Przejdź do treści

Canicross – biegaj, ale z psem!

Canicross – biegaj, ale z psem!
Fot: Katarzyna Milewska
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
kobieta pracuje
Chudnięcie ze stresu jest niebezpieczne! Rozmawiamy z internistą Arkadiuszem Millerem
Gulasz vege to jest to!
Wegański gulasz na trzy sposoby. Wypróbuj przepisy od Kasi Bem
Kochaj siebie i skórę, w której się znajdujesz. Niesamowita galeria zdjęć osób z wyjątkowymi znamionami
Kobieta jest w gabinecie lekarskim, widac jej plecy. Na przeciwko siedzi młoda lekarka, która słucha pacjentki.
„Niektórzy pacjenci w sposób celowy zatajają informacje. Może chcą się przedstawić w lepszym świetle”. Skąd lekarz wie, że pacjent kłamie? Tłumaczy psycholog Milena Marczak
„Wiele kobiet zaczyna trenować, rzucając się na głęboką wodę. Ich psychika nie jest na to przygotowana”.
„Wiele kobiet zaczyna trenować, rzucając się na głęboką wodę. Ich psychika nie jest na to przygotowana”. Rozmawiamy z fizjoterapeutką o kontuzjach

Wysiłek, endorfiny, uśmiech, dobry humor ‒ czy może być coś lepszego od biegania? Tak: canicross, czyli bieganie z psem!

Canicross jest jedną z dyscyplin w grupie sportów psich zaprzęgów. Dokładniej rzecz ujmując, jest to bieganie z psem przypiętym do specjalnej, amortyzowanej smyczy, która łączy uprząż psa i pas u człowieka.

‒ Biegam od dziecka, ale odkąd mam psa i poznałam, czym jest canicross, zwykłe bieganie stało się dla mnie po prostu mniej atrakcyjne. Teraz nie wyobrażam sobie inaczej. Zakładamy z Mishą sprzęt i biegniemy, gdzie nas poniesie: do lasu, na łąkę, po mieście ‒ mówi Beata Michalik z portalu Biegamyzpsem.pl. Canicross możesz uprawiać wszędzie i z każdym psem, pod warunkiem że jest zdrowy i lubi aktywność ruchową. Oczywiście są rasy, które mają do tego większe predyspozycje. Najlepiej sprawdzają się w tym rasy myśliwskie i ich krzyżówki: wyżły, charty, pointery, a także psy zaprzęgowe: husky syberyjski, alaskan malamut. Ważna jest silna wola ciągnięcia u psa, zapał do biegu. W zawodach duże znaczenie mają również: psychika, posłuszeństwo, wytrzymałość, siła i szybkość.

‒ Pamiętam, jak siostra pierwszy raz pokazała mi sprzęt do canicrossu, który sobie kupiła, i opowiadała, jak zaczyna biegać na treningach prowadzonych w czeskiej Pradze. Zareagowałam śmiechem, twierdząc, że do biegania nie potrzeba gadżetów. Aż któregoś dnia pożyczyłam od niej sprzęt, zaprzęgłam moją sukę i… pobiegłyśmy. Sprawiło to nam tyle przyjemności, że dwa tygodnie później już miałam własny sprzęt. W Czechach poznałam ludzi z portalu Behejsepsem.cz, którzy trenują canicross, organizują zawody i treningi dla amatorów i dla tych, którzy zajmują się tym profesjonalnie ‒ opowiada Beata Michalik.

Fot: Katarzyna Milewska

Można śmiało powiedzieć, że canicross poszerza horyzonty biegowe. Nagle okazuje się, że możesz biec dużo szybciej, sprawniej, a przy tym wszystkim wyzwala się mnóstwo endorfin u ciebie i u twojego czworonożnego przyjaciela. Canicross sprawia, że podczas biegu naturalnie utrzymana jest prawidłowa postawa ciała. Ważny jest dobry sprzęt, który nie będzie krępował ruchów zarówno psa, jak i człowieka, ale przede wszystkim będzie bezpieczny, bowiem prędkość podczas takiego biegu u najlepszych może sięgnąć nawet poniżej 2 min 30 s na kilometr!

‒ Najczęściej biegnę ok. 5 km. Ale to wszystko zależy od tego, jak czuje się mój pies – opowiada Beata. Trening canicrossu jest łatwy, ale też specyficzny. Ważne jest, żeby nie przetrenować swojego psa, który zniechęcony może stracić chęć do ciągnięcia. Na początku trenuje się na krótkich odcinkach, 1‒2 razy w tygodniu. Chodzi o to, żeby pies przyzwyczaił się do uprzęży i zrozumiał, że w momencie jej założenia „idziemy biegać, także koniec z węszeniem, znaczeniem terenu i zabawą z psimi kolegami”. Dobrze też, aby trening był zróżnicowany pod względem miejsca, typu nawierzchni, długości treningu. Pomocne są inne canicrossowe pary (pies plus człowiek), dzięki czemu psy się nawzajem motywują i uczą ‒ z naszą pomocą ‒ odpowiedniego zachowania podczas biegu.

Zwykle zaczyna się trenować z psami, które ukończyły rok, ale to również zależy od ich dojrzałości psychicznej i fizycznej. Pies musi być na to przygotowany, a wasza relacja powinna być bliska. ‒ Misha jest wymarzonym partnerem do canicrossu. Szybko zrozumiała, o co w tym chodzi. Kiedy startujemy, słychać nas w całej okolicy, bo szczeka ze szczęścia i nie może doczekać się biegu. Zawsze daje z siebie 100 procent. Bardzo ważna jest pozytywna motywacja i nagradzanie psa. Tak naprawdę motywujemy się wzajemnie. Nigdy nie myślałam, że będę wstawać o 6 rano i biegać z psem – dodaje Beata. ‒ Canicross to nowa jakość biegania. Zawsze lubiłam biegać. Czuję się wtedy wolna. Jest to dla mnie też pewien sposób medytacji. Wtedy liczy się tylko to, żeby biec dalej, nie myśleć o niczym, wyłączyć się ‒ opowiada.

W canicrossie bieg staje się dynamiczny, a momentami nawet ekstremalny, gdyż siła ciągnięcia psa przeniesiona jest na człowieka. ‒ Na pierwszych zawodach wyzwoliła się we mnie i w Mishy duża dawka adrenaliny, która miała wpływ na to, że udało nam się pokonać trudną trasę z niezłą prędkością. Było naprawdę ciężko i sama nigdy bym tego nie zrobiła. Największą zaletą uprawiania canicrossu jest dla mnie relacja między człowiekiem a psem. Nagle okazuje się, że możecie rozumieć się jeszcze lepiej, a między wami nawiązuje się wspaniała współpraca. Dla psa motywacją do biegu jest zabawa i trzeba o tym zawsze pamiętać. Oczywiście to także duży wysiłek, którego potrzebuje do szczęścia zarówno mój pies, jak i ja ‒ mówi Beata.

Fot: Katarzyna Milewska

‒ Przez pewien okres jeździłyśmy często z Mishką do siostry, do Pragi. Iwona z Lajką należą do grupy, która spotyka się regularnie i trenuje pod okiem instruktorów, canicrossowych zapaleńców. W samych Czechach jest dużo osób, które się tym zajmują. Brakowało nam tego w Polsce. Zaangażowałyśmy się w to bardziej. Spędziłyśmy dużo czasu na wyjazdach i zawodach z organizatorami Behejsepsem.cz, aż padł pomysł, żebyśmy zrobiły to samo w Warszawie. W Polsce brakuje nam kogoś, kto zajmowałby się canicrossem na poważnie ‒ dla ludzi, którzy chcą razem trenować, wymieniać się doświadczeniem, którzy się tym pasjonują, ale też są po prostu właścicielami psa i chcieliby z nim w aktywny sposób spędzać czas. Dlatego nawiązaliśmy współpracę z Czechami. W Polsce pod nazwą „Biegamyzpsem.pl” rozpoczynamy serię treningów canicrossowych. Chcemy zarazić tym wszystkich, którzy mają psy, lubią ruch i zdrowy tryb życia albo po prostu są ciekawi i chcieliby spróbować własnych sił. Zapraszamy tych, którzy nie mają jeszcze żadnych doświadczeń w bieganiu z psem, jak i tych zaawansowanych, na spotkanie na wspólnym seminarium i treningach 25-27 września. Spotkanie rozpocznie się wykładem w kawiarni Jaś i Małgosia w Warszawie, który poprowadzi Šimon Cipro ‒ z wykształcenia lekarz, założyciel portalu Behejsepsem.cz, kilkukrotny mistrz Republiki Czeskiej w skijoringu, właściciel pięciu psów ‒ eurodogów ‒ który razem ze swoją żoną i innymi psimi miłośnikami poświęcił się sportom psich zaprzęgów.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do kontaktu przez profil na FB. Nasza strona internetowa ruszy niebawem. Dołączcie do nas, to naprawdę fantastyczna przygoda!

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Chcesz zacząć biegać? Oto 5 błędów, których powinnaś się wystrzegać

5 ćwiczeń, które każdy biegacz musi znać

Oto ćwiczenia, dzięki którym bieganie będzie przyjemniejsze i bardziej efektywne

Co zrobić, aby bieganie z psem było jeszcze przyjemniejsze?

Co zrobić, aby bieganie z psem było jeszcze przyjemniejsze dla obu stron? Oto kilka cennych rad

Biegasz także zimą? Oto kilka wskazówek, jak się właściwie ubierać

Bezpieczne bieganie zimą

Jak rozpocząć przygodę z bieganiem?

Jak powinna wyglądać rozgrzewka? Krok po kroku

Domowy trening biegacza

9 sposobów na zdrowe stawy biegacza

Łapcie inspirację! Beata i canicross

Łapcie inspirację! Beata i canicross

Rozkochani w bieganiu

Maraton – jak odnieść sukces?

Martwy ciąg na jednej nodze - coś dla biegaczy

Martwy ciąg na jednej nodze – coś dla biegaczy

Buduj wytrzymałość w biegu na 5 km

Trening biegowy – buduj wytrzymałość w biegu na 5 km

Bieganie a ból piersi

Bieganie a ból piersi

Biegaczu, doceń wykroki

Biegaczu, doceń wykroki

Ćwiczenia dla biegacza

Trendy biegowe – skarpety kompresyjne

Wkręceni w bieganie

Wkręceni w bieganie

Techniczne bieganie

Techniczne bieganie

5 minut z... bieganiem naturalnym

5 minut z… bieganiem naturalnym

Naucz się trenować

Naucz się trenować

Trening sprintera - popraw swoją szybkość!

Trening sprintera – popraw swoją szybkość!

Stres przed zawodami – co jeść?

Stres przed zawodami – co jeść?