Przejdź do treści

„Bardzo chciałabym być tatą. Nie mam takiego wyboru. Musiałabym zostać matką”. Tiktokerka szczerze o bezdzietności

Na zdjęciu zrelaksowana kobieta- HelloZdrowie
Bezdzietność jest indywidualną sprawą każdej kobiety źródło: unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Coraz więcej mówi się o bezdzietności z wyboru. Za decyzją każdej z nas stoi coś innego. Ciekawym spostrzeżeniem na temat braku potomstwa podzieliła się 25-letnia tiktokerka z Kanady @bippityboppitybree. Jak mówi, chciałaby mieć dzieci, gdyby mogła być tatą a nie mamą. Dlaczego?

„Nie ma mowy, żebym kiedykolwiek chciała być matką”

Zdaniem autorki profilu @bippityboppitybree to matki są obarczone znacznie większą ilością obowiązków niż ojcowie. Jednocześnie narażone są na ocenę i krytykę ze strony społeczeństwa. Natomiast ojcowie automatycznie postrzegani są jako „fajni rodzice”. 25- letnia użytkowniczka TikToka opowiedziała o tym w jednym z nagrań.

„Ludzie zawsze pytali mnie, czy masz dzieci? A ja zawsze odpowiadałam: Absolutnie nie. Wciąż jestem dzieckiem. Ale oni uwielbiają mnie pytać, czy mam dzieci. A ja odpowiadam: Nie, nie będę mieć dzieci. A chciałbyś wiedzieć dlaczego? Mówię, że bardzo chciałabym być rodzicem. Bardzo chciałabym być tatą. Nie mam takiego wyboru. Musiałabym zostać matką. Nie ma mowy, żebym kiedykolwiek chciała być matką” – podkreśliła.

To nagranie stało się viralem.

 

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń
Aga Szuścik

„Uwolniliśmy się od biologicznego i ekonomicznego przymusu posiadania dzieci”

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez CBOS, jedynie 32 proc. kobiet w wieku 18-45 lat planuje potomstwo, z czego 17 proc. chce urodzić dziecko w ciągu najbliższych 3-4 lat. Natomiast aż 68 proc. respondentek zapytanych o plany prokreacyjne nie planuje potomstwa.

W ciągu 5 lat znacznie wzrósł odsetek kobiet bezdzietnych w wieku 18–45 lat, które nie chcą mieć dzieci – z 22 proc. w 2017 roku do 42 proc. obecnie.

O bezdzietności z wyboru w Polsce w przestrzeni publicznej najwięcej mówi Edyta Broda, blogerka, autorka książek i redaktorka. Zauważa wyraźny dysonans między oczekiwaniami kobiet i mężczyzn.

„Mężczyźni, odbierając nagrody czy gratulacje, nie mówią, że ich największym sukcesem jest spłodzenie syna. Kobiety, nawet te ze znakomitym dorobkiem, mówią, że dziecko to ich największy sukces, jakby bycie matką było ich podstawową rolą”- zauważyła w wywiadzie dla HelloZdrowie.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: