Przejdź do treści

Jak prawidłowo przewozić noworodki i niemowlęta w foteliku samochodowym? Odpowiadają Położne dla Ciebie

Źródło: Gettyimages.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Położne dla Ciebie to akcja stworzona przez położne i studentki położnictwa, które w obliczu pandemii koronawirusa COVID-19 postanowiły założyć na Instagramie wyjątkowy profil. Chcą pokazać młodym i przyszłym mamom, że nie są same. Tym razem napisały o ważnej kwestii bezpiecznego podróżowania najmłodszych dzieci w foteliku samochodowym.

Jeśli niedługo spodziewasz się przyjścia na świat potomka lub masz w domu noworodka bądź niemowlę, poniższe porady Położnych dla Ciebie pomogą ci właściwie zaplanować pierwsze wyprawy autem z dzieckiem.

Jak ustawić fotelik samochodowy?

No właśnie: tyłem czy przodem do kierunku jazdy? Jak zaznaczają ekspertki, umocowanie fotelika tyłem jest 5 razy bezpieczniejsze niż przodem. Co więcej, na takie ustawienie wskazuje polskie prawo – najmłodsi do 6. miesiąca życia mają podróżować właśnie w ten sposób. Wszystko dlatego, że małe dzieci mają słabe napięcie mięśniowe obręczy górnej, a do tego dużą głowę, w porównaniu z resztą ciała. Siła ucisku na główkę i kręgosłup noworodka czy niemowlaka siedzącego przodem do kierunku jazdy wynosi aż od 180 do 200 kg, natomiast w przypadku ustawienia tyłem do kierunku jazdy – około 40-60 kg.

Gdzie ustawić fotelik samochodowy?

A jakie jest najbezpieczniejsze miejsce w samochodzie dla najmłodszego w rodzinie? Według badań, jak wskazują Położne dla Ciebie, to środkowe miejsce na tylnej kanapie. Tam rozkłada się najmniejsza siła podczas wypadku. Kolejne w rankingu bezpieczeństwa są: miejsce za kierowcą i za pasażerem. Najmniej odpowiednią lokalizacją dla fotelika samochodowego jest miejsce pasażera – nie tylko dlatego, że to właśnie osoby tam siedzące doświadczają najwięcej urazów w czasie wypadków. Dziecko siedzące tuż obok kierującego autem rodzica może go po prostu bardzo rozpraszać.

Położne dla Ciebie dokładnie wyjaśniają także sposób zapięcia dziecka w pasy na poniższych grafikach:

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

 

Jak długo dziecko może przebywać w foteliku samochodowym?

Ekspertki poruszają także inną ważną kwestię – możliwy najdłuższy czas przebywania noworodka w foteliku w aucie. Dziennie mogą to być najwyżej 2 godziny, przy czym jednorazowo tylko 40 minut. W trakcie podróży trzeba cały czas kontrolować stan dziecka i robić przerwy, gdy zajdzie taka potrzeba. Warto też pamiętać, że ani fotelik, ani nosidło nie służą do spacerów. Najwygodniejsza jest dla dziecka niewymuszona pozycja w gondoli.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: