Przejdź do treści

Pięć dni urlopu po poronieniu czy nieudanym in vitro. W Kalifornii zatwierdzono nowe prawo

Kobieta poduszką na głowie
Kalifornia wprowadziła nowe prawo wspierające osoby po stracie reprodukcyjnej/ fot. Samuel Regan Asante/ Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Pięć dni urlopu otrzymają osoby, które doświadczyły poronienia, nieudanego in vitro i adopcji lub urodzenia martwego dziecka. Ustawa, mająca na celu lepsze wspieranie kalifornijskich par, które doświadczyły straty, wejdzie w życie 1 stycznia 2024 r.

Pięć dni urlopu po stracie reprodukcyjnej

Gubernator Kalifornii Gavin Newsom podpisał ustawę zezwalającą na maksymalnie pięć dni urlopu w związku z tzw. stratą reprodukcyjną. Z wolnych dni będą mogły skorzystać osoby, które doświadczyły poronienia, nieudanej adopcji i in vitro lub urodziły martwe dziecko. Pięć dni urlopu nie musi następować po sobie, ale należy wykorzystać je w przeciągu trzech miesięcy. Bezpłatny urlop po tzw. stracie reprodukcyjnej będzie przysługiwać mieszkańcom Kalifornii już od 1 stycznia 2024 r.

Prawo także zabrania pracodawcom odmowy uwzględnienia wniosku pracownika. Ponadto, jeśli pracownik doświadczy więcej niż jednego zdarzenia związanego ze stratą reprodukcyjną w okresie 12 miesięcy, może otrzymać kolejne pięć dni urlopu. Pracodawcy mogą jednak ograniczyć urlop z tego tytułu do 20 dni w roku. W odróżnieniu od urlopu żałobnego obowiązującego w Kalifornii zatrudniający nie może żądać dokumentów potwierdzających stratę.

„Nowe prawo ma na celu lepsze wspieranie par, które doświadczyły takiej straty. Szacuje się, że po utracie wczesnej ciąży u prawie co trzeciej kobiety rozwija się stres pourazowy – PTSD. Nie znamy badań, które mówiłyby jak jest w przypadku mężczyzn.” – podkreśla SEXEDL.PL w poście na swoim profilu na Instagramie.

Kobieta i mężczyzna siedzą na podłodze, przytulają się. Obok stoi pies i patrzy przez okno

Poronienie a prawo w Polsce

W Polsce w przypadku poronienia czy urodzenia martwego dziecka kobiecie przysługuje 56 dni kalendarzowych urlopu macierzyńskiego (8 tygodni) – jest to tzw. skrócony urlop macierzyński. Tyle samo przysługuje kobiecie po poronieniu bliźniąt. Aby skorzystać ze świadczenia, konieczne jest uzyskanie aktu urodzenia dziecka z adnotacją o urodzeniu martwym (wydaje je USC na podstawie karty martwego urodzenia). Nie jest obligatoryjne wykorzystanie tego urlopu w całości. W czasie skróconego urlopu macierzyńskiego przysługuje zasiłek macierzyński, który wynosi 100 proc. podstawy jego wymiaru.

Początek urlopu macierzyńskiego liczony jest od momentu poronienia, a nie od dnia rejestracji dziecka w USC. Pomiędzy poronieniem a urlopem macierzyńskim nie można chodzić do pracy – powinnaś przebywać na zwolnieniu lekarskim (L4) albo na urlopie wypoczynkowym. Po dopełnieniu formalności o urlop macierzyński po poronieniu wystawione wcześniej zwolnienie bądź rozpoczęty urlop wypoczynkowy zostaną zamienione na urlop macierzyński.

Powyższe świadczenie przysługuje kobiecie ubezpieczonej w ZUS-ie. Jeśli jesteś ubezpieczona w KRUS-ie, możesz liczyć na zasiłek macierzyński w kwocie 1000 zł – udzielany jest on na tych samych zasadach jak w przypadku ubezpieczenia w ZUS.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez FUNDACJA SexedPL (@sexedpl)

Joanna Frejus, O matko, depresja

Krótka Instrukcja. O poronieniu

Temat trudnej drogi do macierzyństwa i poronienia jest nam bardzo bliski. Właśnie dlatego w marcu 2020 r. opublikowaliśmy Krótką Instrukcję: o Poronieniu.

Instrukcja została stworzona z myślą, by wspierać kobiety, które doświadczyły poronienia, ich partnerów oraz wszystkich tych, którzy zastanawiają się, jak wspomagać osoby, które znalazły się w takiej sytuacjiCzy tą osobą jest przyjaciółka, brat, żona, pacjentka czy kolega z pracy.

O Instrukcji myślimy jak o znajomej, która przeszła już drogę, którą masz przed sobą, i chce podzielić się z Tobą swoją wiedzą i doświadczeniem. Daje rzeczowe porady i pomaga oswoić nową, nieznaną sytuację.

Instrukcję stworzyliśmy razem z kobietami, które doświadczyły poronienia, ich partnerami i bliskimi, fundacjami i stowarzyszeniami, które zajmują się tym tematem w Polsce, oraz specjalistami – lekarzami i lekarkami specjalizującymi się w ginekologii i położnictwie, położnymi, prawniczkami, psychologami i psychoterapeutami.

Tematy związane z poczęciem i ciążą są często kontrowersyjne i pojmowane bardzo różnie, zależnie od światopoglądu. Niektóre kobiety wolą używać sformułowania utrata ciąży lub utrata dziecka, niż poronieniePisząc Instrukcję postanowiliśmy stosować te sformułowania zamiennieChcemy skupić się na tym, co nas łączy, nie dzieli, a różnice między nami – uszanować.

Niezależnie od tego, czy było to poronienie na wcześniejszym czy późniejszym etapie ciążymasz prawo myśleć o swoim doświadczeniu na własny sposób i przeżywać je zgodnie ze sobą i swoimi wartościami. Ten poradnik jest dla każdej i każdego z was, którzy szukają wsparcia w swojej sytuacji.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: