Ela Kowalska „Sami zapracowaliśmy na to, że wyżej cenimy wiedzę celebrytki niż profesora psychiatrii”. O fake newsach w kontekście zdrowia psychicznego mówi Marta Glanc, analityczka Stowarzyszenia Demagog 9 na 10 filmików dotyczących depresji i opublikowanych na platformie TikTok może wprowadzać w błąd. To jednak nie wszystko – co trzecia porada zawierała nieścisłe informacje, a ponad 14 proc. można uznać za potencjalnie… 29.03.2023 10 min.
Marianna Fijewska-Kalinowska Klaudia była pielęgniarką w Ukrainie. „Naoglądałam się w życiu ludzkiego cierpienia, ale doświadczeń z wyjazdu nie mogę z niczym porównać” – Byliśmy we wsi blisko frontu, która dopiero została wyzwolona spod rosyjskiej okupacji. Przyszła do nas mama z przeziębioną córeczką. Dziewczynka miała osiem lat i podczas badania zobaczyła jakiś przedmiot, który… 28.03.2023 10 min.
Alicja Cembrowska „Miałam kilka takich sytuacji, w których zasugerowano, że dziecko zostanie odebrane, jeżeli go nie adoptuję” – o realiach rodzin zastępczych opowiada Aleksandra Gnap Dzieci nie trafiają do rodzin zastępczych bez powodu. Mają swój bagaż, przykre doświadczenia, bywa, że problemy ze zdrowiem, wynikające z zaniedbania. Chociażby z tego względu chyba nie powinny być umieszczane w domach… 28.03.2023 15 min.
Klaudia Kierzkowska „Często słyszałam pytanie: A kiedy przyjdzie lekarz?”. O byciu chirurżką w Polsce mówi Kalina Jędrzejko – Od chirurgów nie usłyszałam niczego, co w jakimkolwiek stopniu mogłoby mnie zniechęcić, by dalej iść wybraną ścieżką. Czasami wydaje mi się, że miałam sporo szczęścia do osób uczących mnie chirurgii. Wiele razy… 27.03.2023 9 min.
Alicja Cembrowska Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat? Długo były ignorowane, a gdy je badano, to raczej w kontekście zagrożeń i trucizn. Od jakiegoś czasu można odnieść wrażenie, że grzyby są wszędzie – w modzie, na talerzach, w kosmetykach – i coraz częściej pojawiają się… 26.03.2023 12 min.
Jolanta Pawnik Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę Przez wieki uważano, że jest chorobą dziedziczną, bo zarażali się nią członkowie jednej rodziny. W XIX wieku skala zachorowań była tak duża, że panowała wręcz moda na bladość twarzy. Uważano też, że była chorobą… 24.03.2023 8 min.
Marianna Fijewska-Kalinowska „Miernikiem mojego sukcesu zawodowego nie może być jedynie wysoki wynik maturalny ucznia, któremu przy okazji doszczętnie zohydziłem czytanie” – mówi dr Przemysław Rojek, nauczyciel języka polskiego – Pandemia, wojna w Ukrainie, kryzys na granicy z Białorusią czy strajk kobiet – te wszystkie wydarzenia owocowały niezwykle wzmożoną aktywnością mediów, które zasypywały nas niemożliwym do powstrzymania ciągiem znaków.… 23.03.2023 11 min.
Anna Korytowska „Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat Mimowolne ruchy, chrząkanie, powtarzanie słów – to tylko kilka z wielu objawów, które mogą wskazywać na Zespół Tourette’a. Statystyki podają, że dotyka on przeciętnie około 4 osób na 10 tysięcy. – Moim marzeniem jest… 22.03.2023 10 min.
Aleksandra Tchórzewska „Czym innym jest spędzać z dzieckiem czas i pytać je o różne rzeczy, a czym innym węszyć, podglądać, nasłuchiwać. To forma agresji”. O nadopiekuńczych rodzicach mówi psycholożka Magdalena Halicka - Dzieci nadopiekuńczych rodziców często są sfrustrowane, bo nigdy wcześniej nie skonfrontowały się z negatywnymi emocjami, ze złością. Mają zaburzoną regulację emocji, co sprawia, że sięgają bardzo często po używki,… 21.03.2023 7 min.
Ewa Podsiadły-Natorska „Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych – Ludzie uważają, że głusi nie potrafią czytać ani pisać, nie potrafią pełnić ról społecznych, prowadzić samochodu, że komunikują się poprzez machanie rękami i są upośledzeni. Brzmi to strasznie, ale tak niestety się o… 20.03.2023 13 min.
Alicja Cembrowska „Profesjonalna ofiara karmi się zainteresowaniem emocjonalnym i zaangażowaniem innych” – mówi Dominika Cwynar Znasz taką osobę. Na każdym kroku przypomina o swojej krzywdzie, uważa, że każdy chce jej zaszkodzić i wciąż spotyka ją coś złego. Mówi, że nigdy nie odnajdzie szczęścia. Z jej opowieści wynika, że naprawdę ma… 20.03.2023 19 min.
Jolanta Pawnik „Ludzie często myślą, że hodowanie warzyw to wyższa szkoła jazdy. Tak naprawdę są małe szanse, żeby się zupełnie nie udało” – mówi Joanna Żytkowska – Skoro nasi przodkowie uprawiali ziemię, nie mając żadnych książek, webinarów, grup wsparcia w mediach społecznościowych i blogerów, to czemu nam ma się nie udać – o hodowaniu własnych warzyw i ogrodoterapii rozmawiamy z… 17.03.2023 13 min.
Jolanta Pawnik Po operacji każdy poszedł za głosem swojego nowego serca, do innego domu. Jak kiedyś leczono: historia przeszczepów Choć wymiana chorego narządu na zdrowy była marzeniem ludzi od początku świata, dopiero we współczesnych nam czasach doczekaliśmy się rozwoju transplantologii. Ciągle jednak niewielu chorych dostaje taką szansę. Oto historia przeszczepów! 17.03.2023 6 min.
Ewa Podsiadły-Natorska „Kroplówkom odmładzającym mówię NIE” – przestrzega endokrynolożka i diabetolożka dr Luiza Napiórkowska Starzenie można opóźnić, a szkodliwe procesy zachodzące w organizmie – odwrócić. Kluczowy jest jednak styl życia i… unikanie trendów, które zamiast pomóc, mogą nam bardzo zaszkodzić. – Proces spowalniania starzenia jest… 17.03.2023 9 min.
Alicja Cembrowska „Jeżeli mimo starań defekt nie znika, można spróbować ćwiczeń na wymowę”. O drugim podbródku mówi Magdalena Dziecielska Drugi podbródek uważany jest za problem osób z nadwagą, czy otyłych. Tymczasem to defekt, który nie zawsze wynika z nadmiaru tłuszczu. Czasem przyczyną może być nawet wada postawy. Skąd się bierze drugi podbródek i jak się go… 16.03.2023 8 min.
Anna Korytowska Agata choruje na narkolepsję. „To jest trochę tak, jak w paraliżu sennym, słyszy się wszystko dookoła” – Mam tatuaż na nadgarstku informujący o tym, że mam narkolepsję. Ale śmieję się, że na razie to jest tak mało znana choroba, że nie wiem, czy się ten tatuaż przyda, czy ktokolwiek będzie wiedział jak z narkolepsją… 14.03.2023 12 min.
Ewa Wojciechowska Magdalena Boczarska: „Coraz bardziej uczę się być wolną kobietą i coraz lepiej rozumiem, co to znaczy” – Łatwiej przychodzi nam akceptacja modelu relacji, w której to mężczyzna jest starszy. Jeśli jest odwrotnie, mówi się, że kobieta jest trampoliną, portfelem, a mężczyzna z pewnością ma w swoim działaniu jakiś ukryty cel… 13.03.2023 8 min.
Klaudia Kierzkowska „Wypalenie zawodowe często współwystępuje z budowaniem na pracy swojej tożsamości” – mówi psycholożka biznesu Patrycja Sawicka-Sikora – Praca jest bardzo ważnym elementem naszego życia. Spędzamy w niej średnio 1/3 czasu, chociażby z tego powodu warto ją wybierać uważnie i potraktować z szacunkiem. Praca daje ludziom niezależność, pomaga wyrwać się z… 13.03.2023 12 min.
Aleksandra Zalewska-Stankiewicz Igor Jarzemski przeszedł zawał mięśnia sercowego: „To był nagły, gwałtowny, incydent. Potrzebna była kilkukrotna reanimacja”. O tym, na czym polega rehabilitacja kardiologiczna, opowiada dr Natasza Krauze Henryka Tomala i Igor Jarzemski przeszli zawał mięśnia sercowego. W powrocie do pełnej sprawności pomogła im rehabilitacja kardiologiczna. – Wielu pacjentów kardiologicznych, w tym po zawałach serca, może korzystać z takiej… 10.03.2023 9 min.
Jolanta Pawnik Uważano go za defekt skóry, a chorym podawano arszenik, jod i olej z wątroby dorsza. Jak kiedyś leczono toczeń Przed wiekami uważano, że towarzyszące tej chorobie zmiany na twarzy przypominają motyla lub pogryzienie przez wilka, a dotkniętym nią przypisywano moc przemieniania się w zwierzęta. Choć atakuje przede wszystkim kobiety i znamy… 10.03.2023 5 min.
Jolanta Pawnik Wojciech Eichelberger: „W pracy z lękiem uczymy się otwierać na niego. Nie uciekać, ale iść pod prąd lęku i zmierzać do jego źródła” – Lęk jest uczuciem, które może nam towarzyszyć niemalże cały czas, bez względu na sytuacje, w jakich się znajdujemy. To niespecyficzne poczucie stałego zagrożenia – o tym, jak odróżnić strach od lęku, kiedy lęk nas… 09.03.2023 6 min.
Marta Szarejko „Rodzice boją się, że zrobią coś źle – nadużyją dziecko, albo nauczą czegoś, czego potem się nie oduczy i będzie nieszczęśliwe”. O prawidłowym wspieraniu dziecięcej seksualności mówi Małgorzata Iwanek – Mam nadzieję, że „przednia pupa” odejdzie do lamusa, bo to jest po prostu koszmar! Wyobraź sobie dorosłą kobietę, która jako dziewczynka coś takiego słyszała – jeśli masz pupę z przodu i pupę z tyłu, to jakim cudem… 09.03.2023 12 min.
Alicja Cembrowska Kobiety o podróżach solo: „To okazja, by swoje potrzeby uznać za najważniejsze” Wybierają lokalizację, pakują plecak i jadą. Do Barcelony, Neapolu, Stanów Zjednoczonych, na Sri Lankę. Kobiety już nie potrzebują pozwolenia i organizatora. Coraz częściej decydują się poznawać świat w pojedynkę. Zapytałam,… 07.03.2023 24 min.
Ewa Podsiadły-Natorska „Przekonanie, że większe i głębsze oddechy lepiej dotleniają organizm, jest błędne” – mówi lek. med. Elżbieta Dudzińska zajmująca się pracą z oddechem – Oddech jest funkcją autonomiczną, która dzieje się poza naszą wolą, a jednocześnie możemy na nią wpływać – tłumaczy lek. med. Elżbieta Dudzińska, specjalistka medycyny integralnej. U niektórych osób problemy z… 06.03.2023 11 min.
Aleksandra Tchórzewska Paweł Burczyk: „Zdarza się, że ojcowie mówią: to nie moje dziecko, bo u mnie w rodzinie debili nie było” – Autyzm nie zaraża. Dużo wybitnych ludzi żyje w spektrum autyzmu. Jak dzieciaki dowiadują się, że Leo Messi ma Aspergera, to się dziwią – mówi Paweł Burczyk, aktor, mąż i tata dwójki dzieci: Maksymiliana i Wiktorii ze spektrum autyzmu. 06.03.2023 8 min.
Małgorzata Germak „W łóżku z narcyzem seksualnym nie ma namiętności ani fascynacji. Przeciwnie – druga strona czuje się użyta” – mówi seksuolożka Monika Kaszuba – Nie jest z kimś dlatego, że ta osoba mu się podoba albo chce budować z nią relację, ale po to, żeby czuł się przez nią podziwiany. Narcyz seksualny ma silną potrzebę bycia podziwianym za aspekty fizyczne i wyczyny w… 03.03.2023 16 min.
Agnieszka Łopatowska „PTSD z pracy? Znam takie przypadki” – mówi Dorota Minta, psycholożka i psychoterapeutka - Władza deprawuje. A duża władza deprawuje bardzo. Kiedy jesteśmy na wysokim stanowisku, obracamy miliardami, zarządzamy tysiącami ludzi, zaczynamy wierzyć w swoją omnipotencję, boskość. – O toksycznych relacjach w pracy… 03.03.2023 12 min.
Aleksandra Zalewska-Stankiewicz „Jako pielęgniarka zawsze starałam się ulżyć pacjentom w cierpieniu. Ale gdy sama zachorowałam, nie mogłam poradzić sobie ze strachem” – mówi Iwona Michalczuk, która chorowała na nowotwór trzonu macicy – Odebrałam wynik: nowotwór złośliwy trzonu macicy. Trzymając kartkę w dłoniach, stanęłam na ulicy jak wryta. Nie wiedziałam, co mam ze sobą zrobić, w którą stronę pójść. Nagle stałam się przerażoną pacjentką,… 03.03.2023 9 min.
Jolanta Pawnik Wierzono, że ssanie srebrnej łyżeczki chroni przed dżumą, a ciemnienie łańcuszka to objaw chorej wątroby. Jak kiedyś leczono srebrem Srebro, srebrzystobiały metal szlachetny, towarzyszy ludziom od tysięcy lat. Było walutą, ozdobą, świadczyło o zamożności. Bardzo szybko zaobserwowano też, że ludzi, którzy jedzą i piją ze srebrnych naczyń, częściej… 03.03.2023 5 min.
Ewa Bukowiecka-Janik ”3 kwadranse dają ciału odpoczynek równy 3 godzinom snu! Lubię myśleć o nidrze, jak o bardzo, bardzo dobrze oprocentowanej skarbonce” – mówi Mava Targosz, znana jako Lisia Matka, nauczycielka jogi nidry Wyobraź sobie jogę bez maty, bosych stóp, wygiętego ciała w różnych pozycjach. Jogę bez celu, bez godziny wpisanej w kalendarz, bez instruktora, na którego musisz patrzeć – czy to w ekranie, czy na żywo. Jest tylko głos,… 03.03.2023 15 min.
Marianna Fijewska-Kalinowska Polak, który zbudował szpital na Madagaskarze: „Chciałem zajmować się otyłymi nastolatkami w Polsce, ale odkryłem, że moją drogą jest walka z niedożywieniem” – Są sytuacje, które załamują, ale są też takie, które frustrują – przychodzi do nas rodzic niedożywionego dziecka. Płacimy za leczenie tego dziecka, wprowadzamy mu mleko humanizowane, za które płacimy, a rodziców prosimy… 01.03.2023 10 min.
Ela Kowalska „Unikanie odczuwania lęku ma poważniejsze negatywne skutki niż jego faktyczne odczuwanie”. O zaburzeniach lękowych mówi Natalia Kocur – Zaburzenia lękowe to pewien wyuczony sposób reagowania na różnego rodzaju sytuacje życiowe. Lęk to naturalna emocja, którą odczuwał każdy z nas. Oczywiste jest, że pojawia się w sytuacji zagrożenia. Problem pojawia się,… 01.03.2023 10 min.
Ewa Podsiadły-Natorska Paulina i Arkadiusz chorują na schizofrenię. Udowadniają, że ich choroba nie przekreśla szans na normalne życie – Na co dzień nie mam tyle pary, co zdrowa osoba i szybciej się męczę, ale to nie znaczy, że mam się położyć i nic nie robić – mówi Paulina, która od siedemnastu lat choruje na schizofrenię. Taką samą diagnozę cztery… 28.02.2023 9 min.
Agnieszka Łopatowska Kapsułka endoskopowa zastąpi gastroskopię i kolonoskopię? „Naszym celem jest, by badanie można było przeprowadzić całkowicie zdalnie w warunkach domowych” – Dążymy do tego, żeby pacjent nawet nie musiał pojawiać się osobiście w placówce medycznej: po krótkim zdalnym wywiadzie z lekarzem, będzie mógł odebrać w aptece albo w paczkomacie przesyłkę z kapsułką do połknięcia.… 27.02.2023 6 min.
Ewa Bukowiecka-Janik „Jeśli wchodzimy do towarzystwa i nasz wzrok skupia jedna osoba, możemy mieć podejrzenie, że to wampir, osoba uzależniająca” – mówi Anna Jera, współautorka książki „Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku” – Jeśli mamy potrzebę bycia osobą zaakceptowaną, kochaną, zauważoną – wampir to wyczuwa. Do tego tanga trzeba dwojga, czyli wampira i ofiary. Jeśli mamy gotowość do oddania siebie, w toksycznej relacji zostaniemy wykorzystani.… 26.02.2023 13 min.
Jolanta Pawnik Wino z mysim łajnem na włosy, „paląca woda” na niestrawność, piwo na rumieńce. Jak kiedyś leczono alkoholami Już Paracelsus miał mawiać, że tylko dawka decyduje o tym, czy dana substancja jest lekiem, czy trucizną. Tak było z trunkami, które od początku świata nie tylko poprawiały ludziom nastrój, ale pomagały też złagodzić wiele… 25.02.2023 7 min.
Olga Tymanowska „Do pewnego momentu jest lepiej, jest zadowolenie z efektów zabiegów, a potem powoli zatraca się krytycyzm”. O uzależnieniu od poprawiania urody mówi Kinga Rochala – Zanim zdecydujesz się na poprawianie urody, zadaj sobie pytanie, dlaczego chcesz to robić. Pochopne decyzje, szczególnie wtedy, gdy są wynikiem potrzeby regulacji emocji i poprawy nastroju mogą spowodować, że troska o zdrowy i… 24.02.2023 8 min.
Ewa Bukowiecka-Janik „Depresja to choroba, której nie widać. Można się z niej pośmiać, podważyć ją i bezkarnie uznać, że ludzie o niej mówią pod publikę” – mówią Małgorzata Serafin i Marek Sekielski 23.02.2023 20 min.
Barbara Dąbrowska-Górska „Należy się zastanowić, czy powinniśmy klasyfikować pacjentów z cukrzycą jako ważniejszych od tych z otyłością”. Prawdy i mity o popularnym leku na odchudzanie Ostatni rok przyniósł wyraźny wzrost wyszukiwań frazy „zastrzyki na odchudzanie” (dane z Google Trends) w najpopularniejszej przeglądarce internetowej. Za określeniem tym stoją leki należące do grupy analogów GLP-1, które… 22.02.2023 15 min.
Ewa Bukowiecka-Janik „Medycyna konwencjonalna nie stoi w sprzeczności z medycyną integralną czy holistycznym podejściem do zdrowia. Przeciwnie, jest jej częścią” – mówi Orina Krajewska – Odkrywanie, czym jest integralne podejście, było dla mnie oświeceniem. Uświadomienie sobie, ile możemy zrobić dla siebie na drodze do zdrowia, okazało się dla mnie podróżą po poczucie, jak duży wpływ mam na jakość… 21.02.2023 14 min.
