Przejdź do treści

Kobieta z przeszczepioną macicą urodziła zdrowe dziecko. Dawczynią organu była babcia noworodka

Poród po przeszczepie macicy / gettyimages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kobieta, której przeszczepiono macicę, urodziła zdrowe dziecko. To pierwszy taki przypadek we Francji. Dziewczynka urodziła się zdrowa, waży 1,8 kg. Jej mama, 36-letnia Deborah, również czuje się dobrze. „Duma medycyny francuskiej”, „To prawdziwy cud!” – piszą francuskie media. 

Pierwszy taki przypadek we Francji

Dawczynią organu był 57-letnia matka pacjentki, czyli babcia nowonarodzonej dziewczynki. Operacja przeszczepienia macicy odbyła się dwa lata temu.

Poród miał miejsce 12 lutego. Lekarze ze szpitala im. gen. F. Focha w Suresnes pod Paryżem, gdzie dokonano przeszczepu, uważają, że to „prawdziwy cud”.

„Ważąca zaledwie 1,8 kg dziewczynka o imieniu Micha jest dumą medycyny francuskiej” – piszą francuskie media.

O niezwykłym porodzie wypowiedział się też prof. Jean-Marc Ayoubi, kierownik oddziału ginekologiczno-położniczego i medycyny reprodukcyjnej, stojący na czele dwudziestoosobowego zespołu ginekologów, pediatrów i biologów zajmujących się przeszczepami.

„To zwieńczenie niezwykłej podróży, która rozpoczęła się prawie 15 lat temu” – mówił w środę.

Przeszczep macicy

To właśnie prof. Jean-Marc Ayoubi 15 lat temu rozpoczął projekt badawczy dotyczący przeszczepu macicy kobietom cierpiącym na zespół Mayera-Rokitansky’ego-Kustera-Hausera (MRKH), czyli urodzonym bez tego narządu. Po przeszczepie macicy kobiety mogą rodzić dzieci.

„Trzy tygodnie po przeszczepie macicy pacjentka miała pierwszą miesiączkę. Przez 12 miesięcy miała je normalnie bez żadnego leczenia” – wyjaśniał prof. Ayoubi na antenie stacji BFM TV.

We francuskim szpitalu już planuje się kolejne zabiegi tego typu.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.