Przejdź do treści

Metoda BLW – co kryje się pod tym enigmatycznym skrótem?

Metoda BLW (Baby Led Weaning), czyli samodzielne jedzenie przez niemowlęta Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kiedy twój noworodek staje się niemowlakiem, w końcu przychodzi czas na to, aby zacząć rozszerzanie diety. Z początku będą to rozmaite papki owocowo-mięsno-warzywne oraz kaszki, ale w końcu przyjdzie także czas na pokarm stały. Dla wielu rodziców jest to zarówno bardzo ekscytujący, jak i stresujący czas. Jak zacząć rozszerzać dietę dziecka w zdrowy oraz zbilansowany sposób? Czym jest metoda BLW? Czy może wpłynąć pozytywnie na przyzwyczajenia żywieniowe niemowlaka oraz na jego rozwój?

Metoda BLW – co to w ogóle znaczy?

Metoda BLW (ang. Baby-Led Weaning) została opisana już w latach 90.XX wieku, a więc nie jest to nic nowego. Mimo tego, w Polsce ta forma rozszerzania diety dziecka dopiero zdobywa popularność. Ogólne założenie opiera się o to, że podczas rozszerzania diety dziecko powinno spożywać posiłki, siedząc przy stole z całą rodziną, jednocześnie mogąc samodzielnie wybierać produkty ze swojego talerza i jedząc przy użyciu własnych rąk, bez pomocy dorosłych. Oczywiście mleko matki lub modyfikowane mleko zastępcze nadal muszą stanowić podstawę diety.

Kiedy można zacząć rozszerzać dietę dziecka metodą BLW?

W świecie naukowym wciąż nie ma jednoznacznego zdania na temat tego, kiedy powinno się rozpocząć rozszerzanie diety niemowlaka. Zwykle przyjmuje się jednak za czas optymalny 6-8. miesiąc życia. Jeżeli jednak chcesz stosować metodę BLW, powinnaś obserwować swoją pociechę – założenie jest takie, że dziecko samo pokaże ci, kiedy nadejdzie odpowiedni moment. Oto sygnały, które wskazują, iż jest to dobry czas na rozpoczęcie rozszerzania diety:

  1. Dziecko potrafi samodzielnie i stabilnie siedzieć,
  2. Maluch jest zainteresowany tym, co znajduje się na talerzach rodziny,
  3. Niemowlak zaczyna wkładać różne przedmioty oraz palce do ust.

Pamiętaj, że jeżeli twoje dziecko wciąż jeszcze nie potrafi stabilnie usiąść lub ma problemy z utrzymaniem głowy w pionie, rozszerzanie diety metodą BLW będzie nieodpowiednie, ponieważ może dość do zakrztuszenia się lub innych wypadków. Musisz zatem cierpliwie poczekać.

W aktualnym schemacie żywienia niemowląt (2014) podkreśla się zasadę, że w czasie rozszerzania diety u dziecka rodzic lub opiekun decydują o tym, kiedy dziecko zje, co to będzie i jak będzie podane, dziecko zaś decyduje o tym czy zje i ile. Zdrowe niemowlę powinno mieć możliwość pokazania czy jest głodne czy już syte i nie powinno być zmuszane do jedzenia.

mgr Ewa Ehmke vel Emczyńska-Seliga, Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej

4 kroki, które pomogą ci zacząć rozszerzanie diety metodą BLW

Jeżeli twoje dziecko wykazuje wyraźne oznaki samodzielności, utrzymuje stabilną pozycję w krzesełku do karmienia, a pediatra dał zielone światło – możesz rozpocząć rozszerzanie diety, korzystając z metody BLW. Poniżej przedstawiono cztery kroki, które pomogą ci i sprawią, że urozmaicenie posiłków dziecka będzie o wiele prostsze, niż mogłoby się wydawać.

Przygotuj miejsce na posiłek

Aby podczas nauki samodzielnego jedzenia dziecko było bezpieczne, musisz mu zapewnić wygodne i optymalne dla tego etapu rozwoju siedzisko. Najwygodniejsze będzie krzesełko do karmienia przeznaczone dla najmłodszych, w którym dodatkowo zabezpieczysz dziecko pasami. Takie mebelki są wyposażone także w podłokietniki, podnóżek i oddzielny blacik.

Zadbaj o właściwą atmosferę podczas posiłku

Jeżeli chcesz, żeby twoje dziecko nauczyło się samodzielnie jeść, daj mu przykład. Najłatwiej będzie podczas wspólnego posiłku z całą rodziną. Niech wszyscy domownicy usiądą przy stole w taki sposób, żeby niemowlę ich widziało. Spoglądając na talerze, ruchy rąk oraz ust szybciej zrozumie, o co w tym wszystkim chodzi i czego się od niego oczekuje.

