Przejdź do treści

Kolczyk w języku – rodzaje piercingu, gojenie, powikłania

Kolczyk w języku – rodzaje piercingu, gojenie, powikłania Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Przekłuwanie uszu, nosa, pępka, czy kolczyk w języku nie jest już dziś podkreśleniem przynależności do pewnej klasy czy plemienia, ale ma znaczenie czysto estetyczne. Mimo że biżuteria w uchu wciąż jest najczęściej wybieranym sposobem zdobienia ciała, to jednak piercing języka w ostatnich latach staje się coraz bardziej popularny. Jak wskazują jego zwolennicy, pozwala on podkreślić swoją indywidualność, ale w razie potrzeby zapewnia także dyskrecję. Czy przekłucie języka jest bezpieczne? Czy taki zabieg boli i jak długo musisz czekać na wygojenie?

Rodzaje kolczyka w języku

Decydując się na kolczyk na języku musisz przede wszystkim określić, jaki rodzaj kolczyka wybrać. Wyróżnia się bowiem kilka sposobów przekłuwania:

  • standard tounge – najbardziej popularny sposób przekłucia, który polega na umieszczeniu kolczyka na środku języka,
  • double tounge – klasyczne przekłucie, jednak w układzie dwóch dziur obok siebie pionowo,
  • venom – sposób inspirowany zębami jadowitych węży, w którym dwa przekłucia ułożone są obok siebie, ale w linii poziomej,
  • tongue rim – przekłucie na czubku języka,
  • snake eye – poziome przekłucie przez cały czubek języka,
  • horizontal tounge – przekłucie przez cały język, w linii poziomej.

Do najpopularniejszych kolczyków na języku należą zaś:

  • barbell – to nazwa kolczyka w języku typu belka, który zakończony jest z obu stron kulkami,
  • labret – to belka z kulką z jednej strony, z drugiej zaś zakończona płasko.
dziewczyna z tatuażem

Przekłuwanie języka

Jeśli już podejmiesz decyzję o przekłuciu, wybierz sprawdzone studio piercingu i działaj. Jak przebiega kolczykowanie języka? Piercer wyciąga twój język i przytrzymuje go za pomocą specjalnych szczypiec. Następnie dezynfekuje język, zaznacza miejsce wkłucia i przekłuwa go igłą. Po chwili umieszcza w tym miejscu pierwszy kolczyk. Musisz wiedzieć, że powinien być on nieco dłuższy niż docelowy i wykonany z określonego materiału. Kolczyk do języka powinien być wykonany z bioplastu, tytanu lub stali chirurgicznej. Nie zawierają one bowiem niklu, który wywołuje często reakcje alergiczne. Odradza się także stosowanie kolczyków ze złota i srebra.

Kolczyk w języku – gojenie

Zastanawiasz się, czy kolczyk w języku boli? Jeśli język został przekłuty prawidłowo, rodzaj i wielkość kolczyka została dobrze dobrana, a proces gojenia będzie przebiegał bez komplikacji odpowiedź brzmi – nie. Możesz odczuwać wprawdzie pewien dyskomfort w trakcie samego przekłuwania języka, ale jego skala zależy od indywidualnych cech. Musisz jednak pamiętać, że po zabiegu język może być opuchnięty przez kilka dni. Ważne jest także, aby stosować się do zasad higieny jamy ustnej, które przyspieszą gojenie języka po przekłuciu.

Kobieta z tuatuażami i kolczykami

Jedzenie i picie

Przez pierwszych kilka godzin po przekłuciu nie możesz jeść ani pić. Absolutnie wykluczone jest także palenie papierosów. Na ogół zaleca się wstrzemięźliwość przez dwie godziny od zabiegu.

