Przejdź do treści

Stop przemocy. Dlaczego społeczeństwo wciąż przyzwala na bicie dzieci

dziecko
Stop przemocy. Dlaczego społeczeństwo wciąż przyzwala na bicie dzieci Caleb Woods/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
lekarz bada pacjentkę
„Bo ci lekarze to się pozamykali. Tylko przez ten telefon gadają”. Mama Pediatra odpiera zarzuty
Unikasz latem kosmetyków z kwasem salicylowym? Nie musisz! Biotechnolożka Anna Sienkiewicz tłumaczy
Bachata, tańcząca para
Bachata – na czym polega ten taniec? Jakie są style bachaty?
wakacje z koronawirusem, ludzie nad jeziorem
Będą kontrole w miejscowościach turystycznych – zapowiada Łukasz Szumowski
Student AGH znalazł sposób na unikanie zarazków w miejscach publicznych. Dzięki Unikey można bezdotykowo otworzyć drzwi
Student AGH znalazł sposób na unikanie zarazków w miejscach publicznych. Zobacz, jak to działa

Żyjemy w społeczeństwie z wysoką akceptacją zachowań przemocowych. Dlaczego wciąż wiele osób uważa bicie za metodę wychowawczą? Co robić, jak reagować, gdy wiemy, że jakieś dziecko jest bite? Psycholog odpowiada na pytania. 

Przemoc wobec dzieci

Jeśli masz dzieci, może widujesz „niegrzecznych” uczniów na podwórku, placu zabaw. Jeśli korzystasz z internetu, na pewno czytujesz takie artykuły: nastolatka uciekła z domu, uczniowie znęcali się nad kolegą czy nawet nad nauczycielem.

I na pewno widujesz lub słyszysz też komentarze na ten temat: „wina bezstresowego wychowania”, „gdyby dostał od nauczyciela linijką po łapach, oduczyłby się złych zachowań”, „parę pasów na goły tyłek i nauczyłby się szacunku”.

Przemocowe zachowania wciąż są akceptowane. Wiele osób uważa bicie za metodę wychowawczą. Fakt, że jest prawnie zakazane, postrzegają jako „bzdurę”, „złe wzorce” z Zachodu. Sprawcy przemocy wobec dzieci nie tylko usprawiedliwiają swoje zachowania, ale wręcz je gloryfikują. Stawiają się na pozycji nie kata, ale dobroczyńcy, który swoją karzącą ręką nie tylko wymierza sprawiedliwość, ukierunkowuje dziecko we właściwą stronę.

Szczególnie w przypadku zachowań przemocowych wobec dzieci, często przytaczany jest argument, że skoro ja dostawałem czy dostawałam w tyłek od rodziców i mi to nie zaszkodziło, to i mojemu dziecku nic nie będzie. Mówi się, że dzieci muszą znać granice, że bezstresowe wychowanie jest źródłem większych problemów niż klaps. Dochodzi tu do koszmarnego pomieszania pojęć – przestrzega psycholog Kinga Mirosław – Szydłowska.

Zdrowe granice

Oczywistym jest to, że dzieci potrzebują granic, żeby czuć się bezpiecznie. Obowiązkiem rodziców jest umiejętne ustanawianie tych granic, a ich brak jest często mylony z tzw. „bezstresowym wychowaniem”. Jednakże stosowanie przemocy nie jest w żadnym stopniu odpowiedzią na problemy wychowawcze – zwraca uwagę psycholog Kinga Mirosław – Szydłowska. – Brak nam, jako społeczeństwu, często podstawowych kompetencji wychowawczych, a swoje zachowania opieramy na doświadczeniach z własnego dzieciństwa. Często usprawiedliwiamy w ten sposób swoje zachowania, w których nietrudno doszukać się przemocy fizycznej, emocjonalnej czy ekonomicznej.

Dzieci doświadczające przemocy przeżywają trudności w nauce, w relacjach z rówieśnikami, częściej cierpią z powodu depresji, zaburzeń odżywiania, zachowań autodestruktywnych i ryzykownych, sięgają po substancje odurzające, targają się na swoje życie. Polska zajmuje już drugie miejsce w Europie pod względem liczby samobójstw osób nieletnich.

Zapominamy czasem, że przemoc to nie tylko bicie. Może dotyczyć także przestrzeni psychicznej, ekonomicznej, seksualnej. Przemoc to umniejszanie kogoś, lekceważenie, odbieranie jego własności, nie zaspokajanie potrzeb, manipulowanie. Przemoc ma niezliczone oblicza.

Przyzwolenie na przemoc

Przemocowe zachowania są mocno zakorzenione w polskiej rzeczywistości. Dzieci są bite przez rodziców. Rówieśnicy również znęcają się nad słabszymi kolegami. Na takie sytuacje często nie reagują nawet rodzice ofiary, którzy wychodzą z założenia, że dzieci „muszą się dogadać”. Są nawet tacy, którzy nie dają dziecku „przyzwolenia” na słabość – dodatkowo poniżają je, wiedząc, że nie radzi sobie w grupie rówieśniczej.

Cyberprzemoc, jak dowodzą statystyki, jest niemal powszechna. Dzieci, których nikt nie nauczył poczucia własnej wartości, bardzo źle radzą sobie z internetowym hejtem. Przemocy doświadczają w sieci, ale cierpią w realnej rzeczywistości. Ich obraz samych siebie zostaje zaburzony, skrzywiony, zmieniony na niekorzyść.

Na społeczne przyzwolenie i akceptację stosowania przemocy ma wpływ wiele czynników. Początek możemy znaleźć w przekonaniach typu „w czyjeś życie nie należy się wtrącać”, „własne brudy pierze się we własnym domu”, co jest znakomitym usprawiedliwieniem biernej postawy i braku reakcji w sytuacji bycia świadkiem takich zachowań – wymienia Kinga Mirosław – Szydłowska.

Doskonale to widać w przypadku tragedii nagłaśnianych przez media: dopóki nie dojdzie do nieszczęścia, które kończy się hospitalizacją lub śmiercią dziecka, „nikt nic nie wie”. Gdy już coś się stanie, sąsiedzi chętnie dzielą się z dziennikarzami informacjami, co działo się w tym domu, że był alkohol, przemoc, krzyki. Nie reagował jednak nikt.

Jeszcze trudniej jest, gdy sprawca przemocy nie jest osobą z kręgu uważanego za „patologię”. Dziecko nawet skarżące się na rodzica, który jest osobą znaną i poważaną, bywa lekceważone. Dotyczy to także przemocy seksualnej. Bardzo często sprawca jest dziecku kimś bliskim i na tyle poważanym w otoczeniu, że sygnały ze strony dziecka są bagatelizowane.

Dotyczy to w dużej mierze również przemocy wobec kobiet. Znane z mediów przypadki nagłaśniania przemocy, jak choćby historia Weroniki Rosati, wciąż powodują szereg negatywnych emocji – kierowanych w stronę ofiary, a nie sprawcy. Obwinianie osoby doświadczającej przemocy dodatkowo ją stygmatyzuje, utrudnia nagłaśnianie problemu lub uniemożliwia ewentualną interwencję.

Jak pokonać przemoc

Na stosowanie przemocy, czy to fizycznej, psychicznej, ekonomicznej czy seksualnej, nie może być zgody. Niektórzy rodzice, chociaż chcą dla dzieci jak najlepiej, bywa, że łapią się na tym, że krzyczą, a nawet uderzają. Jeśli mają świadomość tego, że jest to złe, mają szanse to zmienić.

Jeśli zaczniemy podchodzić do stosowania różnorakich form przemocy jako oznak bezradności wobec wyzwań wychowawczych, będzie to najszybsza droga do tego, aby sięgnąć po stosowną lekturę, zapisać się na warsztaty czy poszukać wsparcia pedagoga, czy psychologa – podpowiada Kinga Mirosław – Szydłowska.

Trudniej jest wpłynąć na osobę, którą podejrzewamy lub co do której mamy pewność, że stosuje przemoc wobec bliskich. Wynika to z faktu, że zarówno sprawcy, jak i ofiary ukrywają informacje o zachowaniach przemocowych. Dziecko, zależne od rodzica, będzie z nim „grać do jednej bramki”. Nawet jeśli spotyka się z krzywdą.

Bardzo często te dzieci, które w domu doświadczają przemocy, odwzorowują później podobne zachowania w przestrzeni zewnętrznej. Dziecko „niegrzeczne” nie zasługuje na karę, ale na uwagę i pomoc.

Gdy mamy taką wiedzę lub nawet gdy tylko przypuszczamy, że w naszych otoczeniu jest ktoś, kto może być ofiarą przemocy, nie tylko powinniśmy reagować, ale jesteśmy do tego zobowiązani. Bierność otoczenia jest największym sprzymierzeńcem sprawców przemocy. Jeżeli interwencja i rozmowa ze sprawcą przemocy nie przynosi żadnego efektu lub nie chcemy czy boimy się podjąć takiej próby, mamy szereg instytucji, do których takie zdarzenia należy zgłaszać, m.in. policja, ośrodki pomocy rodzinie, centra interwencji kryzysowej. Jeżeli mamy wątpliwości, zawsze można skorzystać z doradztwa osób profesjonalnie zajmujących się pomocą ofiarom przemocy np. Niebieska Linia czy Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę – wymienia Kinga Mirosław – Szydłowska.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

nastolatka z różowymi włosami

 „Dziewczyny trafiają do szpitala z bólami brzucha, nie wiedząc, że są w ciąży”. Pediatra o  krytycznym stanie edukacji seksualnej w Polsce

przemoc domowa

Polska przygotowuje się do wypowiedzenia konwencji antyprzemocowej. „To splunięcie w twarz ofiarom”

Duffy walczy o usunięcie filmu "365 dni" z Netflixa

 „Zostałam odurzona, porwana, byłam gwałcona”. Duffy walczy u usunięcie filmu „365 dni” z Netflixa

Kobieta leży w łóżku, zakrywa twarz rękoma

Aż 1 na 3 mieszkanki UE doświadczyła przemocy fizycznej lub seksualnej. „Zbyt wielu ofiar przestępstw nie dopuszcza się do głosu”

„Jestem LGBT – jestem człowiekiem”. Pół tysiąca osób LGBT wystąpiło w poruszającym spocie Kampanii Przeciwko Homofobii

„Jestem LGBT – jestem człowiekiem”. Pół tysiąca osób LGBT wystąpiło w poruszającym spocie Kampanii Przeciw Homofobii

Seks małżeński - to obowiązek?

