Przejdź do treści

Kobieta z dwiema macicami urodziła dwie córki w ciągu dwóch dni. „Taka ciąża zdarza się raz na milion”

Kelsey Hatcher urodziła bliźniaczki
Kelsey Hatcher z podwójną macicą urodziła bliźniaczki / Zdjęcie: Facebook @UAB.edu
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Powiedzieć, że poród i ciąża 32-letniej pacjentki z Alabamy były wyjątkowe, to jak nic nie powiedzieć. Kelsey Hatcher w ciągu dwóch dni urodziła dwie córki. Każda z nich rozwijała się w osobnej macicy. Zdaniem lekarzy taka ciąża zdarza się „raz na milion”.

Zaszła w dwie ciąże jednocześnie

Kesley Hatcher i jej mąż Caleb tuż przed Bożym Narodzeniem otrzymali podwójny prezent. Do grona trójki ich dzieci w wieku 7, 4 i 2 lat dołączyły dwie córeczki. Dziewczynki przyszły na świat w odstępie 10 godzin. Pierwsza o imieniu Roxi urodziła się siłami natury 19 grudnia ok. godziny 19:45 czasu lokalnego. Z kolei jej siostra Rebel pojawiła się na świecie dzień później ok. 06:10 przez cesarskie cięcie. Poród, a właściwie porody, trwały ponad 20 godzin.

„Po tak długiej i szalonej podróży ważne było dla mnie to, że po raz pierwszy zobaczę obie moje dziewczyny razem” – powiedziała Hatcher w rozmowie z CNN.

Kobieta była w trzech zdrowych ciążach, tym razem podczas rutynowego badania USG dowiedziała się, że obu macicach rozwijają się dzieci. „Wzięłam głęboki oddech… Po prostu nie mogłam w to uwierzyć” – wspominała 32-latka w rozmowie z BBC. O tym, że cierpi na dydelfię macicy kobieta dowiedziała się w wieku 17 lat. Anomalię UAB określa jako rzadką, wrodzoną wadę występującą u 0,3 proc. kobiet.

„Posiadanie podwójnej macicy jest rzadkością, a zajście w ciążę w każdej w tym samym czasie sprawia, że jest to niezwykle” – podsumował personel szpitala, w którym przyszły na świat bliźniaczki.

Prawdopodobieństwo ciąży bliźniaczej, w której dzieci znajdują się w różnych macicach, zdaniem lekarzy wynosi jeden do miliona. BBC podaje, że podobny przypadek miał miejsce w 2019 r. w Bangladeszu. Kobieta z dwiema macicami urodziła wtedy dwójkę dzieci w odstępie jednego miesiąca.

Sienna Miller

Wyjątkowy poród

Poród Kelsey Hatcher został wywołany w 39. tygodniu ciąży. Wymagał podwójnego monitorowania, podwójnej dokumentacji i asysty zwiększonej liczby personelu. Rodzącej przydzielono dwie położne. Wyjątkowość ciąży polegała na tym, że w przeciwieństwie do typowej ciąży bliźniaczej, każda z dziewczynek miała macicę tylko dla siebie. Prof. Richard Davis, który współprowadził poród w szpitalu w Alabamie, zwrócił uwagę, że każde dziecko cieszyło się „dodatkową przestrzenią do wzrostu i rozwoju”.

„Ostatecznie w jednym brzuchu znajdowało się dwoje dzieci jednocześnie. Po prostu miały różne mieszkania” – dodał Davis.

Prof. Davis zaznaczył, że dziewczynki rozwijały się podobnie jak bliźniaki dwujajowe, określił je jako „bliźniaczki braterskie”. Położna Shweta Patel stwierdziła, że ciąża Hatcher była najbardziej nietypowym przypadkiem w jej karierze.

Szczęśliwa mama dziewczynek ucieszyła się, że narodziły się w dwa różne dni.

„Obie miały swoje własne 'domy’ i teraz obie mają swoje własne, niepowtarzalne historie związane z narodzinami” – przyznała w rozmowie z CNN.

Rodzina wróciła do domu na święta. Hatcher podkreśliła w swoim poście na Instagramie, że nie może doczekać się momentu, kiedy podzieli się całą historią narodzin.

Źródło: BBC, CNN

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: