Magdalena Bury Przełom dla kobiet pracujących w medycynie. „Lekarka” i „lekarka dentystka” staną się oficjalnymi terminami? Szykuje się przełom dla kobiet pracujących w medycynie. Samorząd lekarski zwrócił się do Ministerstwa Zdrowia o wprowadzenie przepisów umożliwiających posługiwanie się oficjalnie terminem "lekarka" i "lekarka dentystka". "Dla… 04.01.2023 4 min.
Ewa Wojciechowska Katarzyna Nosowska odniosła się do swoich słów o feminatywach. „Chciałabym, żebyśmy poszli dalej” "Nie przypuszczałam, że dzisiaj jeszcze będę się odzywać, ale znajomi mi donieśli, że jest jakaś sprawa ze mną w świecie" - tak zaczęła swoje późnowieczorne nagranie w mediach społecznościowych Katarzyna Nosowska. Artystka… 03.01.2023 4 min.
Marianna Fijewska-Kalinowska Nowy raport „Polki w Medycynie”: Kobiety znacząco przeważają na kierunkach medycznych, ale tytuł profesora zyskują w większości mężczyźni – To, że kobiety rezygnują z medialnej ekspozycji lub, że jest ich mniej na stanowiskach profesorskich niż mężczyzn, to nie jest wina, ani mężczyzn, ani uczelni. Chciałabym, żeby to wybrzmiało, ponieważ tworząc nasz raport,… 29.12.2022 9 min.
Anna Sierant Grać jak dziewczyna? To dawać z siebie wszystko. Rozmowa z Aleksandrą Rompą (Sikorą), byłą piłkarką, zawodniczką m.in. Juventusu i 79-krotną reprezentantką Polski Lewandowski, Szczęsny czy, przed laty, Boniek – zapewne kojarzycie te nazwiska, nawet jeśli nie jesteście fankami piłki nożnej. Futboliści komentują występy innych sportowców, występują w reklamach, pojawiają się w… 18.12.2022 9 min.
Aleksandra Tchórzewska „Nagle okazało się, że jestem formatowana pod aktorkę-seksbombę”. Scarlett Johansson o trudnych i przykrych początkach kariery Jak tylko trafiła do branży filmowej, zaraz przyklejono jej łatkę seksbomby. Mimo że była młodą, wchodzącą w dorosłe życie dziewczyną, obsadzano ją w rolach dojrzałych kobiet. „Nagle okazało się, że jestem formatowana… 14.12.2022 4 min.
Ewa Podsiadły-Natorska „Niektórym słowo 'medyczka’ wydaje się niepoważne, bo kojarzy się ze zdrobnieniem”. O feminatywach w medycynie mówi językoznawczyni dr Agata Hącia Słowo „lekarka” jest dla nas naturalne, ale już z „chirurżką” czy „pediatrką” część Polaków ma problem. – Jeśli chodzi o feminatywy medyczne, jest to kwestia osłuchania się z nimi – twierdzi dr Agata Hącia,… 08.12.2022 12 min.
Ewa Podsiadły-Natorska „Nie ma rozmowy o dojrzałej kobiecości bez zastanowienia się nad tym, jaką się było dziewczynką” – mówi Sylwia Szwed z „Kosmosu dla dziewczynek” 11.11.2022 11 min.
Magdalena Bury „Będziesz, kim zechcesz, bo możesz żyć, jak chcesz”. Nowa kampania biżuterii Yes po raz kolejny wzrusza i skłania do refleksji Marka Yes zaprezentowała nową kampanię reklamową "Jestem kobietą. Jestem przyszłością". W spocie pokazano przyszłą Polskę, w której ksiądz udziela ślubu dwóm kobietom, a najbardziej kobiecy rząd w historii Polski właśnie… 10.11.2022 3 min.
Marianna Fijewska-Kalinowska Aga Wojciechowska: Kobietom jest znacznie trudniej w zawodzie strażaka, ale to nie oznacza, że są dyskryminowane – Gdy dowiedziałam się, że będę mamą, musiałam przestać pracować. Pojawiła się we mnie wątpliwość, czy aby na pewno wrócę. Czy będę na tyle przygotowana fizycznie? Czy zdołam wrócić do sprawności sprzed ciąży? Ale… 02.11.2022 9 min.
Magdalena Bury Dr Agata Szade: „Jeśli chodzi o bycie kobietą-naukowcem, to myślę, że w Polsce naprawdę nie jest najgorzej” - Kobieta ma takie same szanse jak mężczyzna. Ja tak naprawdę poczułam różnicę dopiero w ciąży, kiedy okazało się, że niestety nie będę mogła pracować tak długo jak bym chciała, a miałam zaplanowane ważne eksperymenty.… 17.10.2022 10 min.
Marta Ploch „Strach przed samotnością to nie jest powód, żeby mieć dzieci” – mówi Edyta Broda, autorka bloga dla nie-rodziców "Szczerze o życiu bez dzieci" - tak podsumowuje swojego bloga Edyta Broda. "Bezdzietnik" powstał z myślą o czytelnikach i czytelniczkach takich jak ona - bezdzietnych z wyboru. Stał się jednak przestrzenią do dyskusji (czasem… 08.10.2022 8 min.
Marianna Fijewska-Kalinowska Pilotka LPR: Zdarzyło się, że pacjenci nie kryli obaw na mój widok, mówiąc: „O Boże! Pani będzie mnie wiozła?!” - Zwykle pilotami LPR zostają byli piloci wojskowi: doświadczeni życiowo mężczyźni około 40-tki. Zupełnie nie pasowałam do schematu, więc nie dziwię się, że inni mogli mieć obawy. Myślę zresztą, że ich obawy nie dotyczyły… 05.10.2022 10 min.
Alicja Cembrowska Symbol emancypacji kobiet, walki o wolność i… technika rehabilitacji. Skąd się wziął światowy szał na jazdę na wrotkach? Wrotki od niedawna są ponownie społecznym fenomenem. Wypchnięte z mainstreamu i zastąpione przez rolki, w 2020 roku powróciły z jeszcze większą mocą, bo uzbrojone w sentyment i nostalgię – a tym ostatnio kultura karmi się… 02.10.2022 10 min.
Aleksandra Kisiel „Pieniądze można porównać do zakładania maseczki tlenowej w samolocie. Najpierw zakładasz ją sobie, potem dzieciom. Z finansami jest tak samo” – mówi Dominika Nawrocka, edukatorka finansowa W Polsce, w której jest mnóstwo przedsiębiorczych kobiet, nadal uważa się, że pieniądze to nie jest kobiecy temat. Że w ogóle rozmawianie o pieniądzach jest nietaktem 24.09.2022 13 min.
Marianna Fijewska-Kalinowska „Wszyscy dookoła widzieli we mnie super towarzyską, zaradną dziewczynę. Nikt nie zdawał sobie sprawy, ile mojej uwagi zajmuje picie” – mówi Asia Skwierczyńska, znana jako Sober Polish Girl - Na grupie mnóstwo dziewczyn jest jednocześnie uzależnionych i współuzależnionych, co znaczy, że żyją w związku z partnerem, który także pije. Mówi się też, że statystycznie mężczyzna szybciej rzuci pijącą kobietę,… 08.09.2022 12 min.
Marianna Fijewska-Kalinowska „Pierwsze 10 dni wspominam jako jeden wielki ból. Gdy kładłam się spać, czułam, jak całe ciało krzyczy”. O trawersie Grenlandii i emocjach po mówi Miłka Raulin - Jedyne, co widziałam przez cały dzień, to biała przestrzeń, czasem jeszcze narty osoby, która trawersowała przede mną. Mózg pozbawiony bodźców wpada w pewnego rodzaju trans i daje myślom pełną swobodę. Moje odpływały w… 21.08.2022 11 min.
Ewa Podsiadły-Natorska Miażdżące wyniki monitoringu gabinetów ginekologicznych. „W Polsce lekarze zdają się mieć bardzo dużą władzę nad kobietami” – alarmuje Aleksandra Magryta z Fundacji FEDERA Tylko w 68 na 110 warszawskich publicznych gabinetów ginekologicznych pacjentki mogą liczyć na bezpłatne założenie lub zdjęcie wkładki wewnątrzmacicznej – choć jest to usługa refundowana przez NFZ. – Wnioski z naszego… 10.08.2022 10 min.
Ewa Wojciechowska Paulina Młynarska wprost o słowach Bogusława Lindy: „Rzygnąłeś pan gadką z lat 90.” "Kobiety z Wrocławia, Warszawy, Paryża, Honolulu oraz Wygwizdowa Dolnego od kilku pokoleń starają się takim jak Pan wyjaśnić, że nasze istnienie nie ogranicza się do tego, jak wyglądamy, a to czy Pan, albo inny dziad lubieżny,… 08.08.2022 5 min.
Magdalena Bury „Ściska mnie w gardle”, „Boję się powiedzieć, że mnie boli”. O prawo głosu w sprawach własnego ciała wciąż toczy się walka "Potocznie mówi się, że w 1918 roku w Polsce kobiety wywalczyły sobie 'prawo głosu'. Prawo głosu wyborczego - owszem. Natomiast o prawo głosu w sprawach własnego ciała wciąż toczy się walka. Zarówno w obszarze praw… 08.08.2022 4 min.
Jolanta Pawnik HELLO PIONIERKI: Jak Michalina Wisłocka uczyła Polki seksualności i autoerotyzmu na wiele lat przed znalezieniem punktu „G” 25.06.2022 9 min.
Aleksandra Tchórzewska Krawcowa nie jest już 'żoną krawca’, a szefowa 'żoną szefa’”. Martyna F. Zachorska broni sędziny i innych feminatywów Prowadzący popularnego programu poprawił swoją gościnię, bo jego zdaniem użyła błędnego słowa „sędzina”. Ale czy słusznie? „Upieranie się, jakoby „sędzina” oznaczała wyłącznie żonę sędziego, jest trwaniem w… 21.06.2022 3 min.
Jolanta Pawnik Hello Pionierka: Jak Halina Jędrzejewska-Dudzik wróciła po wojnie z Londynu, by zostać lekarką i pomagać kolegom z AK 18.06.2022 7 min.
Jolanta Pawnik Hello Pionierka: Jak Barbara Duhl zostawiła karierę naukową, żeby pracować dla innych jako pediatra i opozycjonistka W Rzeszowie ceniono ją za działalność w czasach „Solidarności” i zorganizowanie systemu leczenia nerek. Wychowana w rodzinie lekarzy, bez wahania włączyła się w obalenie PRL-u. „Cieszyłam się, że to, co wymarzyli sobie… 11.06.2022 5 min.
Jolanta Pawnik Hello Pionierki: Jak Maria Grzegorzewska, ucząc nauczycieli miłości i akceptacji, zbudowała polską pedagogikę specjalną Uważała, że z osobami niepełnosprawnymi powinni pracować wyjątkowi ludzie. W szkole, którą otworzyła i prowadziła przez całe życie, stawiała nauczycielom bardzo wysokie wymagania, ucząc, by byli „wyzwalający’ a nie… 28.05.2022 5 min.
Ewa Bukowiecka-Janik Malina Błańska: „Z okazji Dnia Matki w Polsce powinniśmy kobietom palić znicze”. Jak mówienie o trudach bycia mamą zbliża nas do szczęśliwego macierzyństwa – Decydujmy się na dzieci, róbmy je, wychowujmy i kochajmy, ale ze świadomością, jakie to trudne. Ta świadomość jest bolesna, ale nas chroni. Sprawia, że zaczynamy szukać rozwiązań, prosić o pomoc, zamiast pogrążać się w… 26.05.2022 13 min.
Jolanta Pawnik „Kiedy kobiety będą gotowe do uniesienia spódnicy, to znaczy, że przeszły kolejny poziom emancypacji. Nie mogę się tego doczekać” – mówi Iwona Demko, artystka-waginistka Kiedy dziesięć lat temu pokazała w galerii „poduchy-cipuchy’, kobiety udawały, że ich nie widzą, a mężczyźni reagowali ślinieniem się i dowcipami. Lizaki w kształcie waginy wszyscy ze wstydem upychali w kieszeniach.… 20.05.2022 9 min.
Aleksandra Tchórzewska „Nie uważam, żeby politycy i sędziowie mieli decydować o sprawach kobiet”- Nancy Pelosi ostro o antyaborcyjnym prawie Wiadomość o tym, że Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych może wkrótce cofnąć ogólnokrajowe prawo do aborcji, wstrząsnęła opinią publiczną. Amerykanki rozpoczęły protesty. Nancy Pelosi, przewodnicząca Izby Reprezentantów… 16.05.2022 4 min.