Centrum Praw Kobiet przypomina: seks nie jest obowiązkiem małżeńskim. Temat powrócił po cytatach zasłyszanych w Radiu Maryja

Julia Wieniawa, Barbara Kurdej-Szatan, Maciej Dowbor

Polskie gwiazdy „dają sobie razy” w popularnym internetowym wyzwaniu.  „Codziennie ktoś staje się ofiarą przemocy”

Bierna agresja / rawpixel

Psycholożka Anna Cyklińska o biernej agresji: „ona gości w naszych życiach tak często, że już nie zwracamy na nią uwagi”

dziewczyna z telefonem

Wspólnie możemy zatrzymać epidemię przemocy. Zostań wirtualną wolontariuszką Centrum Praw Kobiet

Maja Staśko

„Ofiary gwałtu są zawsze winne. Kiedy okazują emocje, słyszą, że są zbyt emocjonalne. Kiedy ich nie okazują, że nic się nie stało” – mówi aktywistka Maja Staśko

dziecko głaszcze konia

„Wspólne polowanie buduje relację z dzieckiem”? Psycholożka: „Syndrom sztokholmski też polega na budowaniu relacji”

Kobieta trzymająca telefon

Fundacja Centrum Praw Kobiet uruchomiła live chat. „Dzięki niemu można w cichy, szybki i bezpośredni sposób skontaktować się z naszymi specjalistkami”

kobieta osłaniająca twarz

Epidemia przemocy w czasie kwarantanny. Ta aplikacja roztoczy na tobą parasol ochronny

Ofiary przemocy domowej w czasie pandemii nie są same [MAPA MIEJSC POMOCY]

Ofiary przemocy domowej w czasie pandemii nie są same [MAPA MIEJSC POMOCY]

Dlaczego się rozwodzimy

Rozwód. Dlaczego się rozwodzimy? Odpowiada Agnieszka Wojewoda, mediatorka i specjalistka rozwodowa

kobieta, ofiara przemocy domowej

Kwarantanna potęguje problem przemocy domowej. To nie dla wszystkich jest bezpieczny czas!

Stowarzyszenie ForgetMeNot

„Życie w świecie, który nienawidzi kobiet, to codzienna walka”. Zgwałcone kobiety wzięły udział w niezwykłym pokazie mody i przerwały zmowę milczenia

Pokaz mody #ForgetMeNot

Niezwykły pokaz mody. Modelkami były osoby, które doświadczyły przemocy seksualnej

Gdy kobieta staje się przedmiotem, a gwałt wydaje się romantyczny

„365 dni”: gdy kobieta staje się przedmiotem, a gwałt wydaje się romantyczny

Smutna kobieta / istockphoto

Ważne telefony, maile i miejsca, gdzie osoby w kryzysie i ofiary przemocy mogą znaleźć pomoc. Internautka stworzyła listę, która przyda się każdej z nas

Obrzezanie kobiet / James Fulker/DFID / Wikimedia Commons

Co najmniej 200 mln kobiet i dziewcząt na świecie ma okaleczone narządy płciowe

Molestowanie seksualne / Katarzyna Koczułap / Instagram

„Sama chciałaś”, „Brałbym”, „Spoko cycki”, „Niezła dupa” – te zdania każda z nas słyszała przynajmniej raz. To molestowanie seksualne

Klaps dla dziecka / Marcos Paulo Prado / Unsplash

„Wiesz co tatuś musi teraz zrobić. Muszę dać ci klapsa…” Książka Tedda Trippa „Pasterz serca dziecka” promuje bicie dzieci (i niemowląt!) za karę

Przemoc psychiczna nie wymaga siły czy przewagi fizycznej. Wystarczy, że jest się wystarczająco inteligentnym i wie się, jak sprawić ból

„Przemoc psychiczna nie wymaga siły czy przewagi fizycznej. Wystarczy, że jest się wystarczająco inteligentnym i wie się, jak sprawić ból” – mówi Renata Durda, kierowniczka Pogotowia „Niebieska Linia”

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

Objawy odstawienia alkoholu. Jakie są korzyści z niepicia alkoholu?

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

Wegański chłodnik z botwinką. Bez mleka i jajek, ale z zaskakującymi dodatkami

insulinooporność

Dieta w insulinooporności