2 min.
Zaświadczenie do żłobka lub przedszkola. Czy placówka ma prawo go żądać od rodziców?

Zaświadczenie do żłobka / pexels
„Nasi pediatrzy zauważyli, że coraz więcej rodziców zgłasza się z prośbą o wystawienie zaświadczenia do żłobka lub przedszkola” – czytamy w najnowszym wpisie na profilu Centrum Medycznego „Euromedis” w Szczecinie. Czy lekarz ma prawo odmówić? I czy placówka ma prawo go żądać od rodziców? Specjaliści wyjaśniają.
Zaświadczenie do żłobka lub przedszkola
W placówce twojego dziecka zażądano zaświadczenia od lekarza o stanie jego zdrowia? Tak robi wiele żłobków oraz przedszkoli przed przyjęciem do siebie dziecka po przebytej chorobie. Czy to jednak zgodne z prawem? Na to pytanie odpowiadają specjaliści z Centrum Medycznego „Euromedis” w Szczecinie.
„Żłobek na podstawie swojego wewnętrznego statutu może wymagać takich zaświadczeń od rodziców. Statut ten nie jest jednak obowiązujący dla lekarza POZ, lecz tylko (niestety) dla rodziców” – wyjaśnia „Euromedis” na Instagramie.
Ustawa z 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w art. 16 ust. 1 pkt 1 wskazuje świadczenia, jakie nie przysługują świadczeniobiorcom (czyli pacjentom) korzystającym z publicznej opieki zdrowotnej.
„Na podstawie tej ustawy nie przysługują zaświadczenia lekarskie wydawane na życzenie świadczeniobiorcy. A zatem zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia dziecka, wydawane na życzenie rodziców (a żądanie żłobka/przedszkola) i potwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do pobytu dziecka w w/w placówkach nie jest świadczeniem gwarantowanym ze środków publicznych. Dlatego lekarz nie ma obowiązku go wystawić” – piszą dalej specjaliści.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Obowiązek wystawienia zaświadczenia
Specjaliści na profilu „Euromedis” dodają, że w sezonie wzmożonych zachorowań zawsze jest więcej osób chcących dostać się na wizytę, niż miejsc do wykorzystania przez pacjentów danego dnia.
„Przyjmowanie w takiej sytuacji zdrowych dzieci, żeby otrzymały zaświadczenie powoduje, że naraża się zdrowe dziecko na nową infekcję (w trakcie pobytu w przychodni są także chorzy pacjenci) oraz zabiera się miejsca chorym dzieciom, potrzebującym wizyty lekarskiej” – wyjaśniają.
Należy zdawać sobie sprawę, że rejestracja do lekarza po takie zaświadczenie to brak wizyty dla chorego dziecka.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

21.03.2023
„Czym innym jest spędzać z dzieckiem czas i pytać je o różne rzeczy, a czym innym węszyć, podglądać, nasłuchiwać. To forma agresji”. O nadopiekuńczych rodzicach mówi psycholożka Magdalena Halicka

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023
„Profesjonalna ofiara karmi się zainteresowaniem emocjonalnym i zaangażowaniem innych” – mówi Dominika Cwynar

17.03.2023