Patrycja Nawojowska Proteza zębowa a stomatopatia protetyczna – objawy i leczenie zmian w błonie śluzowej jamy ustnej 14.01.2023 4 min.
Aleksandra Tchórzewska Dentobus na kółkach przyjedzie do twojego dziecka. Sprawdź, gdzie się zatrzyma Każde dziecko powinno zasiąść na fotelu dentystycznym minimum cztery razy w roku. Nie zawsze niestety jest to możliwe. Do małych mieszkańców miejscowości, w których nie ma gabinetów stomatologicznych, przyjedzie dentobus: mobilny… 02.12.2022 3 min.
Klaudia Kierzkowska Po czym lepiej nie myć zębów i dlaczego? Lista problematycznych produktów Większość z nas myje zęby dwa razy w ciągu dnia – rano i wieczorem. Jednak od dziecka wciąż słyszymy, że powinniśmy szczotkować je po każdym z posiłków, co nie zawsze okazuje się to najlepszym rozwiązaniem. Wszystko… 30.10.2022 5 min.
Agata Brandt W zdrowym ciele zdrowy ząb. Oto, co może cię spotkać, jeśli w porę nie zadbasz o swój uśmiech Odkładasz wizyty u dentysty na „świętego nigdy”? Przygotuj się na odwiedziny u innych lekarzy – nieleczone zęby mogą się zemścić, powodując choroby w wielu innych narządach. 15.10.2022 6 min.
Marlena Kopacz Opryszczka na języku – jak wygląda i jak się jej pozbyć? Domowy sposób na opryszczkę 24.09.2022 4 min.
Justyna Mazur Ślina – skład, funkcje, zaburzenia wydzielania. Co sygnalizują zaburzenia pracy ślinianek? Ślina jest wydzieliną produkowaną i uwalnianą przez ślinianki - gruczoły zlokalizowane w jamie ustnej. Podstawową rolą śliny jest nawilżanie jamy ustnej, usuwanie bakterii i resztek pokarmowych, uczestniczenie we wstępnym… 25.02.2022 4 min.
Justyna Makowska-Tomalczyk Uzębienie – ile zębów ma człowiek? Kiedy wychodzą zęby? Uzębienie to jeden z elementów układu stomatognatycznego, który odpowiedzialny jest przede wszystkim za żucie, mowę oraz połykanie. Uzębienie człowieka, składające się z łuku zębowego górnego i dolnego, różni się w… 19.02.2022 4 min.
Natalia Suchocka Zębina – budowa, rodzaje. Zapalenie miazgi i nadwrażliwość zębów Zębina to podatna na uszkodzenia tkanka, umiejscowiona pod szkliwem zęba. Jak jest zbudowana? Jakie jej rodzaje można wyróżnić i jakie choroby są z nią związane? O tym się dowiesz w niniejszym artykule. 18.02.2022 5 min.
Natalia Suchocka Choroby przyzębia – rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie Choroby przyzębia mają wpływ na stan całego organizmu. Zwiększają one m.in. ryzyko miażdżycy i schorzeń serca, udarów, chorób nerek, cukrzycy oraz reumatoidalnego zapalenia stawów. Dlatego też warto im zapobiegać, a jeśli… 17.02.2022 5 min.
Justyna Makowska-Tomalczyk Hipoplazja szkliwa – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie Hipoplazja to niedorozwój określonego narządu spowodowany wykształceniem zbyt małej ilości komórek. Może być ona następstwem wad wrodzonych lub samodzielną jednostką chorobową i dotyczyć prawie każdego narządu. Jednym z … 24.01.2022 3 min.
Ewa Wojciechowska „Mama Dentystka”: prawie 4 miliony Polaków nie myje zębów, 800 tys. w ogóle nie ma w swojej łazience szczoteczki "Prawie połowa przedszkolaków ma już próchnicę, a w dorosłość z zębami do leczenia wchodzi 90 proc. naszej młodzieży" - pisze na swoim profilu na Instagramie Marta Bik-Tavares. 10.08.2021 3 min.
Katarzyna Grzyś-Kurka Usuwanie kamienia nazębnego – przebieg i cena zabiegu Kamień nazębny nie jest wyłącznie problemem natury estetycznej. Jeśli nie jest regularnie usuwany, doprowadza do paradontozy, a w skrajnych przypadkach – utraty zębów. Stosowanie się do zaleceń profilaktycznych i coroczne wizyty… 11.06.2021 5 min.
Justyna Makowska-Tomalczyk Kolczyk w języku – rodzaje piercingu, gojenie, powikłania Przekłuwanie uszu, nosa, pępka, czy kolczyk w języku nie jest już dziś podkreśleniem przynależności do pewnej klasy czy plemienia, ale ma znaczenie czysto estetyczne. Mimo że biżuteria w uchu wciąż jest najczęściej wybieranym… 24.05.2021 6 min.
Patrycja Nawojowska Jama ustna – budowa i funkcje. Choroby jamy ustnej Jama ustna to początkowy odcinek przewodu pokarmowego oraz część aparatu mowy. Znajdujące się w niej zęby umożliwiają rozdrabnianie pokarmu, a język jego przeżuwanie i przesuwanie w stronę gardła. Z kolei trzy pary dużych… 27.01.2021 7 min.
Patrycja Nawojowska Nowotwory jamy ustnej – przyczyny, objawy, leczenie Nowotwory jamy ustnej to łagodne lub złośliwe nowotwory języka, dna jamy ustnej, podniebienia, migdałków podniebiennych i dziąseł. Głównym czynnikiem, który zwiększa ryzyko pojawienia się raka (aż siedmiokrotnie!) jest palenie… 27.11.2020 4 min.
Milena Marchewka Odynofagia – objawy towarzyszące, przyczyny, badania, leczenie Odynofagia to objaw polegający na odczuwaniu bólu podczas połykania. Diagnostyka przyczyny pojawienia się dolegliwości jest kluczowa do wprowadzenia odpowiedniego leczenia. Jak rozpoznać powody występowania odynofagii i jakie sposoby… 26.11.2020 4 min.
Patrycja Nawojowska USG ślinianek – co wykrywa, wskazania, jak wygląda? USG ślinianek to podstawowe badanie wykonywane w diagnostyce gruczołów ślinowych. Wskazaniem do badania jest powiększenie i bolesność ślinianek oraz trudności z przełykaniem śliny. Badanie ultrasonograficzne pozwala na wykrycie… 19.11.2020 4 min.
Ewa Wojciechowska Dentystka o karmieniu dziecka w nocy: najmocniejsze zęby tego nie wytrzymają Kategoryczny zakaz podawania kaszki z butli w nocy! Nigdy nie karmimy kaszą z butelki! To jest już działanie na szkodę dziecka 09.11.2020 3 min.
Ewa Wojciechowska Ksylitol dla dzieci. Pasta do zębów z ksylitolem czy z fluorem? W sklepach dostępna jest cała gama past do zębów dla dzieci. Wśród tylu wyborów, jak zdecydować się na jedną? Jak wybrać dobrze, aby zęby najmłodszych rosły zdrowe? 14.08.2020 3 min.
Justyna Mazur Ropień na dziąśle u dziecka i dorosłego – objawy, leczenie Ropień na dziąśle to miejscowa infekcja ropna zlokalizowana w dziąśle. Pojawienie się ropnia na dziąśle może być konsekwencją zapalenia miazgi powstałego na podłożu rozległej próchnicy zębów. Ropień dziąsła może się… 25.07.2020 6 min.
Zuzanna Kowalewska Balsam Szostakowskiego – zastosowanie na rany, na wrzody Balsam Szostakowskiego inaczej nazywany jest Vinilium - występuje w postaci płynu. 13.06.2020 3 min.
Dominika Chirek Pasta do zębów – bez fluoru czy z fluorem? Wybierz mądrze Większość past do zębów zawiera fluorek sodu. Od zawsze wpajano nam, że pasta do zębów powinna zawierać fluor, bo wzmacnia on zęby. Co jeszcze wiemy, a czego nie wiemy o fluorze? 10.06.2020 6 min.
Milena Marchewka Pleśniawki u dzieci i dorosłych – jak je rozpoznać? Zapobieganie, leczenie 24.05.2020 7 min.
Milena Marchewka Ból żuchwy – przyczyny bólu zależą od jego miejsca Żuchwa, inaczej nazywana dolną szczęką, jest elementem kostnym czaszki, który relatywnie często ulega uszkodzeniom. Przyczynami odczuwania bólu w okolicy tej struktury anatomicznej mogą być nie tylko wady samej kości żuchwy, ale… 21.05.2020 4 min.
Milena Marchewka Afty u dzieci – przyczyny i leczenie Występowanie bolesnych zmian w jamie ustnej to problem, z którym zmaga się wiele dzieci (i ich rodziców). Powtarzające się epizody pojawiania się na tym obszarze owrzodzeń – aft, świadczy o obecności schorzenia nazywanego… 07.04.2020 5 min.
Angelika Janowicz Metaliczny posmak w ustach – przyczyny, leczenie i sposoby na pozbycie się dolegliwości 14.03.2020 5 min.
Magdalena Bury Afty w jamie ustnej? Periodontolożka tłumaczy, dlaczego lepiej nie leczyć ich „na własną rękę” Afty pojawiające się w jamie ustnej to bardzo powszechna dolegliwość. To także najczęściej występująca choroba błony śluzowej jamy ustnej, która nie ma charakteru infekcji. Aft nie wywołują wirusy i bakterie. Dlaczego u… 02.03.2020 4 min.
Zuzanna Kowalewska Kubki smakowe na języku – rozłożenie i rola Każdego dnia spożywamy smaczne posiłki. Zmysł smaku ma związek ze zmysłem wzroku jak i węchu. Patrzymy na potrawę, odczuwamy jej oryginalny zapach a dopiero później konsumujemy. Tak mniej więcej wygląda degustacja każdego… 19.11.2019 3 min.
Zuzanna Kowalewska Periodontolog — kim jest ten lekarz i czym się zajmuje? Periodontolog to jeden z rzadziej odwiedzanych typów lekarzy. Przeważnie nie udajemy się do tego specjalisty, wybierając dentystę ogólnego lub jeśli to robimy, zamiennie (błędnie!) nazywamy periodontologa — paradontologiem — od… 15.11.2019 3 min.
Ewa Podsiadły-Natorska Dlaczego afty wracają i jak sobie poradzić z tym problemem? – Wszyscy moi pacjenci spotkali się z tym słowem, ale nie każdy wie, co to jest – przyznaje lekarka, dentystka Paula Sztejna. Mowa o aftach, kulistych owrzodzeniach, które pojawiają się we wnętrzu jamy ustnej. Choć niewielkie,… 30.10.2019 5 min.
Ewa Wojciechowska Dieta dla zębów. Co jeść a czego nie, aby cieszyć się zdrowymi zębami? Tłumaczy dietetyczka, Paulina Jamrozik 12.08.2019 5 min.
Bartosz Szczepanek 5 zaskakujących sposobów na zdrowe zęby O konieczności szczotkowania wiemy wszyscy. Poza tym prostym zabiegiem są jednak inne, mniej znane metody na poprawę higieny jamy ustnej. Warto o nią zadbać ‒ jej stan jest integralnie ważny dla naszego zdrowia! 06.08.2019 4 min.
Justyna Dudkiewicz Masz zaraz spotkanie, a przed chwilą jadłaś czosnek? Wiemy, jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust 18.02.2019 3 min.
Urszula Gruszka „Sukces czystych zębów to w 70 proc. odpowiednia technika szczotkowania”. Dentysta Tomasz Kupryś mówi o profilaktyce jamy ustnej 31.01.2019 4 min.
Ewa Wojciechowska Nadziąślak naczyniowy – guz ciężarnych Nadziąślak naczyniowy to jeden z rodzajów nadziąślaka, który powstaje w jamie ustnej, głównie w wyniku wahań hormonalnych. Dlatego szczególnie narażone są na niego kobiety w ciąży lub przyjmujące hormonalną antykoncepcję. Czy jest groźny? 05.12.2018 4 min.