Przejdź do treści

Dr Marek Gowkielewicz o innowacyjnych „porodach francuskich”: pacjentka już 2 godziny po zabiegu może wstać z łóżka i wziąć prysznic

poród francuski
Poród francuski to innowacja."Pacjentka już 2 godziny po zabiegu mogła wstać z łóżka i wziąć prysznic"/ Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
pandemia koronawirusa, kobieta w masce
Wystarczy jedna dawka szczepionki przeciw COVID-19? „To poruszanie się na ślepo” – oceniają naukowcy
koronawirus na Węgrzech
Na Węgrzech szczepią pięcioma preparatami przeciw COVID-19. Właśnie padł rekord zakażeń
Koncert Mary Komasa
Mary Komasa choruje na endometriozę. „Poziom bólu, z jakim się zmagamy, jest nie do opisania”
covid-19, szpital, leczenie
Europejska Agencja Leków zatwierdziła do użytku nowy lek na COVID-19. „Przynosi nadzieję”
Dlaczego szczytujemy? I czy orgazmy mają znaczenie? Mamy fragment książki „Dużo orgazmów proszę”

W zeszłym roku w Polsce czworo dzieci przyszło na świat dzięki nowatorskiej metodzie cesarskiego cięcia metodą francuską. Dokonali tego lekarze z Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Rozmawiamy z dr. n med. Markiem Gowkielewiczem, pomysłodawcą i organizatorem szkolenia, w ramach którego przeprowadzono „francuskie porody” (nazywane też brzusznymi).

 

Ewa Podsiadły-Natorska: Czym jest „poród francuski”?

Dr n. med. Marek Gowkielewicz: Poród metodą FAUCS (ang. French Ambulatory Cesarean Section), czyli tzw. francuskie ambulatoryjne cięcie cesarskie, polega na nieotwieraniu jamy otrzewnowej. W typowym cięciu cesarskim mamy dostęp do zawartości jamy brzusznej: widzimy jelita, jajniki, możemy zbadać wątrobę, żołądek. Natomiast cesarskie cięcie metodą francuską odbywa się pozaotrzewnowo; początek, czyli nacięcie skóry brzucha, jest takie samo, ale później penetruje się inną, niższą przestrzeń powłok jamy brzusznej, uwidaczniając pęcherz moczowy, który odsuwany jest lekko w górę i do boku – i w ten sposób dochodzimy do ściany macicy.

Dr Marek Gowkielewicz

Dr Marek Gowkielewicz / Archiwum prywatne

Jakie są główne zalety tej metody?

Jam otrzewnowa jest bardzo unerwiona bólowo, gdy więc jej nie otwieramy, nasilenie bólu pooperacyjnego u pacjentki jest zdecydowanie mniejsze. Niedrażnienie jelit umożliwia ponadto szybki powrót do spożywania posiłków – nawet już 2 godziny po zabiegu. Dla porównania: po typowym cesarskim cięciu nie jest to możliwe i dopiero następnego dnia pacjentki otrzymują dietę płynną. To nie wszystko.

Podczas „francuskiego porodu” kobieta jest bardzo zaangażowana w procedurę rodzenia, siłowo i emocjonalnie. Jest płycej znieczulona, dzięki czemu może urodzić dziecko siłą swoich mięśni i przepony. Zostaje wyposażona w specjalny ustnik nazywany „winner flow”. Dmuchając w niego, aktywuje we właściwy sposób mięśnie klatki piersiowej i przepony, co umożliwia, centymetr po centymetrze, rodzenie się dziecka. Lekarz, bez względu na wyjściowe położenie rodzącego się dziecka (główkowe czy miednicowe), tylko nadaje jemu właściwy kierunek. Dlatego tak ważna jest rola położnej w procedurze FAUCS, ponieważ mobilizuje rodzącą i nadzoruje prawidłowe parcie – podobnie jak w porodzie naturalnym.

Cesarskie cięcie, poród siłami natury

Jak długo trwa taki poród?

Tyle samo albo niewiele dłużej niż normalne cesarskie cięcie. Samo rodzenie jest na pewno dłuższe, ale zszywanie macicy i warstw powłok jamy brzusznej, dzięki zastosowaniu specjalnej techniki chirurgicznej, szybsze. W typowym cięciu cesarskim po prostu nacinamy macicę i wyciągamy dziecko, a w przypadku porodu metodą FAUCS dziecko w dużej mierze jest rodzone przez zaangażowaną mamę. Chciałbym w tym miejscu dodać, że Francuzi sklejają skórę specjalnym klejem skórnym. Dzięki temu pacjentka już 2 godziny po porodzie może wstać i wziąć prysznic.

Czy „poród francuski” niesie korzyści dla dziecka?

Na to pytanie nie umiemy jeszcze odpowiedzieć. Poród metodą FAUCS to korzyść przede wszystkim dla rodzącej, wiążąca się, jak wspomniałem, z mniejszym bólem i dużą satysfakcją z szybkiego powrotu do sprawności. To na pewno również duży plus dla jej przyszłości położniczej, bo omijając otwarcie jamy otrzewnowej, nie ryzykujemy zrostami wewnątrzbrzusznymi mogącymi być przyczyną niedrożności jajowodów i wtórnej niepłodności.

W typowym cięciu cesarskim nacinamy macicę i wyciągamy dziecko, a w przypadku metody FAUCS dziecko w dużej mierze jest rodzone przez mamę. Francuzi sklejają skórę specjalnym klejem skórnym. Dzięki temu pacjentka już 2 godziny po porodzie może wstać i wziąć prysznic

Być może „poród brzuszny” jest korzystny także dla zdrowia dziecka. Potrzebne są jednak wieloletnie badania, które ocenią zdrowie dzieci, a później dorosłych osób urodzonych tym sposobem. „Poród francuski”, co koniecznie chcę podkreślić, nie jest alternatywą dla porodu drogami natury, który jest najlepszym z możliwych rozwiązań. Jest tylko alternatywą dla normalnego cięcia cesarskiego. W trakcie porodu drogami natury, a nawet próby porodu tą drogą, dochodzi do metylacji krytycznych regionów DNA u dziecka, zmniejszającej ryzyko mutacji ważnych genów. Dzięki temu człowiek ma mniejsze ryzyko zachorowania w przyszłości na nowotwory, choroby cywilizacyjne: nadciśnienie, cukrzycę, otyłość, cechuje się lepszą emocjonalnością i ma mniejsze ryzyko rozwoju astmy oskrzelowej oraz alergii. Teoretycznie z porodem metodą FAUCS mogą wiązać się podobne korzyści dla dziecka.

Ile dzieci w Polsce urodziło się dotąd w ten sposób?

Czworo, wszystkie między 6. a 8. marca 2020 r. W każdym przypadku było wskazanie do elektywnego cięcia cesarskiego (zaplanowanego cesarskiego cięcia – przyp. red.). Pamiętam zwłaszcza drugie urodzone w ten sposób dziecko. Było położone pośladkowo, do tego naprawdę duże, ważyło 4600 g. Na szczęście wszystkie nasze porody odbyły się bez powikłań, a pacjentki były bardzo zadowolone.

Po porodzie metodą FAUCS pacjentki w większości są w stanie następnego dnia wyjść do domu, aczkolwiek w polskich realiach matki zostają w szpitalu przez co najmniej 48 godzin, co związane jest z modelem opieki neonatologicznej. We Francji sporo kobiet jest jednak wypisywanych już następnego dnia.

Po takim porodzie blizna jest bardzo widoczna?

Wszystko zależy od tendencji osoby operowanej do tworzenia się blizn. Natomiast dla nas, lekarzy, najistotniejsza jest blizna macicy, a która warunkuje jej późniejsze prawidłowe funkcjonowanie. Na pewno w przypadku „porodu francuskiego” gojenie macicy przebiega lepiej niż po typowym cesarskim cięciu.

Czy istnieją przeciwwskazania do „porodu francuskiego”?

Są dwa przeciwwskazania. Pierwszy to konieczność wykonania pilnego cesarskiego cięcia, gdy trzeba w sposób błyskawiczny wyciągnąć dziecko. Wtedy nie możemy posługiwać się tą metodą; musimy wrócić do metody typowej, ponieważ proces rodzenia jest szybszy. Drugie przeciwwskazanie to łożysko przodujące, czyli sytuacja, w której łożysko zasłania dolną część macicy – tę, którą trzeba naciąć. Nie jest wtedy możliwe przeprowadzenie cesarskiego cięcia metodą francuską. Natomiast ciąże wielopłodowe czy nieprawidłowe położenie dzieci oraz stan po uprzednich cięciach cesarskich nie są przeciwwskazaniami do przeprowadzenia porodu metodą FAUCS.

Po porodzie metodą FAUCS pacjentki w większości są w stanie następnego dnia wyjść do domu, aczkolwiek w polskich realiach matki zostają w szpitalu przez co najmniej 48 godzin, co związane jest z modelem opieki neonatologicznej

Koledzy z Francji stosują ją już od 23 lat, popularyzując ją w m.in. Belgii, Luksemburgu i Izraelu. I uważają, że tak naprawdę jest to prostsza technika niż normalne cięcie cesarskie, tylko że my tych zwykłych cięć mamy za sobą tysiące, jesteśmy w tym bardzo dobrze wyszkoleni, a metoda francuska, łącząca w sobie elementy chirurgii urologicznej, kardiochirurgii oraz chirurgii plastycznej, wymaga udoskonalenia naszych umiejętności.

Wybiegając w przyszłość: życzyłby pan sobie, żeby ta forma porodu na stałe zagościła w Polsce? Czy powinna być alternatywą dla klasycznego cesarskiego cięcia?

Jestem przekonany, że ta metoda jest naprawdę bardzo dobrą alternatywą dla zwykłego cięcia cesarskiego, oczywiście przy braku przeciwwskazań. Świadczy o tym zadowolenie pacjentek, zdecydowanie mniejsze nasilenie pooperacyjnych dolegliwości bólowych, szybkie uruchomienie, możliwość zajmowania się dzieckiem bardzo wcześnie po zabiegu itd.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Mikołaj Foks

Co daje dziecku wychowanie w naturze? Mówi Mikołaj Foks [WIDEO]

Aleksandra Żebrowska: problemy z zajściem w ciążę czy jej donoszeniem są powszechne, ale tak rzadko się o nich mówi, że ludzie nie biorą ich pod uwagę w luźnej rozmowie przy imieninowym torcie

„Przygotowując się do porodu, warto szukać w swoim otoczeniu kobiet, które miały dobre doświadczenia i słuchać, czemu je zawdzięczają” – mówi psychoterapeutka Justyna Dąbrowska

Joanna Okuniewska

„Depresja jest za potężnym wrogiem, by pokonać ją ziółkami i jogą” – mówi Asia Okuniewska

Mikołaj Foks

Mikołaj Foks: dziewczynki nie muszą spełnić wszystkich oczekiwań innych ludzi [WIDEO]

Monika Mrozowska / Instagram

Monika Mrozowska pokazała zdjęcia wykonane cztery dni po porodzie. „Tak ma prawo wyglądać ciało”

Dr Paulina Pustułka / WPS

Dr Paula Pustułka: Społeczną przyczyną bezdzietności jest to, że Polki po prostu nie znajdują odpowiednich partnerów, z którymi te dzieci chciałyby mieć

Mikołaj Foks

Jak wychować pewne siebie dziewczynki? Radzi Mikołaj Foks [WIDEO]

Cesarskie cięcie, poród siłami natury

Cesarskie cięcie czy poród siłami natury? „Nie mamy prawa oceniać wyboru kobiety”

FIFA chce wprowadzić urlop macierzyński dla zawodowych piłkarek. To prawdziwa rewolucja w żeńskim futbolu

FIFA chce wprowadzić urlop macierzyński dla zawodowych piłkarek. To prawdziwa rewolucja w żeńskim futbolu!

Cesarskie cięcie u ciężarnej pacjentki w śpiączce farmakologicznej, połączonej do pozaustrojowego utlenowania krwi / Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu

Niezwykły poród we Wrocławiu. Cesarskie cięcie u kobiety chorej na COVID-19, podłączonej do pozaustrojowego utlenowania krwi

Cameron Diaz została mamą, mając 47 lat. „To najbardziej satysfakcjonujący czas w moim życiu!” – mówi aktorka

Ciąża po 40 roku życia

„Potoczny termin ‚stara pierwiastka’ zniknął z położnictwa. Dobrze, bo był obraźliwy i stygmatyzujący” – uważa prof. Artur Jakimiuk

Edyta Pazura

Edyta Pazura krytycznie o kobietach, które skarżą się na trudy macierzyństwa. „To sztuczne i upozowane” – twierdzi

Do szkoły rodzenia samej czy z partnerem? „Szczególnie teraz warto przygotować się na plan B”

Do szkoły rodzenia samej czy z partnerem? „Szczególnie teraz warto przygotować się na plan B” [WIDEO]

"Czas odczarować wizję, że w szkołach rodzenia online nie ma zajęć praktycznych". Anna Bulczak tłumaczy, dlaczego są równie skuteczne, jak te stacjonarne

„Czas odczarować wizję, że w szkołach rodzenia online nie ma zajęć praktycznych”. Anna Bulczak tłumaczy, dlaczego są równie skuteczne, jak te stacjonarne [WIDEO]

Anna Bulczak, Zaufaj Położnej

Szkoła rodzenia to o wiele więcej niż tylko głośne oddychanie na piłce. Położna Anna Bulczak mówi, czego się w niej nauczysz [WIDEO]

Joanna Banaszewska: Ciało po ciąży? Nie wiem jak wy, ale ja naprawdę nie wiedziałam, czego się spodziewać

Aleksandra i Michał Żebrowscy / MWMedia

Aleksandra Żebrowska urodziła trzecie dziecko. Razem z mężem pochwaliła się pierwszymi zdjęciami synka

Wklęsłe sutki a karmienie piersią

Wklęsłe sutki – przyczyny. Wklęsłe brodawki a karmienie piersią

Macierzyństwo / unsplash

Czy ktoś powiedział ci, że bycie mamą boli? Blogerka Klaudia Tokarz-Laska porusza w sieci ważny temat

Urlop ojcowski i urlop tacierzyński w 2020 roku

Kobiety pokazują swoje blizny po cesarskim cięciu. Pani Fizjotrener: „Jak różne są! Dziękuję za tak piękny wspólny post”

Kobiety pokazują swoje blizny po cesarskim cięciu. Pani Fizjotrener: „Jak różne są! Dziękuję za tak piękny wspólny post”

Urlop macierzyński / istock

Ministerstwo chce skrócić o dwa miesiące opiekę nad dzieckiem po porodzie. To jeden ze skutków pandemii koronawirusa

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

para w łóżku

Pozycje seksualne, czyli jak urozmaicić seks. Najlepsze pozycje

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

insulinooporność

Dieta w insulinooporności

test ciążowy

Brak okresu, test negatywny. Kiedy wykonać test ciążowy?