Przejdź do treści

Pema Chödrön: Jesteś niebem. Wszystko inne to po prostu pogoda

Pema Chödrön: Jesteś niebem. Wszystko inne to po prostu pogoda
Pema Chödrön: Jesteś niebem. Wszystko inne to po prostu pogoda
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Lek. Katarzyna Woźniak, Mama i stetoskop o koronawirusie z Wuhan
Skąd wiedzieć, czy jest się zakażonym koronawirusem? Mama i stetoskop wyjaśnia, jak przebiega zakażenie
Rak jelita grubego / istock
Codziennie na raka jelita grubego w Polsce umierają 33 osoby. Co czwarty pacjent, u którego diagnozuje się chorobę, ma przerzuty do innych organów
koronawirus
Uwaga! GIS wydał kolejne zalecenia w sprawie koronawirusa: postępowanie dla podróżujących i otrzymujących paczki z Chin
kobieta w ciąży
Czego nie można jeść, będąc w ciąży? Wymienia dietetyczka
Kobieta w sklepie
Kupiłaś tę partię „Zarodków Pszennych Prażonych”? Uważaj, GIS wycofuje produkt!

Jeśli jesteś w kryzysie, najpierw bezwarunkowo zaprzyjaźnij się ze sobą, a zobaczysz jak uzdrowi to relacje z innymi ludźmi.  Pema Chödrön, znana buddyjska nauczycielka zachęca miliony osób na całym świecie do przetrwania ciężkich czasów dzięki życzliwości serca i poszukiwaniu prawdy.  

Jej przebudzenie duchowe nastąpiło po zdradzie drugiego męża. Miała wtedy niewiele ponad 30 lat. By pomóc sobie samej rozpoczęła długą drogę poszukiwania nowej tożsamości, która zaprowadziła ją do własnej szkoły jogi i przyprowadziła miliony zwolenników.

Urodziła się jako Deirdre Blomfield-Brown w 1936 roku w Nowym Jorku. Była  najmłodsza z trójki rodzeństwa. Swoje dzieciństwo opisuje jako „przyjemne” oraz „katolickie”. Jej rodzice często się przeprowadzali, dlatego uczyła się m.in. w stanach Connecticut i New Jersey. Przez chwilę wychowywała się na farmie.

„Bycie usatysfakcjonowanym z tego, co już mamy, to magiczny złoty klucz do bycia żywym w pełni, w nieograniczony i inspirujący sposób”

Studiowała na Sarah Lawrence College oraz Uniwersytecie Kalifornijskim. Uzyskała dyplom licencjata z literatury angielskiej oraz tytuł magistra dającego jej uprawnienia nauczycielki w szkole podstawowej. Przez wiele lat pracowała w zawodzie w Nowym Meksyku i Kalifornii.

Rebecca Sugar

W wieku 21 lat wyszła za mąż i urodziła dwójkę dzieci. Szybko jednak się rozwiodła. Prawie 10 lat później ponownie wyszła za mąż, ale jej związek zakończył się w podobny sposób, kiedy na jaw wyszedł romans jej partnera.

„Wszystko służy nauce i często te ciężkie lekcje są najlepszymi nauczycielkami”

Po próbach terapii, mieszkania w ashramie i spotkaniach ze scjentologami, na jej drodze stanął lama Chime Rinpoche. Zainspirowana jego naukami zgłosiła się do szkoły Trungpa Rinpoche w San Francisco i w 1974 roku została nowicjuszką. Szybko pięła się po wewnętrznych szczeblach hierarchicznych. W 1981 roku została pierwszą Amerykanką, która otrzymała całkowite święcenia mniszki w tradycji Wadżrajany, czyli mistycznego kierunku buddyzmu nazywanego „diamentowym wozem”. Pracowała z lamą Chime do jego śmierci w 1987 roku.

Na początku lat 80-tych Chödrön została szefową centrum Boulder Shambhala w Colorado, a kilka lat później, pierwszą dyrektorką pionierskiego klasztoru buddyjskiego w Ameryce Południowej, który kształcił jednocześnie mężczyzn i kobiety. W 1991 roku napisała swoją pierwszą książkę, „Mądrość braku uciekania”.  W 1993 roku otrzymała tytuł aćarja, który nadawany jest wielkim duchowym nauczycielom lub wybitnym uczonym.

