Przejdź do treści

Jak prawidłowo przewozić noworodki i niemowlęta w foteliku samochodowym? Odpowiadają Położne dla Ciebie

Źródło: Gettyimages.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Położne dla Ciebie to akcja stworzona przez położne i studentki położnictwa, które w obliczu pandemii koronawirusa COVID-19 postanowiły założyć na Instagramie wyjątkowy profil. Chcą pokazać młodym i przyszłym mamom, że nie są same. Tym razem napisały o ważnej kwestii bezpiecznego podróżowania najmłodszych dzieci w foteliku samochodowym.

Jeśli niedługo spodziewasz się przyjścia na świat potomka lub masz w domu noworodka bądź niemowlę, poniższe porady Położnych dla Ciebie pomogą ci właściwie zaplanować pierwsze wyprawy autem z dzieckiem.

Jak ustawić fotelik samochodowy?

No właśnie: tyłem czy przodem do kierunku jazdy? Jak zaznaczają ekspertki, umocowanie fotelika tyłem jest 5 razy bezpieczniejsze niż przodem. Co więcej, na takie ustawienie wskazuje polskie prawo – najmłodsi do 6. miesiąca życia mają podróżować właśnie w ten sposób. Wszystko dlatego, że małe dzieci mają słabe napięcie mięśniowe obręczy górnej, a do tego dużą głowę, w porównaniu z resztą ciała. Siła ucisku na główkę i kręgosłup noworodka czy niemowlaka siedzącego przodem do kierunku jazdy wynosi aż od 180 do 200 kg, natomiast w przypadku ustawienia tyłem do kierunku jazdy – około 40-60 kg.

Gdzie ustawić fotelik samochodowy?

A jakie jest najbezpieczniejsze miejsce w samochodzie dla najmłodszego w rodzinie? Według badań, jak wskazują Położne dla Ciebie, to środkowe miejsce na tylnej kanapie. Tam rozkłada się najmniejsza siła podczas wypadku. Kolejne w rankingu bezpieczeństwa są: miejsce za kierowcą i za pasażerem. Najmniej odpowiednią lokalizacją dla fotelika samochodowego jest miejsce pasażera – nie tylko dlatego, że to właśnie osoby tam siedzące doświadczają najwięcej urazów w czasie wypadków. Dziecko siedzące tuż obok kierującego autem rodzica może go po prostu bardzo rozpraszać.

Położne dla Ciebie dokładnie wyjaśniają także sposób zapięcia dziecka w pasy na poniższych grafikach:

View this post on Instagram

PODRÓŻ Z NOWORODKIEM – FOTELIK SAMOCHODOWY Fotelik samochodowy służy do bezpiecznego transportu noworodka, niemowlęcia i dziecka z punktu A do punktu B. Niezależnie od pory roku, dziecko w foteliku zapinamy w jak najmniejszej ilości ubrań. Zapinamy pasy dość mocno – tzn. po zapięciu pasów możemy włożyć maksymalnie 2 palce między pas a ramię dziecka. Dopiero na prawidłowo zapięty pas możemy zastosować grubsze ubranko czy okrycie. Dla ciepłego, a zarazem bezpiecznego transportu pomocne są wszelkiego rodzaju śpiworki, mające otwory na pasy bezpieczeństwa. Jeżeli stosujemy u dziecka gruby kombinezon, przed zapięciem pasów należy go rozpiąć. Im mniej warstw ubrań, tym krótsza droga hamowania naszego ciała, na zapiętych pasach bezpieczeństwa. Takie postępowanie to zwiększenie bezpieczeństwa naszego dziecka! Usadowienie fotelika tyłem do kierunku jazdy jest 5-krotnie bezpieczniejsze. Obowiązek takiego transportu dziecka mamy według polskiego prawa do 6 m.ż. Małe dziecko ma słabe napięcie mięśniowe obręczy górnej, do tego stosunkowo dużą głowę wobec reszty ciała. Siła ucisku na kręgosłup i główkę dziecka jadącego przodem do kierunku jazdy wynosi 180-200kg, a tyłem do kierunku jazdy 40-60kg. Według badań, najbezpieczniejsze miejsce w samochodzie dla najmłodszego dziecka jest na środku tylnej kanapy. Tutaj rozkłada się najmniejsza siła przy wypadku. Następne miejsca to tylna kanapa za kierowcą i za pasażerem. Wg badań dotyczących bezpieczeństwa podobnie. Najmniej bezpiecznym i NIEZALECANYM miejscem jest fotel pasażera. Kierowca szybciej się rozprasza i traci kontakt z drogą, gdy dziecko siedzi obok, a nie z tyłu. Poza tym, jest to najbardziej urazowe miejsce w samochodzie. Noworodek powinien spędzać w foteliku samochodowym maksymalnie 2h dziennie, jednoczasowo do 40min. Udając się w dłuższą podróż kontrolujmy stan dziecka i róbmy mu przerwy. I pamiętajmy – fotelik czy nosidło nie służy do SPACERU dla dziecka. Dziecko korzysta ze spaceru będąc w wygodnej, niewymuszonej pozycji w gondoli.  ?: Katarzyna Leńska @kasiaambu ?: Zuzanna Protasiewicz @naczteryrece Infografika: Gosia Mielniczuk @poloznabezuprzedzenia @naczteryrece Bibliografia? 1. https://fotelik.i

A post shared by Położne dla Ciebie (@poloznedlaciebie) on

 

Jak długo dziecko może przebywać w foteliku samochodowym?

Ekspertki poruszają także inną ważną kwestię – możliwy najdłuższy czas przebywania noworodka w foteliku w aucie. Dziennie mogą to być najwyżej 2 godziny, przy czym jednorazowo tylko 40 minut. W trakcie podróży trzeba cały czas kontrolować stan dziecka i robić przerwy, gdy zajdzie taka potrzeba. Warto też pamiętać, że ani fotelik, ani nosidło nie służą do spacerów. Najwygodniejsza jest dla dziecka niewymuszona pozycja w gondoli.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: