Przejdź do treści

Ntailan Lolkoki: seksualność kobiet jest od wieków represjonowana, ograniczana przez religię, kulturę i inne formy nacisku

Ntailan Lolkoki. Zdj: mat. pras.
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Czym jest slut-shaming? Przedstawiamy fragment książki „Dziwki, zdziry, szmaty. Opowieści o slutshamingu”
Kardio vs. interwały, czyli zdrowe i zdrowsze
Kobieta w maseczce ochronnej
Jest rozporządzenie wobec maseczek na otwartym powietrzu. Kiedy się z nimi pożegnamy?
Podpaska
Ile pieniędzy wydajesz w swoim życiu na środki higieniczne w czasie menstruacji? Sprawdź Kalkulator Kosztów Miesiączki
Billie Eilish
Billie Eilish: Nagle jesteś hipokrytką, gdy chcesz pokazać swoje ciało i swoją skórę. Jesteś łatwa i jesteś dziwką

– Po tym okrutnym zabiegu związanym z przemianą dziewczynki w kobietę jest dużo śpiewu i tańca, tradycyjne stroje i koraliki we włosach. To rytuał przejścia z dzieciństwa w dorosłość. To się dzieje od tysięcy lat, dlatego to kobiety, nie mężczyźni, okaleczają swoje córki – mówi masajka Ntailan Lolkoki, która walczy z procederem obrzezania kobiet.

Jak się szacuje, w ciągu roku ofiarami obrzezania (FGM) jest ok. 3 mln dziewczynek. Na całym świecie, głównie w Afryce – w Egipcie, Sudanie, Erytrei i Somalii – żyje nawet 200 mln okaleczonych kobiet.  Ten okrutny zabieg, który ma pozbawić kobiety przyjemności z uprawiania seksu, powoduje także spadek płodności, wiele niebezpiecznych konsekwencji zdrowotnych, a nawet skrócenie życia.  Chociaż tradycyjnie FGM wiąże się z islamem, jest dokonywany także wśród mniejszości żydowskich i chrześcijańskich.

Sanna Marin

Masajka Ntailan Lolkoki miała 12 lat, kiedy została obrzezana. Jak mówi, kobiety, które nie zostały poddane temu zabiegowi, nie mogą znaleźć męża, zostają prostytutkami i są wyrzutkami społeczeństwa. Od maleńkości buduje się w dziewczynkach przekonanie, że zabieg jest symbolem dorastania, wszystkie czekają na niego jak na coś romantycznego. Jednocześnie wpaja się im także przekonanie, że seksualność, potrzeby w tej sferze są nieczyste i jest to działanie diabła, które zabieg ma ukrócić.

Po zabiegu związanym z przemianą dziewczynki w kobietę jest dużo śpiewu i tańczenia, tradycyjne stroje i koraliki we włosach. To rytuał przejścia z dzieciństwa w dorosłość” – opowiada Ntailan. Opisuje także uczucie przerażenia i otępienia,  jakie towarzyszyły jej podczas oczekiwania na swoją kolej. W dniu zabiegu, na który zaprowadziła ją matka, w pierwszej kolejności okaleczono jej siostrę.  „Moje pierwsze skojarzenie z tym doświadczeniem to było poczucie wstydu” – wspomina.

Lolkoki uczyła się w szkole misjonarskiej w Maralal. Później jej matka przeniosła się do małej masajskiej wioski na granicę Kenii i Tanzanii. Stamtąd zabrał ją ojciec, który chciał, by kontynuowała naukę. W wieku 14 lat została zgwałcona przez starszego kolegę z klasy. Jak podkreśla, to właśnie trauma związana z seksualnością doprowadziła ją do wyjazdu do Europy.

Jako młoda żona angielskiego żołnierza przeprowadziła się z kenijskiego Ongata Rongai do Anglii. Skutki traumy z dzieciństwa i konsekwencje obrzezania wpłynęły jednak na jej życie: „Zbliżenia nie dawały mi satysfakcji. Unikałam seksu jak ognia, czułam się wybrakowana i niepełna. Wiedziałam, że udając orgazmy oszukuję przede wszystkim siebie” – mówi w wywiadach.

Kiedy jej związek rozpadł się, Lolkoki była zmuszona wrócić do Kenii. Wtedy poznała innego mężczyznę, dzięki któremu zdecydowała się na wyjazd do Niemiec. Tam zaczęła naukę w szkole aktorskiej i pracę jako modelka. Obecnie mieszka w Berlinie, angażuje się w działalność Centrum Kwiatu Pustyni, który walczy z procederem okaleczania kobiet. „Rytualne okaleczanie żeńskich narządów płciowych nie ma żadnego związku z religią. To się dzieje od tysięcy lat, dlatego to kobiety, nie mężczyźni, okaleczają swoje córki” – tłumaczy.

Female Genital Mutilation, czyli klitoridektomia polega najczęściej na odcięciu łechtaczki, czasem również warg sromowych i zaszyciu wejścia do pochwy w taki sposób, by został niewielki otwór, który służy oddawaniu moczu. Mówi się, że mężczyzna ma „przebić się” przez bliznę podczas nocy poślubnej. Lolkoki przeszła inną wersję zabiegu, w którym odcięto jej kawałek łechtaczki, a nie całość. Jak uważa, ta „lekka” wersja została wybrana tylko dlatego, ze jej rodzice rozeszli się, więc jej ojciec nie wymusił na matce jej całkowitego okaleczenia.

Kobiety poddane zabiegowi, które opuszczają Afrykę, często są uznawane za zimne i oziębłe. Jednym ze skutków obrzezania bowiem jest utrata odczuwania przyjemności podczas seksu. Kiedy Lolkoki dowiedziała się o możliwości rekonstrukcji łechtaczki, nie miała wątpliwości, by poddać się operacji: „Zabieg rekonstrukcji był spełnieniem moich marzeń. Nie przejmowałam się komplikacjami. Uczucie bycia pustą skorupą, które towarzyszyło mi wcześniej, niemal zupełnie znikło” ” – wspomina.

Po przejściu rekonstrukcji łechtaczki nie od razu jest się w stanie odczuwać przyjemność i pożądanie. U kobiet z kręgu kulturowego Lolkoki wykonanie zabiegu to także skazanie się na społeczny ostracyzm. Ona sama została odrzucona przez rodzinę i swoją społeczność w Berlinie, wiele kobiet po zabiegu obawia się powrotu do Afryki, bo wiedzą, że zostaną na zawsze wyrzucone ze wspólnoty.

By uporać się z traumą Ntailan Lolkoki zdecydowała się na psychoterapię, a doświadczenia kobiet opisała w książce „Skrzydła dla motyla”, opatrzonej wstępem Somalijki Waris Dirie, założycielki Fundacji Kwiatu Pustyni, która przeszła całkowite okaleczenie.

Bershan Shaw: Wojowniczka nie do zatrzymania

Fundacja Kwiatu Pustyni oferuje wsparcie kobietom decydującym się na zabieg rekonstrukcji. W Niemczech kosztuje on ok. 3 tys. euro.  Zazwyczaj pomaga się młodym imigrantkom. Kobiety w wieku Lolkoki  przeważnie nie decydują się na zabieg, by nie wyzwalać „rozbuchanej seksualności”, nie akceptowanej w ich społeczności.

„Skrzydła dla motyla” Ntailan Lolkoki – okładka książki

„Ta praktyka jest niezgodna z prawami kobiet, prawami człowieka, z naszym prawem do odczuwania przyjemności (…) Seksualność kobiet jest od wieków represjonowana, ograniczana przez religię, kulturę i inne formy nacisku.”

Dzięki edukacji coraz więcej kobiet i dziewczynek buntuje się przeciwko nakazowi obrzezania, ale proceder nadal ma miejsce. „Czuję, że najlepszą rzeczą, jaką mogę teraz zrobić dla dziewczynek, które cały czas poddawane są obrzezaniu, jest szerzenie o tym wiedzy” – zapewnia Ntailan Lolkoki.

Jak tłumaczy Masajka, proceder obrzezania, jakiemu poddawane są kobiety w jej kręgu kulturowym dotyka  kobiet także w innych kulturach. Uważa, że wszystkie kobiety żyją pod silną presją: „Niezależnie od szerokości geograficznej nasza seksualność jest oceniana, pamiętamy, co nam się ciągle powtarza, same się pilnujemy, hamujemy naszą ekspresję, nie słuchamy naszych potrzeb. Mężczyźni tak nie mają, im pozwala się na więcej. My, kobiety, jesteśmy uczone spełniać ich pragnienia i wstydzić się swoich pragnień”

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Sarah Voss

Bunt w spodniach. Gimnastyczka sprzeciwia się seksualizacji w swojej dyscyplinie sportowej

Helen Mirren: Mężczyźni robią to, ponieważ młode dziewczyny są bezbronne. Chodzi o władzę i kontrolę

Marta Frej/ Archiwum prywatne

Marta Frej: Żyjemy w kraju, który oficjalnie nienawidzi kobiet. I nie jest to sytuacja, gdy chce mi się rozśmieszać ludzi

Glenn Close: Izolacja jest naprawdę niebezpieczna. Musimy pamiętać, jak bardzo jesteśmy połączeni z innymi

Sharon Stone

Sharon Stone wyznała, że jako nastolatka dokonała aborcji. „Zostałam w swoim pokoju i krwawiłam przez wiele dni”

Benedetta Barzini: Życie zabiera nas daleko, daleko od naszej młodości. Walka o zachowanie wyglądu jest śmieszna

Genevieve Nnaji: Dla mnie feminizm to przede wszystkim dostęp do podstawowych praw człowieka

strajki kobiet w Polsce

Dyskusja o aborcji w Polsce to „festiwal hipokryzji” – przekonuje Katarzyna Koczułap

Strajk kobiet w Krakowie / zdj. Filip Radwanski/Piotr Lapinski/NurPhoto via Getty Images)

„Lekarz, który ma rodzinę, własne życie – nie zrobi aborcji, jeśli za to mu grozi więzienie” – stwierdza Dawid Ciemięga

Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników o decyzji TK: wyrażamy swoją dezaprobatę i ubolewanie z powodu wydanego wyroku

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego opublikowany. Co dalej? Federa radzi

Protesty kobiet w Polsce, wyrok TK w sprawie aborcji

„Ogromny, przytłaczający ból”. Seksuolożka komentuje publikację wyroku TK w sprawie aborcji eugenicznej

Kobiety na Strajku Kobiet w Polsce

Uzasadnienie wyroku TK odnośnie aborcji opublikowane!

Nudesy to nie wstyd

„Sama sobie winna”, bo wysyłała nagie zdjęcia? Sara Tylka: Wciąż żyjemy w kulturze gwałtu. Odpowiedzialność składa się na barki poszkodowanej

aborcja w Polsce, wyrok TK

Natalia Broniarczyk: Najczęstsze pytanie, jakie się pojawia, to: 'czy jesteś pewna, że nie będziesz później żałować?'. Nie zadawajmy go

kobieta w świecie ortodoksyjnych Żydów

Hanka Grupińska: wydaje się, że świat ultraortodoksji żydowskiej jest bardziej otwarty i respektujący prawa kobiet niż polski kościół katolicki

Melinda Gates: Na specjalne okazje dostaję od męża sweter albo piżamę. Zazwyczaj zapomina schować torbę z prezentem

Agnieszka Woźniak-Starak

Agnieszka Woźniak-Starak opowiedziała o swoich poronieniach. „Nie musiałam podejmować decyzji o aborcji, bo życie zadecydowało za mnie”

Moriah Woods i Anita Lipnicka

Anita Lipnicka i Moriah Woods: obie czułyśmy, że musimy artystycznie wyrazić się w sprawie, w której nasza wolność jest zagrożona

niepełnosprawni w Polsce

Fabian Puchalski: Polska nie jest w żaden sposób przygotowana na wspieranie niepełnosprawnych. A rzadko zdarza się, że osoba z niepełnosprawnością jest milionerem

„Przestańmy mówić w imieniu kobiet, nie zabierajmy im głosu”. Znani mężczyźni radzą, jak wspierać kobiety w walce o ich prawa

Julia Maciocha

„Jeśli chcemy coś zmienić, to nie emocjami, a ciężką pracą” – zauważa aktywistka Julia Maciocha

Anja Rubik

Anja Rubik o okładce „Vogue Polska”: chciałam, aby sesja oddała nasz bunt i naszą siłę

Patti Smith: Ty decydujesz o swoim przeznaczeniu. Zamierzasz się rozpaść czy walczyć?

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

Leki plus alkohol to zawsze niebezpieczne związki? Sprawdź, które lekarstwa nie lubią się z wyskokowymi trunkami

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

Kobieta mindfulness

Mindfulness dla początkujących. Kasia Bem zdradza 5 prostych zasad uważności

Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę

Stanie na rękach – krok po kroku

Stanie na rękach – krok po kroku

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

brzuszki na piłce

Sposób na bolące lędźwie. Jak sobie ulżyć?

Kobieta popijająca winko

„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm

Anja Rubik: nastolatki uczą się, że macica nie jest śmietnikiem na sprężynki

Stres. Jak sobie z nim radzić? Oto 14 pomysłów, jak poradzić sobie ze stresem