Przejdź do treści

Koronawirus – czym jest, jakie są objawy choroby oraz jak skutecznie dbać o profilaktykę? Odpowiada lek. med. Joanna Pietroń, internistka

Koronawirus / gettyimages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

9776 potwierdzonych zakażeń koronawirusem, 213 zgonów, 187 przypadków wyleczenia. Tak przedstawia się aktualny raport sytuacji dotyczącej koronawirusa na świecie. Co o wirusie, o którym mówi cały świat, wiemy do tej pory? Mamy wypowiedź lek. med. Joanny Pietroń, internistki z Centrum Medycznego Damiana. 

Koronawirus w Polsce - mapa i aktualności
Stan z dnia 01.06.2021, godz. 22:00. Według danych Ministerstwa Zdrowia.
Zobacz statystyki

Koronawirus w Polsce – mapa i aktualności

Koronawirusy – co o nich wiemy?

– CoV, czyli koronawirusy, to grupa wirusów, które zwykle powodują łagodne choroby przeziębieniowe. Jednak pod koniec 2019 roku pojawił się w Chinach nowy, potencjalnie groźny, koronawirus. Łatwość i  szybkość przemieszczania się ludzi po świecie powoduje, że przypadki zachorowań wystąpiły już w wielu krajach.

Groźny dla nas, ponieważ jest niezbadany, u niektórych zakażonych osób wywołuje ciężkie zapalenie płuc z niewydolnością oddechową , które może doprowadzić do śmierci. Niepokoi fakt, że do zakażenia może dojść, zanim pojawią się pierwsze objawy choroby. Okres wylęgania choroby wynosi od 2-14 dni ale często pierwsze objawy pojawiają się po 5-6 dniach od zakażenia. Pełne objawy choroby to wysoka gorączka, kaszel, ból głowy, duszność, trudności z oddychaniem, uczucie wyczerpania.

Wiadomo, że aby zmniejszyć ryzyko zakażenia należy pamiętać o „etykiecie” podczas oddychania – czyli zasłanianiu nosa i ust w trakcie kaszlu czy kichania. Nie należy dotykać brudnymi dłońmi ust, oczu i nosa. Należy także często myć ręce wodą z mydłem i używać środki dezynfekcyjne na bazie alkoholu. Powinniśmy unikać kontaktu z osobami chorymi mającymi objawy ze strony układu oddechowego. Niestety, na razie nie ma skutecznego lekarstwa zwalczającego wirusy ani nie istnieje szczepienie zapobiegające wystąpieniu choroby. Bądźmy też na bieżąco z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego i stosujmy się do jego zaleceń i wytycznych – wyjaśnia lek. Joanna Pietroń, internistka z Centrum Medycznego Damiana.

Koronawirusy / gettyimages

Koronawirus – profilaktyka

Jak zapobiegać zakażeniom wirusami? Warto pamiętać o kilku zasadach:

  • unikaj bezpośredniego kontaktu z osobami chorymi, wykazującymi objawy chorób układu oddechowego, takie jak kaszel i kichanie,
  • przestrzegaj i ucz innych, tzw. „etykiety kaszlu”, czyli zasłaniania w trakcie kaszlu czy kichania, nosa i ust, najlepiej chusteczką jednorazową lub przedramieniem,
  • często myj ręce wodą z mydłem przez co najmniej 20 sekund,
  • używaj do dodatkowej higieny rąk żelu antybakteryjnego lub chusteczki jednorazowej z dodatkiem alkoholu,
  • unikaj dotykania oczu, nosa lub ust rękami unikaj dzielenia się jedzeniem, piciem i naczyniami,
  • zostań w domu, gdy jesteś chory, np. gdy występują objawy podobne do przeziębienia,
  • regularnie czyść i dezynfekuj używane przedmioty i powierzchnie,
  • przed podróżą w tereny występowania zakażeń wirusem 2019-nCoV sprawdź informacje na stronie WHO lub skonsultuj się z lekarzem medycyny podróży,
  • unikaj kontaktów zarówno ze zwierzętami, jak i ich wydalinami, szczególnie podczas podróży.

Koronawirusy – stanowisko Ministerstwa Zdrowia

Minister Zdrowia prof. Łukasz Szumowski potwierdził pełną gotowość służb do ewakuacji 30 Polaków, którzy zgłosili się do powrotu z Wuhan. Polacy wrócą razem z innymi obywatelami Unii Europejskiej.

– Podczas spotkania omówiliśmy możliwości transportu Polaków z terenu objętego kwarantanną. Transport zostanie przygotowany w najbliższych dniach – powiedział minister.

Po powrocie do kraju Polacy zostaną objęci opieką specjalistyczną. Minister zapewnił, że oddziały zakaźne, które mogą przyjąć pacjentów, są już w pełnej gotowości. Wszystkie szpitale, w których zlokalizowane są oddziały zakaźne, otrzymały również instrukcje postępowania i procedury.

– Jeśli wirus się pojawi w Polsce nie będzie dla nas żadnym zaskoczeniem, ponieważ jesteśmy przygotowani – powiedział minister.

W tej chwili w Polsce nie ma przypadku zakażenia koronanowirusem. Wiemy o pojedynczych przypadkach w innych krajach Europy. Trzech pacjentów przebywających w szpitalu z podejrzeniem koronanowirusa, którzy wrócili do Polski z Wuhan, dziś zostało wypisanych. Są zdrowi.

Wszyscy wracający z Chin są pod nadzorem epidemiologicznym. Jeśli pojawią się objawy charakterystyczne: temperatura, kaszel i duszność w wyniku pobytu w Chinach lub kontaktu z osobą, która przebywała w Chinach, konieczna jest hospitalizacja z pełnym reżimem sanitarnym podczas transportu. W tej chwili monitoringiem objętych jest około 100 osób.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.