5 min.
Janina Ochojska wspiera Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi. „To jest poradnik dla Was”

Janina Ochojska o Krótkiej Instrukcji Obsługi Raka Piersi
Najnowsze
15.01.2021
Nie namawiaj córki do bycia bardziej śmiałą. „Próba zmieniania temperamentu na siłę może być szkodliwa”
15.01.2021
„Męska grypa” to nie wymysł. Winny jest prawdopodobnie testosteron
14.01.2021
Coraz więcej Polaków chce się zaszczepić przeciwko COVID-19 – wskazuje najnowszy sondaż
14.01.2021
Jak wychować pewne siebie dziewczynki? Radzi Mikołaj Foks [WIDEO]
13.01.2021
8 mitów na temat medytacji według Kasi Bem. Sprawdź, czy któryś z nich cię zaskoczy
„Dzielę się z Wami dobrem. Zachęcam, byście również zrobili ten krok” – mówi Janina Ochojska. Tym dobrem jest Krótka Instrukcja Raka Piersi, która została stworzona przez lekarzy, kobiety chore na raka piersi i ich rodziny pod okiem Hello Zdrowie. To ważny, darmowy poradnik, który pomoże ci przejść przez raka piersi.
Spis treści
Wejdź na stronę Krótkiej Instrukcji Obsługi Raka Piersi
Janina Ochojska o Krótkiej Instrukcji Obsługi Raka Piersi
Janina Ochojska, szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej, posłanka do Parlamentu Europejskiego, ma raka piersi i jednocześnie wspiera inne chore kobiety. Głośno mówi o swojej chorobie i nie rezygnuje z działań społecznych, choć przechodzi przez drugą chemioterapię. Doświadczona chorobą opowiada o Krótkiej Instrukcji Raka Piersi, która powstała – pod okiem Hello Zdrowie – w wyniku wspólnej pracy lekarzy, fundacji, kobiet chorych na raka piersi, ich przyjaciół i rodziny. Instrukcja powstała, by wspierać kobiety chorujące na raka piersi oraz wszystkich tych, którzy towarzyszą bliskim w chorobie.
Janina Ochojska opublikowała na swoim profilu na Facebooku krótkie oświadczenie:
Szanowne Panie,
chcę wam przekazać bardzo dobrą wiadomość. Przekazuję ją w takim miejscu, które jest pełne życia, pełne optymizmu – Stary Klepacz w Krakowie. Ta wiadomość brzmi tak: otóż 1 października wychodzi Instrukcja Obsługi Raka Piersi. Jest to instrukcja stworzona przez różne organizacje społeczne. W jej powstawaniu brały udział kobiety, które przeszły raka piersi, przechodzą raka piersi. Są rozmowy z ich rodzinami, z psychologami. Jest to taki bardzo konkretny poradnik, który odpowiada czasami na bardzo proste pytania, których nie odważymy się zadać. Jak mówić o raku piersi? Czy osobę chorą pytać, jak się czuje? Jakie pytania zadawać lekarzowi? To jest poradnik dla Was. 1 października będzie dostępny bezpłatnie na Hello Zdrowie.
Publikacja "Obsługa Raka Piersi"
Już od 1go października dostępna będzie darmowa publikacja: Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi od Hellozdrowie.pl . Stworzona została przez kobiety, które przeszły raka piersi, ich bliskich, przyjaciół, a także fundacje i lekarzy. Krótka Instrukcja to bardzo ważny poradnik, bo odpowiada na pytania, których boimy się zadać: jak mówić o raku? Jak wspierać kobiety? O co kobiety powinny pytać lekarzy? Gdzie szukać pomocy? Dzielę się z Wami dobrem. Zachęcam, byście również zrobili ten krok.Link do publikacji: www.krotkainstrukcja.hellozdrowie.pl #krotkainstrukcja #rakpiersi #hellozdrowie
Gepostet von Janka Ochojska am Montag, 30. September 2019
Janina Ochojska o swojej chorobie
Janina Ochojska wyznała w kwietniu za pośrednictwem mediów społecznościowych, że zmaga się z rakiem piersi. Choroba jednak nie przeszkodziła jej w działaniu. Aktywistka nie poddała się i nie zrezygnowała z kandydowania do Parlamentu Europejskiego, co wyszło jej na dobre. Obecnie jest w trakcie drugiej chemioterapii i cały czas stara się wspierać Polki. Ostatnio w trakcie konwencji Koalicji Obywatelskiej w Krakowie mówiła o problemach, z jakimi zmagają się chorzy w szpitalach.
– Jestem w tej chwili na drugim etapie leczenia, to znaczy jestem po mastektomii. Teraz przyjmuje drugą chemię, czyli co tydzień jestem w szpitalu onkologicznym na Kopernika. Tam próbuję się przedrzeć przez korytarz, na którym siedzi mnóstwo ludzi i trzeba uważać, by nie potknąć się o nogi. To jest przychodnia, która przyjmuje ok. 70 pacjentów dziennie. W sumie w pokojach jest ok. 25 leżanek, na których można w miarę wygodnie siedzieć, ale już nie w intymności, i przyjmować chemię.
Swoją wypowiedź rozwinęła także w „Faktach po Faktach” w TVN24, podkreślając, że „pacjenci onkologiczni potrzebują lekarzy najróżniejszych specjalności”, czego niestety na dzień obecny nie zapewnia przyjęty system „szybkiej ścieżki”, który kończy się w momencie wyleczenie pacjentki.
– Czyli jest zabieg, kolejna chemia, naświetlania, ale w momencie, kiedy ten proces zostaje zakończony, to nawet jeżeli pacjent podlega kolejnym kontrolom, musi je sobie wtedy sam umawiać. Ta karta DiLO już wtedy się kończy. Pacjenci onkologiczni potrzebują lekarzy najróżniejszych specjalności, a karta DiLO już tego nie zapewnia – mówiła w TVN24 Ochojska.
Europosłanka zwróciła także uwagę na brak personelu medycznego, zaznaczając, że w tym wypadku „narzekanie na personel wydaje się wysoce nieuzasadnione”.
– Niedawno dostałam chemię trochę później. Była godzina 19:00, więc przyszła pani salowa i powiedziała, że już muszę wyjść na korytarz, bo ona musi zamknąć salę. Ja rozumiem tę panią salową. Ona przyjechała spod Krakowa na godz. 7:00 do pracy. I o tej 19:00 chce wyjść. Musi jeszcze dojechać do domu. Nie ma pieniędzy na to, żeby salowa była wieczorem. To są być może drobiazgi wobec tego ogromu pracy, jaki nas czeka nad polepszeniem leczenia onkologicznego i nie tylko, bo jeśli chodzi o Polskę, o stan zdrowia Polski, to Polska jest chorym krajem – powiedziała.
Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi
Temat raka piersi jest nam bardzo bliski, dlatego starając się pomóc chorym kobietom stworzyliśmy Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi. Niestety, jak mówią statystyki, rak piersi jest nie tylko rzeczywistością, ale i przyszłością wielu z nas. Jeśli jesteś chora lub masz w otoczeniu kogoś, kto chorował lub walczy z nowotworem, ten poradnik jest dla ciebie.
Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi jest darmowym e-bookiem, z którym możesz zapoznać się już dzisiaj. Wystarczy go pobrać z naszej strony.
Zobacz także

Janina Ochojska: „jeśli chodzi o Polskę, o stan zdrowia Polski, to Polska jest chorym krajem”. I nie sposób się z nią nie zgodzić

„Jak dokonasz czegoś takiego, to czujesz, że nie ma dla ciebie rzeczy niemożliwych” – mówi Paulina Buczek, która po chemioterapii ruszyła w samotną podróż motocyklem po Europie

„To, że nie mamy cycka, to nie znaczy, że nie jesteśmy kobietami”. Alicja Czarnecka o życiu po raku
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

15.01.2021
Minął 13. miesiąc, od kiedy Julia nie opuściła domu. „Nie chcę ryzykować życiem”

13.01.2021
Hanka Grupińska: wydaje się, że świat ultraortodoksji żydowskiej jest bardziej otwarty i respektujący prawa kobiet niż polski kościół katolicki

09.01.2021
Helena Pyz: Oni wiedzą, że ja wiem, co to jest ból i strach. Mam za sobą te wszystkie przeżycia, a to bardzo pomaga

06.01.2021