2 min.
Drobinki mikroplastiku u kobiet w ciąży. Wykryto je wewnątrz płodu, w łożysku i w błonie płodowej

Mikroplastik w ciąży / istock
Najnowsze
08.03.2021
Czy warto robić badania mikrobioty jelitowej? Odpowiada biotechnolożka Ewa Kowalska
08.03.2021
Tendinopatia – co to jest, rodzaje, leczenie
07.03.2021
Wystarczy jedna dawka szczepionki przeciw COVID-19? „To poruszanie się na ślepo” – oceniają naukowcy
07.03.2021
Na Węgrzech szczepią pięcioma preparatami przeciw COVID-19. Właśnie padł rekord zakażeń
06.03.2021
Mary Komasa choruje na endometriozę. „Poziom bólu, z jakim się zmagamy, jest nie do opisania”
Po raz pierwszy w łożyskach czterech zdrowych kobiet znaleziono cząsteczki mikroplastiku. Naukowcy wskazują, że odkrycie to „budzi wielkie obawy”. I chociaż wpływ mikroplastików na zdrowie organizmu nie jest jeszcze znany, naukowcy twierdzą, że mogą one przenosić niebezpieczne substancje chemiczne.
Mikroplastik u kobiet w ciąży
Mikroplastik obecny wewnątrz płodu, w łożysku i w błonie płodowej może powodować długotrwałe uszkodzenia lub zaburzać rozwijający się układ odpornościowy rozwijającego się dziecka.
Analizowane cząsteczki okazały się tworzywami sztucznymi, barwionymi na niebiesko, czerwono, pomarańczowo oraz różowo. Podejrzewa się, że mogą one pochodzić z opakowań, farb lub kosmetyków i produktów higieny osobistej, których używały kobiety. Cząsteczki plastiku zostały prawdopodobnie zjedzone lub wdychane.
Wpływ tworzyw sztucznych na zdrowie
Naukowcy dodają również, że na kilkanaście kawałków mikroplastiku natrafili już u czterech kobiet, mimo że przeanalizowali tylko 4 proc. struktury każdego z łożysk. W związku z tym badacze obawiają się, że całkowita liczba włókien z tworzyw sztucznych może być znacznie wyższa.
W łożyskach dwóch kolejnych badanych kobiet nie znaleziono tworzyw sztucznych. Najprawdopodobniej jest to efekt innego stylu życia i diety.
„Dzieci rodzą się z zanieczyszczeniami. Badanie było bardzo małe, ale mimo to budzi niepokój” – mówi Elizabeth Salter Green z organizacji charytatywnej Chem Trust.
Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie „Enviroment International”.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Udostępnij
Zobacz także

„Całkowicie mnie obrzydza to, co nasza kultura robi kobietom” – mówi Lena Dunham, aktorka i reżyserka kultowego serialu „Dziewczyny”

„Chciałam mieć dziecko, póki jeszcze jestem w pełni samodzielną osobą” – mówi 33-latka. Stwardnienie rozsiane nie jest przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę

„Ciężarne nie są w grupie ryzyka, ich życie nie jest zagrożone” – uspokaja dr Grzegorz Południewski, ginekolog, położnik
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

07.03.2021
Katarzyna Tubylewicz: Samotność wybrana to przyjemna osobność, luksus uwolnienia się od międzyludzkich zobowiązań, to oddech i poczucie wolności

05.03.2021
Paulina Łopatniuk, patomorfolożka: „Wszystko, co żywe, może nowotworzyć”

03.03.2021
„Trudno sobie wyobrazić lepszą i czulszą kochankę niż kobieta wysoko wrażliwa” – mówi psycholożka Katarzyna Kucewicz

01.03.2021