Przejdź do treści

Bieg po zdrowie. Rodzaje biegów, dlaczego warto znaleźć najlepszy dla siebie

Bieg po zdrowie. Rodzaje biegów i dlaczego warto je wypróbować /fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Bieganie to jedna z najpopularniejszych form aktywności. Każdego dnia tysiące biegaczy wychodzi na ulice miast, by zadbać o swoją kondycję. Być może jesteś jedną z tych osób. Regularne bieganie wspomaga utrzymanie zdrowia w harmonii, wyzwala endorfiny, wzmacnia kości i stawy. Wraz z jego popularnością pojawiły się różne rodzaje biegów, które odpowiadają na potrzeby biegaczy. Jakie są rodzaje biegów i czym się od siebie różnią?

Jakie są rodzaje biegów? 

Biegi można podzielić na kilka kategorii: 

  • ze względu na dystans; 
  • ze względu na ukształtowanie terenu, po którym się biega; 
  • inne rodzaje niepasujące do powyższych kategorii. 

Biegi lekkoatletyczne 

Biegi lekkoatletyczne to te, które możesz oglądać podczas igrzysk olimpijskich i zaliczają się one do pierwszego rodzaju biegów, czyli ze względu na dystans. Podczas zawodów odbywają się biegi krótkie, jak np. sprinty od 60 m do 400 m. Kolejne biegi lekkoatletyczne to biegi na średnim dystansie, czyli na 800, 1000 lub 1500 m. Ostatni rodzaj to dystans długi i zaczyna się on od 3 km.  

W przypadku biegów na zawodach sportowych można też wyróżnić bieganie w pojedynkę lub w sztafetach, czyli zespołach 4-osobowych. Wtedy każdy z zawodników musi pokonać taki sam dystans w jak najkrótszym czasie. O wygranej zespołu decyduje przybycie ostatniego zawodnika. 

Ale rodzaje biegów ze względu na dystans nie ograniczają się wyłącznie do stadionów sportowych. Bo przecież istnieją biegi na 5 km, 10 km, półmaratony oraz maratony. Te zaś odbywają się w plenerze – najczęściej na ulicach miast. 

Półmaraton to bieg na długim dystansie, a trasa do pokonania ma odległość 21,0975 km. Z kolei maraton jest jego dwukrotnością i wynosi aż 42,195 km.  

Najdłuższy dystans mają tzw. ultra maratony, czyli biegi, których dystans wynosi ponad 100 km. Być może słyszałaś o Robercie Karasiu, który jest kilkukrotnym mistrzem zawodów w 10-krotnym Iron Manie. Zawody te to triathlon, czyli składają się z pływania, biegania oraz jazdy na rowerze. Dystans jest 10 razy dłuższy niż standardowy triathlon i tutaj sam bieg wynosi aż 422 km! Te biegi trwają najczęściej kilka dni i mocno obciążają organizm. 

Biegowy styl

Biegi przełajowe 

Biegi przełajowe to biegi, które zaliczają się do biegów ze względu na ukształtowanie terenu. Jednymi z najpopularniejszych zawodów w tej kategorii jest runmaggedon, czyli ekstremalny bieg z przeszkodami. W jego trakcie musisz biegać po trawie, błocie, pokonywać góry, dołki, małe zbiorniki wodne, robić podbiegi, czołgać się… To wyzwanie dla doświadczonych biegaczy.  

Mniej ekstremalne, ale równie wymagające są biegi górskie, czyli biegi, które wykonujesz w górach. Oczywiście nie należy tu ignorować natury, ponieważ góry potrafią stworzyć naturalne przeszkody, a liczne górki i niziny to standard.  

Biegi fitnessowe 

Ostatnią kategorią, jaką można wyróżnić wśród biegów, są biegi fitnessowe. To ten rodzaj, który wykonujesz na zajęciach fitness. I możesz się zdziwić, ale jest ich kilka rodzajów. 

Na sali fitness wykonujesz najczęściej bieg w miejscu. Ale nawet on może być urozmaicony. Oto przykładowe rodzaje biegów, jakie wykonasz na sali fitness: 

  • Skip A – to bieg w miejscu, który polega na przyciąganiu kolan w kierunku brzucha. Twoim celem jest jak najwyższe unoszenie kolan. Sylwetka musi być wyprostowana (napięty brzuch, ściągnięte łopatki, plecy proste, wzrok skierowany przed siebie). Ręce mogą pracować naprzemiennie przód-tył, jak przy klasycznym biegu, lub też możesz je trzymać wyciągnięte przed siebie (ręce ugięte w łokciach) i starać się dotknąć ich kolanami. 
  • Skip C – przypomina bieg dziecka, ponieważ twoim celem jest dotykanie piętami pośladków (tak jakbyś próbowała się kopnąć). W tym biegu ruch nóg kierowany jest zatem do tyłu. 
  • Skip B – to bieg, który nie jest praktykowany na zajęciach fitness, ale stanowi czasem jedno z ćwiczeń dla zawodowych biegaczy. W tym biegu celem jest stawianie jak najdłuższych kroków. Połączony jest ze skipem A, ponieważ ruch kolan odbywa się w górę i do przodu. 
  • Bieg bokserski – ostatni typ biegu, który spotkasz na zajęciach fitness to bieg bokserski. Jest to ćwiczenie, które doskonale sprawdza się w treningach interwałowych, jak tabata. To połączenie skipu A czyli wysokiej pracy nóg z jednoczesnym wykonywaniem uderzeń (punchy) inspirowanych boksem (konkretnie ciosem prostym). Praca rąk i nóg jest dynamiczna i jest to świetne ćwiczenie kondycyjne oraz koordynacyjne. 

Bieganie w stylu slow 

Życie w rytmie slow staje się coraz popularniejsze. Być może i ty czujesz się zmęczona ciągłą bieganiną za obowiązkami i pilnowaniem wszystkich wydarzeń z kalendarza. Ludzie zwalniają bieg i chcą żyć w stylu slow. Czasem nawet bieg odbywają w stylu slow. I tak właśnie powstał slow jogging. 

Wiele osób porównuje go do chodziarstwa, ale dyscyplina Korzeniowskiego wbrew pozorom ma szybsze tempo niż slow jogging. W tym rodzaju biegu chodzi o dużą koncentrację na technice. Krok wykonuje się ze śródstopia i powinien być on bardzo mały. Hiroaki Tanaka – twórca slow joggingu – porównuje go do truchtania, ale wskazuje, że slow bieg jest dużo mniej kontuzyjny i znacznie bezpieczniejszy. Jednocześnie nadal przynosi te same korzyści zdrowotne, które przynosi zwykły bieg, czyli zapobieganie chorobom cywilizacyjnym, poprawa kondycji oraz ogólna poprawa zdrowia. 

Widzisz zatem, że bieg może mieć różne formy. I nawet jeśli nie jesteś przekonana do tej formy aktywności, to może się okazać, że wybierając jej konkretną odmianę, odnajdziesz w niej przyjemność, której dotąd nie mogłaś znaleźć. 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.