Pamiętaj przy tym, aby nie robić tego zbyt często – w końcu to mleko nadal jest podstawą diety malucha. Jeden raz dziennie wystarczy, przy czym wybieraj taki czas, kiedy dziecko faktycznie może odczuwać głód. Jeżeli okaże się najedzone i zmęczone, z pewnością nie będzie miało ochoty brać udziału w rodzinnym posiłku.

Niech dziecko ma wybór

Jednym z najważniejszych założeń BLW jest to, że dziecko powinno mieć wybór. Dlatego podczas wspólnych posiłków postaraj się przygotować w miarę zróżnicowane jedzenie, zarówno pod kątem smaku, jak i faktur, a potem pozwól maluchowi próbować wszystkiego dowolnie. Pod żadnym pozorem nie wywieraj na nim presji, ponieważ z pewnością osiągniesz wtedy zgoła odmienny efekt.

Bądź cierpliwa – twoje dziecko potrzebuje czasu

Pamiętaj, że samodzielne jedzenie to czynność, której trzeba się nauczyć tak samo, jak chodzenia, mówienia czy korzystania z nocnika. Twoje dziecko może na początku rozrzucać jedzenie, brudzić, krzyczeć i śmiać się na przemian – z czasem to minie. Musisz jednak wykazać się cierpliwością i pozwolić maluchowi na samodzielne odnalezienie się w nowej sytuacji.

BLW, czyli Bobas Lubi Wybór, to popularna ostatnio metoda rozszerzania diety, Emely/Getty Images

Metoda BLW – korzyści płynące z nauki samodzielności podczas jedzenia

Zastanawiasz się pewnie, jakie korzyści niesie ze sobą metoda BLW i czemu jej popularność stale wzrasta? Z pewnością warto wspomnieć o tym, że zmniejsza ryzyko otyłości – dziecko je tylko tyle, na ile ma ochotę, podczas gdy rodzic karmiący łyżeczką często uznaje, że maluch wybrzydza i podaje mu jedzenie na siłę… oczywiście w dobrej wierze. Takie działanie sprawia jednak, że już w najmłodszych latach można doprowadzić do zaburzeń odżywiania.

Nie ulega także wątpliwości fakt, że samodzielne jedzenie rozwija umiejętności motoryczne u niemowlaka. Dziecko uczy się chwytać i przesuwać jedzenie, a także trafiać nim do ust. Poza tym takie „ćwiczenia” rozwijają również siłę mięśni. Metoda BLW buduje zdrowe wzorce żywieniowe oraz pozwala dziecku na wykazywanie pewnych preferencji.

Jakie są minusy metody BLW?

Rozszerzanie diety za pomocą gotowych dań w słoiczkach z pewnością jest wygodne, jednak metoda BLW wymaga samodzielnego gotowania. Możesz podawać dziecku musy do jedzenia łyżeczką, kawałki owoców czy warzyw, ale z czasem konieczne będzie przygotowywanie bardziej skomplikowanych dań. Kolejnym problemem jest fakt, że jedzenie dla dorosłych nie zawsze sprawdza się w przypadku niemowląt, dlatego możliwe, iż trzeba będzie spędzić w kuchni nieco więcej czasu. Musisz także przygotować się na to, że po wspólnym posiłku może się zrobić naprawdę brudno.

 

Bibliografia:

  1. Boswell N., Complementary Feeding Methods – A Review of the Benefits and Risks, Journal of Public Health 2021, 18(13), 7165.
  2. Daniels L., Heath A. M., Williams S. M., Cameron S. L., Fleming E. A., Taylor B. J., Wheeler B. J., Gibson R. S., Taylor R. W., Baby-Led Introduction to SolidS (BLISS) study: a randomised controlled trial of a baby-led approach to complementary feeding, BMC Pediatrics 2015, 15, 179.
  3. Ellis E., Do’s and Don’ts for Baby’s First Foods, Academy of Nutrition and Dietetics, 2019.
  4. https://www.bbc.com/future/article/20230728-baby-led-weaning-what-are-the-risks-and-benefits [dostęp 16.09.2023].
  5. Poniedziałek B., Paszkowiak N., Rzymski P., Baby-Led-Weaning (BLW) from maternal perspective: Polish experience, Journal of MEdical Science 2018, vol. 87, no. 2.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: