Przejdź do treści

Dr Marek Gowkielewicz o innowacyjnych „porodach francuskich”: pacjentka już 2 godziny po zabiegu może wstać z łóżka i wziąć prysznic

poród francuski
Poród francuski to innowacja."Pacjentka już 2 godziny po zabiegu mogła wstać z łóżka i wziąć prysznic"/ Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

W zeszłym roku w Polsce czworo dzieci przyszło na świat dzięki nowatorskiej metodzie cesarskiego cięcia metodą francuską. Dokonali tego lekarze z Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Rozmawiamy z dr. n med. Markiem Gowkielewiczem, pomysłodawcą i organizatorem szkolenia, w ramach którego przeprowadzono „francuskie porody” (nazywane też brzusznymi).

 

Ewa Podsiadły-Natorska: Czym jest „poród francuski”?

Dr n. med. Marek Gowkielewicz: Poród metodą FAUCS (ang. French Ambulatory Cesarean Section), czyli tzw. francuskie ambulatoryjne cięcie cesarskie, polega na nieotwieraniu jamy otrzewnowej. W typowym cięciu cesarskim mamy dostęp do zawartości jamy brzusznej: widzimy jelita, jajniki, możemy zbadać wątrobę, żołądek. Natomiast cesarskie cięcie metodą francuską odbywa się pozaotrzewnowo; początek, czyli nacięcie skóry brzucha, jest takie samo, ale później penetruje się inną, niższą przestrzeń powłok jamy brzusznej, uwidaczniając pęcherz moczowy, który odsuwany jest lekko w górę i do boku – i w ten sposób dochodzimy do ściany macicy.

Dr Marek Gowkielewicz

Dr Marek Gowkielewicz / Archiwum prywatne

Jakie są główne zalety tej metody?

Jam otrzewnowa jest bardzo unerwiona bólowo, gdy więc jej nie otwieramy, nasilenie bólu pooperacyjnego u pacjentki jest zdecydowanie mniejsze. Niedrażnienie jelit umożliwia ponadto szybki powrót do spożywania posiłków – nawet już 2 godziny po zabiegu. Dla porównania: po typowym cesarskim cięciu nie jest to możliwe i dopiero następnego dnia pacjentki otrzymują dietę płynną. To nie wszystko.

Podczas „francuskiego porodu” kobieta jest bardzo zaangażowana w procedurę rodzenia, siłowo i emocjonalnie. Jest płycej znieczulona, dzięki czemu może urodzić dziecko siłą swoich mięśni i przepony. Zostaje wyposażona w specjalny ustnik nazywany „winner flow”. Dmuchając w niego, aktywuje we właściwy sposób mięśnie klatki piersiowej i przepony, co umożliwia, centymetr po centymetrze, rodzenie się dziecka. Lekarz, bez względu na wyjściowe położenie rodzącego się dziecka (główkowe czy miednicowe), tylko nadaje jemu właściwy kierunek. Dlatego tak ważna jest rola położnej w procedurze FAUCS, ponieważ mobilizuje rodzącą i nadzoruje prawidłowe parcie – podobnie jak w porodzie naturalnym.

Cesarskie cięcie, poród siłami natury

Jak długo trwa taki poród?

Tyle samo albo niewiele dłużej niż normalne cesarskie cięcie. Samo rodzenie jest na pewno dłuższe, ale zszywanie macicy i warstw powłok jamy brzusznej, dzięki zastosowaniu specjalnej techniki chirurgicznej, szybsze. W typowym cięciu cesarskim po prostu nacinamy macicę i wyciągamy dziecko, a w przypadku porodu metodą FAUCS dziecko w dużej mierze jest rodzone przez zaangażowaną mamę. Chciałbym w tym miejscu dodać, że Francuzi sklejają skórę specjalnym klejem skórnym. Dzięki temu pacjentka już 2 godziny po porodzie może wstać i wziąć prysznic.

Czy „poród francuski” niesie korzyści dla dziecka?

Na to pytanie nie umiemy jeszcze odpowiedzieć. Poród metodą FAUCS to korzyść przede wszystkim dla rodzącej, wiążąca się, jak wspomniałem, z mniejszym bólem i dużą satysfakcją z szybkiego powrotu do sprawności. To na pewno również duży plus dla jej przyszłości położniczej, bo omijając otwarcie jamy otrzewnowej, nie ryzykujemy zrostami wewnątrzbrzusznymi mogącymi być przyczyną niedrożności jajowodów i wtórnej niepłodności.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Mama
Naturell Folian Forte, 30 tabletek
14,25 zł
Mama
Estabiom Mama, Suplement diety, 20 kapsułek
28,39 zł
W typowym cięciu cesarskim nacinamy macicę i wyciągamy dziecko, a w przypadku metody FAUCS dziecko w dużej mierze jest rodzone przez mamę. Francuzi sklejają skórę specjalnym klejem skórnym. Dzięki temu pacjentka już 2 godziny po porodzie może wstać i wziąć prysznic

Być może „poród brzuszny” jest korzystny także dla zdrowia dziecka. Potrzebne są jednak wieloletnie badania, które ocenią zdrowie dzieci, a później dorosłych osób urodzonych tym sposobem. „Poród francuski”, co koniecznie chcę podkreślić, nie jest alternatywą dla porodu drogami natury, który jest najlepszym z możliwych rozwiązań. Jest tylko alternatywą dla normalnego cięcia cesarskiego. W trakcie porodu drogami natury, a nawet próby porodu tą drogą, dochodzi do metylacji krytycznych regionów DNA u dziecka, zmniejszającej ryzyko mutacji ważnych genów. Dzięki temu człowiek ma mniejsze ryzyko zachorowania w przyszłości na nowotwory, choroby cywilizacyjne: nadciśnienie, cukrzycę, otyłość, cechuje się lepszą emocjonalnością i ma mniejsze ryzyko rozwoju astmy oskrzelowej oraz alergii. Teoretycznie z porodem metodą FAUCS mogą wiązać się podobne korzyści dla dziecka.

Ile dzieci w Polsce urodziło się dotąd w ten sposób?

Czworo, wszystkie między 6. a 8. marca 2020 r. W każdym przypadku było wskazanie do elektywnego cięcia cesarskiego (zaplanowanego cesarskiego cięcia – przyp. red.). Pamiętam zwłaszcza drugie urodzone w ten sposób dziecko. Było położone pośladkowo, do tego naprawdę duże, ważyło 4600 g. Na szczęście wszystkie nasze porody odbyły się bez powikłań, a pacjentki były bardzo zadowolone.

Po porodzie metodą FAUCS pacjentki w większości są w stanie następnego dnia wyjść do domu, aczkolwiek w polskich realiach matki zostają w szpitalu przez co najmniej 48 godzin, co związane jest z modelem opieki neonatologicznej. We Francji sporo kobiet jest jednak wypisywanych już następnego dnia.

Po takim porodzie blizna jest bardzo widoczna?

Wszystko zależy od tendencji osoby operowanej do tworzenia się blizn. Natomiast dla nas, lekarzy, najistotniejsza jest blizna macicy, a która warunkuje jej późniejsze prawidłowe funkcjonowanie. Na pewno w przypadku „porodu francuskiego” gojenie macicy przebiega lepiej niż po typowym cesarskim cięciu.

Czy istnieją przeciwwskazania do „porodu francuskiego”?

Są dwa przeciwwskazania. Pierwszy to konieczność wykonania pilnego cesarskiego cięcia, gdy trzeba w sposób błyskawiczny wyciągnąć dziecko. Wtedy nie możemy posługiwać się tą metodą; musimy wrócić do metody typowej, ponieważ proces rodzenia jest szybszy. Drugie przeciwwskazanie to łożysko przodujące, czyli sytuacja, w której łożysko zasłania dolną część macicy – tę, którą trzeba naciąć. Nie jest wtedy możliwe przeprowadzenie cesarskiego cięcia metodą francuską. Natomiast ciąże wielopłodowe czy nieprawidłowe położenie dzieci oraz stan po uprzednich cięciach cesarskich nie są przeciwwskazaniami do przeprowadzenia porodu metodą FAUCS.

Po porodzie metodą FAUCS pacjentki w większości są w stanie następnego dnia wyjść do domu, aczkolwiek w polskich realiach matki zostają w szpitalu przez co najmniej 48 godzin, co związane jest z modelem opieki neonatologicznej

Koledzy z Francji stosują ją już od 23 lat, popularyzując ją w m.in. Belgii, Luksemburgu i Izraelu. I uważają, że tak naprawdę jest to prostsza technika niż normalne cięcie cesarskie, tylko że my tych zwykłych cięć mamy za sobą tysiące, jesteśmy w tym bardzo dobrze wyszkoleni, a metoda francuska, łącząca w sobie elementy chirurgii urologicznej, kardiochirurgii oraz chirurgii plastycznej, wymaga udoskonalenia naszych umiejętności.

Wybiegając w przyszłość: życzyłby pan sobie, żeby ta forma porodu na stałe zagościła w Polsce? Czy powinna być alternatywą dla klasycznego cesarskiego cięcia?

Jestem przekonany, że ta metoda jest naprawdę bardzo dobrą alternatywą dla zwykłego cięcia cesarskiego, oczywiście przy braku przeciwwskazań. Świadczy o tym zadowolenie pacjentek, zdecydowanie mniejsze nasilenie pooperacyjnych dolegliwości bólowych, szybkie uruchomienie, możliwość zajmowania się dzieckiem bardzo wcześnie po zabiegu itd.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

„Jestem samotną mamą i potrzebuję pomocy. I to jest okej”. Olga Kalicka szczerze o swoim macierzyństwie

Maggie Maurer

Modelka pokazała zdjęcie, na którym karmi piersią dziecko za kulisami pokazu mody. „To jedyna rzecz, która się liczy”

Pozostawiano macicę niezaszytą, uważając, że zrośnie się dzięki naturalnym skurczom. Jak kiedyś robiono cesarskie cięcie

„Tęsknię za robieniem prostych rzeczy, takich jak wzięcie prysznica”. Słowa zapłakanej młodej mamy poruszyły internautki

Tiktokerka apeluje: „W razie problemów przy porodzie ratujcie mnie, a nie dziecko”. Internautki reagują na jej słowa

"Na starość nikt ci szklanki wody nie poda" - co to tak naprawdę znaczy?

Co tak naprawdę chcą powiedzieć ci, którzy bezdzietnym osobom mówią, że nikt na starość „szklanki wody im nie poda”? Temat ten bierze na tapet Edyta Broda

Aleksandra Szwed zdecydowała się opowiedzieć o drugiej ciąży. „To był notoryczny stres, notoryczny strach, przerażenie tym, co się dzieje”

Kobieta po transplantacji płuc urodziła zdrowe dziecko. To pierwsza taka sytuacja w Polsce

Monika Mrozowska przeszła cztery cesarskie cięcia. "Mogło to się różnie zakończyć, mogło dojść do krwotoku" / NDRAS SZILAGYI/MWMEDIA WARSZAWA

Monika Mrozowska przeszła cztery cesarskie cięcia. „Musiałam podpisać specjalne papiery”

Bovska o staraniach o dziecko: „Oddalałam się automatycznie od wszystkich koleżanek, które zachodziły w ciążę”

Najnowsze odkrycie pozwoli zdiagnozować depresję poporodową, gdy kobieta jest jeszcze w ciąży? Wystarczy do tego badanie krwi / gettyimages

Najnowsze odkrycie pozwoli zdiagnozować depresję poporodową, gdy kobieta jest jeszcze w ciąży? Wystarczy do tego badanie krwi

„Jakie jeszcze ćwiczenia/profile polecacie?”. Aleksandra Żebrowska w humorystyczny sposób o powrocie do formy

„Nie byłam w żaden sposób przygotowana na zmiany, którym zostało poddane moje ciało”. Popularna tiktokerka walczy z krzywdzącym stereotypem

„Chcę wspierać kobiety i w jednym, i w drugim nieszczęściu”- mówi Kasia Morawska, zwolenniczka legalnej aborcji i dawczyni komórek jajowych

Aleksandra Domańska / Paweł Wrzecion MWMEDIA WARSZAWA

Aleksandra Domańska szczerze o macierzyństwie. „Gdy urodził się Ariel, nie zalała mnie fala miłości. Nic nie czułam”

Magdalena Lamparska / Andras Szilagyi MWMEDIA

„Wszystkie miejsca zajęte. Patrzą w telefon, patrzą za okno, patrzą na mnie. Nic”. Ciężarna aktorka Magdalena Lamparska opisała swoją podróż komunikacją miejską

„W 93,5 proc. byłam osobą nieżyjącą. W jednej chwili straciłam wszystko. Ale po stracie też jest życie” – mówi Aleksandra Cymerman, która pomaga osobom dotkniętym traumą

„Czasem tęsknię za moim życiem 'sprzed dzieci'”- Marta Żmuda-Trzebiatowska szczerze o macierzyństwie

Zbiera hajs dla matek do przehulania na SPA, paznokcie i koncert. Ludzie wpłacili jej już ponad 80 tysięcy złotych

Niechciana ciąża to bzdura / istock

„W dzisiejszych czasach trzeba być wyjątkowo głupią, żeby zajść w niechcianą ciążę”? Bzdura!

Rejestr ciąż wchodzi w życie - co to oznacza? / istock

Rejestr ciąż wchodzi w życie. „Narzędzie represji w stosunku do wszystkich kobiet w ciąży” – komentuje dr Kamil Stępniak

„Wzięłam tyle hormonów, że powinnam nimi sikać” – Dorota Wellman o trudnej drodze do macierzyństwa

Paulina Holtz: „Daję moim córkom szansę, aby same ogarnęły swoje życie”

„Jak strasznie dużo wymagamy od naszych (i cudzych) ciał, które noszą, rodzą, karmią, nie dosypiają…”. Anna Czartoryska-Niemczycka zwróciła się do mam z ważnym apelem

Najpopularniejsze

Grypa typu B - objawy, charakterystyka

Grypa typu B – przyczyny, objawy i leczenie

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Jak odetkać ucho zatkane woskowiną, katarem i wodą? Domowe sposoby

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Kobieta i mężczyzna

Jak uprawiać seks analny, żeby nie bolało? Mamy kilka porad

ilustracja mózgu w 3D

Torbiel pajęczynówki – objawy i leczenie. Czy torbiel jest groźna i musi być operowana?

Kobieta przed monitorem

Dziwne uczucie w głowie – przyczyny. Co to oznacza?

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Grypa typu A/iStock

Grypa typu A – leczenie, objawy i charakterystyka wirusa

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

×