Jolanta Pawnik HELLO PIONIERKI: Jak Lili Goldstein pomagała budować w Zabrzu stolicę polskiej kardiologii Mówiono, że ma słuch absolutny. Nikt tak jak ona nie słyszał szmerów dziecięcego serca. Choć miała propozycje pracy w klinikach na całym świecie, zdecydowała się pomagać dzieciom na Śląsku. Razem z profesorami Religą,… 14.05.2022 5 min.
Jolanta Pawnik HELLO PIONIERKI: Jak Anna Rydlówna organizowała krakowskie pielęgniarstwo, by udowodnić, że nie jest Haneczką 07.05.2022 6 min.
Ewa Podsiadły-Natorska „Jeśli są kobiety, które potrzebują pomocy – my zrobimy wszystko, żeby jej udzielić”. O koalicji kobiet Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie mówi Grzegorz Łaguna, rzecznik prasowy Kulczyk Foundation 02.05.2022 8 min.
Ewa Wojciechowska „Powiedz mi bez wahania, że jestem bez porównania”. Manifest z tej kampanii powinna znać każda kobieta "Tak nas zaprogramowano, by patrzeć, oceniać, mierzyć, porównywać i mniej w siebie wierzyć. Dużo nam to odbiera, a przecież umiemy się wspierać" - mówią Manuela Gretkowska i Ofelia w najnowszym spocie marki PUMA. I apelują, by… 25.04.2022 3 min.
Jolanta Pawnik HELLO PIONIERKI: Jak Olga Krzyżanowska z przychodni stoczniowej poszła do polityki, by zrealizować testament ojca, pułkownika AK Wychowały ją silne kobiety, wolne i samodzielne finansowo. Jako lekarka wspierała gdańskich robotników podczas strajków w 1980 roku i razem z nimi poszła do polityki. Przez kilka kadencji była posłanką i senatorką. Naszą… 23.04.2022 7 min.
Jolanta Pawnik HELLO PIONIERKA: Jak Wanda Błeńska badała chorych na trąd bez rękawiczek, żeby nie uważali, że się ich boi 16.04.2022 6 min.
Ewa Wojciechowska „Przestańmy mówić chłopcom, żeby nie zachowywali się 'jak dziewczynki'” – apeluje edukatorka Anna Wiatrowska "W 'byciu jak dziewczyna' nie ma nic złego - odwrotnie. Okazywanie swoich uczuć i mówienie o swoich słabościach to oznaka siły i odwagi. Przestańmy używać tego zwrotu jakby było w tych zachowaniach coś złego lub gorszego" -… 14.04.2022 3 min.
Aleksandra Tchórzewska „Nie mów do mnie Martynka, jeśli nie mówisz do niego Mateuszku” – o przekleństwie zdrobnień mówi Martyna Kaczmarek Asieńka, Kasieńka, Majeczka… Nie wszyscy lubią, kiedy ktoś się zwraca do nich zdrobniale. Zwłaszcza tam, gdzie zależy nam na profesjonalizmie i kompetentnym wizerunku, np. w pracy czy na uczelni. Dlaczego więc tak chętnie wielu z… 12.04.2022 3 min.
Jolanta Pawnik HELLO PIONIERKI: Jak Aleksandra Gabrysiak otworzyła swój dom przed chorymi i zapłaciła za to najwyższą cenę Pacjenci i podopieczni mówili o niej „doktor Ola”. Dręczona nieuleczalną chorobą, znalazła siłę, by nie tylko leczyć chorych, ale także nieść pomoc potrzebującym i wykolejonym. Jej numer telefonu wywieszano w tramwajach,… 09.04.2022 5 min.
Jolanta Pawnik HELLO PIONIERKI: Jak Jadwiga Titz-Kosko zapracowała na tytuł Damy Polskiej Medycyny, budując polską reumatologię Kiedy przyjechała na Wybrzeże, Trójmiasto było pustynią – służbę zdrowia trzeba było organizować od podstaw. Dzięki jej zabiegom powstała pierwsza po wojnie przychodnia lekarska. „Warunki, jakie istniały w tej przychodni, w… 26.03.2022 6 min.
Ela Kowalska W GROM-ie spędziła 18 lat. „Jest kilka powodów, dla których kobiety, mimo mobbingu, nie rezygnują ze służby” – mówi Katarzyna Kozłowska, prezeska Fundacji #SayStop – Niestety, w służbach mundurowych wciąż mocny jest stereotyp o roli kobiet w społeczeństwie. To trochę paradoksalne, że z jednej strony panowie zapraszają nas do służby, z drugiej – kiedy już dołączamy do szeregów… 23.03.2022 9 min.
Jolanta Pawnik HELLO PIONIERKI: Jak Wanda Woźniak „systemem harcerskim” wychowywała pokolenia polskich pielęgniarek Powtarzała, że pielęgniarką i harcerką jest się do końca życia. W czasie wojny pomagała dzieciom, a po wojnie wymyślała imiona i metryki tym, które zostały bez rodziny. Uważała, że prawdziwa pielęgniarka z natury powinna… 19.03.2022 7 min.
Anna Sierant „Dobrobyt zakonserwował tradycyjne role w rodzinie.” O życiu kobiet w Szwajcarii, raju wymyślonym, mówi Agnieszka Kamińska, socjolożka i dziennikarka Szwajcaria zazwyczaj kojarzy się nam z dobrobytem, serami, zegarkami czy pięknymi alpejskimi widokami. Dlatego też zdziwienie może budzić fakt, że kobiety uzyskały w tym kraju prawa wyborcze dopiero w drugiej połowie XX wieku, a… 15.03.2022 12 min.
Jolanta Pawnik HELLO PIONIERKI: Jak Izabela Wolfram została Bożymirem II, by organizować opiekę medyczną dla jeńców i uciekinierów z powstańczej Warszawy Zajmowała się wszystkim – leczyła, zdobywała leki i środki opatrunkowe, ale także szkoliła służby medyczne. Brała udział w przygotowaniach powstańczej służby zdrowia i ratowała życie rannym w Dulagu 121 – niemieckim… 12.03.2022 4 min.
Jolanta Pawnik HELLO PIONIERKI: Jak Halina Szwarc została najmłodszą agentką polskiego wywiadu, choć uważała się raczej za Hansa Klossa niż Matę Hari Kiedy wyruszała na tajne akcje, w kieszeni zawsze miała fiolkę z cyjankiem potasu. To dzięki jej materiałom Brytyjczycy dokonali udanych nalotów na Hamburg. Po wojnie, jako jedna z pierwszych lekarek, zajęła się leczeniem seniorów… 05.03.2022 7 min.
Jolanta Pawnik „Jesteśmy armią, armia to my! A dzieci urodzone w schronach bombowych będą żyć w spokojnym kraju, który się obronił”. Tak walczy pierwsza dama Ukrainy Dzięki jej staraniom w muzeach na całym świecie wprowadzono przewodniki po ukraińsku. Teraz, w momencie rosyjskiego ataku, stała się symbolem ukraińskiego bohaterstwa i walki. „Dzisiaj nie będę panikować i płakać. Będę… 01.03.2022 5 min.
Jolanta Pawnik HELLO PIONIERKI: Jak Maria Zoll-Czarnecka zorganizowała pomoc dla warszawskich bezdomnych w kontenerach od budowniczych metra 26.02.2022 6 min.
Jolanta Pawnik HELLO PIONIERKI: Jak Adina Blady-Szwajgier została lekarką, by zawsze i wszędzie ratować życie, choć uważała, że na to nie zasłużyła 19.02.2022 7 min.
Nina Harbuz „One w tym wieku są często ‘bez skóry’, tak łatwo je skrzywdzić” – mówi Mikołaj Lizut, reżyser filmu opowiadającego historie dziewczyn z ośrodka wychowawczego – Wychowanki dostają na dwa tygodnie pod opiekę fantomy niemowląt. Lalki nafaszerowane są elektroniką, która sprawia, że płaczą, domagają się jedzenia, więc trzeba je karmić, przewijać, robić wszystko to, co z… 18.02.2022 9 min.
Jolanta Pawnik HELLO PIONIERKI: Jak Hanna Hirszfeldowa leczyła dzieci, odbudowując po wojnie wrocławską pediatrię 12.02.2022 6 min.
Jolanta Pawnik HELLO PIONIERKI: Jak Maria Orwid uczyła swoich kolegów po fachu feminizmu i braku tolerancji dla spraw, które na nią nie zasługują 05.02.2022 7 min.