Przejdź do treści

Większa efektywność, czas na hobby i mniej zwolnień lekarskich. Kto najbardziej skorzystałby na czterodniowym tygodniu pracy?

Spełniony i wypoczęty pracownik to także duża korzyść dla firmy \źródło: Istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Szczęśliwsi i mniej zestresowani niż zwykle pracownicy, więcej czasu dla bliskich lub na hobby, większa równowaga w obowiązkach domowych – to tylko kilka z wielu zalet 4-dniowego tygodnia pracy. Badacze pracujący nad tym zagadnieniem wskazują jeszcze wiele innych korzyści, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy. Na tym pomyśle skorzystałoby również środowisko. W jaki sposób? Wyjaśniają to w swoim wpisie na Instagramie Maja Kamińska i Damian Paradowski, nauczyciele medytacji i technik oddechowych.

Mniej stresu, więcej korzyści

Autorzy profilu @uważne głowy powołując się na źródła wskazują, że wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy byłoby świetnym rozwiązaniem dla pracownika, pracodawcy i klimatu. W USA i w Irlandii przeprowadzono pilotażowy program 4 Day Week Global. Wynika z niego, że:

  • Przychody wzrosły o 37, 55 proc. w porównaniu do tego samego okresu poprzedniego roku.

  • 67 proc. pracowników jest mnie wypalonych.

  • Problemy ze snem spadły o 8 proc.

  • Dodatkowy dzień wolnego zwiększył ilość aktywności fizycznej o 23 minuty tygodniowo.

  • Zmniejszyła się liczba dni chorobowych.

Maja Kamińska i Damian Paradowski, nauczyciele medytacji i technik oddechowych, przytaczają też wnioski z podobnego badania przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii. Trwały one sześć miesięcy. I tak:

  • 78 proc. pracowników było bardziej szczęśliwych i zgłaszało niższe problemy odczuwanego stresu.

  • Przejście na 4- dniowy tydzień pracy już zaoszczędziło brytyjskim firmom około 92 miliardów funtów rocznie.

  • Szacuje się, że pracownicy Wielkiej Brytanii tygodniowo przejechaliby średnio o 557, 8 miliona mil mniej.

Dodatkowo, kiedy jedna z firm przestawiła się na czterodniowy tydzień pracy, pracownicy odnotowali 50 proc. wzrost czasu przeznaczonego na rodzinę hobby.

Autorzy profilu powołując się na ekspertów piszą, że 4-dniowy tydzień pracy jest koniecznym krokiem do wykonania. Najbardziej zależałoby na tym pokoleniu Z i Millenialsom, którzy dbają o równowagę między pracą a życiem prywatnym. I którzy wolą gromadzić doświadczenia niż dobra materialne. Z takiego rozwiązania na pewno skorzystałyby też kobiety, bo to one najczęściej rezygnują z pracy zawodowej na rzecz rodziny.

I jeszcze jedna dobra wiadomość: 4-dniowy tydzień pracy na pewno byłby z korzyścią dla środowiska.

„Gdybyśmy spędzali o 10 proc. mniej czasu w pracy, nasz ślad węglowy zmniejszyłby się o 14, 6 proc. Cały dzień wolny w tygodniu zmniejszyłby zatem nasz ślad węglowy o prawie 30 proc.” – czytamy we wpisie.

Uważne Głowy – kto stoi za tym profilem?

Uważne Głowy to profil na Instagramie prowadzony przez Maję Kamińską i Damiana Paradowskiego, studentów psychologii klinicznej na finiszu, nauczycieli medytacji i technik oddechowych. Na co dzień eksplorują świat badań naukowych w poszukiwaniu najnowszych perełek ze świata mindfulness. Ich misją jest odczarowanie medytacji w taki sposób, by odróżnić to, co w świecie uważności działa, od tego, co nie do końca się sprawdza i jest jedynie reliktem dawnych tradycji. Prywatnie zapaleni podróżnicy, sceptycy i olbrzymi fani piesków. Obecnie ich profil obserwuje ponad 48 tys. osób.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Uważne Głowy (@uwazne.glowy)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: