Przejdź do treści

„Potrzebna jest zmiana myślenia. Nadużywamy dóbr, produkujemy za dużo i zużywamy dużo więcej energii, niż trzeba”. Magdalena Łapanowska i jej przepisy na less waste

Magdalena i Grzegorz Łapanowscy
Zrównoważony dom, zrównoważone rodzicielstwo. Magdalena Łapanowska i jej przepisy na less waste/ fot. Masz.talerz
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Chcesz wzmocnić odporność? Zacznij robić przetwory!
Osobowość zależna (DPD) – co to jest, przyczyny, leczenie
Nowe wytyczne rządu. Przez trzy najbliższe dni będą zamknięte cmentarze, od poniedziałku nakaz pracy zdalnej dla pracowników biurowych
„Uznałem, że tradycja jest mniej ważna niż życie”. Premier ogłosił, co z cmentarzami w Dzień Wszystkich Świętych, są też nowe wytyczne odnośnie pracy biurowej
Miley Cyrus, Patti Smith, Juliette Binoche
Zagraniczne gwiazdy wspierają protest kobiet w Polsce. Wśród nich Patti Smith, Miley Cyrus czy Juliette Binoche
Tabletki
Chory na COVID-19 lekarz Dawid Ciemięga radzi, jak wspomagać swoje leczenie w domu

„Jeżeli chcesz zmiany, bądź zmianą. To chyba najzdrowsze podejście do zrównoważonego życia”. Jak ekologicznie i zdrowo żyć w świecie przesiąkniętym chemią i zasypanym plastikowymi butelkami, opowiada Magdalena Łapanowska.

Ewa Wojciechowska: Prowadziłaś ekologiczny dom, zanim w twoim życiu pojawiło się dziecko?

Magdalena Łapanowska: Odkąd jesteśmy razem, staramy się z moim mężem bardzo rozsądnie podchodzić do zakupów i konsumpcji. Używanie własnych kubków i butelek, sztućców, segregacja śmieci i rezygnacja z worków to w naszym domu standard. Było więc jasne, że kiedy zajdę w ciążę i urodzi się dziecko, nic się nie zmieni, a nawet będziemy starać się jeszcze bardziej, by dawać mu dobry przykład.

Tu nie chodzi o wielkie wyrzeczenia. Czasy się zmieniają dużo bardziej dynamicznie, niż nam się wydaje, więc także i nasz tryb życia oraz korzystanie z zasobów naturalnych powinny ulec zmianie. Można do tego podejść bardziej świadomie.

Jak wyglądały przygotowania do przyjęcia dziecka. Od czego zaczęłaś?

Tak jak każda przyszła mama zaczęłam od wyprawki. Starałam się kupić tylko to, co faktycznie niezbędne i kupować z drugiej ręki. W internecie dostępne są listy rzeczy dla maluszka, które mają po kilka stron. Wiem już, że z tego spisu tylko 1/4 rzeczy jest naprawdę niezbędna. Resztę, jak się okazało na przestrzeni tego pierwszego roku z dzieckiem, bez problemu można było dokupić, jeśli zaszła taka potrzeba.

Podjęłam też decyzję, by używać pieluch wielorazowych. Na początku wydawało mi się to bardzo skomplikowane, ale przecież ja i wielu obecnych rodziców byliśmy pieluchowani w tetrowych wielorazówkach. Nawet jeśli pojawiły się już pampersy, były bardzo drogie i używało się ich na ekstra wyjścia. Swoją drogą bardzo podoba mi się taki system, by jednorazówki były używane tylko awaryjnie albo w miejscach bez dostępu do pralki. Zamiast chusteczek nawilżanych używam mokrych bawełnianych ręczniczków, które na wyjścia pakuję w zamykany pojemnik, a brudne wrzucam do worka na zużyte pieluchy. Potem wszystko ląduje w pralce.

Do kąpieli córki też nie używam wielu kosmetyków. Są rodzice, którzy kąpią dzieci w samej wodzie. Ja używam dodatkowo mydła w niewielkiej ilości, więc starcza go naprawdę na długi czas. Kiedy pojawiły się pierwsze zęby, trzeba było dokupić szczoteczkę i pastę do zębów. Latem dodatkowo krem z filtrem… i to by było na tyle w kwestii higieny maluszka.

Magdalena Łapanowska

Zrównoważony dom, zrównoważone rodzicielstwo. Magdalena Łapanowska i jej przepisy na less waste/ fot. Masz.talerz

Czy przy kompletowaniu wyprawki miałaś poczucie, że minimalizowanie zakupów to wyrzeczenie?

Jestem typem, który nie lubi chodzić po sklepach, więc nie miałam z tym problemu. Traktowałam to raczej w kategoriach zadania do wykonania. Chciałam zrobić zakupy rozsądnie, nie wydawać dużo pieniędzy i nie żałować swoich wyborów. Sporo czytałam, analizowałam, pytałam dziewczyn, które w moim otoczeniu mają dzieci. Potraktowałam to jako nowy, ciekawy etap w życiu.

Swego czasu robiłaś sama proszek do prania ubrań. Pierzesz w nim też ubrania dziecięce?

Wizja pojawiającego się domu małego człowieka wydała mi się na tyle poważna i zmieniająca porządek dnia codziennego, że zabawę z własnym proszkiem do prania odłożyłam na lepsze czasy. Poza tym, nie zaleca się prania w nim pieluszek wielorazowych i wątpię, czy by sobie poradził z plamami po jedzeniu, z którymi obecnie walczę, bo nasza Jadzia to niezły smakosz. Kupuję proszek przeznaczony do prania dziecięcych ubranek i piorę w nim wszystko. Próby wykonania własnego specyfiku do zmywarki poległy z kretesem, więc używam takiego od polskiego producenta. Robię natomiast swoją pastę wielofunkcyjną do czyszczenia powierzchni na bazie sody oczyszczonej, sody kalcynowanej i płatków mydlanych z przepisu Emilii Obrzut i sprzątam nią całą łazienkę. Do luster świetnie sprawdza się 50 proc. roztwór octu w wodzie.

Patenty babci na bycie zero waste

Co zainspirowało cię do tworzenia własnych specyfików?

Kiedy wyprowadziłam się rodzinnego domu, zdałam sobie sprawę, jak dużo chemii używam. Osobny proszek do tego, tamtego, jeden, drugi płyn do prania, mleczko do czyszczenia umywalki, do sedesu, inne środki do kabiny prysznicowej, inne do płytek, płyn do podłóg i oddzielny do kuchenki… Zaczęłam się zastanawiać o ich wpływie na nasze zdrowie i kondycję środowiska.

Zaczęło się od własnego proszku, w którym prałam wszystkie nasze ubrania bez względu na kolor. Przy regularnym czyszczeniu pralki, nie powinien wyrządzić jej krzywdy, więc zaryzykowałam i faktycznie nic się nie działo. Chociaż teraz używam dostępnych na rynku proszków do prania, w kwestii czyszczenia domu w 100 proc. przestawiłam się na ocet, kwasek cytrynowy, sodę i płatki mydlane.

Magdalena Łapanowska
Najdroższy chyba jest nasz czas, który trzeba poświęcić, żeby zmienić podejście do życia. Potem wchodzi się w nowe buty i po prostu się idzie. One wcale nie uwierają. Na dodatek odkrywa się nowe drogi

Bardzo trudno jest zrezygnować z plastiku, który jest dosłownie wszędzie. Udało ci się to?

To moje wielkie marzenie, ale mam świadomość, że nie jest to do końca możliwe, kiedy się żyje w mieście. Całkiem nieźle idzie nam segregacja odpadów. Najszybciej zapełnia się wiaderko z odpadami BIO i papier, a to na plastikowe i metalowe odpadki wynosimy pełne 2-3 razy w miesiącu. Oczywiście wiąże się to także z tym, że wielu produktów po prostu nie kupujemy. Trochę nad tym ubolewam, ale od ich kupowania skutecznie odwodzi mnie fakt, że są zapakowane np. w opakowanie wielomateriałowe, trudne do recyklingu.

Rozumiem, że pijecie wodę z kranu?

Piję kranówkę już od kilku lat. Już na studiach, zdałam sobie sprawę, że po drodze na zajęcia codziennie kupuję butelkę wody. Zamiast tego, kupiłam więc bidon i zaczęłam lać do niego wodę z kranu. Bardzo smaczną z resztą! Ja swojej butelki pilnuję, jak oka w głowie, Grzesiek – mój mąż, po zgubieniu kilku, przestawił się na picie wody z butelki po np. passacie pomidorowej. Ten typ tak ma… Nie mam również oporów, by pić wodę niefiltrowaną, bo jako żywieniowiec wiem, że jest ona regularnie badana.

Łąki są piękne, praktyczne i ekologiczne. Dzięki nim poprawia się dobrostan mieszkańców” – mówi Maciej Podyma z Fundacji Łąka

No właśnie – udaje ci się zachować te wszystkie zasady także na wyjazdach? Wyjeżdżaliście już z dzieckiem?

Kluczowym elementem doboru miejsca do spania jest fakt, czy będzie tam dostęp do pralki, co determinuje, czy będę mogła zabrać ze sobą pieluchy wielorazowe. Jeśli nie jest to możliwe, używam bambusowych jednorazówek.

Pośród restauracji z jednorazową zastawą zawsze uda się znaleźć knajpę, gdzie serwuje się jedzenie na prawdziwym talerzu i z metalowymi sztućcami. Ponadto jedzenie na miejscu ma w sobie jakiś taki większy sens, niż jedzenie czegoś w biegu, na wynos. Jeśli chodzi o zakupy, to mamy ze sobą swoje torby zakupowe, w które tak jak na co dzień, można wszystko zapakować. No i co jest najważniejsze, podczas urlopu powinniśmy odpocząć, a nie mieć wyrzuty sumienia, że zjedliśmy  w porcie rybę z frytkami na jednorazowym talerzyku. Czasem warto odpuścić, co nie zmienia faktu, że życie w zgodzie z narzuconymi sobie zasadami też może być przyjemne.

Magdalena i Grzegorz Łapanowscy

Zrównoważony dom, zrównoważone rodzicielstwo. Magdalena Łapanowska i jej przepisy na less waste/ fot. Agnieszka Sochal

Jak ludzie reagują, kiedy mówisz, że zrezygnowałaś z jednorazowych pieluch? Spotykasz się z dziwnymi spojrzeniami?

Wiąże się to raczej z uprzejmym zainteresowaniem, ale często uprzedzonym przez „podziwiam, ja bym nie dał/a rady”. Natomiast uważam, że nic bardziej mylnego. To żaden heroizm, co staram się zawsze podkreślić. Nie robiłabym tego, gdyby to było dla mnie wyrzeczenie, bo jestem z natury leniwa. Lubię natomiast opowiadać o wielopieluchowaniu, to taka moja „wkrętka”. Kiedyś opowiadałam tak o jedzeniu, potem o sprzątaniu sodą i octem. Mam natomiast wrażenie, że samo słowo „ekologia” źle się kojarzy. To hasło, które od razu sprowadza temat do dyskusji o odpływach i przypływach, fazach księżyca i oczywiście o tym, że trzeba być bogatym, by sobie na to pozwolić.

To nieprawda?

Ekologiczne odpowiedniki kosmetyków czy żywności faktycznie są droższe. Ale zmienia się to wraz z rosnącym popytem na te produkty. To już coś. Najdroższy chyba jednak jest nasz czas, który trzeba poświęcić, żeby zmienić podejście do życia.

Potem wchodzi się w nowe buty i po prostu się idzie. One wcale nie uwierają. Na dodatek odkrywa się nowe drogi, które okazują się całkiem ciekawe.

Magdalena Łapanowska
Byłoby fajnie, gdyby zmiany szły odgórnie i systemowo, ale oczekiwanie, że ktoś to za nas załatwi niewiele zmienia. Zacznijmy równocześnie sami wymyślać i wdrażać sposoby, które będą działały dobrze

Czyli można żyć zdrowo w świecie otoczonym chemią?

Tak i będę bronić tej tezy. To wydaje się trudne, bo przez wiele lat robiliśmy wszystko, żeby wprowadzać do naszego życia to, co teraz chcemy z niego wyeliminować. To oczywiste, że nie zrezygnujemy ze zdobyczy cywilizacji czy technologii, ale powinniśmy zacząć używać ich w służbie środowiska, a nie przeciwko. Potrzebna jest jednak zmiana myślenia. Teraz nadużywamy dóbr, produkujemy za dużo i zużywamy dużo więcej energii, niż trzeba.

Byłoby fajnie, gdyby takie zmiany szły odgórnie i systemowo, ale oczekiwanie, że ktoś to za nas załatwi niewiele zmienia. Zacznijmy równocześnie sami wymyślać i wdrażać sposoby, które będą działały dobrze.

Macierzyństwo jest dobrym momentem na zmianę sposobu życia?

Początkiem może być macierzyństwo, przeprowadzka, ślub czy zamieszkanie z partnerem albo taki wywiad (mam nadzieję). Środowisko i następne pokolenia będą nam za to wdzięczne. Staram się też nie koncentrować na raportach publikowanych przez rzesze naukowców. Lubię mieć świadomość tego, co się dzieje i ta wiedza jest mi jak najbardziej potrzebna, ale nie dopuszczam do sytuacji, w której to staje się moją obsesją. Życie mamy jedno i dobrze jest się nim cieszyć.