Opuchlizna

Kolczyk w języku a opuchlizna? Z pewnością pojawi się ona po przekłuciu i powinna ustąpić po maksymalnie siedmiu dniach. Jeśli jest ona na tyle duża, że utrudnia ci jedzenie – zdecyduj się na pokarmy płynne lub papki. Możesz zastosować także napar z rumianku lub szałwii, które mają właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i łagodzące. Ulgę przyniesie także okład z kostek lodu. Dobrym pomysłem jest ich przygotowanie właśnie z naparów ziołowych. Jeśli ból i opuchlizna są bardzo uciążliwe możesz sięgnąć po leki przeciwbólowe zawierające ibuprofen.

Codzienna higiena jamy ustnej

Nie zaniedbuj codziennej higieny jamy ustnej – myj zęby regularnie, najlepiej po każdym posiłku i używaj płynów do płukania jamy ustnej, najlepiej antyseptycznych. Warto zmienić szczoteczkę do zębów i pastę na bardziej delikatną.

Zakazane produkty

W okresie gojenia języka nie pij alkoholu i nie zażywaj aspiryny, rozrzedza ona bowiem krew. Unikaj też gorących, pikantnych, słonych potraw oraz cukru.

Higiena kolczyka

Nie dotykaj kolczyka brudnymi rękoma. Pamiętaj jednak, aby sprawdzać regularnie, czy kuleczki są dokręcone. Uprzednio dokładnie umyj ręce. Nie wkładaj też do ust długopisu, nie obgryzaj paznokci, staraj się nie pić z innych kubków lub butelek, unikaj całowania się – ważne, aby nie dopuścić do infekcji w obrębie jamy ustnej.

Ile goi się kolczyk w języku? Średnio dwa do trzech tygodni, choć dyskomfort możesz czuć nawet przez miesiąc.

Kolczyk w języku – powikłania

Piercing to inwazyjny sposób dekorowania ciała. Jeśli zdecydujesz się na przekłucie języka musisz liczyć się z możliwymi powikłaniami. Należą do nich:

  • ból, obrzęk, miejscowe krwawienie,
  • opadanie, osunięcie lub stan zapalny dziąseł,
  • ukruszenie lub złamanie zębów,
  • zapalenie wątroby typu B lub C, gronkowiec,
  • uszkodzenie naczyń krwionośnych lub nerwów.

Istnieje także grupa przeciwwskazań do posiadania kolczyka w języku. Są to:

  • choroby wirusowe przenoszone przez krew np. WZW i HIV,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • niektóre choroby przewlekłe,
  • ciąża.
Kobieta z kolorowym językiem

Bardzo ważny jest także wybór miejsca, w którym zamierzasz podjąć się zabiegu. Pamiętaj, aby zwrócić uwagę na podstawowe zasady bezpieczeństwa. Upewnij się więc, że narzędzia są odpowiednio wysterylizowane. Co to oznacza w praktyce? Piercer powinien wszystkie niezbędne narzędzia wyjąć przy tobie ze specjalnie zamkniętego woreczka. Wysterylizowany powinien być także kolczyk. Zwróć też uwagę na to, czy w salonie używa się jednorazowych rękawiczek i czy nie stosuje się do przekłuwania języka pistoletu.

Ile kosztuje kolczyk w języku? Cena zabiegu zależy od kilku czynników. Z pewnością ma na nią wpływ rodzaj przekłuwania, doświadczenie piercera, a także lokalizacja – koszty zabiegu w dużych miastach są wyższe. Jednak można stwierdzić, że ceny wahają się w granicach od 50 do 150 złotych.

 

Źródła:

  1. K. Kaczor, A. Zawadzka, P. Rożniatowski, E. Korporowicz, D. Olczak-Kowalczyk. „Powikłania piercingu w obrębie jamy ustnej – przegląd piśmiennictwa”, Nowa Stomatolog, 2016.
  2. M. Mendak, E. Karolewska. „Piercing (kolczykowanie) jamy ustnej – opis przypadków”, Prace Kazuistyczne, 2004.
  3. A. Nieradko, A. Borzęcki. „Znaczenie piercingu w kulturach świata”, Lublin, 2017.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: