Łożysko przodujące – czym jest, jakie są objawy i zalecenia lekarzy?

się ten artykuł?
Łożysko jest narządem, które dostarcza dziecku tlen, witaminy i wszelkie składniki z organizmu matki. Zabiera od rozwijającego się płodu wszystko to, co jest niepotrzebne, czyli produkty przemiany materii. Łożysko przodujące to sytuacja, w której umiejscawia się ono przy ujściu lub pokrywa ujście wewnętrzne kanału szyjki macicy, podczas gdy prawidłowo powinno znajdować się na jej ścianie.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Marta Dąbrowska”
Szacuje się, że łożysko przodujące jest powikłaniem ok. 1% wszystkich ciąż. To jedna z najczęstszych przyczyn krwawień w II i III trymestrze ciąży. Powikłanie odpowiada za 22% wszystkich krwotoków z dróg rodnych. Łożysko jest narządem odżywiającym dziecko, dostarczającym mu tlen i odbierającym od niego produkty przemiany materii. Ze względu na swoje funkcje jest bardzo silnie ukrwione. Ciałko rozwijającego się dziecka połączone jest z łożyskiem za pomocą pępowiny. Często na forach internetowych można przeczytać o łożysku przodującym w 11., 12. lub 15. tygodniu ciąży. Lekarze podkreślają, że nie jest to niebezpieczna sytuacja – wraz ze wzrostem macicy i płodu łożysko powinno „ułożyć się” w prawidłowym miejscu.
Rodzaje łożyska przodującego
Zależnie od położenia łożyska przodującego w macicy, można wyróżnić:
- łożysko brzeżnie przodujące – styka się jedynie brzegiem z ujściem wewnętrznego kanału szyjki macicy;
- łożysko przodujące częściowo – łożysko pokrywa jedynie część ujścia wewnętrznego kanału szyjki macicy;
- łożysko przodujące boczne – umiejscowienie łożyska w dole macicy, jednak najniżej znajdujący się fragment nie styka się z ujściem wewnętrznym kanału szyjki macicy;
- łożysko przodujące centralnie – łożysko pokrywa ujście wewnętrzne kanału szyjki macicy.
Łożysko przodujące – objawy
Objawy łożyska przodującego zaczynają się od krwawienia anonsującego – mało obfitego i bezbolesnego. Następnie występują krwawienia dość obfite, kiedy może dojść do znacznej utraty krwi. Nie towarzyszą im skurcze macicy ani bóle porodowe. Brzuch jest w dotyku miękki. Objawem łożyska przodującego w ciąży są także charakterystyczne ułożenia płodu w macicy – dziecko może być skierowane pośladkami do kanału rodnego (ułożenie podłużne pośladkowe) lub ułożyć się prostopadle w stosunku do szyjki macicy (ułożenie poprzeczne). Może również wystąpić ułożenie skośne.
Przyczyny łożyska przodującego
Nie ma konkretnych przyczyn, dla których rozwija się ta wada łożyska. Istnieje jednak szereg sytuacji, kiedy kobieta jest zagrożona wystąpieniem problemu:
- łyżeczkowanie w przeszłości,
- przebyta ciąża z łożyskiem przodującym,
- cesarskie cięcie w przeszłości,
- kilka ciąż w przeszłości,
- wady płodu w poprzedniej ciąży,
- zapłodnienie in vitro,
- ciąża mnoga w przeszłości.
Zobacz także

„Co piąta kobieta okazyjnie spożywa napoje alkoholowe przez cały okres ciąży”. Co się dzieje wtedy z twoim organizmem?

„Czy to moje dziecko?”, „żartujesz?”, „o matko, tylko nie to”. Jak traktować niespodziewane reakcje partnerów na wieść o ciąży? Rozmawiamy z psychologiem i poznajemy historie dziewczyn
Co robić, gdy zauważysz krwawienie w ciąży – łożysko przodujące
Jeśli jesteś w ciąży i zauważyłaś skąpe lub obfite krwawienie z dróg rodnych, zachowaj spokój i nie wpadaj w panikę. Powinnaś jednak jak najszybciej zgłosić się do lekarza lub wezwać pogotowie. Może być to oznaka przodującego łożyska lub innych poważnych powikłań. Poproś o pomoc kogoś z najbliższego otoczenia – męża, członków rodziny lub inną zaufaną osobę. Połóż się w taki sposób, aby miednica i prawy bok były lekko uniesione – w tej pozycji czekaj na przyjazd pogotowia. Jeśli jesteś wieziona do szpitala lub lekarza, połóż się tak na tylnym siedzeniu samochodu – kierowca niech stara się maksymalnie ograniczać wstrząsy.
Łożysko przodujące – czy jest groźne dla płodu?
Powikłanie to jest pewnym zagrożeniem dla ciąży, jednak przy obecnej wiedzy i metodach leczenia, ogromna większość ciąż kończy się szczęśliwym rozwiązaniem. Istnieje wiele metod, które pozwalają na podtrzymanie ciąży. Jeśli dziecko jest już odpowiednio rozwinięte, a ciąża donoszona, lekarze często decydują się na cesarskie cięcie przy łożysku przodującym. Dzięki temu dziecko nie jest narażone na żadne dodatkowe powikłania. Jeśli łożysko przodujące zostało wykryte wcześniej w badaniu USG, jednak nie dochodzi do krwawień i ciąża dalej przebiega prawidłowo, lekarz zaleca odpoczynek i oszczędzanie się jednak bardzo często wskazana jest hospitalizacja. Zależnie od stanu pacjentki, stopnia zaawansowania ciąży i ewentualnych krwawień, lekarz może zalecić rezygnację z pracy do końca ciąży, odradzić współżycie, a nawet nakazać leżenie aż do czasu rozwiązania.
Podejmując decyzję o sposobie zakończenia ciąży, lekarz ginekolog uwzględnia przesłanki kliniczne oraz wyniki badań obrazowych.
Polecamy

Wypadanie macicy może spotkać każdą z nas. Jak się przed tym uchronić?

Kłykciny kończyste – skąd się biorą? Jak leczyć brodawki genitalne?

Łyżeczkowanie macicy – jakie są wskazania do wykonania zabiegu?
