Przejdź do treści

Obrzezanie – wskazania, przeciwwskazania, przebieg zabiegu usunięcia napletka

Obrzezanie – wskazania, przeciwwskazania, przebieg zabiegu Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Ciągłe zmęczenie – objawy, przyczyny, choroby. Jak je pokonać?
Przeziębienie czy jednak grypa? Jak rozpoznać, co ci dolega?
Jad pszczeli w godzinę zabija 100 proc. komórek raka piersi? Wstępne wyniki badań są bardzo obiecujące
Grała pielęgniarkę chorującą na raka. Teraz sama zmaga się z nowotworem. „To było szokiem dla mojej kobiecości”
Nie wystarczy powiedzieć, że boli brzuch. Lekarka Weronika Błaszczyk podpowiada, co ułatwi właściwą diagnozę

Obrzezanie jest zabiegiem polegającym na częściowym lub całkowitym usunięciu napletka. Od tysięcy lat zabieg wykonywany jest ze względów religijnych. Obecnie obrzezanie wykonywane jest także ze względów estetycznych, higienicznych czy zdrowotnych. Usunięcie napletka możliwe jest z wykorzystaniem lasera lub skalpela.

Obrzezanie – co to jest? 

Obrzezanie to jeden z najstarszych zabiegów chirurgicznych, przeprowadzany od tysięcy lat na całym świecie. Kiedyś zabieg wykonywany był wyłącznie ze względów religijnych u wyznawców judaizmu oraz islamu. Obrzezanie rytualne może być podyktowane także względami kulturowymi – traktowane jest wówczas jako element rytuałów inicjacji seksualnej lub dojrzałości płciowej.  

Obecnie obrzezanie jest także zabiegiem wykonywanym ze wskazań medycznych. Najczęściej obrzezanie medyczne wykonywane jest w przebiegu stulejki, załupka oraz nowotworów prącia. Wówczas obrzezanie może być wykonane zarówno u małych chłopców, jak i dorosłych mężczyzn. Zabieg polega na usunięciu napletka, czyli fałdu skórnego pokrywającego żołądź prącia.  

W niektórych kulturach (głównie w Afryce) wykonywane jest także obrzezanie dziewcząt i kobiet, polegające na częściowym lub całkowitym usunięciu zewnętrznych narządów płciowych z przyczyn niemedycznych. W latach 70-tych XX wieku Światowa Organizacja Zdrowia określiła tę procedurę jako okaleczenie.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Mężczyzna trzyma się za krocze

Wskazania do wykonania zabiegu obrzezania 

Jednym z najczęstszych powodów wykonywania zabiegu obrzezania są względy religijne. W judaizmie zabieg ten jest nakazem od Abrahama, symbolizuje zawarcie przymierza między Abrahamem i Bogiem i powinno być przeprowadzone ósmego dnia po urodzeniu, podczas ceremonii nadania imienia. Obrzezaniu poddawani są także wyznawcy islamu, jednak w Koranie brak jest nakazu dotyczącego konieczności wykonania tego zabiegu. W tej religii obrzezanie wykonywane jest najczęściej w 14. roku życia.  

Niektórzy mężczyźni decydują się na zabieg usunięcia napletka ze względów estetycznych i higienicznych. Zabieg może ułatwić utrzymanie penisa w czystości, a u mężczyzn z nadmiarem skóry może poprawić wygląd okolic intymnych. 

Obrzezanie ze wskazań medycznych może być wykonane przede wszystkim w przypadku stulejki. Zaburzenie to polega na częściowym lub całkowitym problemie z odprowadzeniem napletka z żołędzi. Stulejka częściowa lub całkowita może utrudniać oddawanie moczu i uniemożliwić osiągnięcie erekcji. Obrzezanie może wówczas zapobiec powstaniu poważnego powikłania – załupka. Gdy ściągnięty na siłę napletek zaciśnie się na rowku zażołędnym, może dojść do martwicy prącia. Kolejne wskazanie do obrzezania to zbyt krótkie wędzidełko, prowadzące do jego zrywania i bliznowacenia. 

Obrzezanie ze wskazań medycznych może być wykonane także w następujących sytuacjach: 

 • nawracające urazy napletka, 
 • nawracające infekcje układu moczowo-płciowego, 
 • podejrzenie zmian nowotworowych zlokalizowanych na napletku, 
 • zwężenie napletka prowadzące do bolesności podczas stosunku (dyspareunia), 
 • stan zapalny napletka lub żołędzi. 

Obrzezanie a HIV 

Co ciekawe, na zabieg obrzezania mogą zdecydować się mężczyźni, którzy chcą zredukować ryzyko rozwoju niektórych chorób. Wykazano m.in., że obrzezanie minimalizuje ryzyko zakażenia wirusem HIV. Wynika to z faktu, że obecność napletka wydłuża czas kontaktu z wirusem. Usunięcie napletka redukuje także ryzyko infekcji wirusem HPV, co może chronić mężczyznę przed rakiem prącia, a jego partnerkę przed rakiem szyjki macicy. 

fiolki z krwią i napsem hiv

Metody obrzezania 

Obrzezanie może być całkowite lub częściowe. Na czym polega obrzezanie? W przypadku zabiegu całkowitego usunięty zostaje cały napletek, zaś obrzezanie częściowe to usunięcie tylko fragmentu napletka. Uwzględniając ilość usuwanego napletka oraz miejsce cięcia podczas zabiegu, wyróżnić można cztery podstawowe techniki wykorzystywane podczas zabiegu obrzezania: 

 • technika loose, czyli usunięcie takiej ilości napletka, aby w stanie spoczynku napletek zasłaniał żołądź; 
 • technika tight, czyli bardziej rozległy zabieg, podczas którego usuwa się taką ilość napletka, aby w stanie spoczynku żołądź była tylko częściowo zasłonięta lub całkowicie odkryta; 
 • technika low, czyli nacięcie wykonywane z niewielkiej odległości od żołędzi; 
 • technika high, czyli nacięcie w większym oddaleniu od żołędzi. 

Z połączenia wymienionych technik mogą powstać procedury high & loose, high & tight, low & loose oraz low & tight. Ile kosztuje obrzezanie? Zabieg ze wskazań medycznych jest refundowany przez NFZ, a jego koszt w prywatnych placówkach waha się od 2000 do 4000 zł.

Napletek - zapalenie i inne problemy z nim związane

Jak wygląda obrzezanie? Zabieg krok po kroku 

Obrzezanie jest zabiegiem wymagającym odpowiedniego przygotowania. Przed zabiegiem wskazane jest wykonanie podstawowych badań krwi – morfologii oraz parametrów układu krzepnięcia. Najważniejsze zalecenia przedzabiegowe to unikanie alkoholu, leków wpływających na krzepliwość krwi (np. kwasu acetylosalicylowego), a także usunięcie owłosienia łonowego. 

Obrzezanie to zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym, a czas trwania procedury to około kilkudziesięciu minut. Znieczulenie podawane jest na drodze iniekcji środka przeciwbólowego w okolice podstawy prącia. Po kilkunastu minutach, gdy znieczulenie zacznie działać, lekarz usuwa napletek i zakłada rozpuszczalne szwy oraz aplikuje maść z antybiotykiem. Do wycięcia napletka można użyć skalpela lub lasera. W tym drugim przypadku zredukowane zostaje krwawienie oraz czas gojenia się rany. 

Po zabiegu występuje obrzęk i niewielka bolesność, które zanikają w ciągu kilku-kilkunastu dni. Rana pooperacyjna zazwyczaj goi się przez dwa tygodnie. W tym czasie zalecane jest unikanie gorących kąpieli i intensywnej aktywności fizycznej. Ponadto przez 4-6 tygodni po zabiegu zabroniona jest także jakakolwiek aktywność seksualna.  

tata z synem

Przeciwwskazania do obrzezania 

Zabieg obrzezania nie powinien być wykonywany w przypadku obecności miejscowej infekcji czy stanu zapalnego. Przeciwwskazaniem jest także stwierdzenie zaburzeń krzepliwości krwi lub konieczność stałego zażywania leków przeciwkrzepliwych. 

Źródła: 

 1. Morris BJ, Mindel A, Tobian AA, Hankins CA, Gray RH, Bailey RC, Bosch X, Wodak AD. Should male circumcision be advocated for genital cancer prevention? Asian Pac J Cancer Prev. 2012;13(9):4839-42. doi: 10.7314/apjcp.2012.13.9.4839. PMID: 23167429; PMCID: PMC3668781. 
 2. Krankowska D. i in., Obrzezanie mężczyzn i kobiet; Forum Medycyny Rodzinnej, tom 9, nr 4, 2015. 
i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Co wspólnego mają ze sobą kobra, wkładka i Barbra Streisand? Odpowiada edukatorka ginekologiczna Aga Szuścik

Co wspólnego mają ze sobą kobra, wkładka i Barbra Streisand? Odpowiada edukatorka ginekologiczna Aga Szuścik

„Nie noście wkładek bez sensu” – ostrzega Okresowa Koalicja. I przypomina: „Wilgoć jest całkiem spoko”

kobieta je jogurt

Stosujesz antykoncepcję? Uważaj na infekcje intymne

Aga Szuścik: "Każdego dnia z twojej pochwy wypływa średnio niecałe pół łyżeczki płynu. To normalne, że wieczorem majtki są brudne"

Aga Szuścik: „Każdego dnia z twojej pochwy wypływa średnio niecałe pół łyżeczki płynu. To normalne, że wieczorem majtki są brudne”

Kolka nerkowa – przyczyny, objawy, leczenie, dieta

"Cipka to nie piwonia!" - pisze edukatorka ginekologiczna Aga Szuścik i wyjaśnia, skąd wzięła się obsesja na punkcie zabijania jej zapachu

„Cipka to nie piwonia!” – pisze edukatorka ginekologiczna Aga Szuścik i wyjaśnia, skąd wzięła się obsesja na punkcie zabijania jej zapachu

W sercu miał 5-centymetrowy drut. Lekarze uratowali pięciolatka

Dziewczyna kąpie się z morzu

Kąpiel z dreszczykiem, czyli co na nas czeka na publicznych kąpieliskach?

Co łączy labradora, cipkę i marchewkę? Wyjaśnia edukatorka ginekologiczna Aga Szuścik

Co łączy labradora, cipkę i marchewkę? Być może pozornie nic, ale tak naprawdę mają jedną, bardzo istotną wspólną cechę

"Tam na dole", "muszelka", "siusia". Badanie pokazało, jak Polki nazywają swoje narządy płciowe

„Tam na dole”, „muszelka”, „siusia”. Badanie pokazało, jak Polki nazywają swoje narządy płciowe

Probiotyk ginekologiczny – jaki wybrać, czy można go stosować w ciąży?

Prof. Modrzejewski podczas operacji / facebook 109 Szpital Wojskowy z Przychodnią w Szczecinie

Polski chirurg usunął ponad 10 tys. pęcherzyków żółciowych. To najprawdopodobniej rekord świata

Intymne dolegliwości rowerzystek. Sprawdź, jak zadbać o siebie w trakcie rowerowych wojaży

Skrzypaczka operowa w trakcie operacji usunięcia guza mózgu... grała na skrzypcach. To wideo trzeba zobaczyć!

Pacjentka grała na skrzypcach w trakcie operacji usunięcia guza mózgu. „Niesamowity pokaz mocy nauki!”

„Rolka najlepszym przyjacielem każdej mamy”. Terapeutka uroginekologiczna radzi, jak zadbać o krocze. I nie tylko

Zapalenie żołędzi – przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

„Latem warto nosić sukienkę bez bielizny”. O tym, czy bezpiecznie jest pływać nago i kiedy bielizna jest faktycznie potrzebna, mówi ginekolożka dr Anna Horbaczewska

Kobieta płynie kajakiem

Co spakować na urlop, by zadbać o higienę intymną? Te rzeczy to totalny „must have” każdej kobiety

Premedykacja. Na czym polega, dla kogo i jakie są zagrożenia?

Okres w wersji ekstremalnej, czyli jak przetrwać miesiączkę pod namiotem albo podczas wyprawy w góry /fot. iStock

Okres w wersji ekstremalnej, czyli jak przetrwać miesiączkę pod namiotem albo podczas wyprawy w góry

"W pewnym momencie nie mogłam sobie przypomnieć nawet własnego imienia. Były takie chwile, że nie chciałam żyć" - mówi Emilia Clerke o afazji

„Nie mogłam sobie przypomnieć nawet własnego imienia. Były takie chwile, że nie chciałam żyć” – mówi Emilia Clarke o afazji

Zrosty po operacji – jak wykryć, czym są i czy bolą? Jak zapobiegać ich powstawaniu

Takiego prezentu ślubnego się nie spodziewał. Teraz może rozpocząć nowe życie

Brzuch

„Nadżerkę, taką prawdziwą, będzie miało tylko 30 proc. z was. To, czym najczęściej 'straszą’ was ginekolodzy, to ektopia” – mówi dr Agnieszka Nalewczyńska

Najpopularniejsze

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

para zakochanych, romantyczny wieczór

Nie masz ochoty na seks? Poznaj 8 sposobów na podniesienie libido

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Kobieta leżąca w łóżku

9 możliwych przyczyn krwawienia po seksie

Kobieta siedzi

Krwawienie po okresie – przyczyny, objawy, kolory wydzielin

Kobieta stoi przy oknie

Nerwobóle (neuralgia) w klatce piersiowej – przyczyny, objawy i leczenie

×