Alicja Cembrowska „Za spektakularnymi efektami i wielkimi sukcesami często jest bardzo mroczne tło”. O kulcie bycia wiecznie zajętym mówi Dagmara Kokoszka-Lassota 20.02.2023 15 min.
Małgorzata Germak „Jesteśmy zwierzętami społecznymi. Ciągle wywieramy na siebie nazwzajem jakiś wpływ”. Jak codziennie manipulujemy bliskimi, mówi psycholog Maciej Krysak – Jeśli żona mówi do męża: „Kochanie, zrobię ci obiad, a ty wieczorem wymasujesz mi stopy”, to niektórzy mogą zarzucić jej manipulację. Ja wolę myśleć o tym, jako o targu wymiennym. Jesteśmy istotami społecznymi… 19.02.2023 17 min.
Jolanta Pawnik Nazywano go „złotem duszy”, wierząc, że poprawia nastrój, podawano z winem i gotowano w ryżu. Jak kiedyś leczono złotem W starożytności uważano, że to metal magiczny, który zatrzymuje młodość i jest lekarstwem na długowieczność. Także współcześnie, z dobrym skutkiem, stosuje się go w terapiach wielu chorób cywilizacyjnych, świetnie sprawdza… 18.02.2023 5 min.
Ewa Podsiadły-Natorska „Ciałoneutralność to złoty środek, którego szukamy. Nie patrzmy na siebie skrajnie: muszę być chuda albo jestem gruba i okej, nic z tym nie robię” – mówi Oliwia Dąbrowska ze Szczerej Sfery „Naprawdę ważysz 48 kg? Wyglądasz na więcej”, „Przytyj, kochana, bo chłopcy nie będą zainteresowani”, „Jeśli nawet niepełnosprawni mają partnerów, to ty gruba też masz szansę”. Krzywdzące komentarze to… 17.02.2023 9 min.
Alicja Cembrowska „Wzrost przestępczości i agresji to zaledwie początek listy społecznych konsekwencji zmian klimatycznych”. Jak wpływa na nas pogoda, mówi ekspert IMGW Pogoda to temat numer jeden w Polsce. A to jest za zimno, a to za gorąco. Pada intensywny śnieg, a za dwa dni słońce kusi obietnicą wiosny. I to w środku zimy. Możliwe, że łatwiej byłoby nam akceptować te kapryśne wyskoki, gdy… 16.02.2023 13 min.
Ewa Podsiadły-Natorska Przepisy ich nie chronią, politycy w najlepszym wypadku nie dostrzegają. „Prawo musi się zmienić” – mówi o sytuacji tęczowych rodzin Marta Lempart Rodziny nieheteronormatywne w Polsce żyją w rzeczywistości pozaprawnej. Cierpią na tym przede wszystkim dzieci, dlatego Ogólnopolski Strajk Kobiet organizuje kampanię społeczną #ZorientowaniNaRodzinę na rzecz przyznania pełnych… 15.02.2023 8 min.
Barbara Dąbrowska-Górska „Działając zgodnie z wartościami, nie poniesiemy porażki. Tylko najpierw trzeba odróżnić je od celów”. O zastosowaniu terapii ACT w zmianie diety mówi Anna Paluch Terapia ACT uwalnia od kulturowych oczekiwań i pozwala tak pokierować osobistymi działaniami, by budować bogate, pełne życie. Okazuje się, że wiedza na temat wartości życiowych, które są dla ciebie ważne i umiejętność… 14.02.2023 16 min.
Małgorzata Germak „Koszyki sklepowe to temat rzeka”. Czym i jak się zarażamy mówi mikrobiolożka Magdalena Grudzień – Każdego dnia mamy kontakt z milionami drobnoustrojów. Pandemia zwiększyła świadomość na temat obecności i rozprzestrzeniania się w naszym otoczeniu wirusów i bakterii. Wiele osób zawsze ma przy sobie żel do dezynfekcji,… 13.02.2023 16 min.