Przejdź do treści

Less waste według Magdaleny Łapanowskiej. „Nie chodzi o wielkie wyrzeczenia”

Magdalena i Grzegorz Łapanowscy
Zrównoważony dom, zrównoważone rodzicielstwo. Magdalena Łapanowska i jej przepisy na less waste/ fot. Masz.talerz
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Choroby przenoszone drogą płciową są obecnie „poza kontrolą”. Liczba zarażonych osób nieustannie rośnie
Lekarz zbagatelizował jej objawy. O tym, że to rak piersi, 29-latka dowiedziała się w ósmym miesiącu ciąży
Natalia Nykiel: „Normalne, że ich dotykam”. To ważny spot, który powinna obejrzeć każda nastolatka
Czujesz, że przytłaczają cię emocje? Wypróbuj technikę samoregulacji STOP
Śpisz w skarpetkach? Sprawdź, czy to na pewno dobry pomysł

„Jeżeli chcesz zmiany, bądź zmianą. To chyba najzdrowsze podejście do zrównoważonego życia”. Jak ekologicznie i zdrowo żyć w świecie przesiąkniętym chemią i zasypanym plastikowymi butelkami, opowiada Magdalena Łapanowska.

Ewa Wojciechowska: Prowadziłaś ekologiczny dom, zanim w twoim życiu pojawiło się dziecko?

Magdalena Łapanowska: Odkąd jesteśmy razem, staramy się z moim mężem bardzo rozsądnie podchodzić do zakupów i konsumpcji. Używanie własnych kubków i butelek, sztućców, segregacja śmieci i rezygnacja z worków to w naszym domu standard. Było więc jasne, że kiedy zajdę w ciążę i urodzi się dziecko, nic się nie zmieni, a nawet będziemy starać się jeszcze bardziej, by dawać mu dobry przykład.

Tu nie chodzi o wielkie wyrzeczenia. Czasy się zmieniają dużo bardziej dynamicznie, niż nam się wydaje, więc także i nasz tryb życia oraz korzystanie z zasobów naturalnych powinny ulec zmianie. Można do tego podejść bardziej świadomie.

Jak wyglądały przygotowania do przyjęcia dziecka. Od czego zaczęłaś?

Tak jak każda przyszła mama zaczęłam od wyprawki. Starałam się kupić tylko to, co faktycznie niezbędne i kupować z drugiej ręki. W internecie dostępne są listy rzeczy dla maluszka, które mają po kilka stron. Wiem już, że z tego spisu tylko 1/4 rzeczy jest naprawdę niezbędna. Resztę, jak się okazało na przestrzeni tego pierwszego roku z dzieckiem, bez problemu można było dokupić, jeśli zaszła taka potrzeba.

Podjęłam też decyzję, by używać pieluch wielorazowych. Na początku wydawało mi się to bardzo skomplikowane, ale przecież ja i wielu obecnych rodziców byliśmy pieluchowani w tetrowych wielorazówkach. Nawet jeśli pojawiły się już pampersy, były bardzo drogie i używało się ich na ekstra wyjścia. Swoją drogą bardzo podoba mi się taki system, by jednorazówki były używane tylko awaryjnie albo w miejscach bez dostępu do pralki. Zamiast chusteczek nawilżanych używam mokrych bawełnianych ręczniczków, które na wyjścia pakuję w zamykany pojemnik, a brudne wrzucam do worka na zużyte pieluchy. Potem wszystko ląduje w pralce.

Do kąpieli córki też nie używam wielu kosmetyków. Są rodzice, którzy kąpią dzieci w samej wodzie. Ja używam dodatkowo mydła w niewielkiej ilości, więc starcza go naprawdę na długi czas. Kiedy pojawiły się pierwsze zęby, trzeba było dokupić szczoteczkę i pastę do zębów. Latem dodatkowo krem z filtrem… i to by było na tyle w kwestii higieny maluszka.

Zrównoważony dom, zrównoważone rodzicielstwo. Magdalena Łapanowska i jej przepisy na less waste/ fot. Masz.talerz

Czy przy kompletowaniu wyprawki miałaś poczucie, że minimalizowanie zakupów to wyrzeczenie?

Jestem typem, który nie lubi chodzić po sklepach, więc nie miałam z tym problemu. Traktowałam to raczej w kategoriach zadania do wykonania. Chciałam zrobić zakupy rozsądnie, nie wydawać dużo pieniędzy i nie żałować swoich wyborów. Sporo czytałam, analizowałam, pytałam dziewczyn, które w moim otoczeniu mają dzieci. Potraktowałam to jako nowy, ciekawy etap w życiu.

Swego czasu robiłaś sama proszek do prania ubrań. Pierzesz w nim też ubrania dziecięce?

Wizja pojawiającego się domu małego człowieka wydała mi się na tyle poważna i zmieniająca porządek dnia codziennego, że zabawę z własnym proszkiem do prania odłożyłam na lepsze czasy. Poza tym, nie zaleca się prania w nim pieluszek wielorazowych i wątpię, czy by sobie poradził z plamami po jedzeniu, z którymi obecnie walczę, bo nasza Jadzia to niezły smakosz. Kupuję proszek przeznaczony do prania dziecięcych ubranek i piorę w nim wszystko. Próby wykonania własnego specyfiku do zmywarki poległy z kretesem, więc używam takiego od polskiego producenta. Robię natomiast swoją pastę wielofunkcyjną do czyszczenia powierzchni na bazie sody oczyszczonej, sody kalcynowanej i płatków mydlanych z przepisu Emilii Obrzut i sprzątam nią całą łazienkę. Do luster świetnie sprawdza się 50 proc. roztwór octu w wodzie.

Patenty babci na bycie zero waste

Co zainspirowało cię do tworzenia własnych specyfików?

Kiedy wyprowadziłam się rodzinnego domu, zdałam sobie sprawę, jak dużo chemii używam. Osobny proszek do tego, tamtego, jeden, drugi płyn do prania, mleczko do czyszczenia umywalki, do sedesu, inne środki do kabiny prysznicowej, inne do płytek, płyn do podłóg i oddzielny do kuchenki… Zaczęłam się zastanawiać o ich wpływie na nasze zdrowie i kondycję środowiska.

Zaczęło się od własnego proszku, w którym prałam wszystkie nasze ubrania bez względu na kolor. Przy regularnym czyszczeniu pralki, nie powinien wyrządzić jej krzywdy, więc zaryzykowałam i faktycznie nic się nie działo. Chociaż teraz używam dostępnych na rynku proszków do prania, w kwestii czyszczenia domu w 100 proc. przestawiłam się na ocet, kwasek cytrynowy, sodę i płatki mydlane.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Magdalena Łapanowska
Najdroższy chyba jest nasz czas, który trzeba poświęcić, żeby zmienić podejście do życia. Potem wchodzi się w nowe buty i po prostu się idzie. One wcale nie uwierają. Na dodatek odkrywa się nowe drogi

Bardzo trudno jest zrezygnować z plastiku, który jest dosłownie wszędzie. Udało ci się to?

To moje wielkie marzenie, ale mam świadomość, że nie jest to do końca możliwe, kiedy się żyje w mieście. Całkiem nieźle idzie nam segregacja odpadów. Najszybciej zapełnia się wiaderko z odpadami BIO i papier, a to na plastikowe i metalowe odpadki wynosimy pełne 2-3 razy w miesiącu. Oczywiście wiąże się to także z tym, że wielu produktów po prostu nie kupujemy. Trochę nad tym ubolewam, ale od ich kupowania skutecznie odwodzi mnie fakt, że są zapakowane np. w opakowanie wielomateriałowe, trudne do recyklingu.

Rozumiem, że pijecie wodę z kranu?

Piję kranówkę już od kilku lat. Już na studiach, zdałam sobie sprawę, że po drodze na zajęcia codziennie kupuję butelkę wody. Zamiast tego, kupiłam więc bidon i zaczęłam lać do niego wodę z kranu. Bardzo smaczną z resztą! Ja swojej butelki pilnuję, jak oka w głowie, Grzesiek – mój mąż, po zgubieniu kilku, przestawił się na picie wody z butelki po np. passacie pomidorowej. Ten typ tak ma… Nie mam również oporów, by pić wodę niefiltrowaną, bo jako żywieniowiec wiem, że jest ona regularnie badana.

Łąki są piękne, praktyczne i ekologiczne. Dzięki nim poprawia się dobrostan mieszkańców” – mówi Maciej Podyma z Fundacji Łąka

No właśnie – udaje ci się zachować te wszystkie zasady także na wyjazdach? Wyjeżdżaliście już z dzieckiem?

Kluczowym elementem doboru miejsca do spania jest fakt, czy będzie tam dostęp do pralki, co determinuje, czy będę mogła zabrać ze sobą pieluchy wielorazowe. Jeśli nie jest to możliwe, używam bambusowych jednorazówek.

Pośród restauracji z jednorazową zastawą zawsze uda się znaleźć knajpę, gdzie serwuje się jedzenie na prawdziwym talerzu i z metalowymi sztućcami. Ponadto jedzenie na miejscu ma w sobie jakiś taki większy sens, niż jedzenie czegoś w biegu, na wynos. Jeśli chodzi o zakupy, to mamy ze sobą swoje torby zakupowe, w które tak jak na co dzień, można wszystko zapakować. No i co jest najważniejsze, podczas urlopu powinniśmy odpocząć, a nie mieć wyrzuty sumienia, że zjedliśmy  w porcie rybę z frytkami na jednorazowym talerzyku. Czasem warto odpuścić, co nie zmienia faktu, że życie w zgodzie z narzuconymi sobie zasadami też może być przyjemne.

Magdalena i Grzegorz Łapanowscy

Zrównoważony dom, zrównoważone rodzicielstwo. Magdalena Łapanowska i jej przepisy na less waste/ fot. Agnieszka Sochal

Jak ludzie reagują, kiedy mówisz, że zrezygnowałaś z jednorazowych pieluch? Spotykasz się z dziwnymi spojrzeniami?

Wiąże się to raczej z uprzejmym zainteresowaniem, ale często uprzedzonym przez „podziwiam, ja bym nie dał/a rady”. Natomiast uważam, że nic bardziej mylnego. To żaden heroizm, co staram się zawsze podkreślić. Nie robiłabym tego, gdyby to było dla mnie wyrzeczenie, bo jestem z natury leniwa. Lubię natomiast opowiadać o wielopieluchowaniu, to taka moja „wkrętka”. Kiedyś opowiadałam tak o jedzeniu, potem o sprzątaniu sodą i octem. Mam natomiast wrażenie, że samo słowo „ekologia” źle się kojarzy. To hasło, które od razu sprowadza temat do dyskusji o odpływach i przypływach, fazach księżyca i oczywiście o tym, że trzeba być bogatym, by sobie na to pozwolić.

To nieprawda?

Ekologiczne odpowiedniki kosmetyków czy żywności faktycznie są droższe. Ale zmienia się to wraz z rosnącym popytem na te produkty. To już coś. Najdroższy chyba jednak jest nasz czas, który trzeba poświęcić, żeby zmienić podejście do życia.

Potem wchodzi się w nowe buty i po prostu się idzie. One wcale nie uwierają. Na dodatek odkrywa się nowe drogi, które okazują się całkiem ciekawe.

Magdalena Łapanowska
Byłoby fajnie, gdyby zmiany szły odgórnie i systemowo, ale oczekiwanie, że ktoś to za nas załatwi niewiele zmienia. Zacznijmy równocześnie sami wymyślać i wdrażać sposoby, które będą działały dobrze

Czyli można żyć zdrowo w świecie otoczonym chemią?

Tak i będę bronić tej tezy. To wydaje się trudne, bo przez wiele lat robiliśmy wszystko, żeby wprowadzać do naszego życia to, co teraz chcemy z niego wyeliminować. To oczywiste, że nie zrezygnujemy ze zdobyczy cywilizacji czy technologii, ale powinniśmy zacząć używać ich w służbie środowiska, a nie przeciwko. Potrzebna jest jednak zmiana myślenia. Teraz nadużywamy dóbr, produkujemy za dużo i zużywamy dużo więcej energii, niż trzeba.

Byłoby fajnie, gdyby takie zmiany szły odgórnie i systemowo, ale oczekiwanie, że ktoś to za nas załatwi niewiele zmienia. Zacznijmy równocześnie sami wymyślać i wdrażać sposoby, które będą działały dobrze.

Macierzyństwo jest dobrym momentem na zmianę sposobu życia?

Początkiem może być macierzyństwo, przeprowadzka, ślub czy zamieszkanie z partnerem albo taki wywiad (mam nadzieję). Środowisko i następne pokolenia będą nam za to wdzięczne. Staram się też nie koncentrować na raportach publikowanych przez rzesze naukowców. Lubię mieć świadomość tego, co się dzieje i ta wiedza jest mi jak najbardziej potrzebna, ale nie dopuszczam do sytuacji, w której to staje się moją obsesją. Życie mamy jedno i dobrze jest się nim cieszyć.

