Przejdź do treści

Stop przemocy. Dlaczego społeczeństwo wciąż przyzwala na bicie dzieci

dziecko
Stop przemocy. Dlaczego społeczeństwo wciąż przyzwala na bicie dzieci Caleb Woods/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Ręce z pomidorami
Jak obniżyć ciśnienie? Podpowiada dietetyczka kliniczna z „Że Niby Fit”
Przechowywanie żywności / Ella Olsson, Unsplash
Opakowania, które nie szkodzą żywności. W co pakować posiłek, by nie tylko był smaczny, ale i zdrowy?
Stosunek seksualny a błona dziewicza / istock
Błona dziewicza – czy po latach bez seksu może się samoistnie odtworzyć? Ginekolog tłumaczy
Krótka Instrukcja Obsługi Poronienia
Pomóż nam zrobić kolejny krok w stronę stworzenia Krótkiej Instrukcji Obsługi Poronienia
FemFund - złóż wniosek / Simon Maage, Unsplash
Ubiegaj się o feministyczny grant na działanie wspierające kobiety

Żyjemy w społeczeństwie z wysoką akceptacją zachowań przemocowych. Dlaczego wciąż wiele osób uważa bicie za metodę wychowawczą? Co robić, jak reagować, gdy wiemy, że jakieś dziecko jest bite? Psycholog odpowiada na pytania. 

Przemoc wobec dzieci

Jeśli masz dzieci, może widujesz „niegrzecznych” uczniów na podwórku, placu zabaw. Jeśli korzystasz z internetu, na pewno czytujesz takie artykuły: nastolatka uciekła z domu, uczniowie znęcali się nad kolegą czy nawet nad nauczycielem.

I na pewno widujesz lub słyszysz też komentarze na ten temat: „wina bezstresowego wychowania”, „gdyby dostał od nauczyciela linijką po łapach, oduczyłby się złych zachowań”, „parę pasów na goły tyłek i nauczyłby się szacunku”.

Przemocowe zachowania wciąż są akceptowane. Wiele osób uważa bicie za metodę wychowawczą. Fakt, że jest prawnie zakazane, postrzegają jako „bzdurę”, „złe wzorce” z Zachodu. Sprawcy przemocy wobec dzieci nie tylko usprawiedliwiają swoje zachowania, ale wręcz je gloryfikują. Stawiają się na pozycji nie kata, ale dobroczyńcy, który swoją karzącą ręką nie tylko wymierza sprawiedliwość, ukierunkowuje dziecko we właściwą stronę.

Szczególnie w przypadku zachowań przemocowych wobec dzieci, często przytaczany jest argument, że skoro ja dostawałem czy dostawałam w tyłek od rodziców i mi to nie zaszkodziło, to i mojemu dziecku nic nie będzie. Mówi się, że dzieci muszą znać granice, że bezstresowe wychowanie jest źródłem większych problemów niż klaps. Dochodzi tu do koszmarnego pomieszania pojęć – przestrzega psycholog Kinga Mirosław – Szydłowska.

Zdrowe granice

Oczywistym jest to, że dzieci potrzebują granic, żeby czuć się bezpiecznie. Obowiązkiem rodziców jest umiejętne ustanawianie tych granic, a ich brak jest często mylony z tzw. „bezstresowym wychowaniem”. Jednakże stosowanie przemocy nie jest w żadnym stopniu odpowiedzią na problemy wychowawcze – zwraca uwagę psycholog Kinga Mirosław – Szydłowska. – Brak nam, jako społeczeństwu, często podstawowych kompetencji wychowawczych, a swoje zachowania opieramy na doświadczeniach z własnego dzieciństwa. Często usprawiedliwiamy w ten sposób swoje zachowania, w których nietrudno doszukać się przemocy fizycznej, emocjonalnej czy ekonomicznej.

Dzieci doświadczające przemocy przeżywają trudności w nauce, w relacjach z rówieśnikami, częściej cierpią z powodu depresji, zaburzeń odżywiania, zachowań autodestruktywnych i ryzykownych, sięgają po substancje odurzające, targają się na swoje życie. Polska zajmuje już drugie miejsce w Europie pod względem liczby samobójstw osób nieletnich.

Zapominamy czasem, że przemoc to nie tylko bicie. Może dotyczyć także przestrzeni psychicznej, ekonomicznej, seksualnej. Przemoc to umniejszanie kogoś, lekceważenie, odbieranie jego własności, nie zaspokajanie potrzeb, manipulowanie. Przemoc ma niezliczone oblicza.

Przyzwolenie na przemoc

Przemocowe zachowania są mocno zakorzenione w polskiej rzeczywistości. Dzieci są bite przez rodziców. Rówieśnicy również znęcają się nad słabszymi kolegami. Na takie sytuacje często nie reagują nawet rodzice ofiary, którzy wychodzą z założenia, że dzieci „muszą się dogadać”. Są nawet tacy, którzy nie dają dziecku „przyzwolenia” na słabość – dodatkowo poniżają je, wiedząc, że nie radzi sobie w grupie rówieśniczej.

Cyberprzemoc, jak dowodzą statystyki, jest niemal powszechna. Dzieci, których nikt nie nauczył poczucia własnej wartości, bardzo źle radzą sobie z internetowym hejtem. Przemocy doświadczają w sieci, ale cierpią w realnej rzeczywistości. Ich obraz samych siebie zostaje zaburzony, skrzywiony, zmieniony na niekorzyść.

Na społeczne przyzwolenie i akceptację stosowania przemocy ma wpływ wiele czynników. Początek możemy znaleźć w przekonaniach typu „w czyjeś życie nie należy się wtrącać”, „własne brudy pierze się we własnym domu”, co jest znakomitym usprawiedliwieniem biernej postawy i braku reakcji w sytuacji bycia świadkiem takich zachowań – wymienia Kinga Mirosław – Szydłowska.

Doskonale to widać w przypadku tragedii nagłaśnianych przez media: dopóki nie dojdzie do nieszczęścia, które kończy się hospitalizacją lub śmiercią dziecka, „nikt nic nie wie”. Gdy już coś się stanie, sąsiedzi chętnie dzielą się z dziennikarzami informacjami, co działo się w tym domu, że był alkohol, przemoc, krzyki. Nie reagował jednak nikt.

Jeszcze trudniej jest, gdy sprawca przemocy nie jest osobą z kręgu uważanego za „patologię”. Dziecko nawet skarżące się na rodzica, który jest osobą znaną i poważaną, bywa lekceważone. Dotyczy to także przemocy seksualnej. Bardzo często sprawca jest dziecku kimś bliskim i na tyle poważanym w otoczeniu, że sygnały ze strony dziecka są bagatelizowane.

Dotyczy to w dużej mierze również przemocy wobec kobiet. Znane z mediów przypadki nagłaśniania przemocy, jak choćby historia Weroniki Rosati, wciąż powodują szereg negatywnych emocji – kierowanych w stronę ofiary, a nie sprawcy. Obwinianie osoby doświadczającej przemocy dodatkowo ją stygmatyzuje, utrudnia nagłaśnianie problemu lub uniemożliwia ewentualną interwencję.

Jak pokonać przemoc

Na stosowanie przemocy, czy to fizycznej, psychicznej, ekonomicznej czy seksualnej, nie może być zgody. Niektórzy rodzice, chociaż chcą dla dzieci jak najlepiej, bywa, że łapią się na tym, że krzyczą, a nawet uderzają. Jeśli mają świadomość tego, że jest to złe, mają szanse to zmienić.

Jeśli zaczniemy podchodzić do stosowania różnorakich form przemocy jako oznak bezradności wobec wyzwań wychowawczych, będzie to najszybsza droga do tego, aby sięgnąć po stosowną lekturę, zapisać się na warsztaty czy poszukać wsparcia pedagoga, czy psychologa – podpowiada Kinga Mirosław – Szydłowska.

Trudniej jest wpłynąć na osobę, którą podejrzewamy lub co do której mamy pewność, że stosuje przemoc wobec bliskich. Wynika to z faktu, że zarówno sprawcy, jak i ofiary ukrywają informacje o zachowaniach przemocowych. Dziecko, zależne od rodzica, będzie z nim „grać do jednej bramki”. Nawet jeśli spotyka się z krzywdą.

Bardzo często te dzieci, które w domu doświadczają przemocy, odwzorowują później podobne zachowania w przestrzeni zewnętrznej. Dziecko „niegrzeczne” nie zasługuje na karę, ale na uwagę i pomoc.

Gdy mamy taką wiedzę lub nawet gdy tylko przypuszczamy, że w naszych otoczeniu jest ktoś, kto może być ofiarą przemocy, nie tylko powinniśmy reagować, ale jesteśmy do tego zobowiązani. Bierność otoczenia jest największym sprzymierzeńcem sprawców przemocy. Jeżeli interwencja i rozmowa ze sprawcą przemocy nie przynosi żadnego efektu lub nie chcemy czy boimy się podjąć takiej próby, mamy szereg instytucji, do których takie zdarzenia należy zgłaszać, m.in. policja, ośrodki pomocy rodzinie, centra interwencji kryzysowej. Jeżeli mamy wątpliwości, zawsze można skorzystać z doradztwa osób profesjonalnie zajmujących się pomocą ofiarom przemocy np. Niebieska Linia czy Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę – wymienia Kinga Mirosław – Szydłowska.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Molestowanie seksualne / Katarzyna Koczułap / Instagram

„Sama chciałaś”, „Brałbym”, „Spoko cycki”, „Niezła dupa” – te zdania każda z nas słyszała przynajmniej raz. To molestowanie seksualne

Klaps dla dziecka / Marcos Paulo Prado / Unsplash

„Wiesz co tatuś musi teraz zrobić. Muszę dać ci klapsa…” Książka Tedda Trippa „Pasterz serca dziecka” promuje bicie dzieci (i niemowląt!) za karę

Przemoc psychiczna nie wymaga siły czy przewagi fizycznej. Wystarczy, że jest się wystarczająco inteligentnym i wie się, jak sprawić ból

„Przemoc psychiczna nie wymaga siły czy przewagi fizycznej. Wystarczy, że jest się wystarczająco inteligentnym i wie się, jak sprawić ból” – mówi Renata Durda, kierowniczka Pogotowia „Niebieska Linia”

W łódzkim klubie muzycznym można było kupić drinka o nazwie „Tabletka gwałtu”. Normalizacja przemocy seksualnej wciąż trwa…

Skandaliczne porównanie na szkoleniu dla lekarzy. USG porównane do „gwałtu w ciemnej uliczce”!

Mobbing w Polsce jest tematem tabu

Najmłodsza Polka, która zdobyła koronę Ziemi: sytuacja w pracy spowodowała u mnie tachykardię i nerwicę

istockphoto.com

„Był alkohol? W takiej sytuacji ciężko mówić o gwałcie. Ofiara może przecież nie pamiętać…”. Nasza czytelniczka opisała, co spotkało ją w szpitalu psychiatrycznym

Joanna Stojer-Polańska

Dr Joanna Stojer-Polańska, kryminalistyczka: Ofiarę przemocy domowej słyszę tylko wtedy, kiedy zdecyduje się mówić. Obawiam się jednak, że sporo z nich milczy przez wiele lat

„Na policji kobieta, która doświadczyła gwałtu w małżeństwie, może usłyszeć, że właściwie nic się nie stało, bo ona jest żoną i seks należy do jej obowiązków” – mówi Joanna Piotrowska, założycielka Feminoteki

istockphoto.com

Siedzisz w tramwaju, obok nieznany mężczyzna zaczyna się masturbować. Czy wiesz, co robić?

dziewczyna z lustrem

„Udaje mi się uprawiać seks, bez orgazmu oczywiście. Tylko jakim kosztem?”. Ofiara gwałtu o swoim życiu seksualnym

https://limebands.pl/

Boisz się, że ktoś na imprezie dosypie ci czegoś do drinka? Bransoletka LimeBands może pomóc w wykryciu GHB

Ed Razek, dyrektor marketingu Victoria's Secret do sierpnia 2019 roku

Dyrektor Victoria’s Secret zrezygnował ze stanowiska. To początek końca ery seksualizacji modelek?

Unsplash

Partner ściągnął prezerwatywę podczas seksu i nic ci o tym nie powiedział? To przemoc seksualna

Dostałam nagie zdjęcie swojego kolegi. Jak mam zareagować? O tym, jak walczyć z cyber-ekshibicjonizmem, mówi seksuolog Adam Lewanowicz

„Przez uwarunkowania kulturowe, społeczne i religijne kobiety zgwałcone przez męża często nie wiedzą, że są ofiarami przestępstwa” – mówią Kamila Ferenc i Adam Kuczyński z Fundacji Przeciw Kulturze Gwałtu

Nie bądź obojętny wobec przemocy – po prostu reaguj! Kampania przeciwko agresji wobec osób LGBT+

„Co miałaś na sobie?”. Wystawa, która prezentuje ubrania, jakie miały na sobie ofiary gwałtu w momencie napaści

Kampania Centrum Praw Kobiet

Trzymamy stronę kobiet! Wesprzyj Polki doświadczone przemocą. Trwa kampania Centrum Praw Kobiet

Przygotuj się na bieg w szczytnym celu. Już wkrótce jubileuszowa edycja Avon Kontra Przemoc

Weronika Rosati

„Przestańmy w końcu być sędziami w cudzych sprawach”. Psychoterapeutka o komentarzach pojawiających się po wyznaniu Weroniki Rosati

„Mamy dość litowania się nad sprawcami przemocy”. Kampania „Alfabet Zgody. Bo tylko TAK znaczy TAK” w walce z cyberprzemocą

rysunki kobiet z siniakiami

Kobiety „ubrane” w siniaki – dosadna kampania przeciwko przemocy domowej

Studentka robiąca notatki

Niemal co druga polska studentka była molestowana seksualnie

Najpopularniejsze

8 rzeczy, których organizm kobiety nie wybacza po 30-tce

„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

Sandra Kubicka

Sandra Kubicka: nigdy już nie powiem, że jestem w stu procentach zdrowa, nawet jeśli kiedyś będę czuła się lepiej

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

kleszcze

Borelioza: objawy po wielu latach. Jak można wykryć chorobę?

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

8 sposobów na podniesienie libido

Mama zakleja plaster dziekcu. Na zdjeciu widoczne dłonie na drewnianym stole

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

8 rzeczy, za które pokocha cię twoja trzustka

8 rzeczy, za które pokocha cię twoja trzustka

mózg

Chorzy ze stresu – co się dzieje z naszym organizmem w sytuacjach stresowych?

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

sen

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?