4 min.
Menopauza a miesiączka

Menopauza a miesiączka Istock.com
Menopauza a miesiączka to kwestia bardzo indywidualna. U części kobiet – około jednego procenta – do zaniku krwawień miesięcznych dojdzie jeszcze przed ukończeniem czterdziestego roku życia. Większość przechodzi menopauzę pomiędzy 45. a 55. rokiem życia.
Spis treści
Czym jest menopauza?
Menopauza to proces zaniku płodności u kobiet. Według definicji o menopauzie można mówić, gdy w ciągu ostatniego roku (12 cykli) nie wystąpiło krwawienie miesięczne. Po tym czasie zakłada się, że w jajnikach nie dochodzi już do uwalniania komórek jajowych z pęcherzyków Graafa w procesie owulacji.
Często zdarza się, że w miesiącach następujących po zaprzestaniu krwawienia kobieta nadal jajeczkuje, jednak nie następuje nadbudowanie endometrium. W takiej sytuacji pomimo możliwości zapłodnienia komórki jajowej nie dojdzie do implantacji zarodka. Mimo tego za trwale bezpłodne uznaje się dopiero te kobiety, u których zatrzymane zostało nie tylko krwawienie miesięczne, ale i owulacja.
Szybsza menopauza – co może ją wywołać?
Istnieje szereg zależności pomiędzy wiekiem wystąpienia pierwszej miesiączki a szybką menopauzą. Z zasady kobiety, które zaczęły miesiączkować późno – po szesnastym roku życia – szybciej wkraczają w okres menopauzy. Ważne są również czynniki genetyczne – skłonność do wczesnej menopauzy można dziedziczyć w linii żeńskiej.
Nie bez znaczenia są jednak czynniki środowiskowe. Menopauzę przyśpieszają stres i niezdrowa, źle zbilansowana dieta. Jeszcze innym czynnikiem przyśpieszającym klimakterium jest palenie papierosów. Prócz tego menopauzę wcześniej przechodzą kobiety chorujące na cukrzycę, choroby autoimmunologiczne, a także po chemioterapii i operacji usunięcia jajnika.
Zmiany w krwawieniu miesięcznym przed i w czasie klimakterium
Menopauza jest procesem złożonym. Pierwszym znakiem zbliżającego się zaniku płodności są nieregularne miesiączki. Często cykl zdaje się wydłużać, nierzadko do pięćdziesięciu, sześćdziesięciu dni pomiędzy kolejnymi krwawieniami. Trwa średnio kilka lat, zanim menopauza osiągnie kolejne stadium.
Prócz nieregularnego okresu, kobiety w okresie poprzedzającym menopauzę skarżą się na szereg objawów dodatkowych, takich jak:
- kołatanie serca,
- uderzenia gorąca,
- nadmierną potliwość,
- zanik libido,
- suchość pochwy.
Ma to związek z wahaniami hormonalnymi.
Jak wygląda miesiączka w okresie przekwitania? To sprawa bardzo indywidualna. Niektóre kobiety obserwują krwawienia krótkie i wyjątkowo skąpe. Zdarza się jednak, że jest wręcz odwrotnie – okres trwa długo, jest wyjątkowo obfity i pojawiają się w nim skrzepy krwi. Można zaobserwować też plamienia pomiędzy kolejnymi krwawieniami.
Co jest przyczyną zmian w miesiączce w okresie menopauzy?
Gdy zanika płodność, w organizmie zaczynają zachodzić zmiany hormonalne. Pojawiają się cykle bezowulacyjne, dochodzi do niedoboru progesteronu, co może spowodować problemy z regularnym krwawieniem. Dlatego u niektórych kobiet naprzemiennie występują okresy z wyjątkowo skąpym krwawieniem oraz wyjątkowo obfite.
Pomimo obecności cykli bezowulacyjnych i nieregularnych okresów, nie oznacza to, że kobieta staje się całkiem bezpłodna. Zazwyczaj na pięć, siedem lat przed ustaniem krwawień pojawia się okres obniżonej płodności związany ze niedoborem hormonów płciowych. Oznacza to nie tylko niższe szanse na zajście w ciążę, ale także wysokie ryzyko poronienia, zwłaszcza we wczesnych stadiach.
Menopauza – czy warto skonsultować się z lekarzem?
Warto podkreślić, że wszelkie niepokojące objawy związane z wyjątkowo obfitymi lub skąpymi miesiączkami warto skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu. Przeprowadzi on badania mające zdiagnozować, czy mamy do czynienia z objawami menopauzy, czy może zmiany mają inną przyczynę. Obfite i nieregularne okresy mogą być pierwszym zwiastunem chorób jajników, tarczycy lub nadnerczy.
Źródła:
- Mary Jane Minkin, Carol Wright: What Every Woman Needs to Know about Menopause: The Years Before, During, and After. Yale University Press;
- W. Kaufman, D. Slone, L. Rosenberg, O.S. Miettinen i inni. Cigarette smoking and age at natural menopause. „Am J Public Health”. 70 (4), s. 420–422, Apr 1980;
- What causes menopause?”. Eunice Kennedy Shriver National Institute of Child Health and Human Development. 6 May 2013;
- „Early or premature menopause”. Womenshealth.gov. 12 July 2017.
Poleć ten artykuł znajomym
Zobacz także

„Menopauza to nie pauza od życia, to wreszcie czas dla samej siebie”. Po 50-tce zmieniły swoje życie, by zawalczyć o siebie na nowo

„Menopauzę trzeba 'odczarować’ i po prostu o niej mówić”. Mówi dr Julita Czernecka, socjolog, współtwórczyni raportu „Menopauza to nie pauza”

„Jestem za tym, by tego, co fizjologiczne, nie traktować jako gorszego”. O tym, jak szukać zalet menopauzy, mówi psycholożka Anna Górska
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023
„Czym innym jest spędzać z dzieckiem czas i pytać je o różne rzeczy, a czym innym węszyć, podglądać, nasłuchiwać. To forma agresji”. O nadopiekuńczych rodzicach mówi psycholożka Magdalena Halicka

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023