Przejdź do treści

Doktor Ania: Woda z cukrem to napój. Przestań wierzyć w chore mity na temat konieczności picia napojów

Ania Makowska z lupą.
Instagram.com/@doktorania
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kobieta w ciąży trzyma w ręku zdjęcie z badania USG
Rezygnacja z Banku Tkanek Germinalnych. Czy jest szansa dla kobiet chorych na raka?
kobieta używająca mikroskopu
Leki na cukrzycę i nadciśnienie sposobem na raka?
wegański stek wydrukowany w drukarce 3D
Wegański stek z drukarki 3D
Białe rzeźby przedstawiające troje młodych lduzi siedzących na ławce i patrzących w telefony. Telefony oświetlają ich twarze.
Jak bardzo jesteśmy uzależnieni od smartfonów? Zobacz wymowną rzeźbę
Napój z biodegradalną słomką
Jadalna i biodegradalna supersłomka już dostępna w Polsce

Ania Makowska, znana w sieci jako Doktor Ania, pomaga Polakom zmieniać nawyki żywieniowe. Jej profil na Instagramie obserwuje ponad 62 tys. osób. Doktor Ania regularnie publikuje zdjęcia produktów, po które warto sięgać albo tych, które lepiej omijać szerokim łukiem. Jest przeciwniczką słodzonych napojów, a określenie „woda smakowa” w kontekście dzieci – jak sama przyznaje – działa na nią jak płachta na byka. 

Doktor Ania w swoim ostatnim poście na Instagramie wyraziła sprzeciw wobec faszerowania dzieci wodami smakowymi. Przyznała, że nie ma logicznego wytłumaczenia dla podawania wody z cukrem swoim pociechom. „Słodzone napoje to zwiększone ryzyko wielu problemów zdrowotnych a próchnica i cukrzyca to tylko wierzchołek góry lodowej” – podkreśliła.

„Dziecko NIE POTRZEBUJE:
– soczków
– wody z cukrem
– wody z cukrem i sokiem
– innych słodkich napojów.
Ani do rozwoju ani do szczęścia” – napisała.

View this post on Instagram

Tak. Plastik jest mega słaby. Ale w sytuacji bez wyjścia – kup WODĘ. Przestań wierzyć w chore mity nt. KONIECZNOŚCI picia napojów. Przestań uzasadniać sobie czymkolwiek podawanie wody z cukrem. Powiedz NIE, DZIĘKUJĘ wszystkim ludziom, którzy poją Twoje dziecko wodą z cukrem. Nie reaguj na szantaż emocjonalny, 'bo drogie', 'bo zapłacone', 'bo będzie przykro'. Przykro to owszem będzie – jak dzieciak wyląduje na fotelu dentystycznym lub kozetce u lekarza. Dziecko NIE POTRZEBUJE: – soczków – wody z cukrem – wody z cukrem i sokiem – innych słodkich napojów. Ani do rozwoju ani do szczęścia. Słodzone napoje to zwiększone ryzyko wielu problemów zdrowotnych a próchnica i cukrzyca to tylko wierzchołek góry lodowej. Tak, Ty i Twoje dziecko możecie pić ZWYKŁĄ wodę, nawet z kranu (przegotuj i pij). Jak zwierzęta. #pijwodę #jakzwierzęta #woda #picie #dladziecidoktorania #piciedladziecka #cukierstop #doktoraniapl

A post shared by Ania Makowska (@doktorania) on

narzędzie do pomiaru poziomu cukru we krwi

Doktor Ania – pogromczyni spożywczej ściemy

Producenci branży spożywczej celowo wprowadzają rodziców w błąd, nazywając napoje wodami smakowymi. Tymczasem one z wodą nie mają nic wspólnego. Często takie wody smakowe potrafią mieć w składzie nawet 90 proc. cukru. Ale na szczęście jest ona! Pogromczyni spożywczej ściemy, czyli Doktor Ania, która na swoim profilu na Instagramie regularnie ujawnia takie i podobne absurdy. Podczas zakupów robi zdjęcia „kłamliwych” opakowań i publikuje je z soczystym komentarzem do składu. Nie przebiera w słowach, bo wychodzi z założenia, że o tak szkodliwych kłamstwach trzeba mówić bez ogródek. Przy okazji farmaceutka zachęca rodziców do wyrobienia sobie nawyku czytania etykiet.

Doktor Ania o słodzonych napojach

Doktor Ania zachęca, by uświadamiać osoby z otoczenia, które próbują poić nasze dzieci wodą z cukrem. „Nie reaguj na szantaż emocjonalny, „bo drogie”, „bo zapłacone”, „bo będzie przykro”. Przykro to owszem będzie – jak dzieciak wyląduje na fotelu dentystycznym lub kozetce u lekarza” – zaalarmowała.

Ania Makowska doskonale zdaje sobie sprawę ze szkodliwości plastiku, ale wyznaje zasadę, że jeśli rodzic ma wybór jedynie między wodą z plastikowej butelki a słodzonym napojem, to niech wybierze pierwszą opcję. Kolejną alternatywą jest picie wody z kranu.

„Ty i twoje dziecko możecie pić ZWYKŁĄ wodę, nawet z kranu (przegotuj i pij). Jak zwierzęta” – dodaje.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

korzeń imbiru

7 zdrowotnych właściwości imbiru

10 superfoods na wzmocnienie odporności

Kotlety jaglane z pieczarkami

Dieta dr Dąbrowskiej – wady i zalety

Wegańskie muffiny marchewkowo-pomarańczowe

Jabłka w cieście naleśnikowym

wegański stek wydrukowany w drukarce 3D

Wegański stek z drukarki 3D

Dziewczyna tańczu podczas zajęć fitness

Wskaźnik BMR. Przy odchudzaniu niezbędny

Frytki z batatów z domowym sosem aioli

Zdrowa przekąska na wieczór! Frytki z batatów z domowym sosem aioli

9 oznak niedoboru żelaza

Jadalne prezenty: ciasteczka owsiane od Śnieżynki

Jadalne prezenty: ciasteczka owsiane od Śnieżynki

Olej arganowy, czyli „płynne złoto”. Właściwości i zastosowanie