Przejdź do treści

Sam Baker o menopauzie: Powinniśmy sprawić, by menopauza była czymś do świętowania. Osiągnięciem, a nie porażką, mostem do przejścia, a nie przepaścią do upadku

Sam Baker
Sam Baker o menopauzie: Powinniśmy sprawić, by menopauza była czymś do świętowania, osiągnięciem, a nie porażką, mostem do przejścia, a nie przepaścią do upadku/ Instagram @Sam Baker
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Adam Lewanowicz
Jak rozpoznać toksyczną relację? Adam Lewanowicz: „To się zaczyna od małych kroków”
Sekretyna – co to jest, funkcje, badanie. Sekretyna a autyzm
Jerzy Owsiak
„Wszystkie ręce na pokład”. Owsiak deklaruje, że WOŚP kupi nowe łóżka dla oddziałów „covidowych”
Lekarz z Przemyśla promuje metodę leczenia COVID-19, która inaktywuje wirusa w ciągu 48 godzin. Mamy komentarz specjalistki chorób zakaźnych
Lekarz z Przemyśla promuje metodę leczenia COVID-19, która ma inaktywować wirusa w 48 godzin. Mamy komentarz specjalistki chorób zakaźnych
Chrissy Teigen i John Legend
Chrissy Teigen wyjaśnia, dlaczego opublikowała zdjęcia po poronieniu: wiedziałam, że muszę zapamiętać i utrwalić ten moment

Sam Baker była redaktor naczelną magazynów „Cosmopolitan” czy „Red” w Wielkiej Brytanii. Miała 46 lat i była u szczytu kariery, kiedy wystąpiła u niej przedwczesna menopauza. Przeżycia i przemyślenia z tego czasu opublikowała w książce „The Shift”. „Kiedy ludzie mówią o menopauzie, zwykle mowa o zwiększonej potliwości. Ale nic nie mogło przygotować mnie na horror znalezienia się w kałuży na podłodze damskiej toalety i świadomości, że ta kałuża pochodzi ode mnie” – wspomina.

Wczesna menopauza

Menopauza zwykle pojawia się u kobiet ok. 50. roku życia. Jeśli jej objawy występują wcześniej, mówi się o wczesnej menopauzie, która może spotkać nawet kobiety w okolicach 30. Objawami menopauzy są przede wszystkim: zanik miesiączki, uderzenia gorąca, nagłe poty, wzrost wagi, wahania nastroju, zaburzenia snu czy zmęczenie. U Sam wszystko zaczęło się, kiedy miała 46 lat.

Moja głowa, moja szyja, moje pachy, moje kolana. Pociły mi się kostki, łokcie, a nawet brzuch. Płonęłam, a moje ubranie było przemoczone – opisuje Sam.

Baker wspomina, że pierwsze objawy menopauzy były dla niej niezrozumiałe. Nie wiązała ich także z menopauzą. Była u szczytu kariery i nie wiedziała, co się z nią dzieje. Wspomina, kże musiała przerwać ważne spotkanie, bo nie była w stanie go przeprowadzić.

Byłam tam, dyrektor start-upu zajmującego się mediami cyfrowymi, przygotowująca się do zdobycia pół miliona funtów niezbędnego finansowania od jednego z największych inwestorów w kraju i leżałam twarzą na podłodze w toalecie, desperacko próbując wyssać chłód z płytek i odzyskać choć odrobinę opanowania – wyznaje.

Autorka książki wyznaje, że wciąż nie jest pewna, co było dla niej gorsze: uderzenia gorąca w ciągu dnia czy nocne poty.

Budziłam się wcześnie rano przemoczona, z włosami przylizanymi do ciała, wilgotnymi prześcieradłami przylegającymi do skóry. Wtedy zaczęłam być rozdarta, kwestionując wszystko, co powiedziałam i zrobiłam wcześniejszego dnia – tłumaczy.

Baker w ciągu dnia nie mogła się skupić, ponieważ odczuwała również problemy z pamięcią i koncentracją. Była pewna, że albo wariuje, albo są to początki demencji. Przyznaje, że przez chwilę miała podejrzenie, że to może być początek menopauzy. Skutecznie jednak odsuwała te myśli od siebie.

Nie mogłam tego zaakceptować. Miałam 46 lat, a menopauza zdarza się starszym ludziom – pisze.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Sam Baker (@theothersambaker)

Kobieta z datą przydatności

Sam wyznaje, że wraz z menopauzą, poczuła żal, że nie ma dzieci. Czuła, że jej czas minął i bezpowrotnie utraciła coś, czego nigdy nie miała.

Moja kariera zawsze była najważniejsza, a moja praca była moim dzieckiem. (…) Nagle poczułam głęboką pustkę i poczucie straty w związku z dziećmi, których  nie miałam. Skończyły mi się jajeczka. Pustka, której nigdy nie doświadczyłam i nigdy się nie spodziewałam. Pustka matki, którą nigdy nie będę – dodaje.

Podsumowując swoje uczucia, Sam podaje jedno słowo: konanie. Wyznaje, że czuła się, jakby nadeszła jej data ważności. Przyznaje, że w tym czasie czuła się samotna, przygnębiona i coraz bardziej nieistotna. Społeczeństwo traktuje kobiety po menopauzie, jakby ich nie było. Baker nie zgadza się na to.

Powinniśmy sprawić, by menopauza była czymś do świętowania, osiągnięciem, a nie porażką. Mostem do przejścia, a nie przepaścią do upadku – apeluje.

Menopauza zmianą i szansą dla kobiety

Sam w trakcie menopauzy miała wrażenie, że jej życie się kończy. Teraz nazywa ten czas zmianą i „przejściem”.

To jest przejście z miejsca na świecie przypisywanego wyłącznie twojej młodości i urodzie, do możliwości decydowania, jakie ma być to miejsce. To przejście od życia spędzonego na wpasowywaniu się w kształty pasujące do męskiego spojrzenia, do bycia w szczęśliwej pozycji bycia przez nie ignorowaną.

I jest to przejście od ciągłych pytań i oceny zdolności do posiadania dzieci (niezależnie od tego, czy je masz, chcesz je mieć lub możesz je mieć) do bycia tylko osobą: ty, ale bez estrogenu – tłumaczy.

Menopauza / istock

Niewidzialne kobiety

Baker postrzega czas po menopauzie jako szansę wyjścia ze schematów narzuconych kobietom przez społeczeństwo.

Żyjemy w świecie, w którym widoczność jest miarą naszych osiągnięć. Być widoczną to odnosić sukcesy. Aby to zrobić, musisz wyglądać w określony sposób, zachowywać się w określony sposób, grać w określoną grę. Jako kobiety spędzamy większość naszego życia na ostrym końcu oceny innych ludzi.

Potem nadchodzi menopauza i niewidzialność, którą daje nam stara szkoła narracji, która ma nas odrzucić – wyjaśnia.

Sam tłumaczy, że warto tę niewidzialność wykorzystać i cieszyć się z niej. Jak przyznaje, nigdy nie czuła się niewidzialna z powodu rudych, gęstych włosów. Dopiero menopauza przyniosła jej tę możliwość.

Chwyćmy to, co przynosi nam menopauza: mądrość, doświadczenie, umiejętność poruszania się po górach, gdy nikt nie patrzy. Bawmy się, bądźmy zbuntowane, róbmy kłopoty i bądźmy, kim chcemy. Mamy do przeżycia połowę naszego życia. I po raz pierwszy nikt nas nie sprawdza, ani nie pyta, kiedy, dlaczego i jak. Nikt nie patrzy. Jesteśmy wolne! – podsumowuje.

Zobacz także

Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet

Poznaj WIMIN

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kobieta w laboratorium

Genetyczka o decyzji TK: w kilka godzin dorobek naukowy w dziedzinie genetyki (czyli diagnostyki prenatalnej) został zrównany z ziemią

Kobieta

Medycy grzmią: nie możemy odgórnie zakładać, że każda pacjentka poradzi sobie z ciążą wysokiego ryzyka, traumą porodu chorego dziecka oraz dalszą heroiczną opieką nad nim

„Jeśli chcemy widzieć potęgę kobiet, musimy znajdować sobie za przewodniczki stare i mądre kobiety” – o menopauzie bez wstydu mówi Voca Ilnicka

Drew Barrymore: Chrzanić operacje plastyczne! Wolałabym wyglądać jak stare, zramolałe psisko, niż tak się torturować

Aktywistka o filmie, który otrzymała: Jestem człowiekiem, nie świnią. Dlaczego ludzie nie potrafią uszanować tego, że ktoś jest chudy, szczupły lub gruby?

„Najbardziej bolesne nie są rany fizyczne” – mówi Agnieszka Zwiefka, reżyserka filmu „Blizny”

Tilda Swinton

Tilda Swinton: Płeć to tylko rola, którą mamy do odegrania. Ta sama osoba. Żadnej różnicy. Tylko inna płeć

Dyskryminacja medyczna. Prof. Płatek: Kobieta ma być dzielna, a mężczyzna przecież gorzej znosi ból [WIDEO]

Prof. Płatek o tym, jak rodzi się dyskryminacja. „Władza nie ma prawa mówić ‚gorszy sort’ ” [WIDEO]

Anna Ledwoń

„Narracja w szkołach na temat okresu jest dokładnie taka sama, jak 20 lat temu, kiedy ja byłam uczennicą” – mówi Anna Ledwoń, specjalistka ds. marketingu

Kobieta siedzi smutna na pomoście

Nowa definicja gwałtu w duńskim prawie. To historyczny krok!

Menopauza / istock

Jakich objawów menopauzy najczęściej obawiają się kobiety w Polsce? Jak z nimi walczyć? Odpowiada prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec–Plinta

Dieta na menopauzę

Menopauza – objawy, wiek kobiety, leki na menopauzę

Women shaming / istock

Women shaming w Polsce ma kobiecą twarz? Matka i koleżanki są w czołówce krytykujących osób

„Don’t call me Murzyn”. - ciemnoskóre Polki o rasizmie, który jest problemem również w Polsce

Ogi Ugonoh: czy Polakom by się podobało, jakbyśmy mówili „sto lat za Polakami”?

Brak okresu – najczęstsze przyczyny spóźniającej się miesiączki

Co to są fitoestrogeny? Czy mogą być pomocne przy menopauzie?

Salma Hayek: słyszałam od reżyserów: "mów durniej i szybciej!"

Salma Hayek: słyszałam od reżyserów: „mów durniej i szybciej!”

Menopauza a miesiączka

Menopauza a miesiączka

Miłość przetrwa rewolucję, ale czy wygra z niezrozumieniem? Czyli co oglądać w czasie kwarantanny

Miłość przetrwa rewolucję, ale czy wygra z niezrozumieniem? Czyli co oglądać w czasie kwarantanny

Janina Ochojska

„Najbardziej dotknięte kryzysem COVID są kobiety” – pisze Janina Ochojska o pandemii

Phoebe Mary Waller-Bridge:

Phoebe Waller-Bridge: ostatnio widzimy coraz więcej kobiecego, wyrażonego w jasny sposób gniewu

„Za dużo pokazuje! Kobieta powinna być skromna” – Ciałopozytywna terapia o toksycznych wzorcach kobiecości

Helena Norowicz

Helena Norowicz: W tej chwili mogę powiedzieć, że jestem osobą szczęśliwą. Mam świadomość mego zaawansowanego wieku, ale nie czuję tych lat na grzbiecie

Obrzezanie kobiet / James Fulker/DFID / Wikimedia Commons

Co najmniej 200 mln kobiet i dziewcząt na świecie ma okaleczone narządy płciowe

Najpopularniejsze

Czym jest aborcja eugeniczna? Czy jest legalna w Polsce? Dlaczego budzi kontrowersje?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.