Przejdź do treści

Drobinki mikroplastiku u kobiet w ciąży. Wykryto je wewnątrz płodu, w łożysku i w błonie płodowej

Mikroplastik w ciąży / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Po raz pierwszy w łożyskach czterech zdrowych kobiet znaleziono cząsteczki mikroplastiku. Naukowcy wskazują, że odkrycie to „budzi wielkie obawy”. I chociaż wpływ mikroplastików na zdrowie organizmu nie jest jeszcze znany, naukowcy twierdzą, że mogą one przenosić niebezpieczne substancje chemiczne.

Mikroplastik u kobiet w ciąży

Mikroplastik obecny wewnątrz płodu, w łożysku i w błonie płodowej może powodować długotrwałe uszkodzenia lub zaburzać rozwijający się układ odpornościowy rozwijającego się dziecka.

Analizowane cząsteczki okazały się tworzywami sztucznymi, barwionymi na niebiesko, czerwono, pomarańczowo oraz różowo. Podejrzewa się, że mogą one pochodzić z opakowań, farb lub kosmetyków i produktów higieny osobistej, których używały kobiety. Cząsteczki plastiku zostały prawdopodobnie zjedzone lub wdychane.

Rośliny w lesie przykryte plastikową butelką

Wpływ tworzyw sztucznych na zdrowie

Naukowcy dodają również, że na kilkanaście kawałków mikroplastiku natrafili już u czterech kobiet, mimo że przeanalizowali tylko 4 proc. struktury każdego z łożysk. W związku z tym badacze obawiają się, że całkowita liczba włókien z tworzyw sztucznych może być znacznie wyższa.

W łożyskach dwóch kolejnych badanych kobiet nie znaleziono tworzyw sztucznych. Najprawdopodobniej jest to efekt innego stylu życia i diety. 

„Dzieci rodzą się z zanieczyszczeniami. Badanie było bardzo małe, ale mimo to budzi niepokój” – mówi Elizabeth Salter Green z organizacji charytatywnej Chem Trust.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie „Enviroment International”.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: