Przejdź do treści

Jak dobrze… robić brzuszki

Jak dobrze... robić brzuszki
Naucz się robić brzuszki!, video: connectmedica tv
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Odchudzone wersje świątecznych dań
Chora kobieta stoi z kubkiem w ręku i chusta na głowie i patrzy przez okno
Przełom w leczeniu chorób nowotworowych. „Ostatnia nadzieja dla pacjentów bez nadziei”
Kobieta w ciąży trzyma w ręku zdjęcie z badania USG
Rezygnacja z Banku Tkanek Germinalnych. Czy jest szansa dla kobiet chorych na raka?
kobieta używająca mikroskopu
Leki na cukrzycę i nadciśnienie sposobem na raka?
wegański stek wydrukowany w drukarce 3D
Wegański stek z drukarki 3D

Brzuszki – najbardziej popularne z ćwiczeń rzeźbiących sylwetkę. Można robić je w ramach treningu w fitness klubie albo w domu. Nieważne, gdzie. Ważne, jak. Jak robić brzuszki, by ćwiczenia były najbardziej efektywne i nie skończyły się bólem w okolicach karku? Oto krótka instrukcja!

Po pierwsze – od samego robienia brzuchów – nie schudniemy. Aby pozbyć się znienawidzonego tłuszczyku, musimy wysilić się znacznie bardziej i przede wszystkim zmienić dietę. „Brzuszki” również stanowią klucz do sukcesu, ale tylko, jeśli wykonujemy je prawidłowo. Bo te z pozoru banalne ćwiczenia sprawiają wiele problemów – głównie technicznych, co może skutkować bólami odcinka lędźwiowego oraz karku.

Oto 5 najważniejszych zasad:

– Nie nadwyrężaj karku. Ręce powinny być delikatnie ustawione tuż za uszami (ledwie dotykając głowy). Odrywamy łopatki, spinając brzuch. Mięśnie karku podczas ćwiczeń mają być rozluźnione.

– Nie wstrzymuj oddechu. Brzuszki wykonywane przy wstrzymanym oddechu narażają na dyskopatię i utrudniają wykonywanie ćwiczeń.

– Uważaj na okolicę lędźwiową. Ból w lędźwiach to najczęściej efekt nieprawidłowej techniki. Przy ćwiczeniach „na plecach” należy zwrócić uwagę, by część lędźwiowa kręgosłupa była „przyklejona” do podłogi. A przy pełnych skłonach – plecy powinny być ustawione delikatnie w literę „C”.

– Wykonuj nie tylko spięcia. Dobry trening brzucha to taki trening, w którym będziemy wykonywać ćwiczenia na wszystkie partie mięśni (mięsień prosty, mięśnie skośne brzucha: zewnętrzne i wewnętrzne oraz mięsień poprzeczny brzucha). Urozmaicajmy ćwiczenia na przykład: podporami przodem (pozycja jak do pompki, czyli tzw. deska zwykła lub deska na przedramionach z niższym ustawieniem ciała), podporami bokiem (na jednej ręce), rowerkiem (kolistymi ruchami nóg w przód i w tył na leżąco) czy skrętami tułowia.

– Nie zapominaj o mięśniach głębokich. Włącz do treningu ćwiczenia równoważne, które zaangażują wszystkie mięśnie brzucha – doskonale sprawdzają się ćwiczenia na piłce stabilizacyjnej, BOSU, albo podpory z unoszeniem jednej nogi albo ręki (trzeba pamiętać, aby nie rotować na boki bioder – skręcamy się najczęściej nieświadomie, chcąc utrzymać równowagę).
 

Kasia Bigos, trenerka fitness, crossFit i pole dance, autorka programu treningowego FireWorkout, prowadzi zajęcia w Studio Solec, FreeArt Fusion oraz CrossFit MGW.

 

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Kasia Bigos o przepuklinie pępkowej. „Po ciąży pępek nie wrócił do dawnego kształtu”

Jedzenie dla kształtów

Trenować przed czy po posiłku?

Obsesja na punkcie wagi?

Czy owoce faktycznie tuczą?

Czy owoce faktycznie tuczą?

Magia naturalnego oddechu

Co zjeść przed treningiem? Stek wołowy z frytkami z batatów i pastą z awokado

Co zjeść przed treningiem? Stek wołowy z frytkami z batatów i pastą z awokado

Odchudzanie – o czym musisz pamiętać?

Podejmij się wyzwania – Fitness challenge

Metabolizm – czym jest i co na niego wpływa

Otwórz klatkę – weź oddech cz. 2

Otwórz klatkę – weź oddech cz. 1