3 min.
Stan zagrożenia epidemicznego zostanie zniesiony. Adam Niedzielski podał konkretną datę

Stan zagrożenia epidemicznego zostanie zniesiony. Adam Niedzielski podał konkretną datę/ fot. Getty Images
Zgodnie z zapowiedziami ministra zdrowia Adama Niedzielskiego w najbliższym czasie zostanie odwołany stan zagrożenia epidemicznego w Polsce. Nie wszystkie ograniczenia jednak zostaną zniesione. Obowiązek noszenia maseczek ochronnych pozostanie w niektórych miejscach.
Spis treści
Kiedy koniec stanu zagrożenia epidemicznego?
Stan zagrożenia epidemicznego z powodu pandemii COVID-19 został wprowadzony w Polsce w maju 2022 r. do odwołania. O jego bliskim zakończeniu poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski w środę, 19 kwietnia. Jak zaznaczył, sytuacja w naszym kraju „ulega systematycznej poprawie”.
„Również na Radzie Ministrów rozmawialiśmy o zniesieniu stanu zagrożenia epidemicznego. Tutaj taką wstępną, planowaną datą zniesienia tego stanu jest koniec czerwca tego roku, więc pod tym kątem w tej chwili zostaną przygotowane odpowiednie dwa rozporządzenia” – wyjaśnił.
Jedno ze wspomnianych rozporządzeń ma dotyczyć właśnie zniesienia stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce.
„I ono właśnie wskaże konkretną datę zniesienia stanu, którą w tej chwili przewidujemy na 30 czerwca. A drugie rozporządzenie, które dotyczy restrykcji w tym czasie, będzie prawdopodobnie oznaczało zniesienie pewnych rygorów, które są w tej chwili” – tłumaczył.
Jakie obostrzenia pozostaną?
Szef resortu zdrowia przyznał, że w planach jest zniesienie obowiązku noszenia maseczek ochronnych w aptekach. Zasłanianie ust i nosa wymagane wciąż będzie jednak w innych podmiotach leczniczych.
Niedzielski podkreślił, że w naszym kraju poprawiła się nie tylko sytuacja związana z liczbą zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Spada również liczba zachorowań na grypę, które w ostatnim czasie przeważały i decydowały o podtrzymaniu stanu zagrożenia epidemicznego.
„W ciągu ostatniego tygodnia widzimy, że dzienna liczba zakażeń grypowych spadała z poziomu ponad 20 tys. dziennie do około 15 tys., więc widać, że ta poprawa ma też swój dynamiczny charakter” – mówił.
Zgodnie z danymi resortu zdrowia, w ubiegłym tygodniu w naszym kraju potwierdzono 4748 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, w tym 1050 ponownych. Z powodu choroby zmarły 64 osoby.
Stan zagrożenia epidemicznego – kto go ogłasza i odwołuje?
Stan zagrożenia epidemicznego na obszarze województwa lub jego części ogłasza i odwołuje wojewoda, w drodze rozporządzenia, na wniosek państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego. Jeżeli zagrożenie epidemiczne występuje na obszarze więcej niż jednego województwa, ogłasza je i odwołuje, również w drodze rozporządzenia, minister zdrowia w porozumieniu z ministrem spraw wewnętrznych i administracji, na wniosek Głównego Inspektora Sanitarnego.
Udostępnij artykuł!
Zobacz także

Tak źle nie było od 1945 roku. Liczba urodzeń w Polsce gwałtownie spadła

Zjawisko binge drinkingu coraz bardziej widoczne w Polsce. Najnowsze wyniki badań pokazują, jak pandemia zmieniła nasze nawyki w spożywaniu alkoholu

Dzieci i nastolatki po COVID-19 mają większe szanse na rozwój cukrzycy? Nowe badanie nie pozostawia złudzeń
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023