2 min.
Kobieta z przeszczepioną macicą urodziła zdrowe dziecko. Dawczynią organu była babcia noworodka

Poród po przeszczepie macicy / gettyimages
Kobieta, której przeszczepiono macicę, urodziła zdrowe dziecko. To pierwszy taki przypadek we Francji. Dziewczynka urodziła się zdrowa, waży 1,8 kg. Jej mama, 36-letnia Deborah, również czuje się dobrze. „Duma medycyny francuskiej”, „To prawdziwy cud!” – piszą francuskie media.
Pierwszy taki przypadek we Francji
Dawczynią organu był 57-letnia matka pacjentki, czyli babcia nowonarodzonej dziewczynki. Operacja przeszczepienia macicy odbyła się dwa lata temu.
Poród miał miejsce 12 lutego. Lekarze ze szpitala im. gen. F. Focha w Suresnes pod Paryżem, gdzie dokonano przeszczepu, uważają, że to „prawdziwy cud”.
„Ważąca zaledwie 1,8 kg dziewczynka o imieniu Micha jest dumą medycyny francuskiej” – piszą francuskie media.
O niezwykłym porodzie wypowiedział się też prof. Jean-Marc Ayoubi, kierownik oddziału ginekologiczno-położniczego i medycyny reprodukcyjnej, stojący na czele dwudziestoosobowego zespołu ginekologów, pediatrów i biologów zajmujących się przeszczepami.
„To zwieńczenie niezwykłej podróży, która rozpoczęła się prawie 15 lat temu” – mówił w środę.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Przeszczep macicy
To właśnie prof. Jean-Marc Ayoubi 15 lat temu rozpoczął projekt badawczy dotyczący przeszczepu macicy kobietom cierpiącym na zespół Mayera-Rokitansky’ego-Kustera-Hausera (MRKH), czyli urodzonym bez tego narządu. Po przeszczepie macicy kobiety mogą rodzić dzieci.
„Trzy tygodnie po przeszczepie macicy pacjentka miała pierwszą miesiączkę. Przez 12 miesięcy miała je normalnie bez żadnego leczenia” – wyjaśniał prof. Ayoubi na antenie stacji BFM TV.
We francuskim szpitalu już planuje się kolejne zabiegi tego typu.
Udostępnij!
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

24.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023