Przejdź do treści

Eksfoliacja w praktyce. Zabieg krok po kroku, przeciwwskazania, efekty

uśmiechnięta kobieta
Fot. shefkate / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Eksfoliacja to zabieg coraz popularniejszy na polskim rynku kosmetycznym. Stosują ją kobiety w każdym wieku i z niemalże każdym rodzajem cery. Polecana jest przede wszystkim jednak w celu optycznego odmłodzenia cery oraz ukrwienia skóry. Istnieje kilka przeciwwskazań do eksfoliacji.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera
lekarz

Eksfoliacja, zwana inaczej peelingiem, abrazją czy też ablacją, jest zabiegiem kosmetycznym polegającym na usunięciu martwego naskórka za pomocą kwasów AHA. Eksfoliacja jest metodą całkowicie bezpieczną i stosowaną od wielu lat, chociaż w Polsce dopiero zaczyna zdobywać uznanie i popularność.

Peeling - i wszystko idzie gładko

Eksfoliacja: co to jest i kiedy się ją stosuje?

Eksfoliacja jest metodą wykonywania peelingu, jednak w porównaniu do tradycyjnych technik mechanicznych jej efekty są znacznie lepiej widoczne i bardziej długotrwałe. Kwas kosmetyczny wnika w skórę, gdzie stymuluje tkanki do produkcji nowych włókien kolagenowych oraz elastyny. Złuszczanie martwego naskórka jest właściwie niejako produktem ubocznym całego procesu, który ma za zadanie odmłodzić skórę.

Eksfoliację kwasami stosuje się przede wszystkim w przypadku osób zmagających się z trądzikiem, rogowaceniem naskórka oraz widocznymi oznakami starzenia się skóry i utraty elastyczności. Eksfoliacja pomocna jest w przypadku redukcji piegów, przebarwień, płytkich zmarszczek czy ukrycia blizn. Często otrzymuje się również za pomocą eksfoliacji wymierne efekty leczenia łojotoku. Eksfoliację najczęściej wykonuje się w gabinecie kosmetycznym, jednak za pomocą zestawu do eksfoliacji zabieg kwasami można wykonać samodzielnie w domu.

Eksfoliacja kwasami AHA – przeciwwskazania

Mimo iż eksfoliację kwasami uważa się za bezpieczny zabieg, to jednak istnieją do niej przeciwwskazania. Są to między innymi wszelkiego rodzaju nowotwory (nie tylko skóry), stany zapalne skóry (również tendencja do stanów zapalnych wynikająca np. ze skóry atopowej), ciąża i okres karmienia piersią (wszelkie substancje chemiczne obcego pochodzenia mogą mieć negatywny wpływ zarówno na płód, jak i na mleko matki). Nie zaleca się również wykonywania eksfoliacji w domu czy w gabinecie kosmetycznym w przypadku mechanicznie uszkodzonej skóry czy tendencji do tworzenia się blizn przerostowych, a także przy trądziku ropowiczym i różowatym. Niebezpieczny jest również zabieg dla osób z alergiami na kwasy wykorzystywane podczas eksfoliacji oraz cierpiących na opryszczkę.

W związku ze wszystkimi przeciwwskazaniami warto przed planowanym zabiegiem skonsultować się z dermatologiem albo przynajmniej z doświadczonym technikiem kosmetycznym w celu wykluczenia ewentualnych zagrożeń.

Zabieg eksfoliacji kwasami krok po kroku – w domu i w gabinecie kosmetycznym

Za pierwszym razem warto wykonać zabieg w gabinecie kosmetycznym, później można spróbować samodzielnie, np. za pomocą zestawu do eksfoliacji kwasem migdałowym, który należy do najłagodniejszych. Poleca się również eksfoliację kwasem glikolowym. Osoby, którym szczególnie zależy na jak najlepszym efekcie, powinny wykonywać zabieg zawsze w gabinecie. Kwasy stosowane przez kosmetyczki mają znacznie wyższe stężenie niż te dostępne w aptekach i drogeriach. Jest to spowodowane możliwością podrażnienia skóry przez nieumiejętnie nałożenie kwasu, a to może doprowadzić do nieodwracalnych zmian na skórze.

Przed wykonaniem zabiegu należy starannie oczyścić skórę z wszelkich zanieczyszczeń. Następnie nakłada się aktywator kwasu oraz sam kwas. Po kilku czy kilkunastu minutach nakłada się preparat, który ma zneutralizować działanie kwasu. Ponownie oczyszcza się skórę, a następnie nakłada maskę pielęgnacyjną. Całość trwa około 45 minut, nigdy nie dłużej niż godzinę. Cena eksfoliacji kwasami wynosi pomiędzy 150 a 300 złotych, w zależności od prestiżu salonu oraz miasta.

Coraz bardziej popularna staje się eksfoliacja progresywna. Jest to jednak metoda znacznie bardziej skomplikowana, inwazyjna i droższa, choć pozbawiona efektów ubocznych tak samo, jak metoda tradycyjna.

Eksfoliacja kwasami – co po zabiegu?

Ważne jest przestrzeganie kilku zasad po wykonaniu eksfoliacji. Przede wszystkim zakazane jest wystawianie skóry na słońce przez 4 tygodnie po zabiegu, a zapobiegawczo należy stosować krem z filtrem UV (minimum SPF 50). Należy również intensywnie nawilżać skórę i nie zdrapywać złuszczonej tkanki. Musi ona samodzielnie zejść ze skóry. Zaleca się stosowanie kremów z witaminą C. Kategorycznie zabronione jest stosowanie jakichkolwiek preparatów zawierających kwasy AHA przez 14 dni po zabiegu.

Bibliografia

Przytrzymaj
i odkryj

Urszula Kozłowska, Peelingi chemiczne [w:] Maria Noszczyk, Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2010, s. 245 – 246, ISBN 978-83-200-3620-6.

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Splot słoneczny – co to jest? Budowa, funkcje, ból

Termolezja – po co wykonuje się kontrolowane uszkodzenie nerwów?

Angioplastyka pomaga udrożnić tętnice nóg u kobiety Hello Zdrowie tętnice

Angioplastyka – na czym polega zabieg? Czy jest niebezpieczny?

Dwie kobiety konsultują wynik anoskopii odbytu Hello Zdrowie

Anoskopia – badanie, cena. Czym się różni od rektoskopii?

Mycie rąk przez dziecko by była ochrona przed pasożytami w kale i tasiemczycą Hello Zdrowie

Tasiemiec w kale – jak go rozpoznać?

Przepuklina udowa u kobiety Hello Zdrowie

Przepuklina udowa – jakie leczenie podjąć w jej przypadku?

Badanie tympanogram kobieta u lekarza Hello Zdrowie

Tympanometria – na czym polega badanie? Czy jest bolesne?

Przedawkowanie magnezu – czy jest możliwe? Jak się objawia?

Gert-Jan Oskam

Sparaliżowany mężczyzna po 12 latach zaczął chodzić. Pomogła pionierska operacja w Szwajcarii

Stopa kobiety na mchu modzele i nagniotki Hello Zdrowie

Czym są nagniotki i jak się ich pozbyć?

Kobieta dostaje zastrzyk z heparyny.

Heparyna – zastosowanie, przeciwwskazania i skutki uboczne

Kobieta cierpi na zatrucie pokarmowe

Zatrucie pokarmowe – objawy, leczenie, pierwsza pomoc

mierzenie ciśnienia krwi hipotensja

Hipotensja – zbyt niskie ciśnienie, które utrudnia funkcjonowanie

Kobieta leży chora w łóżku z chusteczkami, obok niej stoją lekarstwa

Stan zapalny w organizmie – o czym może świadczyć?

stopy i palce młotkowate na mokrym piasku

Czym są palce młotkowate? Jak je leczyć?

Obsesja to zaburzenie u kobiety Hello Zdrowie

Czym jest obsesja? Jak można ją leczyć?

Kobieta w czasie terapii behawioralnej

Czym jest terapia behawioralna i jakie niesie korzyści?

Ręka chorej na białaczkę osoby na szpitalnej pościeli_leukemia/HelloZdrowie

Leukemia, czyli białaczka – śmiertelnie niebezpieczny nowotwór

Traumatolog – czym się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać?

Jakie są przyczyny zgagi? Jak sobie z nią radzić na co dzień?

Co to jest szpiczak mnogi? Objawy, rokowania, diagnostyka 

Cholesterol całkowity – co to? Kiedy jego poziom jest niebezpieczny?

Skąd się biorą pryszcze? Jak skutecznie się ich pozbyć?

Czym jest kolposkopia? Na czym polega? Interpretacja wyników