Przejdź do treści

Wokalistka Ania Broda opowiada o tworzeniu muzyki dla dzieci. „To fantastyczne doświadczenie”

Ania Broda / fot. Renata Orlińska
Ania Broda / fot. Renata Orlińska
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kobieta leży i zasłania twarz rękoma
Dr Leszek Rudzki: hormony tarczycy mają bardzo istotny wpływ na liczne funkcje naszego organizmu, w tym mózgu i naszą psychikę
Szczepienia
Punkt szczepień na pogrzebie ofiary COVID-19, która nie chciała się zaszczepić
Psychofobia - jak z nią walczyć?
Jedynie 30 proc. osób w Polsce zaakceptowałoby przyjaciela lub przyjaciółkę z diagnozą schizofrenii. Dominik Haak o psychofobii
Bhutan
Pierwszy kraj na świecie, w którym na COVID-19 zaszczepiono wszystkich dorosłych. W ciągu tygodnia!
Kobieta ma podawaną szczepionkę
Odszkodowania za niepożądany odczyn poszczepienny. Będzie specjalny fundusz

– Dzieci chcą patrzeć w magiczny sposób na świat, szukają piękna. Sztuka jest tym zaczarowanym światem rzeczywistości – mówi Ania Broda, piosenkarka i kompozytorka, autorka m.in. hitów „Siedzieli na ganku” czy „Jak wygląda wiatr”.

Marta Chowaniec: W jaki sposób przyszły do pani piosenki dla dzieci?

Ania Broda: Wraz z przyjściem na świat Anatola (21 l.), Konstantego (19 l.) i Melanii (16 l.) pojawiła się w moim życiu muzyka dla dzieci. To była dla mnie bardzo duża zmiana. Właściwie powinnam być wdzięczna moim dzieciom, że się urodziły, bo ten fakt przyczynił się do tego, że ośmieliłam się wydobyć na światło dzienne i pokazać publiczności muzykę, która żyła w mojej głowie i wyobraźni już wcześniej. Bycie mamą sprawiło, że poczułam się bardziej pewną siebie kobietą, dopełnioną i dookreśloną poprzez macierzyństwo. Mieszkałam wtedy na wsi, w domu, który stał daleko od drogi. Chciałam spędzać kreatywnie czas z dziećmi. Otwierałam książki z wierszami, siadałam przy pianinie i w ten sposób powstały pierwsze piosenki. Wieczorem, kiedy moje radosne dzieciaki zasypiały, pomimo zmęczenia chciałam mieć czas, by odkrywać siebie przez tworzenie i każdego dnia mieć swoją, osobistą przygodę z muzyką – tylko mój czas w świecie kompozycji i piosenki. Te piosenki były takimi słoiczkami z dżemem na zimę. Na wsi kobiety często robią zapasy, zamykają owoce w słoikach na zimę, a ja tworzyłam melodie i teksty. Założyłam zeszyt, w którym je spisywałam. Teraz kiedy prowadzę warsztaty muzyczne, często zachęcam uczestników, aby założyli swoje zeszyty z piosenkami. W dzisiejszych skomputeryzowanych czasach to rodzaj analogu, dokumentu, w którym możemy obserwować własny rozwój muzyczny.

Wracając do mojej historii z muzyką, w pewnym momencie tych kompozycji było już całkiem sporo. Pisałam muzykę do tekstów Józefa Czechowicza, potem Danuty Wawiłow i Doroty Gellner.

Czym jest piosenka dla dzieci?

Granica między muzyką dla dzieci, a dla dorosłych została sztucznie stworzona przez rynek muzyczny. Dzieci same najlepiej pokazują, co robi na nich wrażenie niezależnie od podziałów. Mam do nich w tej kwestii zaufanie. Granie dla młodszej publiczności jest fantastycznym doświadczeniem dla każdego artysty. Jest to bardzo szczery odbiorca. Polubi cię, jeśli przekonasz go do tego, czym się zajmujesz albo się nie zainteresuje. Kolejną ważną rzeczą w kontakcie z dziećmi jest to, aby im po prostu poświęcić czas, ofiarować im swoją uważność. Myślę, że moje piosenki i sukces mojego grania dla dzieci polega na tym, że nie biorę na warsztat tekstów, które są infantylne. Śpiewam piękne słowa, rozmawiam z dziećmi na poważnie. Dzieci chcą patrzeć w magiczny sposób na świat, szukają piękna. Sztuka jest tym zaczarowanym światem rzeczywistości.

Stelios Kerasidis / instagram

Od niedawna biorę udział w projekcie przedszkola online i jedna z mam powiedziała, że jej córka improwizuje na ukulele, opowiada historię zainspirowaną moją muzyką. To bardzo wzruszające. To też staram się przekazać, że muzyka nie jest formą, którą trzeba nieustannie ćwiczyć, związaną ze szkołą muzyczną, występami i konkursami, tylko może być przekazem, opowieścią. Pozwala nam wyrazić się i cieszyć. Bezgraniczne podejście do formy muzycznej i do treści przynosi niezwykłe rezultaty. Dzieciaki zaczynają intuicyjnie używać języka muzycznego. Przecież muzyką jest też klaskanie, tupanie, a nawet cisza to czasem piękna muzyka. Gdyby nie to, że mieszkałam na wsi, gdzie doświadczyłam szczególnej ciszy, być może nie otworzyłabym sama drzwi do muzyki.

Otwiera pani te drzwi do muzyki dzieciom, kształtując ich gust muzyczny.

Najbardziej cieszę się z tego, że moje piosenki się nie starzeją. Są uniwersalne. Wychowują się przy nich kolejne pokolenia. Są ciągle aktualne. Prawdziwa sztuka nie boi się czasu.

Ania Broda
Granica między muzyką dla dzieci, a dla dorosłych została sztucznie stworzona przez rynek muzyczny. Dzieci same najlepiej pokazują, co robi na nich wrażenie niezależnie od podziałów. Mam do nich w tej kwestii zaufanie. Granie dla młodszej publiczności jest fantastycznym doświadczeniem dla każdego artysty.

Na czym pani gra?

Gram na cymbałach, lirze korbowej, pianinie, kantelach. Pokazuję dzieciom: okarynę, dzwonki i ukulele. Jestem ciągle ciekawa świata, chętnie nauczyłabym się grać na wielu kolejnych instrumentach. Dzieciaki dają mi energię i świeżość. Staram się je pielęgnować w sobie, co przekłada się na ciągłe zainteresowanie nowymi instrumentami, nowymi formami muzycznymi, tekstami. Bezgraniczne i ważne w mojej twórczości są też koncerty, zwłaszcza z piosenkami z płyty „A ja nie chcę spać”, z hitami „Siedzieli na ganku” czy „Jak wygląda wiatr”. Są to spotkania familijne, na których tak samo dobrze bawią się rodzice jak i dzieci. Udało mi się znaleźć wspólny mianownik w tej formule. Słyszałam określenie, że jestem Grechutą w spódnicy dla dzieci. Jest to dla mnie wielkie wyróżnienie, bo dla mnie twórczość Marka Grechuty uosabia najpiękniejszą poezję śpiewaną. Teksty zaczynają żyć w wyobraźni, słowo staje się żywym obrazem emocjonalnym.

Dużo jest w pani tekstach odniesień do świata natury.

Jestem wielką miłośniczką przyrody, co znajduje odbicie w moich tekstach. Teraz mieszkam w mieście, w Olszynie, ale ciągle blisko lasu. Tęsknię za naturą. Kiedy tworzę kolejne piosenki, pojawia się w nich wątek roślinno-naturalistyczny, który daje wytchnienie od miejskiego zgiełku. Być może współczesny, przebodźcowany człowiek, a sama nim jestem, potrzebuje tego spokoju. Każdy koncert i płyta muszą się składać z różnych pod względem charakteru piosenek. Zwłaszcza kiedy mówimy o tak wymagających odbiorcach jak dzieci. Wprowadzam dramatyczne piosenki jak „Kto zabił kota Mruczka”, ale zaraz po niej pojawia się refleksyjna i spokojna piosenka pt. „Czarny Lew”. Ponieważ mieszkam w Krainie Tysiąca Jezior, powstała piosenka o Królu Jeziora. Senna wróżka pomaga zasnąć. Pojawia się w piosence czekolada, którą sama uwielbiam. Często piszę teksty po spotkaniach z dziećmi. Lubię śpiewać różne piosenki, tak jak lubię wkładać różne sukienki. Piosenki to rodzaj bagażu, który zawsze mam ze sobą, a z drugiej strony nic nie waży. Są w sercu i w głowie, we mnie. Tak jak bohaterowie moich śpiewanych historii.

Poza koncertami prowadzi pani również warsztaty dla dzieci, na które zabiera pani bohaterów swoich piosenek jak: Elfy, Panią Różę czy len, grykę i lawendę.

Dzisiaj jestem po rozmowie z panią ordynator oddziału onkologicznego szpitala dziecięcego w Olsztynie. Składam wniosek o stypendium do ministra, bo chciałabym zrealizować projekt muzyczny skierowany do dzieci, które chorują na raka. Muzyka jako oddech, element spokoju, plasterek miodu dla chorujących – to może być piękny projekt. Zależy mi, by w muzyce przekazem były dobro i nadzieja. Jak każdy człowiek mam różne momenty, czasem wątpię. Bywa mi źle i smutno, ale bardzo się staram, żeby to, co daje drugiemu jako piosenkę, mnożyło dobro. Wierzę, że ma to głęboki sens i zmienia naszą rzeczywistość na lepsze. Zależy mi na tym bardziej niż na liczbie osób, która mnie słucha i medialności. Najbardziej wzrusza mnie, kiedy usłyszę od konkretnej osoby, że moja piosenka sprawiła, że poczuła się bezpiecznie, spokojnie. Po prostu dobrze. Moje warsztaty mają wiele elementów improwizacji, nazywam to laboratorium intuicji muzycznej. Pracuję na tym, co czuję. Wsłuchuję się w grupę słuchaczy, których spotykam. Koncert także jest wynikiem tego, co się wydarza między słuchaczem a grającym. Tak samo cisza jest ważna. Można w niej czuć się bezpiecznie i dobrze, a przecież może być tak niezręczna, że chcemy ją przerwać. Z dziećmi jest tak, że warsztaty i koncerty to zawsze podróż muzyczna. Nigdy nie wiemy, dokąd zaprowadzi nas to spotkanie.

Kim jest wysoko wrażliwa osobowość?

Czyli trzeba być bardzo odważnym, pracując z dziećmi?

Tak uważam. Pani i każdy rodzic to rozumie, że trzeba być przygotowanym na wiele niespodzianek. Nigdy nie wiadomo, czy kiedy wstaniemy rano, nie zobaczymy magicznej krainy z białą ziemią, która jest tak naprawdę rozsypaną mąką w kuchni. Wszystko się może zdarzyć.

Czego się pani nauczyła poprzez tą pracę?

Akceptować siebie taką, jaką jestem i słuchać odbiorców. Nazywam to słuchaniem intuicji. Staram się jako artystka przyciągnąć do siebie słuchacza, ale też wsłuchać się w niego, poczuć, jak on się czuje, czego mu trzeba. Jaką nutę zagrać, jaki akord, żeby wyszedł zadowolony z naszego spotkania, koncertu, warsztatów. Jest to szczególnie ważne przy mojej nie mainstreamowej działalności, niewypromowanej przez szerokie media. Nie stoi za mną żadna wielka firma. Jestem artystą żywym. Nie boję się nowych wyzwań. Moja sztuka opiera się na tym, że jako człowiek kocham życie. Ważne dla mnie jest, żeby się nie bać żyć po swojemu i wskakiwać w nowe muzyczne przygody. Są nimi nowe instrumenty, przejście do grania online w czasie kwarantanny, czy każde nowe spotkania z dziećmi. Myślę, że mogłabym się też zawodowo zajmować innymi rzeczami niż muzyka. Nie wiadomo, co mi jeszcze będzie dane, ale w wielu trudnych sytuacjach muzyka po prostu mnie ratowała, była moim przyjacielem, chmurą spokoju.

Ania Broda – piosenkarka, cymbalistka, kompozytorka, autorka tekstów, producentka. Wokalistka obdarzona niepowtarzalnym głosem, posługuje się techniką śpiewu “białego”.  Tworzy bardzo różnorodną w formie, nieprzewidywalną w stylu, absolutnie unikalną muzykę marzeń i wrażeń. Świetnie bawi się głębokim brzmieniem swojego głosu, siłą słowa, magią nieoczywistej melodii.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Agnieszka Sikora: Niejedna z naszych podopiecznych przez wiele miesięcy mieszkała na dworcach i spała w nocnych autobusach

Mikołaj Foks

Mikołaj Foks: zagubieni dorośli często mieli trudną relację z ojcem [WIDEO]

„Już sześciolatki potrafią czuć się mniej mądre od chłopców” – alarmuje autorka bloga „Jak wychowywać dziewczynki?”

Magdalena i Grzegorz Łapanowscy

Less waste według Magdaleny Łapanowskiej. „Nie chodzi o wielkie wyrzeczenia”

Mikołaj Foks

Mikołaj Foks: czasem warto zobaczyć, co jest pod spodem wybuchów emocjonalnych dziecka [WIDEO]

Mikołaj Foks

4 kompetencje przyszłości, które warto zaszczepić w dzieciach. Rozmowa z Mikołajem Foksem [WIDEO]

Zabawki

„Stereotypowe oczekiwania dotyczące płci ograniczają potencjał dzieci” – alarmuje Magda Korczyńska, autorka bloga „Jak wychowywać dziewczynki”

Matka z córką

Jak wyglądają skutki wychowywania dziewczynek w duchu „grzeczności”? Wyjaśnia Magda Korczyńska

Mikołaj Foks

Co daje dziecku wychowanie w naturze? Mówi Mikołaj Foks [WIDEO]

Mikołaj Foks

Mikołaj Foks: dziewczynki nie muszą spełnić wszystkich oczekiwań innych ludzi [WIDEO]

Dlaczego dzieci tak silnie reagują w momencie wyłączenia im bajek? Tłumaczy psychoożka

Dlaczego dzieci tak silnie reagują w momencie wyłączenia im bajek? Tłumaczy psycholożka

Matka z córką rzucają confetti

Nie namawiaj córki do bycia bardziej śmiałą. „Próba zmieniania temperamentu na siłę może być szkodliwa”

Mikołaj Foks

Jak wychować pewne siebie dziewczynki? Radzi Mikołaj Foks [WIDEO]

Dziecko

Krzyknęłaś na swoje dziecko? Zobacz, jak naprawić sytuację

Dzieci się bawią

„On jest młodszy, musisz mu ustąpić”. Czy na pewno? Wyjaśnia psycholożka Ewa Sękowska-Molga

"Nie kocham mamy", "idź sobie". Jak radzić sobie z przykrymi słowami od dziecka?

„Nie kocham mamy”. Jak radzić sobie z przykrymi słowami dziecka? Radzi psycholożka Dominika Słowikowska

FIFA chce wprowadzić urlop macierzyński dla zawodowych piłkarek. To prawdziwa rewolucja w żeńskim futbolu

FIFA chce wprowadzić urlop macierzyński dla zawodowych piłkarek. To prawdziwa rewolucja w żeńskim futbolu!

Przemoc psychiczna wobec dzieci. „Jesteś do niczego!” Takich komunikatów nie powtarzaj

"Jak będziesz się tak zachowywać, to zaraz cię ten pan zabierze". Psycholożka o "rewelacyjnym" sposobie na wzbudzenie w dziecku strachu

„Jak będziesz się tak zachowywać, to zaraz cię ten pan zabierze”. Psycholożka o „rewelacyjnym” sposobie na wzbudzenie w dziecku strachu

Złoszcząca się dziewczynka

„Pozwólmy dzieciom wyrażać uczucia, również negatywne”. Psycholog dziecięcy Monika Chrapińska-Krupa o złości u kilkulatków

„Głównym problemem w relacjach psio-ludzkich jest to, że mówimy w innych językach”. Zofia Zaniewska-Wojtków i Piotr Wojtków, behawioryści psów, tłumaczą nam mowę czworonogów

Blogerka „Łysa Mówi” o Syndromie Dziecka Maltretowanego: „Miałam w życiu taką sytuację, że mając niewiele ponad 18 lat, zsikałam się w majtki na widok paska do spodni”

Seksualność dziecięca? Nie udawaj, że temat nie istnieje. „Dzieci to nie są istoty aseksualne” – mówi psycholożka

Rzucanie przedmiotami przez dziecko / unsplash

Twoje dziecko rzuca przedmiotami? Psycholożka wyjaśnia, co może mu pomóc

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

ucho kobiety

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Bąbel po oparzeniu - dowiedz się, jak leczyć pęcherze

Bąbel po oparzeniu – dowiedz się, jak leczyć pęcherze

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

insulinooporność

Dieta w insulinooporności

Badanie krwi AST - co to jest i jak interpretować wyniki?

Badanie krwi AST – co to jest i jak interpretować wyniki?

matka z dorosłą córką

„Przez całe życie była toksyczną osobą, w każdej roli: pracownika, koleżanki, siostry, córki. I toksyczną mamą” – opowiada 35-letnia Ada o swojej matce

plamy na nogach

Czym są czerwone plamy na nogach i co może być ich przyczyną?