Przejdź do treści

Krótka Instrukcja: o Poronieniu

Instrukcja została stworzona z myślą, by wspierać kobiety, które doświadczyły poronienia, ich partnerów oraz wszystkich tych, którzy zastanawiają się, jak wspomagać osoby, które znalazły się w takiej sytuacjiCzy tą osobą jest przyjaciółka, brat, żona, pacjentka czy kolega z pracy. 

O Instrukcji myślimy jak o znajomej, która przeszła już drogę, którą masz przed sobą, i chce podzielić się z Tobą swoją wiedzą i doświadczeniem. Daje rzeczowe porady i pomaga oswoić nową, nieznaną sytuację. 

Instrukcję stworzyliśmy razem z kobietami, które doświadczyły poronienia, ich partnerami i bliskimi, fundacjami i stowarzyszeniami, które zajmują się tym tematem w Polsce, oraz specjalistami – lekarzami i lekarkami specjalizującymi się w ginekologii i położnictwie, położnymi, prawniczkami, psychologami i psychoterapeutami.     

Tematy związane z poczęciem i ciążą są często kontrowersyjne i pojmowane bardzo różnie, zależnie od światopoglądu. Niektóre kobiety wolą używać sformułowania utrata ciąży lub utrata dziecka, niż poronieniePisząc Instrukcję postanowiliśmy stosować te sformułowania zamiennie. Chcemy skupić się na tym, co nas łączy, nie dzieli, a różnice między nami – uszanować. Niezależnie od tego, czy było to poronienie na wcześniejszym czy późniejszym etapie ciąży, masz prawo myśleć o swoim doświadczeniu na własny sposób i przeżywać je zgodnie ze sobą i swoimi wartościami. Ten poradnik jest dla każdej i każdego z Was, którzy szukają wsparcia w swojej sytuacji. 

Pobierz PDF
 
Dla dziewczyn
Dla partnerów
Medycyna
Prawo
Jak rozmawiać?

Dla dziewczyn

Zebrane tu porady powstały w wyniku rozmów z kobietami, które przechodziły przez podobne doświadczenia, co Ty. Zależało im, żeby podzielić się swoją wiedzą i w ten sposób dodać Ci otuchy. 

1. To nie Twoja wina

2. Nie jesteś sama

3. Masz prawo do pełnej informacji od lekarza

4. Masz prawo myśleć i przeżywać na swój sposób

5. Żeby znieść tabu wokół poronienia, warto zacząć rozmawiać

6. Od Ciebie zależy, jak (i czy w ogóle) informować bliskich

7. Jeśli potrzebujesz, odłącz się na jakiś czas od otoczenia

8. Pomyśl o swoim partnerze/partnerce 

9. Dajcie sobie czas, zanim zaczniecie starania o ciążę

10. Nie zapominajcie o prawdziwej bliskości

11. Zaakceptuj swoje lęki, ale nie pozwól, aby zatrzymały Cię na zawsze

12. Co dalej?

Dla partnerów

Może się wydawać, że poronienie dotyczy przede wszystkim kobietyZ rozmów z parami po stracie wiemy, że może dotykać równie mocno obojga partnerów. Jeżeli jest Ci ciężko odnaleźć się w nowej sytuacji i nie wiesz, jak sobie poradzić, w tym rozdziale znajdziesz wiedzę partnerów kobiet, którzy doświadczyli straty ciąży. 

1. To też jest Twoja strata – masz prawo do okazywania swoich emocji

2. Każdy przechodzi stratę inaczej, i to jest w porządku

3. Bądźcie razem podczas wizyt u lekarza

4. Komunikacja zamiast oczekiwań

5. Ustalcie, co chcecie powiedzieć otoczeniu

6. Wyznaczcie swojego „rzecznika”

7. Znajdź swoją bezpieczną przestrzeń

8. Pierwszy seks po poronieniu będzie daleki od doskonałego

9. Nie zapomnijcie o intymności

10. Korzystaj z możliwości wsparcia

11. Zdiagnozuj swoje lęki i potrzeby

12. Co dalej?

Medycyna

Prof. Krzysztof Czajkowski, krajowy konsultant ds. ginekologii i położnictwa: W zależności od zaawansowania ciąży i przebiegu poronienia postępowanie medyczne może się różnić. Różne jest też poczucie straty, jakiego doznaje kobieta. Pacjentce powinny być przedstawione w zrozumiały sposób wszystkie dostępne możliwości. Wiedza ta ułatwi zrozumienie postępowania medycznego, jego ograniczeń, powikłań i wpływu na dalsze planowanie dzieci. 

1. Pierwszy moment

2. Poronienie samoistne

3. Poronienie wywołane tabletkami - w domu i w szpitalu

4. Zabieg w szpitalu

5. Twoje prawa jako pacjentki

6. Materiał genetyczny

Prawo

Joanna Rułkowska, prawniczka: Kobiety mają prawo, mają wybór, ale nie mają niestety wiele czasu. Decydujące są pierwsze chwile po poronieniu. Dokładnie wtedy kobieta musi zdecydować, czy ze swoich praw skorzysta. Właśnie dlatego tak ważne jest, by te prawa znać wcześniej. 

Marzena Pilarz-Herzyk, prawniczka: To Ty decydujesz o tym, z których z poniższych uprawnień skorzystasz. Nikt nie ma prawa ograniczyć Twoich praw, ani zmusić do wyborów: skorzystam ze wszystkiego lub z niczego. Każda decyzja w kwestii uprawnień należy do Ciebie. 

1. Zwolnienie i urlop po poronieniu

2. Możliwości uczczenia pamięci

Jak rozmawiać o poronieniu?

W naszym kraju poronienie wciąż jest tematem tabu. Dotyka spraw fundamentalnych, o których wciąż nie potrafimy rozmawiać: śmierci, straty, żałobyWarto jednak spróbować  przełamać to tabu – w różnym stopniu te trudne kwestie dotyczą każdego z nas, a rozmowa może pomóc oswoić lęk przed nimi. W tej części znajdziesz praktyczne wskazówki, jak możesz słowem i obecnością wesprzeć swoich bliskich z doświadczeniem poronienia. 

1. Porady dla personelu medycznego

2. Porady dla przyjaciół i członków rodziny

3. Dla każdego - porady, jak rozmową wspierać osoby z doświadczeniem poronienia

4. Sformułowania, których lepiej unikać

Przejdź do instrukcji

Dla dziewczyn
Dla partnerów
Medycyna
Prawo
Jak rozmawiać?
Udostępnij bliskim
Spis treści