Przejdź do treści

Czosnek – serce go pokocha

Zdjęcie: shutterstock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ile potrzeb, tyle zastosowań czosnku. Stosowany jest do leczenia grzybic, przeziębień, kaszlu, wspomagania odporności, a nawet jako afrodyzjak – choć w to akurat trudno uwierzyć. Czosnek korzystnie oddziałuje również na serce. Przyjrzyjmy się, za co nasze serce go pokocha.

Wszyscy wiedzą, że czosnek jest naturalnym antybiotykiem. Ma działanie przeciwbakteryjne zarówno wobec bakterii Gram-dodatnich, jak i Gram-ujemnych. Substancją odpowiedzialną za skuteczne zwalczanie bakterii jest allicyna – to niezwykły związek, który przenika do wnętrza komórek, nie uszkadzając ich, i wpływa na zachodzące tam procesy biochemiczne. Czosnek poradzi sobie m.in. z bakteriami Escherichia, Salmonella, Klebsiella, Proteus, Staphylococcus, Streptococcus, Bacillus, Clostridium, Helicobacter pylori czy Mycobacterium. Jednocześnie czosnek i zawarte w nim związki działają stymulująco na rozwój bakterii z rodzaju Lactobacillus. Związki czosnku blokują również zdolność wirusów do przedostawania się do komórek gospodarza. Dzięki temu czosnek wykazuje aktywność przeciwwirusową wobec herpes simplex, influenzae B virus, parainfluenzae virus, cytomegalovirus, rhinovirus i vesicularvirus. Zwalczy też grzyby Candida, Saccharomyces i Pichia

Czosnek a układ krążenia

Poza działaniem przeciwwirusowym i antybakteryjnym czosnek ma również korzystny wpływ na układ naczyniowo-sercowy. Zespół badawczy z Uniwersytetu Johna Mooresa w Liverpoolu wykazał, że nie tylko czosnek, ale również preparaty z czosnku obniżają ryzyko zawału serca u osób z chorobą wieńcową. Wpływa on na płytki krwi, które regulują proces krzepnięcia, sprawiając, że są mniej lepkie, i poprawiając ich ruchliwość. Dzięki temu czosnek wykazuje działanie przeciwzakrzepowe, znacząco obniżając ryzyko powstawania groźnych zakrzepów. Badania dowodzą, że czosnek z powodzeniem można wykorzystywać w prewencji zawału serca.

Tymczasem Johannes Hinrich von Borstel, niemiecki specjalista z zakresu medycyny ratunkowej i kardiologii, autor książki „Historia wewnętrzna. Serce”, twierdzi, że miażdżyca zaczyna się już w wieku 25 lat! Zmiany miażdżycowe polegają na gromadzeniu się cholesterolu i lipidów w tętnicach. W efekcie dochodzi do groźnych niedrożności tętnic, rozwoju chorób układu krążenia i ryzyka udaru.

Autor zwraca uwagę na wpływ czosnku w profilaktyce chorób serca. Jak twierdzi, „warzywa i owoce zawierają związki fitochemiczne, które mają taki sam wpływ na organizm jak różne leki chroniące serce, a przy tym występują w bezpiecznym stężeniu”.

Czosnek rozrzedza krew i tym samym wpływa na lepsze jej krążenie w naczyniach oraz dystrybucję do organów i tkanek. Liczne prace naukowe dowodzą, że codzienne zjadanie czosnku może obniżyć stężenie cholesterolu nawet o 12 proc.!

Również naukowcy z Los Angeles Biomedical Research Institute wykazali w swoich badaniach, że czosnek redukuje blaszkę miażdżycową gromadzącą się w tętnicach. W przeprowadzonym badaniu u pacjentów przyjmujących czosnek stwierdzono spowolnienie kumulowania się blaszki miażdżycowej o 80 proc. Dodatkowo zmniejszały się istniejące już złogi miażdżycowe. Naukowcy stwierdzili więc, że czosnek może znacząco pomóc w zmniejszaniu ryzyka chorób serca.

Biorąc pod uwagę to, że choroby serca są obecnie najczęstszymi schorzeniami wynikającymi zarówno z nieprawidłowej diety, małej aktywności fizycznej, jak i niezdrowego trybu życia, warto pomyśleć o wprowadzeniu czosnku do naszego menu nie tylko jako dodatku smakowego do potraw, ale przede wszystkim jako suplementu mającego na celu poprawę stanu naszego układu krążenia.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.