Przejdź do treści

Pema Chödrön: Jesteś niebem. Wszystko inne to po prostu pogoda

Pema Chödrön: Jesteś niebem. Wszystko inne to po prostu pogoda
Pema Chödrön: Jesteś niebem. Wszystko inne to po prostu pogoda
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Fot.: Gettyimages.com
Jak powstaje mleko UHT i czy jest mniej zdrowe od mleka pasteryzowanego? Dietetyczka wyjaśnia
jęczenie w seksie
Jęczysz w trakcie seksu, bo „tak trzeba”? Psycholożka odradza
kobieta z twarzą w cieniu
Pielęgnacja skóry atopowej jesienią. Wiemy, co zrobić, by AZS nie było tak uciążliwe
„Mam ochotę uciec na koniec świata”. Dlaczego przed okresem czujemy się czas tak beznadziejnie?
reglamentacja papieru toaletowego w Wielkiej Brytanii
W Wielkiej Brytanii limity na papier toaletowy i środki dezynfekujące. Znów panika w sklepach

Jeśli jesteś w kryzysie, najpierw bezwarunkowo zaprzyjaźnij się ze sobą, a zobaczysz jak uzdrowi to relacje z innymi ludźmi.  Pema Chödrön, znana buddyjska nauczycielka zachęca miliony osób na całym świecie do przetrwania ciężkich czasów dzięki życzliwości serca i poszukiwaniu prawdy.  

Jej przebudzenie duchowe nastąpiło po zdradzie drugiego męża. Miała wtedy niewiele ponad 30 lat. By pomóc sobie samej rozpoczęła długą drogę poszukiwania nowej tożsamości, która zaprowadziła ją do własnej szkoły jogi i przyprowadziła miliony zwolenników.

Urodziła się jako Deirdre Blomfield-Brown w 1936 roku w Nowym Jorku. Była  najmłodsza z trójki rodzeństwa. Swoje dzieciństwo opisuje jako „przyjemne” oraz „katolickie”. Jej rodzice często się przeprowadzali, dlatego uczyła się m.in. w stanach Connecticut i New Jersey. Przez chwilę wychowywała się na farmie.

„Bycie usatysfakcjonowanym z tego, co już mamy, to magiczny złoty klucz do bycia żywym w pełni, w nieograniczony i inspirujący sposób”

Studiowała na Sarah Lawrence College oraz Uniwersytecie Kalifornijskim. Uzyskała dyplom licencjata z literatury angielskiej oraz tytuł magistra dającego jej uprawnienia nauczycielki w szkole podstawowej. Przez wiele lat pracowała w zawodzie w Nowym Meksyku i Kalifornii.

Rebecca Sugar

W wieku 21 lat wyszła za mąż i urodziła dwójkę dzieci. Szybko jednak się rozwiodła. Prawie 10 lat później ponownie wyszła za mąż, ale jej związek zakończył się w podobny sposób, kiedy na jaw wyszedł romans jej partnera.

„Wszystko służy nauce i często te ciężkie lekcje są najlepszymi nauczycielkami”

Po próbach terapii, mieszkania w ashramie i spotkaniach ze scjentologami, na jej drodze stanął lama Chime Rinpoche. Zainspirowana jego naukami zgłosiła się do szkoły Trungpa Rinpoche w San Francisco i w 1974 roku została nowicjuszką. Szybko pięła się po wewnętrznych szczeblach hierarchicznych. W 1981 roku została pierwszą Amerykanką, która otrzymała całkowite święcenia mniszki w tradycji Wadżrajany, czyli mistycznego kierunku buddyzmu nazywanego „diamentowym wozem”. Pracowała z lamą Chime do jego śmierci w 1987 roku.

Na początku lat 80-tych Chödrön została szefową centrum Boulder Shambhala w Colorado, a kilka lat później, pierwszą dyrektorką pionierskiego klasztoru buddyjskiego w Ameryce Południowej, który kształcił jednocześnie mężczyzn i kobiety. W 1991 roku napisała swoją pierwszą książkę, „Mądrość braku uciekania”.  W 1993 roku otrzymała tytuł aćarja, który nadawany jest wielkim duchowym nauczycielom lub wybitnym uczonym.

„Jeśli nauczymy się otwierać nasze serca, wszyscy, nawet ci, którzy doprowadzają nas do szału, będą naszymi nauczycielami”

W 1994 roku otrzymała diagnozę syndromu chronicznego zmęczenia. W trakcie leczenia poznała Dzigara Kongtrul Rinpoche, czyli tybetańskiego lamę z linii Tulku, który zgodził się zostać jej nauczycielem. W kolejnych latach ukazały się jej książki „Zacznij tam, gdzie jesteś” oraz „Kiedy rzeczy rozpadają się”.

Priyanka Chopra: spałam w koronie, bo bałam się, że ktoś przyjdzie i ją zabierze

W 2005 roku Chödrön została członkinią komitetu zrzeszającego urodzone na Zachodzie mniszki tradycji Wadżrajana. W 2007 roku wydała „Praktyka pokoju w czasach wojny”, rok później została zaproszona do programu Oprah Winfrey .

W 2016 roku została odznaczona światową nagrodą mniszek nadawaną przez ich zgromadzenie na Tajwanie. Dwa lata później wyszła jej kolejna książka „Nigdy nie jest za późno. Jak czerpać siłę z przeciwności losu”. Ubiegły rok przyniósł jej kolejny bestseller: „Żyj pięknie. Jak czerpać inspirację ze zmian, które przynosi los”.  Wielką popularność zyskał też poradnik „Rusz z miejsca” w którym Pema Chödrön uczy jak odkryć trzy podstawowe cechy każdego człowieka – inteligencję, ciepło i otwartość i wykorzystać je do pomocy sobie i innym.

Swoim czytelnikom radzi, by uczyli się otwierać na wszystko, co nadchodzi, by oszczędzić sobie cierpienia, frustracji i uzależnienia. „Usiłujemy trzymać się ulotnych przyjemności i unikać dyskomfortu w świecie, w którym wszystko nieustannie się zmienia. Nasze strategie nie są godne zaufania. To, w jaki sposób próbujemy czuć się bezpiecznie i szczęśliwie, stoi w sprzeczności z realiami życia”– pisze w książce „Żyj pięknie”.

 

Zachęca też, byśmy popatrzyli na nasze życie jak na mandalę, którego jesteśmy centrum, a wszystko, co nas otacza i dotyka to jedna całość, nawet jeśli otoczenie to jest chaotyczne i zmienne. „Tylko od ciebie zależy, czy twoje życie jest mandalą nerwicy, czy mandalą zdrowia psychicznego” – pisze Chödrön.

Obecnie mniszka spotyka się ze swoimi uczniami w Gampo Abbey w zimie oraz w Berkeley w lecie. Kładzie szczególny nacisk na pojęcie „przywiązania”, które jest związane z autodestrukcyjnymi nawykami i myślami.

„Zamiast pytać siebie: jak mogę znaleźć szczęście i bezpieczeństwo? Możemy się zapytać: czy mogę sięgnąć centrum mojego bólu? Siedzieć w cierpieniu, twoim i moim, nie starając się z nim walczyć? Czy mogę być obecną w moim bólu rozłąki, albo niełasce, albo rozczarowaniu w ich wielu formach? Czy mogę pozwolić im mnie uczyć?”

Aldona Filipiuk, instruktorka Ashtanga joga

Fundacja Pemy służy wzmacnianiu tradycji monastycznych na Zachodzie. Wspiera szereg inicjatyw związanych ze wsparciem dla mniszek-uchodźczyń z Tybetu i innych części Himalajów. W 2006 roku konwent Deboche w Nepalu otrzymał pomoc w budowie nowej siedziby, która służy także ochronie lokalnych tradycji w okolicznych wioskach.

„Życzliwość to nie relacja między leczącym a zranionym, a między równymi. Kiedy znamy nasze ciemności na tyle dobrze, by pracować z ciemnością innych osób. Życzliwość staje się prawdziwa kiedy rozpoznajemy, że wszyscy jesteśmy ludźmi” 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Nicole Radomska

„Ajurweda jest cennym drogowskazem, jak się sobą zaopiekować na co dzień” – mówi Nicole Radomska, terapeutka ajurwedyjska i psycholog

„Tkanie jest bardzo odprężającym zajęciem, jest w tym monotonność podobna do medytacji”. O współczesnym rzemiośle opowiadają twórczynie duetu Tartaruga

Żuraw - ćwiczenie w jodze

Żuraw – ćwiczenie. Jak zrobić pozycję kruka w jodze?

Stań na głowie

Stanie na głowie – joga, technika. Jak się tego nauczyć?

stres trening

Sposoby na stres. Oto 6 skutecznych sposobów, które ukoją twoje nerwy

Pozycja Trupa, czyli jak się relaksować

O zaletach jogi dla dzieci mówi Agnieszka Sygitowicz-Stańkowska

„Joga dla dzieci pozwala rozwinąć poczucie własnej wartości, pewność siebie, stabilność i inteligencję emocjonalną. Różni się od gimnastyki, biegania, jazdy na rowerze czy sztuk walki” – mówi instruktorka Agnieszka Sygitowicz-Stańkowska

Kobieta ćwiczy jogę w ciąży

Joga w ciąży. Nauczycielka jogi odpowiada na najczęściej zadawane pytania

AcroYoga - co to jest?

AcroYoga – co to jest, na czym polega? Ćwiczenia w AcroYodze

„Dbanie o siebie to dawanie sobie czasu i takiej aktywności, która nam sprawia radość” – mówi Olga Paprocka, nauczycielka Jogi Vinyasa

Joga twarzy

„Joga twarzy jest dla osób, które nie chcą stosować inwazyjnych metod lub poddawały się zabiegom ostrzykiwania różnymi substancjami chemicznymi” – mówi Anna Kaim, instruktorka jogi twarzy

Bezsenność / pexels.com

Nie możesz zasnąć? Poznaj receptę na dobry sen według Kasi Bem

„Istnieje wyraźna relacja między śmiechem a zwiększoną aktywnością komórek antyrakowych” – mówi Piotr Bielski, prowadzący zajęcia jogi śmiechu dla osób z chorobą onkologiczną

Eliza Wydrych skrytykowana za wystający brzuch

Po treningu przeczytała: „ale masz tłuszcz na brzuchu”. W odwecie podała kilka faktów na temat tej części ciała

Olga / fot. Julita Ledzińska

„Joga Nidra to są zajęcia, które pozwalają sobie odpuścić, a wtedy w naszym ciele dzieją się cuda” – mówi Olga Paprocka, nauczycielka jogi

„Życie jest takie krótkie i szkoda marnować go na bycie lepszym i lepszym i lepszym i lepszym i znowu lepszym” – mówi Agnieszka Wielobób, wykładowczyni jogi i ajurwedy

Joga / istockpoto

Joga podczas menstruacji? Blogerka Natalia Knopek wyjaśnia, czy warto

Kobieta ćwiczy jogę. Podnosi ręce i wygina się do tyłu. Ubrana jest w strój sportowy

Joga. Po co i jak unosić ręce w asanach? Podziękują ci za to twoje barki!

Aldona Filipiuk, instruktorka Ashtanga joga

„Joga to nie wyścig. Chodzi tylko o to, żeby się czuć dobrze w swoim ciele, nauczyć się je szanować i akceptować – mówi Aldona Filipiuk, instruktorka Ashtanga joga

„Bardzo chciałabym powiedzieć, że świat jogi i samorozwoju jest zupełnie bezpieczny, ale tak niestety nie jest” – mówi Paulina Młynarska, autorka książki „Jesteś spokojem”

Mariola Madej

„Możesz pracować nad wyglądem i osiągać wspaniałe rezultaty, ale jeśli twoje organy wewnętrzne nie działają dobrze, to wszystko na nic” – mówi Mariola Madej, instruktorka Calligraphy Health System

Joga powięziowa

„Na zajęciach jogi powięziowej masz czas, żeby zastanowić się, co się dzieje w twoim ciele, a ciało jest nośnikiem tego, co w głowie i w sercu” – mówi Patrycja Adaszewska, trenerka jogi powięziowej.

Acroyoga – samodzielna nauka od podstaw

joga yoga

Joga w hamaku. Ćwicz nad ziemią!

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kobieta leży na łóżku

Seks analny to czysta przyjemność! Jak wzbogacić swój erotyczny repertuar?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Objawy odstawienia alkoholu. Jakie są korzyści z niepicia alkoholu?