Jeżeli chcesz zmiany, bądź zmianą. To chyba najzdrowsze podejście do zrównoważonego życia.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

„Z twoimi ocenami to skończysz na ulicy!”, „Jesteś do niczego!”, „Zamknij się, ryby i dzieci głosu nie mają”. Tak brzmi przemoc psychiczna wobec dzieci

"Jak będziesz się tak zachowywać, to zaraz cię ten pan zabierze". Psycholożka o "rewelacyjnym" sposobie na wzbudzenie w dziecku strachu

„Jak będziesz się tak zachowywać, to zaraz cię ten pan zabierze”. Psycholożka o „rewelacyjnym” sposobie na wzbudzenie w dziecku strachu

Złoszcząca się dziewczynka

„Pozwólmy dzieciom wyrażać uczucia, również negatywne”. Psycholog dziecięcy Monika Chrapińska-Krupa o złości u kilkulatków

„Głównym problemem w relacjach psio-ludzkich jest to, że mówimy w innych językach”. Zofia Zaniewska-Wojtków i Piotr Wojtków, behawioryści psów, tłumaczą nam mowę czworonogów

Blogerka „Łysa Mówi” o Syndromie Dziecka Maltretowanego: „Miałam w życiu taką sytuację, że mając niewiele ponad 18 lat, zsikałam się w majtki na widok paska do spodni”

Seksualność dziecięca? Nie udawaj, że temat nie istnieje. „Dzieci to nie są istoty aseksualne” – mówi psycholożka

Rzucanie przedmiotami przez dziecko / unsplash

Twoje dziecko rzuca przedmiotami? Psycholożka wyjaśnia, co może mu pomóc

Ile kosztuje dziecko? Miesięczne koszty utrzymania

Ile kosztuje dziecko? Koszty utrzymania dziecka, wydatki

„Już sześcioletnie dziewczynki potrafią myśleć, że są mniej mądre od chłopców” – alarmuje Magda Korczyńska, autorka bloga „Jak wychowywać dziewczynki?”

Urlop macierzyński / istock

Ministerstwo chce skrócić o dwa miesiące opiekę nad dzieckiem po porodzie. To jeden ze skutków pandemii koronawirusa

Ania Broda / fot. Renata Orlińska

„Granie dla młodszej publiczności jest fantastycznym doświadczeniem dla każdego artysty. Jest to bardzo szczery odbiorca” – mówi wokalistka Ania Broda

Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka. Co warto o nich wiedzieć?

Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka. Co warto o nich wiedzieć?

Matka z dzieckiem na łóżku

Zmuszasz się do zabawy z dzieckiem? Nie musisz. Psycholożka wyjaśnia dlaczego

Izabela Dembińska / fot. Monika Ostrowska

Izabela Dembińska: Dziecko jest najlepszym nauczycielem, to ono będzie uczyć nas odpuszczania. Nie musisz być perfekcyjna!

"Moc uczuć". Nowa seria książek o emocjach dla dzieci od Katarzyny Miller

„Moc uczuć”. Nowa seria książek o emocjach dla dzieci od Katarzyny Miller. Warto ją znać i czytać!

Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie, by nie narastał w nich strach? Wyjaśnia psycholożka

Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie, by nie narastał w nich strach? Wyjaśnia psycholożka

Klaps dla dziecka / Marcos Paulo Prado / Unsplash

„Wiesz co tatuś musi teraz zrobić. Muszę dać ci klapsa…” Książka Tedda Trippa „Pasterz serca dziecka” promuje bicie dzieci (i niemowląt!) za karę

płaczące dziecko

High Need Babies

Pozytywna Dyscyplina

„Jeśli chcemy wychować dziecko na pewnego siebie, decyzyjnego człowieka znającego swoja wartość, nie wymagajmy od niego, żeby było zawsze posłuszne” – mówi Katarzyna Kamionka

„Dziewczynka, którą surowo karano za okazywanie złości, w dorosłym życiu może odczuwać druzgoczącą niemoc i bezsilność”. O toksycznej matce i jej wpływie na życie córki mówi mediatorka Patrycja Juszkat

„Nigdy nie będziemy w stanie dać każdemu z dzieci w każdej sytuacji tyle samo siebie i swojej uwagi”. Psycholog radzi, co zrobić, gdy czujesz, że faworyzujesz któreś ze swoich dzieci

Mama z rócką robią pranie. Mama siedzi ze słożonymi rzeczami a mała dziewczynka przyniosła jej cały kosz ubrań.

W jaki sposób doceniać dziecko? Zachętą czy pochwałą? Podpowiada psycholożka

istockphoto.com

Dajesz maluchowi tablet, by ładnie zjadł posiłek? Psycholożka: to może prowadzić do trudności z odżywianiem, a nawet do zaburzeń odżywiania

istockphoto.com

Granulki do przetykania rur, wybielacz, płyn do czyszczenia podłóg. To przez te rzeczy dzieci trafiają na OIOM

Najpopularniejsze

Czym jest aborcja eugeniczna? Czy jest legalna w Polsce? Dlaczego budzi kontrowersje?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.