„Jeśli nauczymy się otwierać nasze serca, wszyscy, nawet ci, którzy doprowadzają nas do szału, będą naszymi nauczycielami”

W 1994 roku otrzymała diagnozę syndromu chronicznego zmęczenia. W trakcie leczenia poznała Dzigara Kongtrul Rinpoche, czyli tybetańskiego lamę z linii Tulku, który zgodził się zostać jej nauczycielem. W kolejnych latach ukazały się jej książki „Zacznij tam, gdzie jesteś” oraz „Kiedy rzeczy rozpadają się”.

Priyanka Chopra: spałam w koronie, bo bałam się, że ktoś przyjdzie i ją zabierze

W 2005 roku Chödrön została członkinią komitetu zrzeszającego urodzone na Zachodzie mniszki tradycji Wadżrajana. W 2007 roku wydała „Praktyka pokoju w czasach wojny”, rok później została zaproszona do programu Oprah Winfrey .

W 2016 roku została odznaczona światową nagrodą mniszek nadawaną przez ich zgromadzenie na Tajwanie. Dwa lata później wyszła jej kolejna książka „Nigdy nie jest za późno. Jak czerpać siłę z przeciwności losu”. Ubiegły rok przyniósł jej kolejny bestseller: „Żyj pięknie. Jak czerpać inspirację ze zmian, które przynosi los”.  Wielką popularność zyskał też poradnik „Rusz z miejsca” w którym Pema Chödrön uczy jak odkryć trzy podstawowe cechy każdego człowieka – inteligencję, ciepło i otwartość i wykorzystać je do pomocy sobie i innym.

Swoim czytelnikom radzi, by uczyli się otwierać na wszystko, co nadchodzi, by oszczędzić sobie cierpienia, frustracji i uzależnienia. „Usiłujemy trzymać się ulotnych przyjemności i unikać dyskomfortu w świecie, w którym wszystko nieustannie się zmienia. Nasze strategie nie są godne zaufania. To, w jaki sposób próbujemy czuć się bezpiecznie i szczęśliwie, stoi w sprzeczności z realiami życia”– pisze w książce „Żyj pięknie”.

 

Zachęca też, byśmy popatrzyli na nasze życie jak na mandalę, którego jesteśmy centrum, a wszystko, co nas otacza i dotyka to jedna całość, nawet jeśli otoczenie to jest chaotyczne i zmienne. „Tylko od ciebie zależy, czy twoje życie jest mandalą nerwicy, czy mandalą zdrowia psychicznego” – pisze Chödrön.

Obecnie mniszka spotyka się ze swoimi uczniami w Gampo Abbey w zimie oraz w Berkeley w lecie. Kładzie szczególny nacisk na pojęcie „przywiązania”, które jest związane z autodestrukcyjnymi nawykami i myślami.

„Zamiast pytać siebie: jak mogę znaleźć szczęście i bezpieczeństwo? Możemy się zapytać: czy mogę sięgnąć centrum mojego bólu? Siedzieć w cierpieniu, twoim i moim, nie starając się z nim walczyć? Czy mogę być obecną w moim bólu rozłąki, albo niełasce, albo rozczarowaniu w ich wielu formach? Czy mogę pozwolić im mnie uczyć?”

Aldona Filipiuk, instruktorka Ashtanga joga

Fundacja Pemy służy wzmacnianiu tradycji monastycznych na Zachodzie. Wspiera szereg inicjatyw związanych ze wsparciem dla mniszek-uchodźczyń z Tybetu i innych części Himalajów. W 2006 roku konwent Deboche w Nepalu otrzymał pomoc w budowie nowej siedziby, która służy także ochronie lokalnych tradycji w okolicznych wioskach.

„Życzliwość to nie relacja między leczącym a zranionym, a między równymi. Kiedy znamy nasze ciemności na tyle dobrze, by pracować z ciemnością innych osób. Życzliwość staje się prawdziwa kiedy rozpoznajemy, że wszyscy jesteśmy ludźmi” 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Eliza Wydrych skrytykowana za wystający brzuch

Po treningu przeczytała: „ale masz tłuszcz na brzuchu”. W odwecie podała kilka faktów na temat tej części ciała

Olga / fot. Julita Ledzińska

„Joga Nidra to są zajęcia, które pozwalają sobie odpuścić, a wtedy w naszym ciele dzieją się cuda” – mówi Olga Paprocka, nauczycielka jogi

„Życie jest takie krótkie i szkoda marnować go na bycie lepszym i lepszym i lepszym i lepszym i znowu lepszym” – mówi Agnieszka Wielobób, wykładowczyni jogi i ajurwedy

Joga / istockpoto

Joga podczas menstruacji? Blogerka Natalia Knopek wyjaśnia, czy warto

Kobieta ćwiczy jogę. Podnosi ręce i wygina się do tyłu. Ubrana jest w strój sportowy

Joga. Po co i jak unosić ręce w asanach? Podziękują ci za to twoje barki!

Aldona Filipiuk, instruktorka Ashtanga joga

„Joga to nie wyścig. Chodzi tylko o to, żeby się czuć dobrze w swoim ciele, nauczyć się je szanować i akceptować – mówi Aldona Filipiuk, instruktorka Ashtanga joga

„Bardzo chciałabym powiedzieć, że świat jogi i samorozwoju jest zupełnie bezpieczny, ale tak niestety nie jest” – mówi Paulina Młynarska, autorka książki „Jesteś spokojem”

„Możesz pracować nad wyglądem i osiągać wspaniałe rezultaty, ale jeśli twoje organy wewnętrzne nie działają dobrze, to wszystko na nic” – mówi Mariola Madej, instruktorka Calligraphy Health System

Joga powięziowa

„Na zajęciach jogi powięziowej masz czas, żeby zastanowić się, co się dzieje w twoim ciele, a ciało jest nośnikiem tego, co w głowie i w sercu” – mówi Patrycja Adaszewska, trenerka jogi powięziowej.

Acroyoga – samodzielna nauka od podstaw

joga yoga

Joga w hamaku. Ćwicz nad ziemią!

joga yoga

Wakacje z jogą – 6 powodów, dla których warto je wybrać

Instagram

Paulina Młynarska: kobieta, która poznała prawdziwą moc swojej seksualności, nie wciąga brzucha

yoga twarzy joga

Joga dla twarzy. Kasia Bem pokazuje miny, które działają lepiej niż botoks

Wyprostuj się! Kasia Bem podpowiada jak to zrobić skutecznie

„Zajęcia jogi śmiechu działają jak masaż twarzy, a przecież śmiech prostuje opadające kąciki ust. Po co myśleć o zmarszczkach? Ważniejsze jest życie pełne radości” – mówi Piotr Bielski, jogin śmiechu

Wsłuchaj się w potrzeby swojego ciała. Kasia Bem podpowiada, jak się za to zabrać

„Dbajmy o siebie całościowo. To jest najważniejsze. Maseczka na twarz nie wystarczy.” Ciało i zdrowo – warsztaty dla dziewczyn, które chcą dobrze i zdrowo żyć!

Joga na dobranoc

Joga na dobranoc. Wypróbuj, zanim pójdziesz spać!

Joga hormonalna – sposób na równowagę

Joga wydaje ci się nudna? Sprawdź zatem, co może dać ci Ashtanga

Zrelaksuj się z jogą

Odrzuć stres i zrelaksuj się z jogą. Kasia Bem krok po kroku pokaże ci, jak to zrobić

Joga zbawiennie wpływa na funkcjonowanie ciała i umysłu. Zapewnia Kasia Bem

Jak zrobić pozycję żurawia? Oto ćwiczenia, które przygotują ciało do jogowej asany

Najpopularniejsze

8 rzeczy, których organizm kobiety nie wybacza po 30-tce

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

Sandra Kubicka

Sandra Kubicka: nigdy już nie powiem, że jestem w stu procentach zdrowa, nawet jeśli kiedyś będę czuła się lepiej

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

kleszcze

Borelioza: objawy po wielu latach. Jak można wykryć chorobę?

Mama zakleja plaster dziekcu. Na zdjeciu widoczne dłonie na drewnianym stole

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

8 sposobów na podniesienie libido

mózg

Chorzy ze stresu – co się dzieje z naszym organizmem w sytuacjach stresowych?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

8 rzeczy, za które pokocha cię twoja trzustka

8 rzeczy, za które pokocha cię twoja trzustka

sen

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę