Jolanta Pawnik Beata Siemaszko, działaczka Grupy Granica: „Nie mamy gwarancji, że któryś sąd nie powie nam: hola, hola, pomaganie wcale nie jest takie legalne, jak się wam wydawało!” – Było coś budującego w powszechnym zaangażowaniu, ofiarności i gościnności. I te służby, których z całego serca nienawidzę od dawna, które tutaj, na granicy z Białorusią ścigały uchodźców i nie pozwalały im się… 30.01.2023 13 min.
Barbara Dąbrowska-Górska „Pomaganie nie wymaga od nas 100 proc. zaangażowania i nawet drobne, ale regularnie wsparcie może robić wielką różnicę” – o mądrej dobroczynności mówi Anna Kamińska, psycholożka społeczna Dobroczynność ma wiele twarzy. Pomaganie innym jest nie tylko o potrzebujących, jest także o nas samych, o tym, co jest dla nas ważne. Dlatego przyjrzyj się temu, czy, jak i komu pomagasz. Jakie przekonania na temat dobroczynności… 22.12.2022 18 min.
Marianna Fijewska-Kalinowska Pan Marek jeździ karetką i pomaga osobom bezdomnym. „Chcę podzielić się z nimi kawałkiem mojego świata” – Padał śnieg z deszczem, było bardzo zimno. Dostaliśmy informację, że nieopodal Dworca Wschodniego stacjonują w namiotach osoby bezdomne i że ktoś może potrzebować pomocy. Było ciemno, na głowie mieliśmy czołówki.… 15.12.2022 10 min.
Ewa Wojciechowska Grupa Granica uruchomiła niezwykły sklep. „Twój zakup może uratować komuś życie” "Zbliżają się święta. Szczególnie teraz pamiętajmy też o osobach przekraczających granicę polsko-białoruską, które często spędzają wiele dni i nocy w zimnym lesie" - zaapelowała Grupa Granica. Aktywiście stworzyli… 13.12.2022 3 min.
Alicja Cembrowska „Straż Graniczna wita uchodźców słowami: Witajcie w Guantanamo”. O kryzysie, od którego świat odwrócił oczy, mówi ratowniczka medyczna spod granicy polsko-białoruskiej Zimą zamarzali, teraz tułają się po lasach, są bici, przepychani z jednej strony na drugą. Świat ich nie chce. Za chwilę miliony ludzi zrozumieją, co to znaczy, bo kryzys na granicy polsko-białoruskiej jest zapowiedzią tego, w… 31.08.2022 16 min.
Alicja Cembrowska „Singielki kojarzone są z dużym miastem, sukcesem, niezależnością. To nie pasuje do obrazu uchodźczyni. Chcemy bezradną osobę, którą jako wybawiciele się zaopiekujemy” – mówi dr Marta Pietrusińska Uchodźca ma być słaby, nieporadny, zagubiony i pozbawiony sprawczości – wtedy chcemy wyciągnąć do niego rękę. Ma sobie nie radzić, potrzebować naszej pomocy, a wisienką na torcie jest wdzięczność. W takim ustawieniu to… 24.07.2022 20 min.
Magdalena Bury Uchodźcy na granicy białoruskiej nadal cierpią. Wielu z nich zmaga się z tzw. stopą okopową. „Ból jest nie do zniesienia” “Stopa okopowa” to dolegliwość dotykająca żołnierzy w trakcie I i II wojny światowej. "Teraz cierpią na nią także osoby uchodźcze na pograniczu polsko-białoruskim. Niesienie pomocy humanitarnej to również opatrywanie ran" -… 09.06.2022 4 min.
Aleksandra Tchórzewska Czasem przeleci helikopter, a gdy strzelają na poligonie, okna się trzęsą. „Gdyby tu wojna wybuchła, to byśmy nie zauważyły” – mówi jedna z mieszkanek Braniewa – Jak Rosjanki oglądały majtki na targu, to aż im się oczy błyszczały. Kupowały je z taką finezją, jakby kosztowały trzy stówy. A przecież to najtańsza bielizna była – wspomina pani Danuta, która na targu w Braniewie handluje od 30 lat. 24.05.2022 12 min.
Aleksandra Tchórzewska Bianka Zalewska, reporterka wojenna: „Można zaakceptować zagrożenie, ciągłe napięcie, chowanie się do schronów. Ale kolejną śmierć?” - Nie wsiądę na karuzelę, nie skocze na bungee. Coś, czego nauczyłam się w pierwszym roku na wojnie, to jak cenić życie - mówi Bianka Zalewska, reporterka wojenna w rozmowie z Hello Zdrowie. Drugie życie dostała osiem lat temu. 19.05.2022 11 min.
Ewa Podsiadły-Natorska Co musi zrobić lekarka z Ukrainy, by pracować w Polsce? „Takich zgłoszeń mamy 20-30 dziennie” – mówi Vira Orel, prezeska firmy Medimost – Teraz wszystko dzieje się nagle, kobiety są same z dziećmi, muszą znaleźć pracę, mieszkanie, odnaleźć się w obcym kraju bez przygotowania językowego, myśleć o mężu, ojcu, bracie, którzy zostali w ojczyźnie. Na… 29.03.2022 9 min.
Jolanta Pawnik „Na granicy z Ukrainą jesteśmy partnerami. Na granicy z Białorusią – wrogami. Bardzo mnie to boli, że są lepsi i gorsi uchodźcy” – mówi Karolina Wierzbińska – To praca po 21 godzin na dobę. Co zrobić z osobami głuchoniemymi, skąd wziąć mówiącego po ukraińsku tłumacza migowego? Co z uchodźcami ze społeczności romskiej? Jak zabezpieczyć osoby, które dzielą się swoimi… 28.03.2022 7 min.
Jolanta Pawnik „To, co się dzieje, nie rozjeżdża mnie emocjonalnie. Ale wyobrażam sobie człowieka, który dostaje paniki, bo chciałby coś zrobić, a ma puste ręce” – mówi Anna Dąbrowska, prezeska stowarzyszenia Homo Faber 20.03.2022 8 min.
Aleksandra Tchórzewska „Empatia jest naszym naturalnym odruchem. Ale musimy zachować kawałki normalności” – apeluje psycholożka Wielu z nas wprost rzuciło się na pomoc uchodźcom z Ukrainy. Polacy chętnie przyjmowali i nadal przyjmują ich do swoich domów, karmią, budują bezpieczną przystań. Na forach pomocowych niekiedy wybrzmiewa jednak rozczarowanie,… 15.03.2022 6 min.
Aleksandra Tchórzewska Jego akcja podbija serca Ukraińców i Polaków. Tomasz Grzywiński: Chcę stworzyć całą armię dinozaurów Mimo wielkich zębisk, wygląda całkiem sympatycznie. I co najważniejsze, nie przychodzi z pustymi… łapami. Ma w nich pudełko wypełnione słodkościami. Rozdaje także kolorowanki, flamastry i drobne zabawki. Puste, patrzące w… 14.03.2022 4 min.
Jolanta Pawnik „To, jakie rzeczy wolontariusze załatwiają, to jest kosmos”. W 6 dni zorganizowali system pomocy, który teraz chce naśladować Polska Tysiące uchodźców i wolontariuszy, 460 tłumaczy, wsparcie czterech przejść granicznych i ośmiu punktów recepcyjnych, infolinia, bank mieszkań, pomoc prawna… Zbudowany w Lublinie system pomocy uchodźcom podziwiają inne polskie… 14.03.2022 13 min.
Aleksandra Tchórzewska Nie rób zdjęć uchodźcom! „Celowanie aparatami w twarze uchodźców łamie podstawowe zasady udzielania pomocy” Uciekają przed wojną. Są zmęczeni, przestraszeni, często straumatyzowani. Wiele osób niosących pomoc robi zdjęcia uchodźcom i wstawia je do sieci. Często nie zastanawiając się, dlaczego nie należy tego robić. No właśnie – dlaczego? 09.03.2022 3 min.