Przejdź do treści

Polska fotografka nagrodzona w prestiżowym konkursie. „Poród może być pięknym doświadczeniem”

Zdjęcie wyróżnione w konkursie Birth Photography Image Competition 2024 w podkategorii "Połóg"
Lisa Weingardt, Little Loo Photo + Film, "Finalnie Twarzą w Twarz", Stany Zjednoczone
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Anna Wibig mówi, że fotografuje emocje, nie fizjologię, że od słowa „poród” woli „narodziny”, bo pierwsze kojarzy się z krwią, bólem, nadludzkim wysiłkiem i cierpieniem, a drugie jest niczym innym jak spotkaniem. Ona zawodowo utrwala na zdjęciach te pierwsze spotkania rodziców z nowonarodzonym dzieckiem. Jedna z jej prac została doceniona w prestiżowym konkursie Birth Photography Image Competition 2024.

Anna Wibig wyróżniona w konkursie na fotografie z porodu

Anna Wibig na co dzień zajmuje się podatkami w międzynarodowej firmie, a po godzinach wykonuje reportaże z narodzin. „Każde takie zlecenie to jest kosmos, oderwanie się od codziennych spraw. Totalny relaks – przede wszystkim dla głowy. Niektórzy, żeby się oderwać, jeżdżą w góry. A ja jeżdżę na narodziny” – mówiła w rozmowie z Hello Zdrowie. Jest prekursorką fotografowania narodzin w Polsce, od lat też aktywnie działa na rzecz promowania dobrego porodu, wspierając Fundację Rodzić po Ludzku i Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni. Jej zdjęcia są publikowane przez polskie i zagraniczne media, a prowadzony przez nią profil na Instagramie Obiektywnie Najpiękniejsze obserwuje 12,3 tys. osób.

Zdjęcie autorstwa Anny Wibig zostało docenione w konkursie Birth Photography Image Competition 2024. Konkurs na najpiękniejsze zdjęcie z narodzin organizowany jest od 2012 r. przez The International Association of Professional Birth Photographers (Międzynarodowe Stowarzyszenie Profesjonalnych Fotografów Narodzin). Coroczny konkurs, organizowany od 2012 r. przez The International Association of Professional Birth Photographers (Międzynarodowe Stowarzyszenie Profesjonalnych Fotografów Narodzin), celebruje piękno porodu i umiejętności fotografów porodowych na całym świecie w czterech głównych kategoriach – szczegóły porodu, narodziny, przesyłka i połóg. Nowością w tym roku jest prezentacja wydrukowanych zwycięskich zdjęć na wystawie.

„Gdy usłyszałam w środku nocy „Focusing by Ania Łibik in Poland”, aż podskoczyłam z wrażenia. Do teraz nie mogę uwierzyć w to, co się właśnie wydarzyło!” – wspomina Anna Wibig moment ogłoszenia wyników.

Jej zdjęcie pod tytułem „Skupienie” zostało najlepszym zdjęciem w kategorii Birth Details Black&White, za co otrzymała Srebrną Nagrodę. To historyczny moment nie tylko dla samej fotografki, ale również dla naszego kraju. Otóż pierwszy raz fotografia z Polski została nagrodzona w tym konkursie. Co prawda w 2020 r. jedną z laureatek była Paulina Splechta – Polka mieszkająca na Florydzie, więc w konkursie podała Stany Zjednoczone jako swój kraj.

„Od tego konkursu wszystko się zaczęło”

Fotografka w swoim poście na Instagramie nie ukrywa, że od zawsze nagradzane w konkursie Birth Photography Image Competition zdjęcia wzbudzały jej podziw, a także pragnienie, że kiedyś i jej prace będą tak dobre.

Od tego konkursu w ogóle wszystko się zaczęło – to właśnie wyniki tego konkursu zobaczyłam przed laty i zapragnęłam fotografować narodziny! Gdy o tym wszystkim myślę, to lewituję z radości, że w 14. edycji stanęłam na podium” – pisze, nie kryjąc wzruszenia.

Anna Wibig podkreśla, że nagrodzone zdjęcie nie powstałoby, gdyby nie „wspaniała praca położnej Moniki, która została sfotografowana podczas zaopatrywania krocza po porodzie. Fotografia, jak informuje Wibig, powstała podczas wykonywania reportażu z narodzin Tomka w Szpitalu Południowym.

„Nie zawsze jest łatwo. W szczególności, że moje zdjęcia budzą skrajne emocje – od totalnego zachwytu po brutalny hejt. Nie łatwo jest przecierać szlaki. Ale mocno wierzę, że to, co robię ma sens – poród może być pięknym doświadczeniem i dzięki zdjęciom można to piękno pokazywać innym” – przyznała.

Ania Wibig of Obiektywnie Najpiękniejsze „Skupienie” – najlepsza w kategorii „Szczegóły porodu” w podkategorii Czarno-białe

Obejrzyjcie zwycięskie zdjęcia, ale uwaga! – podczas przeglądania fotografii należy spodziewać się nagości i krwi. Taka jest prawda o porodach.

Pierwsze miejsce główne i w kategorii „Przesyłka” – Nora Dalmasso, Nora Dalmasso Fografia, „Trzymając się za ręce”, Argentyna

Zdjęcie nagrodzone w konkursie Birth Photography Image Competition 2024

Pierwsze miejsce główne i w kategorii „Przesyłka” – Nora Dalmasso, Nora Dalmasso Fotografia, „Trzymając się za ręce”, Argentyna

Pierwsze miejsce w kategorii „Szczegóły porodu” – Luma Braz of Luma Braz Fotografia „Most pomiędzy światem” Brazylia

Zdjęcie nagrodzone w konkursie Birth Photography Image Competition 2024

Luma Braz of Luma Braz Fotografia „Most pomiędzy światem” Brazylia

Pierwsze miejsce w kategorii „Poród” – Chinelle Rojas z Tampa Birth Photographer „Odpręż się, Rozluźnij, Otwórz”, Stany Zjednoczone

Zdjęcie nagrodzone w konkursie Birth Photography Image Competition 2024

Chinelle Rojas z Tampa Birth Photographer „Odpręż się, Rozluźnij, Otwórz”, Stany Zjednoczone

 

Pierwsze miejsce w kategorii „Połóg” – Jessica Innemee z Vi-Photography „Cała historia na jednym obrazku”, Holandia

Zdjęcie nagrodzone w konkursie Birth Photography Image Competition 2024

Jessica Innemee z Vi-Photography „Cała historia na jednym obrazku”, Holandia

Pierwsze miejsce w kategorii „Trudności i strata” – Kyra Wijnhausen z Earth Side Doula Care „Pokolenie stracone”, Stany Zjednoczone

Zdjęcie nagrodzone w konkursie Birth Photography Image Competition 2024

Kyra Wijnhausen z Earth Side Doula Care „Pokolenie stracone”, Stany Zjednoczone

Najlepsze w kategorii „Szczegóły porodu” w podkategorii Czarno-białe – Ania Wibig, Obiektywnie Najpiękniejsze, „Skupienie”, Polska

Zdjęcie polskiej fotografki nagrodzone w konkursie Birth Photography Image Competition 2024

Ania Wibig, Obiektywnie Najpiękniejsze „Skupienie”, Polska

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: