Przejdź do treści

Szkoła uczy siedmiolatków, jacy powinni być. Idealny chłopak? „Przystojny i silny”. A dziewczynka „słodka i zgrabna”

Szkoła uczy siedmiolatków, jacy powinni być. Idealny chłopak? „Przystojny i silny”. A dziewczynka „słodka i zgrabna”
Jaka powinna być idealna dziewczynka? Zdj: pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
koronawirus, śmiertelność
Co 15 sekund umiera osoba zakażona koronawirusem
profilaktyka próchnicy u dzieci
Pasty bez fluoru lepsze dla dzieci? „Szkodliwa to jest niewiedza i jej bezmyślne szerzenie!”
Religa i Zembala znowu przy stole operacyjnym. Synowie poszli w ślady znanych ojców
Mamy największe szkody w historii edukacji. Wszystko przez pandemię koronawirusa
Policjantki
95-lecie powołania Policji Kobiecej. Z tej okazji policjantki nagrały film, w którym pokazują, jak łączą pracę z życiem prywatnym

W jednej z warszawskich szkół podstawowych zawisły dwa plakaty. Na jednym przedstawiono chłopca, na drugim – dziewczynkę. A wokół nich znalazły się cechy, które powinien mieć „idealny chłopak” i „idealna dziewczyna”. „Sami nie wiemy, co nas bardziej przeraża – seksizm wpajany od najmłodszych lat, czy nierealne wzorce i obciążanie wymaganiami, które są niemożliwe do spełnienia” – podkreślają autorzy strony na Facebooku „Seksizmu naszego powszedniego”, którzy udostępnili zdjęcia plakatów i zareagowali na ich treść.

Idealny chłopak i dziewczyna?

Uczniowie pierwszych klas podstawówki dowiadują się z plakatów, że idealny chłopak to dobry uczeń, który odrabia lekcje, dba o higienę, sprząta, lubi chodzić na spacery i potrafi słuchać. Powinien być uważny, kreatywny, pracowity, mądry, śmieszny, kochany, uczciwy, miły, kulturalny. Przystojny i silny.

„W końcu chłopaki nie płaczą, a okazywanie smutku lub strachu to ogromna słabość! Kto i dlaczego miałby się przejmować, że z siedmioletnich chłopaków wyrosną trzydziestosiedmioletni mężczyźni, którzy do tego stopnia wstydzą się prosić o pomoc w obawie przed wyśmianiem, że wpojone przez środowisko oczekiwania wobec nich mogą stać się przyczyną samobójstw?” – komentują autorzy fanpage’a „Seksizmu naszego powszedniego”, którzy udostępnili zdjęcia plakatów.

konkurs recytatorski

Idealna dziewczynka? Słodka, kulturalna i kochająca

Jaki obraz idealnej dziewczyny wyłania się z plakatów na korytarzach szkoły? Lubi dekorować dom, odpoczywać i opowiadać bajki. Jest słodka, kulturalna, kochająca, chodzi na randki (w wieku 7 lat!). Robi śniadanie, lubi robić ciasta, kupować ubrania, jest piękna i zgrabna.

„Ma być zgrabna. Dzieci w pierwszej klasie szkoły podstawowej zaczynamy już oswajać z myślą, że wartość kobiety zależy od tego, jak wygląda jej sylwetka” – czytamy na fanpage’u „Seksizmu naszego powszedniego”.

Na plakacie widnieje też informacja, że idealna dziewczyna powinna mieć długie włosy. Według autorów strony na Facebooku to jest moment, w którym „skaczą z radości” wszystkie te, którym opiekunowie ścinają włosy na krótko, oraz takie, które same wolą taką fryzurę.

Dziewczynki, które straciły włosy w wyniku jakiejś choroby, nawet nie podskakują” – czytamy.

„Wiadomo, uśmiech ponad wszystko”

Plakaty przedstawiają też cechy wspólne dla obu płci. Je też autorzy strony „Seksizmu naszego powszedniego” postanowili skomentować.

„Mają lubić sport (super opcja dla dzieci, które mają traumę na myśl o WFie), być życzliwi, pomocni, weseli (wiadomo, uśmiech ponad wszystko, po co dzieciom inne emocje? wtedy nie są takie fajne), grzeczni (lepiej aby ignorowały swoje potrzeby, zamiast uczyły się, że mają prawo do wyrażania ich)” – czytamy.

Autorzy posta podkreślają, że szkoła w ten sposób uczy stereotypowego myślenia o płci. Tego, że dziewczynkom i chłopcom stawia się inne wymagania. I robi to w bardzo krzywdzący sposób.

„Sami nie wiemy, co nas bardziej przeraża – seksizm wpajany od najmłodszych lat, czy nierealne wzorce i obciążanie wymaganiami, które są niemożliwe do spełnienia” – podkreślają.

Piękno ma różne wymiary i oblicza

Do treści plakatów w szkole odniosła się też Alicja Kost, autorka bloga o ciąży i rodzicielstwie – Mataja. Na swoim profilu na Instagramie podkreśla, że rolą szkoły jest to, żeby pokazywać uczennicom i uczniom, że nie ma jednego ideału.

Jeśli to propozycja dzieci, to nauczyciel/ka powinien/na sprostować, że piękno ma różne wymiary i oblicza. I ideały też. Zobaczcie, jak różni ludzie nam się podobają, choćby pod względem fizycznym. Jak bardzo co innego przykuwa nasz wzrok. A jednak nadal o małego ciśniemy tym biednym dzieciakom, że ideał jest jeden” – pisze Kost.

Blogerka na InstaStories przytacza treści wiadomości, które dostała od swoich czytelniczek. Pokazują, jak to, co się usłyszało w dzieciństwie, może mieć wpływ na postrzeganie siebie w dorosłym życiu.

„Byłam programującą 11-latką (i to w 2000 roku!). Rok później zaczęłam się głodzić, bo nie byłam ładna i zgrabna, a jak człowiek się głodzi, to się interesuje tylko jedzeniem. Pierwsze próby odchudzania zaliczyłam jako 8-latka. O tym, że mam brzuch i muszę uważać z ciastem, usłyszałam jeszcze w przedszkolu. Do dziś nigdy w życiu nie miałam nawet formalnej nadwagi” – wyznaje jedna z nich.

Co na to psycholog dziecięca?

Psycholog dziecięca i prezes Fundacji Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Końskiego, Monika Rościszewska-Woźniak, podkreśla w rozmowie z Hello Zdrowie, że ocena tej sytuacji zależy od tego, kto przygotowywał treść plakatów. Jeśli był to nauczyciel, to popełnił on według niej duży błąd pedagogiczny, stereotypując płcie. Inaczej jednak według niej powinno się podejść do problemu, jeśli to same dzieci były autorami treści plakatów.

Dzieci wynoszą z domu i filmów pomysły na to, jak jest zbudowany świat. To, że dziewczynki uważają, że chłopiec powinien być przystojny i silny, może oznaczać, że akurat oglądały jakąś bajkę, w której był przedstawiony właśnie w ten sposób. To, że sądzą, że powinny chodzić na randki, być może wzięło się stąd, że ich ciocie albo starsze siostry to robią. Budują sobie obraz dziewczynki na podobieństwo tego, w jakim środowisku żyją – tłumaczy Rościszewska-Woźniak.

Psycholog dziecięca zaznacza jednak, że już samo używanie wyrażenia „idealna dziewczynka” czy „idealny chłopiec” jest błędem.

Nie powinno się mówić o ideałach – bez względu na to, czy są to stereotypy, czy nie. Szczególnie że dzieci same sobie je budują – mówi.

Według niej lepiej byłoby zatytułować plakaty „Jacy są chłopcy?”, „Jakie są dziewczynki?”. I zaznaczyć, że to obraz widziany oczami 7-latków. Odpowiedni komentarz powinien też się pojawić na lekcji, na której powstały takie prace.

Uważam, ze nie ma nic złego w zapisywaniu tego, co dzieci mówią. Nawet, jeśli to jest coś, co nas trochę śmieszy, dziwi, szokuje. Natomiast na pewno to, co trzeba zrobić, to z dziećmi rozmawiać i dowiedzieć się, dlaczego one tak myślą. Nie mówić, że takie myślenie jest złe, tylko pytać: „Dlaczego tak myślisz? Dlaczego pomyślałaś, że chłopcy są twórczy? Myślisz, że dziewczynki takie nie są?” – podkreśla psycholog dziecięca. 

facet patrzy na tyłek kobiety

Dyrektorka szkoły komentuje

W swoim poście autorzy podają, że plakaty wiszą w Szkole Podstawowej nr 306 im. Jana Twardowskiego w Warszawie. Jednak dyrektorka szkoły w rozmowie z nami zdecydowanie temu zaprzecza.

Mam zapewnienie od nauczycieli, że nikt z naszej szkoły tego nie robił. Mało tego, nie widzę czegoś takiego w szkole. To zdjęcie w ogóle nie pasuje do naszej szkoły – ani kolor ścian, ani dekoracja. Mogę przypuszczać, że to zdjęcie było zrobione w zupełnie innej placówce – mówi dyrektorka szkoły Marzena Mańkowska.

Sama zgadza się z tym, że to stereotypowe i krzywdzące podejście do wzorców przedstawianych uczniom.

Już nawet samo sformułowanie „idealny” czy „idealna” jest krzywdzące. Przecież wiemy, że takich ludzi nie ma i takie określenia blokują dzieci. Jeśli bym znalazła takie plakaty albo któryś z nauczycieli, by potwierdził, że wisiały na korytarzu, to poprosiłabym o wyjaśnienie – podkreśla Mańkowska.

My, jako redakcja, absolutnie nie zgadzamy się z tym, aby wciąż podtrzymywać takie archaiczne i krzywdzące stereotypy „idealnych” dziewczyn i chłopców. Chłopiec wcale nie musi być przystojny i silny, a i tak wartościowym człowiekiem. A dziewczynka nie musi być słodka i zgrabna, żeby ją pokochać. I żeby sama siebie kochała!

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

#MedBikini

Medyczki publikują swoje zdjęcia w bikini. W ten sposób protestują przeciwko seksizmowi w pracy

Jesteśmy fabryką cudów – mówi Tisa Żawrocka-Kwiatkowska, prezes Fundacji Gajusz wspierającej rodziny i samotne matki w kryzysie

„Jesteśmy fabryką cudów” – mówi Tisa Żawrocka-Kwiatkowska, prezes Fundacji Gajusz wspierającej rodziny i samotne matki w kryzysie

Zatkany kanalik – kiedy może się pojawić taki problem i jak temu zaradzić? Odpowiada Hafija

Zatkany kanalik – kiedy może się pojawić taki problem i jak temu zaradzić? Odpowiada Hafija

dziecko w pieluszce wielorazowej

„Pieluchy wielorazowe są postrzegane dziś jako coś obrzydliwego”. O tym, czym różni się nowoczesne wielopielo od tego, które znały nasze babcie, mówi Helena Łysik, czyli Wielomatka

Schemat żywienia niemowląt w 2020 roku. Rozszerzanie diety

Ania Broda / fot. Renata Orlińska

„Granie dla młodszej publiczności jest fantastycznym doświadczeniem dla każdego artysty. Jest to bardzo szczery odbiorca” – mówi wokalistka Ania Broda

Co każda dziewczyna powinna wiedzieć? Zobacz grafikę, która podbiła serca kobiet!

Odpieluchowanie - dlaczego w przypadku kupy jest trudniejsze i o jakich zasadach trzeba pamiętać? Wyjaśnia psycholożka

Odpieluchowanie – dlaczego w przypadku kupy jest trudniejsze i o jakich zasadach trzeba pamiętać? Wyjaśnia psycholożka

Niedosłysząca dziewczynka

Stowarzyszenie Słyszeć bez Granic ogłasza akcję #PanieMinistrzeUsłyszNas. Wesprzeć ją może każdy

Dzięki muzyce dzieci stają się bardziej skoncentrowane

„Dzięki muzyce dzieci stają się bardziej skoncentrowane, co w dobie nadmiernego korzystania ze smartfonów nawet przez dzieci 2 letnie jest bezcenne” – mówi Karolina Błasik,  prowadząca zajęcia „gordonki”

Matka z dzieckiem na łóżku

Zmuszasz się do zabawy z dzieckiem? Nie musisz. Psycholożka wyjaśnia dlaczego

dziewczynka wśród zieleni

„Wstyd z powodu płodzenia dzieci”. Czy ekologię i chęć posiadania dziecka można pogodzić?

dziecko bawiące się zabawkami

Choroba Kawasakiego dotyka coraz więcej dzieci. Może mieć związek z koronawirusem i infekcją COVID-19

Maja Staśko

„Ofiary gwałtu są zawsze winne. Kiedy okazują emocje, słyszą, że są zbyt emocjonalne. Kiedy ich nie okazują, że nic się nie stało” – mówi aktywistka Maja Staśko

hipotrofia - lekarz rozmawia z kobietą w ciąży

Hipotrofia – co to jest? Przyczyny, objawy i leczenie hipotrofii

Kobieta z niemowlęciem

Materiałowa maseczka na twarz wykonana samodzielnie? Dr Łukasz Durajski ostrzega, że nie powinny z niej korzystać dzieci poniżej 2. roku życia

Rozwód. Jak przygotować dzieci do rozwodu i jak się nimi później zaopiekować? Odpowiada mediatorka Agnieszka Wojewoda

Rząd wprowadza stan epidemii/Artur Widak/NurPhoto via Getty Images

Koronawirus w Polsce. Rząd wprowadza stan epidemii. Placówki oświatowe zamknięte do świąt

Puste łóżko - koronawirus w Polsce

Koronawirus w Polsce. Pacjent „zero” wyszedł ze szpitala w Zielonej Górze

Koronawirus u dzieci

Koronawirus u dzieci – jakie są objawy i skala zachorowań? Odpowiada pediatra Anna Ratajczak

Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie?

Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie? Wyjaśnia terapeutka

Kobieta leży na łóżku i karmi dziecko piersią

Czy kobieta w trakcie infekcji koronawirusem powinna karmić piersią? Czy może brać leki? Lekarka wyjaśnia

Dziewczynka myje ręce

Jak dobrze zadbać o higienę rąk u dzieci? Radzi farmaceutka

Współczesne dzieci żyją w stresie, depresja jest coraz bardziej powszechna/gettyimages

„Nie bójmy się chwalić naszych dzieci” – psycholog dziecięcy Monika Chrapińska-Krupa opowiada o stresie i depresji wśród młodych ludzi

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

Objawy odstawienia alkoholu. Jakie są korzyści z niepicia alkoholu?

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Wegański chłodnik z botwinką. Bez mleka i jajek, ale z zaskakującymi dodatkami