Przejdź do treści

Anja Rubik na strajku #JesieńŚredniowiecza: Edukacja seksualna nie jest deprawacją. Jest siłą i bezpieczeństwem!

Anja Rubik od dwóch lat jest zaangażowana w rzetelną edukację seksualną młodzieży
Anja Rubik na proteście pod Sejmem / Fot. Instagram.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
stres trening
Sposoby na stres. Oto 6 skutecznych sposobów, które ukoją twoje nerwy
Nadmierna potliwość – o czym świadczy, jakie są przyczyny?
Szczepionka
Szczepionka na gruźlicę może uchronić nas przed koronawirusem?
Kobieta trzyma się za szyję
Ból i zesztywnienie mięśni karku – przyczyny, leczenie
Kobieta czesząca włosy
Problemy z włosami: łupież, wypadanie włosów, przetłuszczanie się. Co robić?

Anja Rubik protestowała przed Sejmem przeciwko przyjęciu obywatelskiego projektu „Stop pedofilii”, który dąży do zakazania edukacji seksualnej w Polsce. Autorka książki „sexedpl” w swoim przemówieniu ogłosiła, że żadna władza polityczna nie może odebrać Polakom prawa do edukacji czy dbania o własne zdanie. – Edukacja seksualna jest bezpieczeństwem – mówiła Rubik.

W środę 16 października przed budynkiem Sejmu w Warszawie oraz wielu innych polskich miastach, m.in. Krakowie, Łodzi i Wrocławiu, odbyły się protesty przeciwko ustawie zaostrzającej Kodeks karny w taki sposób, że możliwe będzie karanie za edukację seksualną. Zgodnie z projektem karze grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat trzech będzie podlegał ten, „kto publicznie propaguje lub pochwala podejmowanie przez dzieci obcowania płciowego”. Proponowane zmiany nakładają kary również za prowadzenie edukacji seksualnej w szkołach, jeśli dojdzie do niej bez zgody rodziców małoletnich uczniów. Poza nauczycielami projekt może uderzyć m.in. w lekarzy czy edukatorów seksualnych.

Strajk #JesieńŚredniowiecza

Anja Rubik na proteście #JesieńŚredniowiecza

Gdy posłowie głosowali nad ustawą, tłum protestujących skandował „hańba”, „ręce precz od naszych dzieci”, „nie dla zakazu edukacji”, „edukacja prawem”, „witamy w Średniowieczu”. W demonstracji wzięła udział m.in. Anja Rubik. Modelka, autorka książki „#sexedpl” i propagatorka rzetelnej edukacji seksualnej, podczas swojego wystąpienia skrytykowała działania obecnej władzy rządzącej, zmierzające do pozbawienia młodzieży dostępu do wiedzy.

– Żadna władza nie może nam odebrać prawa do edukacji. Edukacja seksualna nie jest deprawacja seksualną. Deprawacją jest pozbawienie młodych ludzi informacji i wiedzy na temat ich ciała, miłości, seksualności… Edukacja seksualna jest siłą. Edukacja seksualna jest bezpieczeństwem. Bez niej jesteśmy całkowicie bezbronni wobec przemocy seksualnej i bezradni wobec propagandy, która próbuje nam wmówić, żebyśmy czuli dyskomfort, winę za to, kim jesteśmy, kogo i jak kochamy – mówiła ze sceny.

Rubik podkreśliła, że rząd walcząc z „wymyślonym widmem” edukacji seksualnej, w rzeczywistości „prowadzi wojnę z przerażonymi dzieciakami” i „skazuje kobiety na bycie ofiarami przemocy, traumy i upodlenia”.

– Od dwóch lat, z grupą wspaniałych edukatorów, odwalam robotę, która tak naprawdę powinna być odpowiedzialnością państwa. Powiem wam jedno: ja się nie poddam, ja się nie boję. Ten temat nawet już wykracza poza temat edukacji seksualnej. Mówimy w tej chwili o prawach człowieka. I żadna ustawa nie może nam tego odebrać. I my na to nie pozwolimy, dziękuję! – zakończyła Rubik.

Ustawa „Stop pedofilii” w ogniu krytyki

W proteście wzięła również udział Kinga Rusin. Dziennikarka pojawiła się na nim w towarzystwie swojej córki, Poli. Jeszcze przed rozpoczęciem wydarzenia Rusin opublikowała na swoim profilu na Instagramie post, w którym wyraziła sprzeciw wobec absurdalnej ustawy. „Jeżeli ta ustawa przejdzie będziemy mieli wysyp tragedii, niechcianych ciąż, nielegalnych aborcji, niezrozumienia, samobójstw, depresji. Tylko mądra edukacja seksualna uchroni przed zagrożeniami, przed pedofilią” – podkreśliła.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Kinga Rusin- Official Profile (@kingarusin)

„Dzieci muszą wiedzieć, co to jest zły dotyk, jak się przed nim bronić i kogo informować, jeżeli zachowanie osoby dorosłej naruszy ich godność i nietykalność! Dzieci i młodzież muszą dowiedzieć się o chorobach przenoszonych drogą płciową i o tym jak się przed nimi zabezpieczać. W końcu muszą wiedzieć, jak odróżnić pożądanie od miłości, kiedy można bezpiecznie rozpocząć współżycie, i że seks nie służy wyłącznie prokreacji, ale na pewno nie powinien być narzędziem opresji i nacisku, nie może służyć zaspokajaniu żądzy tylko jednej strony, że musi być na niego obopólna zgoda i obie strony powinny czerpać z niego radość i satysfakcję” – dodała.

Rodzice z dzieckiem

Projekt ustawy „Stop pedofilii” został negatywnie zaopiniowany również przez Polskie Towarzystwo Seksuologiczne. Z opublikowanego oświadczenia wynika, że Towarzystwo jest zdecydowanie przeciwne uchwaleniu ustawy.

„Ten sposób myślenia o zjawiskach związanych z seksualnością okresu dzieciństwa i dorastania dowodzi braku wiedzy o jej naturze oraz braku wiedzy o konsekwencjach zakazywania aktywności rozwojowej. W myśl Ustawy na przykład wypowiedzenie przez seksuologa czy nauczyciela twierdzenia, że ‚masturbacja u dzieci i młodzieży, o ile ma charakter tzw. masturbacji rozwojowej, mieści się w normie’, będzie uznane za ‚pochwalanie podejmowania przez małoletniego innej czynności seksualnej’ i spowoduje odpowiedzialność karną osoby zdanie to wypowiadającej. Dlatego ewentualne wejście w życie Ustawy prowadziłoby miedzy innymi do uniemożliwienia podejmowania działań z zakresu edukacji seksualnej wobec dzieci i młodzieży – czyli tych grup, które mają największe potrzeby edukacyjne w tym zakresie. (…) W związku z tym, Polskie Towarzystwo Seksuologiczne jest zdecydowanie przeciwne uchwaleniu Ustawy” – czytamy.

Posłowie nie odrzucili projektu nowelizacji Kodeksu karnego o zakazie edukacji seksualnej. Projekt został skierowany do dalszych prac w komisji. Przepisami zajmie się Sejm nowej kadencji.

„Kompromitacja posłów VIII kadencji, którzy skierowali do dalszego procedowania projekt karzący więzieniem za edukację seksualną” – napisała o decyzji Sejmu posłanka Joanna Scheuring-Wielgus.

Czy wy też nie zgadzacie się z założeniami ustawy, która dalej będzie forsowana w Sejmie?

Zobacz także

Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet

Poznaj WIMIN

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Edukacja seksualna / rawpixel

Matka Lekarka o (braku) edukacji seksualnej: „W pracy przekonałam się, że wciąż wszystko jest jednym wielkim tematem tabu”

Fantazje erotyczne – co powinnaś o nich wiedzieć? Wyjaśnia psycholożka Katarzyna Koczułap

Fantazje erotyczne – co powinnaś o nich wiedzieć? Wyjaśnia psycholożka Katarzyna Koczułap

kobiety w łóżku

„Szantażowanie seksem wciąż cieszy się popularnością” – twierdzi psycholożka

Fantazje seksualne / istock

Przeszłość seksualna i fantazje partnerów. Czy warto o nie pytać?

Mężczyzna i kobieta / unsplash

„Nie musisz chcieć dziecka, by uprawiać seks” – mówi Katarzyna Koczułap, psycholożka. Co wpływa na gotowość do uprawiania seksu?

Gadżety erotyczne / istock

Nie warto stosować kulek gejszy. Dlaczego? Wyjaśnia Katarzyna Koczułap

Młodzież szkolna - edukacja seksualna

Sejm rozpoczął pracę nad projektem „Stop pedofilii”. Centrum Praw Kobiet: to przepis wprost wymierzony w osoby prowadzące edukację seksualną

Para zakochanych nastolatków patrzą się na siebie

Czego możemy zazdrościć innym krajom pod względem edukacji seksualnej?

Punkt G - gdzie jest? / Fot. archiwum prywatne Anna Golan

Punkt G, czyli „ginekologiczne UFO”. Gdzie go szukać, skoro istnieje? Seksuolożka Anna Golan odpowiada

Orgazm łechtaczkowy bez tabu

Orgazm łechtaczkowy bez tabu

Panseksualizm – na czym polega miłość bez podziału na płeć?

Panseksualizm – na czym polega miłość bez podziału na płeć?

Strajk Kobiet 2020. 8 marca kobiety po raz kolejny wyjdą na ulice Warszawy w słusznej sprawi

Strajk Kobiet 2020. 8 marca kobiety będą domagać się dostępu do aborcji i edukacji seksualnej

Nastolatka siedzi na murku

Ponad 70 proc. młodych Polaków nie rozmawia z rodzicami na temat seksu, wynika z badania. Taka sytuacja wiąże się z wieloma konsekwencjami!

„Dla niektórych mężczyzn kobieta po porodzie staje się niezwykle apetyczna, erotyczna, pociągająca właśnie z tego względu, że jest tą «krainą mlekiem i miodem płynącą»” – seksuolożka Agata Loewe o tym, jak młodzi rodzice mogą „wylogować się” do łóżka

Kamasutra - czego można się z niej nauczyć?

Kamasutra – co to jest? Czym różnią się pozycje dla początkujących i zaawansowanych?

para w łóżku

Jak odmawiać seksu w związku? Podpowiada Alicja Długołęcka

Zakleszczenie podczas seksu / istock

Zakleszczenie podczas seksu. Ginekolog: pamiętam dwa poważne przypadki, które wymagały interwencji szpitalnej

Stosunek seksualny a błona dziewicza / istock

Błona dziewicza – czy po latach bez seksu może się samoistnie odtworzyć? Ginekolog tłumaczy

Katarzyna Koczułap nie lubi określenia "gra wstępna"

Psycholożka wyjaśniła, dlaczego nie lubi określenia „gra wstępna”. „Podział aktywności seksualnych na te wstępne i te właściwe jest krzywdzący”

prezerwatywy

Wirus HIV – mniejszy strach, więcej zakażeń

Sexting / freepik

Sexting – prawie połowa Polek przyznała, że wysyłały swoje nagie zdjęcia. Znamy wyniki badań

Izabela-Karska

Ochrona przed pornografią to jedno z ważniejszych zadań rodzicielskich. Psycholog wyjaśnia, jak się do tego zabrać

Madonna / Gie Knaeps / Getty Images

„Udajemy, że nastolatkowie nie uprawiają seksu. Jak można być takim ignorantem?” – powiedziała Madonna… 30 lat temu. Tak bardzo się z nią zgadzamy!

Skandaliczne porównanie na szkoleniu dla lekarzy. USG porównane do „gwałtu w ciemnej uliczce”!

Najpopularniejsze

Kortyzol – jak go obniżyć? Objawy i przyczyny podwyższonego poziomu kortyzolu

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

kobieta, ból

Fibromialgia – kiedy boli cię wszystko. Czym objawia się ta tajemnicza choroba?

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

Policzek kobiety z włókniakiem miękkim

Włókniak miękki ‒ jakie są jego przyczyny i jak się pozbyć takich zmian?

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę