Przejdź do treści

„Niczego nie żałuję. Jak Edith Piaf” – mówi Jadwiga Caban-Korbas, Państwowa Powiatowa Inspektor Sanitarna w Słubicach

Joanna Caban-Korbas
Joanna Caban-Korbas/ YouTube Koscierzyna24info
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Tajemnicze choroby
Tajemnicze choroby. Mimo postępu w nauce, wciąż nie wiemy, co je wywołuje
Polubić... menstruację
Polub… menstruację! Jak dopasować się do hormonów, by czuć się dobrze cały miesiąc?
Sucha skóra? Nie pij wody!
Sucha skóra? Nie pij wody!
Jak poprawić sen dziecka?
Jak poprawić sen dziecka?
Rząd próbuje ograniczyć liczbę zakażeń wśród personelu medycznego/iStock
Rząd próbuje ograniczyć liczbę zakażeń koronawirusem wśród personelu medycznego. Dwa nowe zarządzenia

Zapowiedź odwołania lek. med. Jadwigi Caban-Korbas, dyrektorki słubickiego sanepidu, oburzyła internautów. Wstawiają się za nią, twierdząc, że to „superbabka”, która „normalnie gada do ludu”. Sama zainteresowana w wywiadzie dla Hello Zdrowie przyznaje: „Co napsociłam, to moje, teraz muszę skutki tego ponieść”.

Anna Jastrzębska: Ludzie panią pokochali.

Jadwiga Caban-Korbas: Ja państwa też kocham! Jestem radosną osobą, mam strasznie dużo empatii dla ludzi, moich pacjentów i mieszkańców naszego powiatu. Ja mam dosyć pogodny charakter, spory temperament. Ale wie pani, nikt nie jest z żelaza. Dobrze, że mój mózg produkuje na tyle dużo tych hormonów szczęścia, żeby mnie trzymać w ryzach, żebym nie zbzikowała.

Śledzi pani to, co się dzieje w sieci? Internauci stoją za panią murem, na Facebooku powstała np. grupa „Zwolnij, a pożałujesz. Front wsparcia dla pani Jadwigi”.

Nie, ja tego nie obserwuję, ale wszystkim bardzo serdecznie dziękuję za wsparcie. Bo rzeczywiście otrzymałam takie wsparcie od ludzi, że to jest wprost nie do uwierzenia. Piszą do mnie księża, że się za mnie modlą! Naprawdę, proszę mi wierzyć. Ludzie do mnie dzwonią, wysyłają mi smsy, podpisują się pod nimi – to nie są anonimowe osoby.

Stałam się „celebrytką” bez własnej woli. Zdarzyło się, jak się zdarzyło, ale nie to jest istotne. Istotna jest sytuacja powiatu, sytuacja stacji, moich pracowników, których w tak ciężkiej sytuacji epidemiologicznej mam zostawić

W swoim wystąpieniu dostosowała pani język do odbiorców. Dzięki temu nie tylko podbiła pani sieć, ale przede wszystkim dotarła z komunikatem o tym, jak się chronić przed koronawirusem, do szerszej rzeszy osób. Na pewno teraz wszyscy zapamiętają, że ręce trzeba myć.

Ja zawsze mówię o zdrowiu i zapobieganiu chorobom zakaźnym w prosty, ludzki sposób, choć robię to z pozycji lekarza. Z profesorem rozmawiam po profesorsku, z szewcem – z całym szacunkiem dla mojego kochanego pana, który mi buty zeluje, znamy się od lat, kiedyś był moim pacjentem – do niego mówię innym językiem. Robię tak dlatego, żeby mój przekaz był zrozumiany we właściwy sposób. Nie widzę w tym niczego złego.

Stałam się „celebrytką” bez własnej woli. Zdarzyło się, jak się zdarzyło, ale nie to jest istotne. Istotna jest sytuacja powiatu, sytuacja stacji, moich pracowników, których w tak ciężkiej sytuacji epidemiologicznej mam zostawić. Wiadomo, ta burza przeminie, jak wszystkie inne medialne burze. No ale co napsociłam, to moje. Jak śpiewała Halina Kunicka: „Co się nażyłam, to się nażyłam, co się napiłam, to się napiłam”.

Znów piosenka! (śmiech)

Strasznie fajna. Ale to prawda, co napsociłam to moje i teraz muszę skutki tego ponieść, mleczko wypić sobie.

Czegoś pani żałuje?

Niczego nie żałuję. Jak Edith Piaf.

Mimo że przekazała pani informacje dotyczące prywatnego życia pacjenta?

Nie ujawniłam żadnych danych personalnych. Odniosłam się do statusu rodzinnego pacjenta tylko po to, żeby uświadomić ludziom, że nie muszą się bać. Nie powiedziałam niczego, co nie było związane z bezpieczeństwem naszej społeczności. Czy zrobiłam to bardziej poważnie, czy na śmiesznie i zaśpiewałam wirusowi piosenkę „Jak się masz kochanie” – wszystko to służyło tylko temu, żeby rozładować atmosferę, rozładować napięcie, ludzi uspokoić.

To było rzeczywiście potrzebne?

Jeśli dzwoni do mnie pani objęta kwarantanną i mówi, że boi się o swoje życie, bo ludzie z miasta chodzą koło jej posesji, zaglądają, a burmistrz patrzy na mnie błagalnym wzrokiem i prosi, żebym robiła dezynfekcje, szkoły zamykała itd., to wie pani, mamy naprawdę trudną sytuację. Ktoś, kto tutaj nie był, może potem gwiazdorzyć w mediach. Ja nie gwiazdorzę, mówię żywą prawdę o tym, jak się pracuje w powiatowych stacjach sanitarnych, w małych powiatach.

Nie przez wszystkich pani przekaz został zrozumiany właściwie.

Dlatego mam tu duży karton po papierze do rąk naszykowany i rzeczy do spakowania. I niedługo widzimy się w Warszawie! Może zatrudnicie mnie w redakcji jako ekspertkę i zasięgi wam od razu tak skoczą, że prześcigniecie WP. (śmiech)

A wiadomo, jakie będą dalsze pani losy?

Wróciłam właśnie ze starostwa, bo od wczoraj ciągle chodzę tam się usprawiedliwiać. Do 15 marca moim szefem jest jeszcze starosta. On się bardzo martwi o to, że nie będzie miał fachowca w miejscu, w którym zagrożenie jest jednym z większych w Polsce. Przecież leżymy na trasie A2, którą przejeżdża cały transport drogowy, tiry, autobusy liniowe, wożące nie tylko turystów, ale także ludzi, którzy mieszkają, pracują nie tylko na terenie Niemiec, w całej Europie. To jest naprawdę szczególne miejsce, więc nic dziwnego, że pan starosta się obawia. Natomiast po 15 marca przechodzimy pod podporządkowanie pionowe: Ministerstwo Zdrowia – Wojewódzki Inspektor Sanitarny i wojewoda – Powiatowa Stacja Sanitarna. Nie będzie w tej strukturze starosty. Ja będę pracownikiem pana wojewody i pani wojewódzkiej inspektor sanitarnej, która już mi powiedziała, że musiała zgłosić wniosek o moje odwołanie.

Czyli czekamy do 15 marca?

Tak, jeszcze tydzień. Nie wiem, jak to się zakończy. To znaczy wiem. To nie ulega wątpliwości – na pewno zostanę odwołana, o ile sama się nie odwołam, jeśli mi braknie cierpliwości jeszcze wcześniej, zanim ta data nadejdzie.

Jeśli dzwoni do mnie pani objęta kwarantanną i mówi, że boi się o swoje życie, bo ludzie z miasta chodzą koło jej posesji, zaglądają, a burmistrz patrzy na mnie błagalnym wzrokiem i prosi, żebym robiła dezynfekcje, szkoły zamykała itd., to wie pani, mamy naprawdę trudną sytuację

Rozważa pani taką ewentualność?

Myślę, że się nie dam złamać, że wytrzymam psychicznie, to głównie o to chodzi. Nie tak sobie wyobrażałam po tylu latach pracy rozstanie z moimi pracownikami, miałam nadzieję na zupełnie inny scenariusz. Wiadomo, moje odejście w końcu by nastąpiło, nikt nie jest wieczny. Ale zakładałam, że jeszcze w tym roku i przez dwa następne lata będę mogła pracować, przygotuję w tym czasie kogoś, kto będzie mógł pełnić tę funkcje, żeby nie robić kłopotu lokalnej społeczności i lokalnym władzom.

Czyli jednak czegoś pani żałuje?

Wie pani, ja zawodowo pracuję od 1978 r., więc dwa lata temu minęło mi 40 lat. Spotkałam na swojej drodze zawodowej i życiowej różnych zwierzchników, zarówno ministrów, jak i głównych inspektorów oraz starostów. No i mam wspaniałą załogę, co to za fantastyczni ludzie! Okoliczności mojego odejścia najładniejsze nie są. Ale mam miłe wspomnienia – jedne bardziej zabawne, a inne mniej, ale raczej wszystkie są miłe. Może powinnam założyć jakiegoś bloga i je opisać?

No właśnie, zamierza pani jakoś wykorzystać tę swoją niespodziewaną sławę?

Nie, oczywiście że nie, to był tylko żart. Choć mam lekkie pióro i nieźle pisze, więc nie byłoby mi pewnie trudno poprowadzić bloga. Ale może spiszę jakieś wspomnienia – na to się prędzej zdecyduję. Mam już nawet kilka tytułów rozdziałów!

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kobieta w maseczce ochronnej

Noszenie masek przeciw koronawirusowi nie ma sensu? Zmienisz zdanie, gdy to zobaczysz!

Maseczka - kobieta szyje na maszynie

„Maseczki. Proszę się częstować”. Akcja mieszkanki Otwocka podbiła internet

Kobiety w maseczkach - kronawirus

Powstanie aplikacja, która pomoże kontrolować rozprzestrzenianie się koronawirusa. Pracuje nad nią Ministerstwo Cyfryzacji

Kobieta rozmawia przez telefon - teleporada

Powstał poradnik dla pacjentów, którzy korzystają z telemedycyny. Sprawdź, o czym warto pamiętać

kobieta z rozwianymi właosami

Jak się powstrzymać przed dotykaniem twarzy? Eksperci podpowiadają skuteczne sposoby

Ratownicy medyczni - koronawirus

GIS: 461 osób personelu medycznego jest zakażonych koronawirusem. „To problem systemowy” – komentuje dr Paweł Grzesiowski

Maseczka ochronna - koronawirus

Nosisz maseczkę ochronną? Lek. Małgorzata Ponikowska wyjaśnia, o czy trzeba pamiętać, żeby była skuteczna

Farmaceutka w aptece - koronawirus

Ministerstwo Zdrowia wprowadziło reglamentację leków Arechin i Plaquenil. Mają trafić przede wszystkich do szpitali z chorymi na COVID-19

Okładki magazynu Grazia UK z pielęgniarkami

Brytyjski magazyn „Grazia” zastąpił gwiazdy na okładce bohaterkami, które walczą z pandemią koronawirusa

Lek. Dorota Kotowska / http://kotowskamedycyna.pl/

„U coraz większej liczby pacjentów, zwłaszcza młodych, pierwszym objawem koronawirusa są zaburzenia węchu i smaku”. Czym jest anosmia?

śpiący noworodek

Kobieta z koronawirusem urodziła zdrową dziewczynkę! Wszystko, co musisz wiedzieć o „porodach covidowskich”

Dr Stefan W. Czarniecki

Dr Stefan Czarniecki: Zastanawialiście się, kto stoi na straży porządku w każdym szpitalu? Cisi bohaterowie walki z epidemią

Anna Mucha

Anna Mucha: dziękujemy bohaterom, którzy narażają swoje zdrowie i życie, żeby to wszystko jeszcze mogło jakoś funkcjonować

niebieskie tabletki

Leki „off-label”. Dlaczego są niezastąpione w walce z koronawirusem?

dziewczynka

Dzieci też siedzą w domu. Czy w związku z pandemią koronawirusa powinny dostawać zwiększoną dawkę witaminy D?

Wirus

Lekarz Dawid Ciemięga o koronawirusie: Wirusy nie są żywe, więc dlaczego coś, co jest martwe, sparaliżowało cały świat?

Człowiek w masce siedzi na kanapie, na stole ma rolki papieru toaletowego

Koronawirus. WHO obala najpopularniejsze mity, które krążą wokół SARS-CoV-2

Choroby serca a koronawirus / freepik

„Miejmy świadomość, że koronawirus uszkadza serce” – mówi prof. Adam Witkowski, kardiolog. Kto jest najbardziej narażony?

kobieta w masce ochronnej

Koronawirus – ostatnie starcie? Francuski lekarz twierdzi, że ma skuteczny lek na COVID-19

Przechodnie - koronawirus

Koronawirus w Polsce. Rząd nakłada na nas nowe ograniczenia: 2 metry dystansu, zamknięte salony kosmetyczne i fryzjerskie oraz hotele

AZS a koronawirus / freepik

Koronawirus jest szczególnie groźny dla pacjentów z AZS ze współistniejącą astmą. Tu wiek pacjenta nie ma żadnego znaczenia

Zakupy - koronawirus

Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia radzi, jak bezpiecznie robić zakupy

Porodówka

„Położne dla Ciebie” – w czasie pandemii specjalistki chcą otoczyć szczególną opieką przyszłe i świeżo upieczone mamy

lekarka w masce ochronnej

Personel medyczny powinien mieć pierwszeństwo. Internauci propagują ideę #MedykBezKolejki

Najpopularniejsze

8 rzeczy, których organizm kobiety nie wybacza po 30-tce

Sandra Kubicka

Sandra Kubicka: nigdy już nie powiem, że jestem w stu procentach zdrowa, nawet jeśli kiedyś będę czuła się lepiej

„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

cynk w migdałach

Cynk – gdzie go szukać? Poznaj 5 naturalnych źródeł cynku

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

kobieta wycierająca nos

Grypa hiszpanka – przyczyny i objawy. Historia największej pandemii na świecie

Mama zakleja plaster dziekcu. Na zdjeciu widoczne dłonie na drewnianym stole

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Kobieta trzymająca się za plecy na dole z powodu bólu pleców

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

kobieta trzymająca się obiema rękami z okolice mostka

Co oznacza ból w mostku? Charakter i różne przyczyny dolegliwości

sen

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?