Przejdź do treści

Stan zagrożenia epidemicznego zostanie zniesiony. Adam Niedzielski podał konkretną datę

Adam Niedzielski
Stan zagrożenia epidemicznego zostanie zniesiony. Adam Niedzielski podał konkretną datę/ fot. Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zgodnie z zapowiedziami ministra zdrowia Adama Niedzielskiego w najbliższym czasie zostanie odwołany stan zagrożenia epidemicznego w Polsce. Nie wszystkie ograniczenia jednak zostaną zniesione. Obowiązek noszenia maseczek ochronnych pozostanie w niektórych miejscach.

Kiedy koniec stanu zagrożenia epidemicznego?

Stan zagrożenia epidemicznego z powodu pandemii COVID-19 został wprowadzony w Polsce w maju 2022 r. do odwołania. O jego bliskim zakończeniu poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski w środę, 19 kwietnia. Jak zaznaczył, sytuacja w naszym kraju „ulega systematycznej poprawie”.

„Również na Radzie Ministrów rozmawialiśmy o zniesieniu stanu zagrożenia epidemicznego. Tutaj taką wstępną, planowaną datą zniesienia tego stanu jest koniec czerwca tego roku, więc pod tym kątem w tej chwili zostaną przygotowane odpowiednie dwa rozporządzenia” – wyjaśnił.

Jedno ze wspomnianych rozporządzeń ma dotyczyć właśnie zniesienia stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce.

„I ono właśnie wskaże konkretną datę zniesienia stanu, którą w tej chwili przewidujemy na 30 czerwca. A drugie rozporządzenie, które dotyczy restrykcji w tym czasie, będzie prawdopodobnie oznaczało zniesienie pewnych rygorów, które są w tej chwili” – tłumaczył.

Jakie obostrzenia pozostaną?

Szef resortu zdrowia przyznał, że w planach jest zniesienie obowiązku noszenia maseczek ochronnych w aptekach. Zasłanianie ust i nosa wymagane wciąż będzie jednak w innych podmiotach leczniczych.

Niedzielski podkreślił, że w naszym kraju poprawiła się nie tylko sytuacja związana z liczbą zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Spada również liczba zachorowań na grypę, które w ostatnim czasie przeważały i decydowały o podtrzymaniu stanu zagrożenia epidemicznego.

„W ciągu ostatniego tygodnia widzimy, że dzienna liczba zakażeń grypowych spadała z poziomu ponad 20 tys. dziennie do około 15 tys., więc widać, że ta poprawa ma też swój dynamiczny charakter” – mówił.

Zgodnie z danymi resortu zdrowia, w ubiegłym tygodniu w naszym kraju potwierdzono 4748 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, w tym 1050 ponownych. Z powodu choroby zmarły 64 osoby.

Stan zagrożenia epidemicznego – kto go ogłasza i odwołuje?

Stan zagrożenia epidemicznego na obszarze województwa lub jego części ogłasza i odwołuje wojewoda, w drodze rozporządzenia, na wniosek państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego. Jeżeli zagrożenie epidemiczne występuje na obszarze więcej niż jednego województwa, ogłasza je i odwołuje, również w drodze rozporządzenia, minister zdrowia w porozumieniu z ministrem spraw wewnętrznych i administracji, na wniosek Głównego Inspektora Sanitarnego.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.