Przejdź do treści

Nicole Kidman. Królowa śniegu czy walkiria ze stalowym kręgosłupem?

Nicole Kidman. Zdj: Lawrence Busacca/Getty Images for Michael Kors
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
„Ze względu na pamięć o osobach zmarłych na COVID-19, cierpieniu ich oraz ich bliskich, negowanie pandemii jest nieetyczne i niegodziwe”. Polska Akademia Nauk apeluje
Magdalena Lamparska
Magdalena Lamparska: Starą panną nazwano przy mnie świadomą, niezależną finansowo kobietę. Miała 34 lata
Zaszczep psa z myślą o bezpieczeństwie ludzi! Mama i stetoskop apeluje o rozsądek
Zaszczep psa z myślą o bezpieczeństwie ludzi! Lekarka apeluje o rozsądek
Skutkiem koronawirusa może być wypadanie włosów? Aktorka pokazała nagranie, na którym widać, jak to może wyglądać
Puchnięcie nóg latem - jak sobie radzić?
Puchnięcie nóg latem i obrzęki – jak sobie pomóc i jak zapobiegać?

Zagrała w ponad pięćdziesięciu filmach. Zasłużenie uważa się ją za aktorkę wszechstronną, bo wygrywa castingi do filmów akcji, historycznych, gangsterskich i romantycznych. „To, co w sobie nienawidzisz, bardzo często jest tą rzeczą, którą inni w tobie cenią” – tak Nicole Kidman komentuje swoją popularność.

Choć od rozwodu z Tomem Cruise’em minie niedługo dwadzieścia lat, ciągle postrzegana jest przez pryzmat swojego pierwszego małżeństwa. Nicole Kidman bardzo oszczędnie opowiada o tych wydarzeniach, szczególnie o wątkach dotyczących scjentologów. Konsekwentnie unika też rozmów o swoim obecnym życiu.

Urodziła się 20 czerwca 1967 roku w Honolulu na Hawajach, gdzie studiowali jej rodzice. Przyszła pielęgniarka Janelle Ann oraz biochemik i psychiatra Anthony Kidman brali udział w protestach przeciwko wojnie w Wietnamie. Swojej córce dali hawajskie imię Hokulani, czyli „Gwiazda na niebie”. Rodzina wróciła do kraju, kiedy dziewczynka miała cztery lata, tam urodziła się jej młodsza siostra Antonia. „Byłam nieśmiałym dzieckiem. Jąkałam się, udało mi się to pokonać, ale nadal zmagam się z nieśmiałością. Nie lubię chodzić sama do restauracji ani na imprezy”.

Od najmłodszych lat była przygotowywana do bycia aktorką, choć jej matka z dużym niepokojem patrzyła na zbyt szybko rosnącą córkę.  Jako 15-latka mierzyła 180 cm. Jako 16-latka zadebiutowała w „Bush Christmas”. Film był traumatycznym doświadczeniem nie tylko z racji debiutu. Do potrzeb roli Nicole była zmuszona zjeść…  witchetty – larwy ćmy australijskiej. W ślad za tą rolą przyszły kolejne w “Bandytach kontra BMX” oraz  filmie “Vietnam”, za który otrzymała nagrodę Australijskiego Instytutu Filmowego. „Nauczono mnie, że bez względu na to, co się dzieje, na zewnątrz masz robić minę, jakby wszystko było w najlepszym porządku. Rodzice powtarzali, że dobrze wychowany człowiek nie uzewnętrznia uczuć. Pewnie wciąż nieświadomie tak postępuję w życiu” – mówi w wywiadach.

Wydawało się, że jej kariera skończy się tak szybko jak się zaczęła, bo jako 17-latka była zmuszona zapomnieć o castingach i szybko zdobyć praktyczny zawód, który zapewni jej utrzymanie. Jej matka zachorowała na raka piersi. Nicole zaczęła naukę masażu i fizjoterapii, żeby jej pomóc. Ostatecznie Janelle Ann wyzdrowiała, Nicole zaczęła znowu pojawiać się w kolejnych produkcjach. Uznała, że szkoda  jej czasu na zdawanie matury a rodzice dali jej wolną rękę. Matka, która chciała zostać lekarzem, ale musiała pogodzić się z tym, że rodzina postanowiła inwestować w edukację jej brata, zdecydowała, by nie ograniczać swoich córek w ich wyborach i wychować je na feministki.

Nicole Kidman
Wyszłam za mąż z miłości, ale bycie poślubioną przez potężnego mężczyznę uchroniło mnie przed molestowaniem seksualnym

Drogę do Hollywood otworzył jej film „Martwa cisza”, gdzie zagrała u boku Sama Neilla. W 1990 roku pojawiła się obok Toma Cruise’a w „Szybkim jak błyskawica”. Zakochali się w sobie od pierwszego wejrzenia i jeszcze w tym samym roku wzięli ślub. Kiedy poznała Cruise’a, ten miał już na swoim koncie role w takich filmach jak „Rain Man” czy „Top Gun”, ona była początkującą gwiazdą. Jak po latach mówiła dziennikarzom, obecność u boku znanego aktora pomogła jej  uniknąć molestowania, które dotknęło wiele jej rówieśniczek – aktorek. „Wyszłam za mąż bardzo młodo, ale zdecydowanie nie było to dla mnie źródłem siły. To była ochrona. Wyszłam za mąż z miłości, ale bycie poślubioną przez potężnego mężczyznę uchroniło mnie przed molestowaniem seksualnym. Pracowałam, ale znajdowałam się w swoistym kokonie” – wspominała po wybuchu afery #metoo.

W 1999 roku dużo zamieszania wywołał film „Oczy szeroko zamknięte” Stanleya Kubricka, który ze względu na sceny seksu został ocenzurowany zanim trafił do kin. Małżonkowie musieli w sądzie stawić czoła plotkom o homoseksualizmie Toma Cruise’a i jego niejasnych związkach z kościołem scjentologicznym.

Kidman i Cruise na wiele lat zagościli na okładkach brukowców a ich codzienność była przedmiotem nieustannych skandali. W tym czasie adoptowali dwójkę dzieci – Isabella Jane i Connor Antony mają teraz 27 i 25 lat. Decyzja o rozwodzie w 2002 roku była sporym zaskoczeniem. Nieco światła na okoliczności rozwodu rzucił wywiad byłego członka kościoła scjentologicznego, który ukazał się 14 lat później. Przyznał on, że miał dopilnować zerwania Kidman i Cruise dla dobra sekty. Podczas sesji rozwodowej Kidman mówiła, że nie chce, by jej dzieci były wychowywane przez scjentologów. W odwecie Criuse zadbał, by utrudnić byłej żonie kontakty z dziećmi.

Nicole Kidman. Zdj: GettyImages

Rozwód w świetle jupiterów był dla Nicole traumatycznym przeżyciem. „Moje życie się załamało. Ludzie zaczęli ode mnie uciekać: Mój Boże! To teraz jej koniec!” – słyszała na swój temat. Po krótkiej przerwie Kidman wróciła na ekrany w kolejnych udanych filmach, które zdobywały nagrody. W 2002 roku zagrała Virginię Woolf w „Godzinach” obok Meryl Streep i Julianne Moore. Film przyniósł jej Oscara, którego otrzymała jako pierwsza Australijka w historii. Dla potrzeb tej roli została poddana oszpecającej charakteryzacji.

Od 2006 roku Kidman jest żoną nowozelandzkiego muzyka country Keitha Urbana. Mają dwie córki – Sunday Rose urodziła się w 2008, Faith Margaret w 2010 roku urodziła matka zastępcza.

Kiedy w 2010 roku zaangażowała się w produkcję filmu „Między światami”, mówiła w mediach o uczuciach z jakimi mierzą się rodzice, którzy tracą dziecko: „Sądzę, że zainteresowałam się „Między światami”, ponieważ śmierć mojego dziecka jest jednym z moich największych lęków. To dla mnie aktorskie wyzwanie: skoro ludzie jakoś to wytrzymują, uważam, że powinnam umieć to zagrać – głęboko, emocjonalnie i uczciwie. Muszę pani jednak powiedzieć, że tak tragiczne postaci zostawiają w aktorze ślad” – mówiła w wywiadzie udzielonym w 2010 roku Magdalenie Lankosz.

Ona sama dwukrotnie straciła ciążę, będąc jeszcze żoną Toma Criuse’a. „Czułam tęsknotę. Właśnie tęsknotę. Ogromną, przeszywającą tęsknotę. I stratę” – opisywała swoje uczucia w wywiadzie dla brytyjskiego pisma „Tatler”. Doceniono ten wywiad, bo Kidman przełamuje w nim tabu jakie w świecie gwiazd towarzyszy poronieniom. Aktorka nie ma wątpliwości, że jest to temat pomijany, a o uczuciach towarzyszących stracie dziecka mówi się za mało.

Maisie Williams

Nicole Kidman zagrała w ponad pięćdziesięciu filmach. Zasłużenie uważa się ją za aktorkę wszechstronną, bo wygrywa castingi na filmy akcji, historyczne, gangsterskie i romantyczne. Kolejne produkcje filmowe przyniosły jej intratne kontrakty. Za udział w 3-minutowym spocie reklamowym legendarnego „Chanel No. 5” otrzymała 12 milionów dolarów, pobijając rekord wysokości zarobków aktorskich na minutę. W 2019 roku znalazła się w czołówce najlepiej zarabiających aktorek na świecie z przychodem rzędu 34 mln dolarów.

Nicole Kidman
Sądzę, że zainteresowałam się „Między światami”, ponieważ śmierć mojego dziecka jest jednym z moich największych lęków

W ostatnich latach święci triumfy w serialach. Wyprodukowane w 2017 roku wspólnie z Reese Witherspoon „Wielkie kłamstewka” okazały się być wydarzeniem roku i przyniosły wiele nagród jego twórcom i aktorom. „Dostaję tysiące maili od kobiet – wykształconych, świetnie sytuowanych, które piszą, że rozumieją moją bohaterkę, bo są jak ona – doświadczają przemocy i ukrywają ją, nie potrafią odejść, bo boją się samotności, biedy, czasem nadal kochają” – mówi o fenomenie serialu. Celeste, grana przez nią bohaterka żyjąca w bajkowej scenerii bogatego domu jest bita i maltretowana psychicznie przez męża. Recenzenci uznali, że tak sugestywnie zagrana rola jest efektem piekła, jakie Kidman przeszła w małżeństwie z Cruise’m. Ona sama nie komentuje tych uwag.

Nicole Kidman jest znaną filantropką i działaczką społeczną. W 2017 roku poparła legalizację małżeństw homoseksualnych w Australii. Nie są jej obce problemy kobiet: „Jako ambasador UNICEF-u rozmawiam z kobietami, które doświadczyły nie tylko domowej przemocy, ale także wojny, terroru i musiały uciekać z miejsc, które kochały. To doświadczenia wpływające na resztę ich życia” – mówi w rozmowie z „The Guardian”.

Florence Pugh

W maju 2020 roku miała się odbyć premiera mini serii HBO „The Undoing” z jej udziałem, ale została przesunięta w związku z pandemią koronawirusa. Nie podjęto też jeszcze decyzji, co stanie się z rozpoczęciem zdjęć do produkowanego dla Amazon Studios thrillera „My Lovely Wife” w którym Kidman przymierzana jest do jednej z pierwszoplanowych ról. W produkcję filmu zaangażowana jest firma producencka aktorki Blossom Films.

Jak zapowiedziała kilka lat temu, w ramach równouprawnienia w przemyśle filmowym, co jakiś czas będzie angażować się w produkcje reżyserowane przez kobiety i namawiać do tego inne znane aktorki, choćby Meryl Streep, która mówi o niej: „To walkiria ze stalowym kręgosłupem. I jedna z najzdolniejszych aktorek swojego pokolenia”.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Catherine Zeta-Jones: Żeby małżeństwo mogło działać, naprawdę należy mieć osobne łazienki

Catherine Zeta-Jones: żeby małżeństwo mogło działać, naprawdę należy mieć osobne łazienki

Melanie Griffith

Melanie Griffith: Jestem dużo spokojniejsza o życie teraz, jako starsza osoba. Lubię to wszystko, mimo zmarszczek

Lisa Kudrow

Lisa Kudrow: Zachowuję dystans. Lubię to. Nie muszę sypać żartami na zawołanie

Selma Blair: Nie mam presji bycia znaną na całym świecie bombową laską, która została zdetonowana

Selma Blair: Jestem trzeźwa i bardzo z tego dumna. Wolę, żeby ktoś pomyślał, że jestem na wózku inwalidzkim, niż że otworzyłam minibar

Susan Sarandon: Będzie mi bardzo miło, kiedy to, że kobieta ma dobrą pracę, przestanie być takim wielkim wydarzeniem

Susan Sarandon: będzie mi bardzo miło, kiedy to, że kobieta ma dobrą pracę, przestanie być takim wielkim wydarzeniem

Sharon Stone: Nigdy nie kłamałam o swoim wieku. Nie boję się starzeć

Sharon Stone: Nigdy nie kłamałam o swoim wieku. Nie boję się starzeć

Stephanie Frappart: cieszę się, że uchyliłam kobietom drogę na boisko

Stephanie Frappart: cieszę się, że uchyliłam kobietom drogę na boisko

Kristen Bell: Chyba odnalazłam moje własne „dobre miejsce”. Nie nosi mnie, żeby wskakiwać w nowe projekty

Bershan Shaw: Wojowniczka nie do zatrzymania

Bershan Shaw. Wojowniczka nie do zatrzymania

Sanna Marin

Ma 34 lata, dwie mamy, do pracy jeździ pociągiem a na obrady rządu zabiera córeczkę. Sanna Marin – najmłodsza premier na świecie

Katherine Johnson

Katherine Johnson – kobieta, która wysłała rakietę na Księżyc: Dziewczęta są w stanie robić to samo co chłopcy. Czasem mają więcej wyobraźni

Kathy Bates

Kathy Bates: Nie mam piersi. Dlaczego mam udawać, że jest inaczej?

Florence Pugh

Florence Pugh: Mam twarz i rosną na niej włosy. Zostawcie mnie w spokoju!

Rebecca Sugar

Rebecca Sugar: to ważne, żeby nie przestawać i pozbyć się lęku, że twoja praca nie ma podstaw

„Gdy nie wiadomo, czy śmiać się czy płakać, wybieram to pierwsze” – mówi rysowniczka Miriola Dzik, znana na FB jako KURA

Patricia Clarkson

Patricia Clarkson: Cenię życie nieprzewidywalne. Wolę bourbona od seksu

Charlize Theron: kobiety muszą pracować ciężej niż mężczyźni, gdy muszą podnieść się po porażce

Billie Eilish

Billie Eilish: Ludzie pytają jak jest być mną. Stary, nikt mnie nie przygotował na odczuwanie czegokolwiek

Paulina Kitlas-Śliwińska: garsonki obok garniturów

Patty McCord: Zaufanie musi się opierać na szczerej komunikacji. Pracownicy stają się cyniczni, kiedy słyszą półprawdy

Megan Rapinoe: Naprzód, geje i lesbijki! Nie możesz zostać mistrzem świata bez takich osób w drużynie

Laurie Penny

Laurie Penny: bez odwagi nasze pokolenie jest skazane na kolejną dekadę politycznego wykluczenia i gównianej muzyki

lady pasztet

Lady Pasztet: Bycie feministką w liceum jest cholernie trudne. I każde wsparcie jest na wagę złota

Królowa Jordanii Rania al-Abd Allah: kobieta powinna iść obok swego męża, a nie trzy kroki za nim

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

Objawy odstawienia alkoholu. Jakie są korzyści z niepicia alkoholu?

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

insulinooporność

Dieta w insulinooporności

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?