Przejdź do treści

Jak prawidłowo wykonać inhalację? Czego używać do inhalacji na kaszel?

kobieta używająca inhalatora
Fot. auremar / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Inhalacje na kaszel to jedna z metod leczniczych. Można je wykonywać w warunkach domowych, z użyciem preparatów dostępnych w aptece bez recepty lub ziół. Mogą być do nich używane także różnego rodzaju leki zaordynowane przez lekarza. Ważna jest prawidłowa technika wykonywania zabiegu.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Zuzanna Pujanek

dr n. med.

Kaszel powstaje jako reakcja receptorów zlokalizowanych w drogach oddechowych na patologiczne czynniki zewnętrzne. Mogą należeć do nich patogeny, alergeny lub zanieczyszczenia obecne w powietrzu aspirowanym do dróg oddechowych. Podrażnione receptory dają sygnał do skurczu oskrzeli, dzięki czemu drażniąca substancja ma zostać ewakuowana na zewnątrz organizmu. Kaszel towarzyszy wielu jednostkom chorobowym. Może mieć on różne nasilenie i występować jako kaszel mokry lub suchy. W uśmierzaniu dolegliwości stosowane są syropy i tabletki na kaszel, jednakże duże znaczenie lecznicze mają także inhalacje na kaszel. Można je stosować w warunkach domowych, nawet u dzieci. Dobre efekty dają zioła do inhalacji na kaszel lub różnego rodzaju leki do inhalacji na kaszel. Najważniejsza w aspekcie skuteczności jest prawidłowa technika wykonywania inhalacji.

Co to są inhalacje?

Inhalacje to jedna z technik leczenia kaszlu, której działanie jest wziewne. Oznacza to, że substancje lecznicze, zioła czy preparaty farmakologiczne dostarczane są bezpośrednio do drzewa oskrzelowego w czasie aspiracji. Dzięki różnorodności środków używanych do inhalacji mogą mieć one działanie lecznicze zarówno przy łagodzeniu objawów duszności, jak i przy rozrzedzeniu i ewakuacji gęstej wydzieliny, obturującej drogi oddechowe. Inhalacje na kaszel można przeprowadzać zarówno z wykorzystaniem gotowych leków w postaci rozpuszczalnych tabletek, aerozoli czy płynu z fiolki, które zostaną zapisane i zalecone przez lekarza, jak i z użyciem środków naturalnych i możliwych do kupienia bez recepty, np. różnego rodzaju zioła.

Należy jednakże właściwie dobierać preparat, którego chcemy użyć, gdyż istotne jest jednak to, aby uważnie dobierać stosowane preparaty do inhalacji na kaszel. Odmiennych preparatów użyjemy bowiem do inhalacji na kaszel suchy, a innych do inhalacji na kaszel mokry. Ponadto w doborze leku powinniśmy wziąć pod uwagę, kto będzie odbiorcą leczenia – inne preparaty używamy dla dorosłych, a inne do inhalacji dla dzieci na kaszel.

Inhalacje na suchy kaszel

Suchy kaszel jest zwykle bardzo uciążliwy. Często występuje w postaci ataków trwających kilka, a nawet kilkanaście minut. Towarzyszy mu obturacja oskrzeli i zwiększenie oporu przepływającego powietrza, co może choremu dawać wrażenie narastającej duszności. Ponadto napady kaszlu mogą występować także w nocy i być odpowiedzialne za wybudzanie ze snu.

Inhalacje na suchy kaszel powinny przede wszystkim łagodzić podrażnienie i skurcz oskrzeli. Uzyskać to można przez nawilżenie błony śluzowej i rozkurczenie zwężonych dróg oddechowych. W tym celu do inhalacji wykorzystuje się substancje naturalne – ziołowe np. rumianek. Ponadto pomocne może być stosowanie inhalacji z soli na kaszel.

Inhalacje z soli fizjologicznej na kaszel są bardzo popularne i proste do wykonania. Sól fizjologiczną do inhalacji na kaszel możemy kupić w każdej aptece, w gotowych, plastikowych fiolkach, mających odpowiednie stężenie. Wykonanie inhalacji na kaszel z soli fizjologicznej polega jedynie na rozpuszczeniu zawartości fiolki z roztworem w wodzie. Ponadto lekarz może zapisać leki o działaniu rozkurczającym oskrzela.

Zobacz także

Inhalacje na mokry kaszel

Istotą kaszlu mokrego jest zaleganie wydzieliny w drogach oddechowych. Może być w różnej ilości, może mieć też różną gęstość i barwę, czasami mogą występować kłopoty z jej ewakuacją. Ze względu na to najistotniejszym działaniem domowych inhalacji na kaszel jest rozrzedzenie wydzieliny i ułatwienie jej ewakuacji poza drogi oddechowe. W związku z tym zastosowanie znajdują tu preparaty i leki mukolityczne. Stosowane są również inhalacje naturalne z wykorzystaniem ziół (np. tymianku) i olejków (np. eukaliptusowego).

Inhalacje na kaszel: jak je przeprowadzać?

Przeprowadzenie inhalacji w warunkach domowych jest stosunkowo proste, nawet jeżeli nie dysponuje się specjalistycznym sprzętem. Do najprostszych zabiegów wystarczą miska i ręcznik. W misce powinna znajdować się woda o temperaturze nieco wyższej niż pokojowa (nie należy stosować roztworów bardzo ciepłych ani gorących, gdyż mogą one dodatkowo podrażniać drogi oddechowe). Do miski z wodą dodaje się środek leczniczy (zioła, olejki, sól fizjologiczną, leki). Głowę i miskę okrywamy ręcznikiem – ma to spowodować, że jak najwięcej substancji leczniczej dostanie się do dróg oddechowych, a nie rozprzestrzeni się do otoczenia. Następnie przez 5 do 10 minut spokojnie, głęboko oddychając, wdychamy napar. W zależności od potrzeb i zaleceń, inhalacje można wykonywać raz lub kilka razy dziennie. Inną metodą są inhalacje nebulizatorem na kaszel. Jest to urządzenie, które zamienia płyn w drobne cząsteczki sprężonego powietrza, które są wdychane przez specjalną końcówkę lub maseczkę zakładaną na twarz. Podobnie jak w zwykłej inhalacji można używać tu środków naturalnych i leków.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.