Przejdź do treści

Astma a nadwaga. Czy będąc astmatyczką mogę uprawiać sport? Odpowiada alergolożka

Kobieta ma astmę i trzyma w ręce inhalator, który jest na pierwszym planie.
iStock/ Astma a sport
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Prawdą jest, że astmatycy nie mogą uprawiać sportu? „Otyłość stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Dodatkowo u chorych na astmę może obniżać efektywność leczenia i pogarszać przebieg choroby” – pisze lekarka. Co więc robić w przypadku dodatkowych kilogramów? Uprawiać aktywność fizyczną czy pozostać jedynie na diecie? Tłumaczy „Mama Alergolog”.

Lekarka Joanna Jamroz-Brzeska, znana w mediach społecznościowych jako Mama Alergolog, obecnie jest w trakcie specjalizacji z alergologii. Jej konto na Instagramie, na którym chętnie dzieli się wiedzą medyczną, obserwuje prawie 5 tys. Internautów. Ekspertka porusza na nim tematy alergiczne, starając się w ciekawy i rzetelny sposób ująć problem. Tym razem zwróciła uwagę na astmę – chorobę płuc, na którą w Polsce choruje blisko 12 proc. dzieci i młodzieży i ok. 8 proc. dorosłych.

Astma – jak wyglądają objawy?

Astma oskrzelowa jest przewlekłą chorobą dróg oddechowych. Objawia się skurczem oskrzeli, prowadzącym do uniemożliwienia zaczerpnięcia oddechu, narastania duszności i uporczywego kaszlu. Napad duszności spowodowany jest zalegającą w oskrzelach wydzieliną, niemożliwą do odkrztuszenia. Chory nie może złapać tchu, co jest skutkiem wysiłku, jaki wkłada w próbę zaczerpnięcia powietrza. Oddech pacjenta jest świszczący. Atak mija zazwyczaj po podaniu leków rozkurczających oskrzela.

Astma oskrzelowa – przyczyny

Najczęstszą przyczyną astmy jest reakcja alergiczna na alergeny wziewne: pyłki roślin i pleśni, kurz domowy i roztocza, pierze czy sierść zwierząt domowych. W takim przypadku mówi się o astmie alergicznej (atopowej). Napad astmy mogą także wywołać alergeny pokarmowe lub leki. Astmatycy powinni uważać także na zimne powietrze lub infekcję dróg oddechowych, co może wskazywać na astmę niealergiczną (nieatopową).

kobieta poprawia pościel

Astma a nadwaga i aktywność fizyczna

Wiele osób u których zdiagnozowano astmę unika aktywności fizycznej, tłumacząc się dusznościami podczas wysiłku. Jak zaznacza Jamroz-Brzeska nie jest to jednak dobre wyjście. Lekarka wręcz podkreśla rolę ruchu i ćwiczeń fizycznych w profilaktyce i kontroli astmy. Unikanie sportu w niektórych przypadkach może prowadzić także do dodatkowych kilogramów, a otyłość w przypadku astmy obniża efektywność leczenia i wręcz pogarsza przebieg choroby.


„Chorzy na astmę nie powinni unikać wysiłku fizycznego z wyjątkiem okresów zaostrzeń choroby.
W piramidzie żywieniowej jej podstawę stanowi aktywność fizyczna. Dzięki niej pacjenci zachowują dobrą kondycję fizyczną, mają lepsze samopoczucie, ich życie towarzyskie jest bogatsze. Dzieciom ruch jest konieczny do prawidłowego rozwoju psychofizycznego”

– pisze na swoim profilu na Instagramie Mama Alergolog.

Co w takim razie zrobić, jeśli faktycznie duszności przeszkadzają w tracie wysiłku fizycznego? Specjalistka doradza:

„Jeśli wysiłek powoduje objawy choroby to znaczy, że astma nie jest wystarczająco dobrze kontrolowana i może leczenie wymaga intensyfikacji” – ostrzega lekarka i dodaje – „Z tym problemem trzeba zwrócić się do swojego lekarza prowadzącego”.

Warto więc udać się na rozmowę ze specjalistą, który doradzi, w jaki sposób uprawiać sport, aby sobie nie zaszkodzić lub wprowadzi dodatkowe leczenie.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Joanna Jamroz-Brzeska (@mama_alergolog)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.