Jeżeli chcesz zmiany, bądź zmianą. To chyba najzdrowsze podejście do zrównoważonego życia.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Co zrobić, jeśli dziecko przyłapie nas na seksie? Podpowiada edukatorka seksualna

Co zrobić, jeśli dziecko przyłapie nas na seksie? Podpowiada edukatorka seksualna

"Powiedział, że według jego mamy Alba jest chora i brzydka". Oburzony ojciec trzylatki ma ważny apel

„Powiedział, że według jego mamy Alba jest chora i brzydka”. Oburzony ojciec trzylatki ma nam coś ważnego do przekazania

Ponad 5 mln dzieci straciło opiekunów przez pandemię. "Pandemia ciągle zbiera swoje żniwo, więc te liczby będą rosły"

Ponad 5 mln dzieci straciło opiekunów przez COVID-19. „Pandemia ciągle zbiera swoje żniwo, więc te liczby będą rosły”

Jak rozmawiać z dziećmi o lęku przed wojną? Radzi psycholożka dziecięca Anita Janeczek-Romanowska

Jak rozmawiać z dziećmi o strachu przed wojną? „Nie chrońmy ich w bańce 'nic się nie dzieje'”- radzi psycholożka

Roma Gąsiorowska o swojej patchworkowej rodzinie: Wszyscy ze sobą pięknie współpracują

Roma Gąsiorowska o swojej patchworkowej rodzinie: Wszyscy ze sobą pięknie współpracują

Magda Korczyńska

Magda Korczyńska o stereotypach: Na bieżąco prostuje moim córkom to, co usłyszały [WIDEO]

Jak reagować, gdy ktoś próbuje cię zawstydzić? Podpowiada psycholożka

Jak reagować, gdy ktoś próbuje cię zawstydzić? Podpowiada psycholożka

Agnieszka Sikora: Niejedna z naszych podopiecznych przez wiele miesięcy mieszkała na dworcach i spała w nocnych autobusach

Mikołaj Foks

Mikołaj Foks: zagubieni dorośli często mieli trudną relację z ojcem [WIDEO]

„Już sześciolatki potrafią czuć się mniej mądre od chłopców” – alarmuje autorka bloga „Jak wychowywać dziewczynki?”

Mikołaj Foks

Mikołaj Foks: czasem warto zobaczyć, co jest pod spodem wybuchów emocjonalnych dziecka [WIDEO]

Mikołaj Foks

4 kompetencje przyszłości, które warto zaszczepić w dzieciach. Rozmowa z Mikołajem Foksem [WIDEO]

Zabawki

„Stereotypowe oczekiwania dotyczące płci ograniczają potencjał dzieci” – alarmuje Magda Korczyńska, autorka bloga „Jak wychowywać dziewczynki”

Matka z córką

Jak wyglądają skutki wychowywania dziewczynek w duchu „grzeczności”? Wyjaśnia Magda Korczyńska

Mikołaj Foks

Co daje dziecku wychowanie w naturze? Mówi Mikołaj Foks [WIDEO]

Mikołaj Foks

Mikołaj Foks: dziewczynki nie muszą spełnić wszystkich oczekiwań innych ludzi [WIDEO]

Magda Korczyńska

Magda Korczyńska o wyroku TK: każda kobieta powinna mieć prawo, żeby o sobie decydować

Dlaczego dzieci tak silnie reagują w momencie wyłączenia im bajek? Tłumaczy psychoożka

Dlaczego dzieci tak silnie reagują w momencie wyłączenia im bajek? Tłumaczy psycholożka

Matka z córką rzucają confetti

Nie namawiaj córki do bycia bardziej śmiałą. „Próba zmieniania temperamentu na siłę może być szkodliwa”

Mikołaj Foks

Jak wychować pewne siebie dziewczynki? Radzi Mikołaj Foks [WIDEO]

Dziecko

Krzyknęłaś na swoje dziecko? Zobacz, jak naprawić sytuację

Dzieci się bawią

„On jest młodszy, musisz mu ustąpić”. Czy na pewno? Wyjaśnia psycholożka Ewa Sękowska-Molga

"Nie kocham mamy", "idź sobie". Jak radzić sobie z przykrymi słowami od dziecka?

„Nie kocham mamy”. Jak radzić sobie z przykrymi słowami dziecka? Radzi psycholożka Dominika Słowikowska

„Złość piękności szkodzi”? W żadnym wypadku. Pozwólmy dziewczynkom się złościć!

Złość piękności szkodzi? Ta emocja nie przystoi dziewczynkom? To bzdura! „Dałyśmy sobie wmówić tę bajkę”

Najpopularniejsze

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

para zakochanych, romantyczny wieczór

Nie masz ochoty na seks? Poznaj 8 sposobów na podniesienie libido

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Kobieta leżąca w łóżku

9 możliwych przyczyn krwawienia po seksie

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

Kobieta siedzi

Krwawienie po okresie – przyczyny, objawy, kolory wydzielin

×