Przejdź do treści

Jak działa peeling enzymatyczny? Efekty, przebieg zabiegu, wskazania i przeciwwskazania

Kobieta na zabiegu peelingiem enzymatycznym
Fot. Prostock-studio / Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Peeling enzymatyczny to kosmetyk o gładkiej konsystencji przeznaczony do pielęgnacji cery wrażliwej, delikatnej, naczyniowej i ze skłonnościami do zaczerwień czy podrażnień. Działa bardzo łagodnie, ale skutecznie. Jest mniej popularny niż peeling mechaniczny zawierający ścierające granulki.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agata Oleszkiewicz

specjalista ds. rehabilitacji

Peeling enzymatyczny to łagodny i bezpieczny sposób na oczyszczenie skóry twarzy i dekoltu z martwego naskórka oraz zapewnienie jej odżywienia i głębokiego nawilżenia bez potrzeby tarcia powierzchni ziarnistymi skrubami, które mogą powodować podrażnienia problematycznej cery. Domowy peeling enzymatyczny, pod warunkiem odpowiedniej metodyki zabiegu, może być równie skuteczny, jak ten wykonywany w zakładzie kosmetyczny.

Co to jest peeling enzymatyczny?

Peeling enzymatyczny to rodzaj zabiegu kosmetycznego zaliczany do peelingów chemicznych, charakteryzujący się kremową konsystencją bez ścierających granulek. Różni się od peelingu mechanicznego (tzw. skrubu), który ze względu na ścierniwo nie jest przeznaczony dla każdego rodzaju skóry. Enzymatyczny peeling do twarzy polecany jest szczególnie do cery naczynkowej, trądzikowej, wrażliwej, suchej i skłonnej do podrażnień. Naturalny peeling enzymatyczny oferowany w salonach kosmetycznych można przygotować i wykonać samodzielnie w domowym zaciszu bądź nabyć gotowy specyfik w drogeriach czy aptekach i cieszyć się efektami już po kilku sesjach.

Jak działa peeling enzymatyczny?

Dobre peelingi enzymatyczne występują najczęściej w formie gęstego kremu, pasty i żelu. Niezbyt popularną formułą jest peeling enzymatyczny w proszku, który po połączeniu z odpowiednią proporcją wody zmienia się w kremową masę. Wyróżniającą cechą tego typu preparatów kosmetycznych jest konsystencja pozbawiona drobinek ścierających, które stanowią podstawowy składnik bardziej agresywnych peelingów mechanicznych. Mimo to peeling enzymatyczny może działać zarówno w sposób łagodny, np. dla przygotowania skóry pod inne zabiegi kosmetyczne, jak również jako intensywna dawka uderzeniowa dla wymagającej cery (tzw. peeling enzymatyczny z kwasami). Delikatny peeling enzymatyczny swoją skuteczność zawdzięcza aktywnym enzymom roślinnym, zmiękczającym i neutralizującym zrogowaciały i obumarły naskórek, z kolei mocny peeling enzymatyczny dodatkowo wzbogacony o kwasy organiczne głęboko wnika w warstwy skóry, rozjaśnia przebarwienia, łagodzi stany zapalne oraz przywraca skórze blask, świeżość, nawilżenie i sprężystość. W odróżnieniu od ziarnistych preparatów, których działanie skupione jest na powierzchniowych warstwach skóry, peeling enzymatyczny do ciała przenika przez jej wszystkie poziomy.

Zobacz także

Stosowanie peelingu enzymatycznego w domu

Peeling enzymatyczny do twarzy czy innych części ciała, np. stóp, wymaga odpowiedniego przygotowania powierzchni skóry oraz przeznaczenia kilkunastu minut na cały zabieg:

  • pierwszy etap to ocena stanu skóry i dobór odpowiedniego kosmetyku, np. Łagodnego peelingu enzymatycznego do cery trądzikowej czy silnego zmiękczającego zrogowaciałą skórę;
  • drugi etap to dokładne usunięcie makijażu i resztek kosmetyków, zanieczyszczeń z całego dnia oraz odsłonięcie czoła lub innej części ciała w celu udostępnienia miejsca zabiegowego;
  • trzeci etap to nałożenie kosmetyku na lekko wilgotną powierzchnię skóry twarzy z pominięciem okolic oczu i ust, z kolei peeling enzymatyczny do stóp zaleca się aplikować ze szczególnym uwzględnieniem podeszwy i spodniej powierzchni palców.

Nakładanie peelingu można wzbogacić o delikatny masaż twarzy lub oklepywanie jej przez 10 minut opuszkami palców, choć w przypadku cery wrażliwej warto skrócić ten czas, aby nie wywołać podrażnień. W przypadku reakcji alergicznych na składniki peelingu enzymatycznego należy natychmiast zmyć miksturę i nałożyć neutralizujący kosmetyk.

Peeling enzymatyczny można pozostawić na skórze tak długo, aż wyschnie lub zwilżać mokrymi palcami, aby utrzymać jego aktywność do ok. dwudziestu minut. Następnie zmyć dokładnie letnią wodą, osuszyć i nałożyć nawilżający lekki krem odżywczy.

Jak często stosować peeling enzymatyczny?

Zarówno profesjonalny peeling enzymatyczny, jak i ten domowy, warto wykonywać regularnie raz w tygodniu, a dla optymalizacji efektów nie dopuścić do przerwy pomiędzy zabiegami dłuższej niż trzy tygodnie. Bezpiecznie można z niego korzystać bez względu na porę roku oraz niezależnie od zbliżających się ważnych okolicznościowych wydarzeń. Peeling enzymatyczny nie jest jednak polecany w momencie, kiedy na skórze są widoczne rany otwarte i zadrapania. Przeciwwskazaniem do peelingu enzymatycznego są także ostre stany zapalne i wykwity z wysiękami oraz reakcje alergiczne na składniki kosmetyku.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.