Przejdź do treści

Tamoksyfen – wskazania do stosowania, dawkowanie i skutki uboczne selektywnego modulatora receptorów estrogenowych

kobieta lekarz trzyma w dłoniach różową wstążkę
Fot. Romolo Tavani / Adobe
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Tamoksyfen zaliczany jest do grupy selektywnych modulatorów receptorów estrogenowych. Lek ten może wybiórczo modyfikować warunkowane przez estrogeny procesy metaboliczne i czynnościowe w poszczególnych tkankach.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

lek. Marta Dąbrowska
Marta Dąbrowska
lekarz

Tamoksyfen hamuje receptory estrogenowe w gruczole sutkowym i wykazuje działanie estrogenowe na endometrium (błonę śluzową macicy), układ kostny i lipidy osocza. Nasila oddziaływanie czynnika TGF-β, którego zmniejszona aktywność związana jest z rozwojem nowotworów złośliwych.

badanie histopatologiczne - badanie pod mikroskopem

Lek na nowotwory – tamoksyfen

W leczeniu nowotworów poza metodami chirurgicznymi i radiologicznymi (radioterapia) stosuje się farmakoterapię. Ze względu na wpływ leków na procesy życiowe komórek nowotworowych leki stosowane w leczeniu nowotworów można podzielić na:

  • leki cytostatyczne
  • inhibitory kinazy tyrozynowej
  • przeciwciała monoklonalne
  • leki hormonalne
  • leki o innych mechanizmach działania.

Tamoksyfen należy do grupy leków hormonalnych, tak zwanych antyestrogenów. Stosuje się go w leczeniu nowotworów hormonozależnych, głównie raka piersi (sutka), raka gruczołu krokowego i raka endometrium. W charakterystyce produktu leczniczego jako wskazania do stosowania wymienione jest leczenie uzupełniające pierwotną terapię raka piersi oraz leczenie zaawansowane raka piersi z przerzutami. Antyestrogeny wybiórczo blokują receptory estrogenów w komórkach mających takie receptory. W wyniku tego estrogeny nie mogą łączyć się z komórkami tkanki estrogenozależnej. Odpowiedź na leczenie nowotworów obserwuje się zwykle w ciągu 4–10 tygodni. U osób z przerzutami do kości odpowiedź na leczenie może wystąpić po kilku miesiącach. Antyestrogeny stosowane są też w terapii innych schorzeń, jak na przykład w leczeniu niepłodności na tle braku owulacji lub oligospermii.

Tamoksyfen – skutki uboczne

Działania niepożądane wynikające ze stosowania tamoksyfenu to: zakrzepica żył głębokich, uszkodzenie wątroby, uderzenia gorąca, zaczerwienienie twarzy, bóle głowy, nudności, wymioty, krwawienia z dróg rodnych. Rzadziej występujące skutki uboczne tamoksyfenu to zaburzenia czynności szpiku i przewodu pokarmowego. Poza tym terapia zwiększa ryzyko rozwoju raka trzonu macicy. Tamoksyfen stosowany w leczeniu niepłodności może powodować nieregularne miesiączki, natomiast w terapii raka piersi u pacjentek przed menopauzą notowane są zahamowania menstruacji. Przed podjęciem terapii lekarz musi wziąć pod uwagę przeciwwskazania do stosowania tamoksyfenu, a do takich należą: hiperkalcemia, choroby wątroby, ciężka małopłytkowość, krwawienia z dróg rodnych, leukopenia, torbiele i nowotwory jajnika oraz ciąża.

Nadwrażliwość na tamoksyfen lub inne substancje pomocnicze użyte do wykonania leku jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania tego leku. U pacjentów cierpiących na choroby nerek, cukrzycę, chorobę zakrzepowo-zatorową i zaburzenia widzenia należy zachować szczególną ostrożność – leczenie musi być prowadzone pod szczególną obserwacją. Zawsze przed podjęciem leczenia lekarz prowadzący musi rozważyć ryzyko i możliwe korzyści wynikające z zastosowania tamoksyfenu.

Zobacz także

Tamoksyfen – dawkowanie

W aptekach dostępnych jest wiele preparatów na receptę zawierających substancję czynną Tamoxifenum. W zależności od producenta tamoksyfen można kupić w tabletkach bądź w tabletkach powlekanych w dawkach: 10 mg (0,01g), 20 mg (0,02 g), 30 mg (0,03 g) i 40 mg (0,04 g). Dawkowanie tamoksyfenu w terapii nowotworów hormonozależnych wygląda następująco: w pierwszej fazie lek podawany jest doustnie w dawce 10 mg co 12 godzin lub 20 mg co 24 cztery godziny. Gdy istnieje taka konieczność, dawkę można zwiększać do maksymalnie 40 mg dziennie. Należy jednak pamiętać, że każdy przypadek osoby chorej jest rozpatrywany indywidualnie, dlatego też dawkowanie tamoksyfenu może mieć różne schematy, również ze względu na przyjmowany preparat i jego postać.

Leczenie tamoksyfenem jest zazwyczaj długotrwałe, dlatego też musi być prowadzone pod okiem doświadczonego onkologa. W przypadku terapii niepłodności stosuje się ten lek również doustnie w ilości od 20 mg do 40 mg w dawce jednorazowej lub podzielonej. Tabletki, czy to powlekane czy niepowlekane, trzeba przyjmować w trakcie posiłku, połykając je w całości i popijając płynem. Leki należy popijać wodą, najlepiej około 250 ml (szklanka wody).

Cena tamoksyfenu zależy od przysługującej pacjentowi odpłatności, a jeśli pacjent nie jest ubezpieczony i nie przysługują mu leki refundowane, to musi zapłacić 100% ceny.

Bibliografia

Przytrzymaj
i odkryj

1. Danysz A., Buczko W., Kompendium farmakologii i farmakoterapii, Wrocław, Elsevier Urban & Partner, 2008.
2. Janiec W., Kompendium farmakologii, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2012.

Najnowsze w naszym serwisie

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kobieta - ból zeba

Co zrobić, kiedy boli ząb? Poznaj domowe sposoby, które przyniosą Ci ulgę!

Przelewanie w brzuchu – czy jest normalne? Co może oznaczać uczucie przelewania wody w brzuchu?

Uważano go za defekt skóry, a chorym podawano arszenik, jod i olej z wątroby dorsza. Jak kiedyś leczono toczeń

„Jako pielęgniarka zawsze starałam się ulżyć pacjentom w cierpieniu. Ale gdy sama zachorowałam, nie mogłam poradzić sobie ze strachem” – mówi Iwona Michalczuk, która chorowała na nowotwór trzonu macicy

Test ROMA – model matematyczny, który stwierdza ryzyko wystąpienia złośliwego nowotworu jajnika

Bruzdy na paznokciach – podłużne, poprzeczne. Przyczyny i leczenie bruzd na paznokciach

Rak podstawnokomórkowy – objawy, rodzaje. Jak wygląda i czy swędzi?

Komórki dendrytyczne w leczeniu chorób nowotworowych. Czy to przyszłość onkologii?

„Medycyna konwencjonalna nie stoi w sprzeczności z medycyną integralną czy holistycznym podejściem do zdrowia. Przeciwnie, jest jej częścią” – mówi Orina Krajewska

Nazywano go „złotem duszy”, wierząc, że poprawia nastrój, podawano z winem i gotowano w ryżu. Jak kiedyś leczono złotem

Kobieta

Ty zawsze w trzech swetrach, a dalej ci zimno? Oto kilka możliwych przyczyn

„Dzięki współpracy z pacjentami czuję spokój i nie boję się chorób” – mówi Robert Statkiewicz, osoba współtworząca aplikację „Pacjenci Pacjentom”, członkum zarządu Fundacji Ludzie i Medycyna

Jak Polacy oceniają szpitale?

Pacjenci i pacjentki ocenili polskie szpitale. Najczęściej narzekali na brak poszanowania prawa do intymności i kiepskie jedzenie

5 codziennych zagrożeń dla kręgosłupa. Unikaj jak ognia!

Sproszkowane kraby, lewatywa z winogron, pijawki i operacje szpikulcem. Jak kiedyś leczono raka

Lekarze Kliniki Otolaryngologii CMKP przeprowadzili udaną operację rzadkiego guza szyi

Wielki sukces polskich specjalistów! Lekarze z klinik CMKP i WUM przeprowadzili udaną operację rzadkiego guza szyi

Lampa UV do manicure

Manicure z użyciem lamp UV powoduje raka? Polscy onkolodzy komentują

„Kiedy usłyszałam diagnozę, pomyślałam sobie: Czyli że co? Ja za pół roku umrę? Mam 28 lat!”. Rozmawiamy z Patrycją Lisiecką, która stworzyła projekt fotograficzny Młode z Rakiem

Dłonie

Dziewczynce amputowano wszystkie kończyny. Winą błędna diagnoza lekarzy

Katarzyna Grochola przeszła operację nowotworu płuca. "Walka z chorobą polega na tym, żeby się po pierwsze nie przestraszyć"

Katarzyna Grochola przeszła operację nowotworu płuca. „Walka z chorobą polega na tym, żeby się po pierwsze nie przestraszyć”

Chris Evert

Ikona tenisa Chris Evert o swoich zmaganiach z ciężką chorobą: „Na 90 procent już do mnie nie wróci”

Jeden z najlepszych szpitali na świecie znajduje się w Krakowie. „Za konsolą robota i chirurg, i chirurżka mają taką samą doskonałość”, mówi prezeska Joanna Szyman

Czy masz obowiązek odwołać wizytę lekarską i co może ci grozić, jeśli tego nie zrobisz? Wyjaśnia prawniczka

Czy masz obowiązek odwołać wizytę lekarską i co może ci grozić, jeśli tego nie zrobisz? Wyjaśnia prawniczka

Krzysztof Szewczyk

Krzysztof Szewczyk po latach wyznał, dlaczego zniknął z telewizji. Dziennikarz zmagał się ze śmiertelną chorobą