Przejdź do treści

Stanie na głowie – joga, technika. Jak się tego nauczyć?

Stań na głowie
Jak stać na głowie? Fot. Katarzyna Milewska
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Stanie na głowie i joga poprawiają koncentrację – trudno temu zaprzeczyć. Co więcej, to nie wszystkie korzyści, które z tego wynikają. Okazuje się, że świat widziany do góry nogami daje znacznie więcej.

Stanie na głowie – joga

O tym, że stanie na głowie przynosi wiele korzyści, wiedzą ci, którzy systematycznie wykonują jogowe asany. Należy ono do tzw. pozycji odwróconych. Stanie na głowie w jodze, określane jako „sirsasana”:

  • stymuluje cały organizm, poprawiając krążenie i wzmacniając cały system nerwowy,
  • korzystnie wpływa na emocje i funkcjonowanie mózgu, który jest lepiej ukrwiony, a więc i dotleniony.

Jest to zatem energetyczny zastrzyk i świetne ćwiczenie przed pracą.  W staniu na głowie kontrolę przejmuje siła ciążenia, zmieniając kierunek przepływu krwi w układzie krążenia, co znacznie ułatwia pracę serca.

Stanie na głowie – technika

Jeśli nigdy na rękach nie stawaliście, musicie wiedzieć, że należy się do tego ćwiczenia odpowiednio przygotować. Jak? Przede wszystkim należy wzmocnić ręce, barki, szyję i brzuch, a także popracować nad balansem. Wasz ciężar w tej pozycji podtrzymują głównie ręce, a masę ciała przyjmują na siebie ręce, barki, a nawet stabilizująca siła mocnych mięśni brzucha. Punktem równowagi zaś jest tu głowa.

Jak nauczyć się stać na głowie?

Zastanawiasz się, jak nauczyć się stać na głowie? Tu należy zachować ostrożność. Prawidłowa technika będzie tu niezbędna. Jeśli bowiem położycie zbyt duży nacisk na głowę, możecie nabawić się kontuzji szyi. Jeśli się uczycie, róbcie to w obecności instruktora.

Do stania na głowie przygotowują takie asany, jak:

  • pies z głową w dół,
  • uttanasana,
  • gomukhasana,
  • skręt.

Przy pierwszych podejściach warto wykorzystać ścianę jako punkt podparcia. Im bezpieczniej i pewniej będziecie się czuć w tej pozycji, tym mniej będziecie potrzebować pomocy ściany. Zanim się obejrzycie, będziecie stawać na głowie w dowolnym miejscu. Również na plaży!

 

Źródła:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3797727/
  2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12708122/

 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: