Przejdź do treści

Ogórki kiszone – właściwości zdrowotne i 3 niezawodne przepisy

Ogórki kiszone - właściwości zdrowotne i 3 niezawodne przepisy
Ogórki kiszone - właściwości zdrowotne i 3 niezawodne przepisy/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ogórki kiszone, inaczej kwaszone, to samo zdrowie! Są niskokaloryczne,mają mnóstwo drogocennych wartości odżywczych,  na układ pokarmowy działają jak naturalny probiotyk i wspierają układ odpornościowy. Jak zrobić tradycyjne, klasyczne ogórki kiszone o staropolskim smaku? A jak przygotować bardziej odważną ich wersję? Sprawdź nasze przepisy – zarówno początkujący, jak i zaawansowani znajdą coś dla siebie.

Jak zrobić ogórki kiszone?

Prędzej czy później dotyka to każdego z nas: chęć przygotowania własnego słoika kiszonych ogórków. Pachnących czosnkiem i koperkiem, chrupiących i jędrnych, idealnych na kanapkę i do chrupania prosto ze słoika. Mamy trzy przepisy – dla początkujących, nieco wtajemniczonych i kiszonkowych wymiataczy.

Wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Jeśli będziemy przestrzegać kilku prostych zasad, szybko staniemy się specjalistami od kiszenia. Najważniejsze są oczywiście ogórki: najlepiej sprawdzają się małe, młode okazy. Jeśli użyjecie do kiszenia przerośniętych, pustych w środku i starych warzyw, nie łudźcie się, że wyjdą smaczne.

Druga sprawa to dodatki: klasycznie wkładamy do słoików łodygi kopru, chrzan (korzeń i liście), czosnek (z tym nie można przesadzić), a co bardziej zaawansowani wzbogacają smak ogórków liśćmi porzeczki czy dębu. Te ostatnie również mają właściwości konserwujące. Zalewa do ogórków kiszonych to solanka, czyli przegotowana wodą z dodatkiem soli kamiennej – najpopularniejszy przelicznik to 1 łyżka soli na 1 litr wody.

Jak układać ogórki do kiszenia?

Kolejna sprawa to kwestia techniki – nawet najlepsze jakościowo składniki mogą się zepsuć, jeśli popełnimy kilka błędów podczas procesu przygotowywania ogórków. To, że słoiki, w których trzymamy ogórki, powinny być czyste, to rzecz oczywista, ale nie każdy wie, że ogórki do kiszenia musimy układać bardzo ciasno. Jeśli tego nie zrobimy, wypłyną ponad powierzchnię wody, zmiękną i będą niejadalne (podobnie postępujemy, gdy chcemy zrobić ogórki kiszone w plasterkach)

Ogórki kiszone można robić w słoikach, ceramicznych wiaderkach i drewnianych beczkach. Grunt, żeby miały staropolski smak i były intensywne, twarde, chrupiące.

Ogórki kiszone dla początkujących – przepis do słoików

Kiszonkowym laikom polecam przepis na ogórki dla początkujących. Jest najbliższy temu, jak się robi tradycyjne bądź klasyczne ogórki kiszone.

A jeśli złapiecie już ogórkowego bakcyla, możecie pójść krok dalej i poszaleć z dodatkami. Może skusicie się na ogórki w ostrej zalewie, z dodatkiem chilli? Nie dość, że pyszne, to jeszcze piękne – czerwone papryczki świetnie ożywiają ogórkową zieleń. Chcecie się na ogórkach mocniej wyżyć? Jeśli tak, polecam przepis na obłędne ogórki w zalewie curry.

Zdjęcie: Ania Włodarczyk | Strawberries from Poland

Składniki:

– 1 kg dobrych ogórków gruntowych
– kilka łodyg kopru
– korzeń i liście chrzanu
– czosnek w ząbkach
– sól kamienna niejodowana

Przygotowanie:

Ogórki myjemy i osuszamy (najlepiej, by były niewielkie i równej wielkości). Na dno wyparzonych, wysuszonych, dużych słoików układamy po 1 ząbku obranego czosnku, łodygę kopru i kawałek chrzanowego liścia. Następnie układamy w słoiku ciasno ogórki, dodając ok. 5-cm kawałek obranego korzenia chrzanu pokrojonego w paski i kolejny ząbek czosnku. Można dodać liść dębowy lub porzeczki. Wkładając ogórki do słoików, należy uważać, by zachować wolną przestrzeń ok. 3 cm od pokrywki.

Zagotowujemy wodę z solą kamienną, na każdy litr wody dajemy 1 łyżkę soli. Kiedy sól się rozpuści, a woda zagotuje, zalewamy nią ogórki. Zalewa na ogórki kiszone powinna przykrywać je w całości, inaczej się popsują. Zakręcamy słoiki, pozostawiamy w ciepłym miejscu na 3‒4 dni. Po upływie tego czasu odstawiamy słoiki w chłodne miejsce, by zatrzymać proces kiszenia (po kilku dniach mamy ogórki małosolne, czyli ogórki kiszone krótko ).

Ostre pikle ogórkowe w słoikach – przepis

3 x kiszone ogórki

Składniki:

– 2 kg ogórków gruntowych równej wielkości
– 2,5 łyżki soli
– 1 papryczka chilli (pokrojona w plastry) 

Na zalewę:

– 400 g cukru
– 300 ml octu
– 7 łyżek oleju
– 1 łyżeczka chilli w proszku
– 4 ząbki czosnku

Przygotowanie:

Umyte ogórki kroimy w słupki. Posypujemy solą i odstawiamy na kilka godzin, by puściły sok (gdy ogórki puszczą sok, odlewamy go).

W międzyczasie przygotowujemy zalewę: w garnku umieszczamy ocet, cukier, chilli w proszku oraz pokrojony w plasterki czosnek. Zagotowujemy, mieszając miksturę – cukier powinien się rozpuścić. Zdejmujemy z ognia, dodajemy olej.

Odsączone ogórki umieszczamy ciasno w wyparzonych słoikach, do każdego dodajemy plasterki papryczki chilli, zalewamy gorącą zalewą i bardzo mocno zakręcamy.

Chrupiące ogórki kiszone w plasterkach z dodatkiem curry – przepis

3 x kiszone ogórki

Składniki:

– 1 kg ogórków
– 2 średniej wielkości cebule

Na zalewę:

– 1 l wody
– 250 ml octu
– 220 g cukru
– 1 łyżka soli
– 2 łyżki curry w proszku
– 1 łyżeczka gorczycy 

Przygotowanie:

Umyte ogórki obieramy ze skórki i kroimy w plasterki, cebulę kroimy w piórka. W garnku mieszamy składniki zalewy i zagotowujemy. Gdy cukier się rozpuści, zdejmujemy z ognia.

W wyparzonych słoikach układamy warstwami ogórki, następnie cebule (pozostawiając ok. 2 cm wolnej przestrzeni od pokrywki). Zalewamy zalewą. Słoiki zakręcamy i pasteryzujemy przez 5 minut (czyli gotujemy na malutkim ogniu, zachowując odstępy między słoikami, a po zgaszeniu ognia trzymamy w wodzie jeszcze 1 minutę).


Ania Włodarczyk – na co dzień prowadzi bloga Strawberries from Poland, na którym łączy swoje trzy największe pasje: pisanie, fotografię i kulinaria. I robi to po mistrzowsku.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: