akcji, pomóż dowiedzieć się o niej znajomym:

„Jeśli chcesz poinformować innych o tej akcji, wystarczy, że udostępnisz ten post. Liczymy na Ciebie! Pamiętaj, wyjście z pomocą, to też jakieś wyjście” – apeluje na koniec Centrum Praw Kobiet.

Redakcja „Hello Zdrowie” dołącza do tego apelu. Epidemię przemocy i obojętności można zatrzymać dzięki międzyludzkiej solidarności. W czasie pandemii, w czasie szczególnej odpowiedzialności za siebie nawzajem, za zdrowie, życie i bezpieczeństwo zarówno własne, jak i innych, pamiętajmy o solidarności z osobami, które mogą nie mieć siły albo wiedzy, jak sobie pomóc.

View this post on Instagram

To tylko post, zwykły post, których na Instagramie znajdziesz miliony. Ma jednak jedną wyjątkową cechę. Dzięki niemu możesz nieść pomoc nie wychodząc z domu🏡 Pomóż nam pokonać epidemię przemocy domowej. 💜 Jeśli chcesz zostać wirtualnym wolontariuszem wśród swoich znajomych, udostępnij nasze stories na swojej tablicy poprzez zrobienie screena (nasza relacja publikowana jest codziennie w godzinach porannych)💪 Udostępniając stories deklarujesz, że udzielisz pomocy każdej kobiecie, która zgłosi się do Ciebie. Możesz wesprzeć ją dobrym słowem, podtrzymać na duchu, pomóc jej w kontakcie ze specjalistą. 💜 Jeśli chcesz poinformować innych o tej akcji, wystarczy, że udostępnisz ten post. Liczymy na Ciebie! Pamiętaj, wyjście z pomocą, to też jakieś wyjście👍 #ZostańWDomu #WyjdźZPomocą Ilustracje: Magdalena Koźlicka Animacje: Mumba Studio

A post shared by Centrum Praw Kobiet (@centrumprawkobiet) on

Janina Ochojska

Centrum Praw Kobiet

Fundacja Centrum Praw Kobiet działa w Polsce od stycznia 1995 r. Pomoc kobietom, których prawa są łamane (a szczególnie tym, które doświadczają różnych form przemocy), zawsze była i jest po dziś dzień najważniejszą częścią jej działalności. Fundacja pracuje z kobietami w oparciu o przekonanie, że potrafią one znaleźć w sobie siłę, aby uwolnić się z krzywdzących związków, w których są bite i maltretowane.

„Zaczynałyśmy od pomocy prawnej, z czasem nasza oferta poszerzała się o inne formy pomocy… Obecnie, poza doradztwem prawnym i w zależności od lokalizacji: Warszawa, Gdańsk, Kraków, Łódź, Wrocław, Żyrardów – obejmuje: pomoc psychologiczną, asystowanie kobietom w sądach i na policji, zapewnienie bezpiecznego schronienia, prowadzenie grup wsparcia i telefonu zaufania, a także pomoc socjalną i doradztwo zawodowe” – czytamy na stronie Centrum Praw Kobiet.

Kobiety mogą skorzystać zarówno z długofalowej pomocy, jak również poprzestać na jednorazowej konsultacji, która pomoże im uporządkować sytuację życiową i znaleźć sposoby na wprowadzenie zmian.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Ojciec przytula córkę

„Zakrywaj usta, ale nie milcz”, „Myj ręce, ale nie umywaj ich od odpowiedzialności”. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę zwraca uwagę na „Pandemię przemocy” wobec najmłodszych

Tabletki

Chory na COVID-19 lekarz Dawid Ciemięga radzi, jak wspomagać swoje leczenie w domu

Koronawirus. WHO alarmuje o dramatycznych danych w Europie

Karetka pogowia i SOR

Ratownik medyczny Jan Świtała o koronawirusie: Te igrzyska są dopiero przed nami. Po nich zacznie się rozliczanie z każdego trupa

Dariusz Gnatowski

Nie żyje Dariusz Gnatowski. Aktor miał 59 lat

„Pokażmy, jak to jest cały dzień pić kawę, machać klapkiem i czekać, aż ktoś zapuka kijem w parapet”. Pracownicy ochrony zdrowia odpowiadają Jackowi Sasinowi wymownymi zdjęciami

Lekarka w kombinezonie ochronnym stoi w szpitalu

Lek. med. Tomasz Siegel: w całym kraju nie ma już dawno miejsc dla chorych z COVID-19. Podawane statystyki są fikcją

Aktywistka o filmie, który otrzymała: Jestem człowiekiem, nie świnią. Dlaczego ludzie nie potrafią uszanować tego, że ktoś jest chudy, szczupły lub gruby?

Lekarze w szpitalu w kombinezonach ochronnych

Co z lekiem na koronawirusa? Minister zdrowia wyjaśnił, czy dostawy remdesiviru trafią do Polski

Kobieta w maseczce ochronnej

Koronawirus w Polsce. Rekordowa liczba potwierdzonych przypadków zakażeń

Lekarze zakładają rękawiczki ochronne

Lekarz Bartosz Fiałek o koronawirusie w Polsce: schyłkowa niewydolność systemu zbliża się wielkimi krokami

Kobieta siedzi na schodach. Zakrywa się kapeluszem

Niedobór witaminy D zwiększa ryzyko wystąpienia COVID-19. Pokazują to najnowsze badania

Kobieta w maseczce ochronnej siedzi na krześle

„Od soboty strefa żółta na terytorium całego kraju” – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki

Kobieta pracuje w laboratorium

Polscy naukowcy opracowali test na koronawirusa, którego wynik otrzymamy po godzinie!

Lekarze stoją przy łóżkach pacjentów w szpitalu

W Polsce kończą się zapasy leku na COVID-19. Szpitale bezradne

„Głównym problemem w relacjach psio-ludzkich jest to, że mówimy w innych językach”. Zofia Zaniewska-Wojtków i Piotr Wojtków, behawioryści psów, tłumaczą nam mowę czworonogów

Kobieta w kombinezonie ochronnym siedzi pod ścianą

Dr Stefano Nava: jako lekarz zdaję sobie sprawę, że niektórzy pacjenci przeżywają, a inni umierają, ale ta choroba ukazała mi prawdziwy obraz ludzkich ograniczeń

Kobieta w skafandrze ochronnym

Zasady zlecania testów na koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia podało wytyczne

Tabletki

Rosyjski lek na COVID-19 już w aptekach. Jego cena: równowartość średniej rosyjskiej emerytury

Spirometria

Spirometria w czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Dlaczego większość gabinetów jej nie wykonuje?

Benjamin Netanjahu

Izrael ponownie wprowadza lockdown z powodu koronawirusa. Liczba zakażeń w tym kraju drastycznie rośnie

Ludzie w maseczkach ochronnych

Padł kolejny światowy rekord zakażeń SARS-CoV-2. Gdzie jest ich najwięcej?

Kobieta w maseczce

Połowa ozdrowieńców z włoskiego Bergamo wciąż nie czuje się w pełni sił

Kobieta w laboratorium

Wstrzymano testy szczepionki przeciw COVID-19. Powodem groźna reakcja u jednego z ochotników

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

„Zdarzało się, że nie szłam do pracy, bo nie mogłam przestać się masturbować. Jestem uzależniona od seksu i miłości”

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Dlaczego możesz nie mieć ochoty na seks? Zabójcy libido

Dlaczego możesz nie mieć ochoty na seks? Zabójcy libido

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Czym jest aborcja eugeniczna? Czy jest legalna w Polsce? Dlaczego budzi kontrowersje?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?