Rusza kampania społeczna #kompetentni. Jej celem jest upowszechnienie wiedzy o breast crawl – naturalnym odruchu samodostawienia się do piersi, który występuje u każdego zdrowego noworodka
W środę 26 maja – w Dzień Matki – rusza kampania społeczna #kompetentni od narodzin. Jej celem jest upowszechnienie wiedzy o breast crawl – naturalnym odruchu samodostawienia się do piersi, który występuje u każdego zdrowego noworodka. Kampanię objęły patronatem: Instytut Matki i Dziecka, Fundacja Bank Mleka Kobiecego oraz Fundacja Sto Pociech. Jednym z patronów medialnych jest Hello Zdrowie.
Breast crawl
Jeżeli pojawiłaby się nowa szczepionka, która mogłaby zapobiec śmierci ponad miliona dzieci rocznie, a ponadto byłaby tania, bezpieczna, podawana doustnie i nie wymagałaby przechowywania w niskiej temperaturze, to jej upowszechnienie stałoby się z pewnością priorytetem publicznej służby zdrowia.
Karmienie piersią posiada wszystkie wyżej wymienione zalety. Ma też wiele innych walorów, nie tylko zdrowotnych – zarówno dla dziecka, jak i matki. Karmienie piersią nie jest jednak łatwe, ale istnieje sposób, żeby pomóc mamom w całej Polsce.
Na początek garść informacji:
- aż 16 na 17 noworodków mających nieprzerwany kontakt skóra do skóry z mamą przez 1 godzinę po porodzie samodzielnie i prawidłowo przystawiło się do piersi (ze strony bc.pl),
- aż 22 proc. – tylu zgonom noworodków na świecie może zapobiec rozpoczęcie karmienia piersią w 1. godzinie życia (Edmond et al, 2006 – z www.breastcrawl.org),
- aż 57 proc. noworodków w Polsce było dokarmianych mlekiem modyfikowanym w szpitalu.
– Naszym marzeniem jest, aby każda mama w Polsce miała jak największe szanse na powodzenie w karmieniu piersią. Liczne badania naukowe jasno pokazują, jak bezcennym darem jest mleko kobiece. Z naszej praktyki zawodowej wynika jednak, że wiele świeżo upieczonych mam ma problemy z karmieniem. Chcemy im ulżyć i dać radę: zaufajcie swoim dzieciom – one w zakresie karmienia piersią są kompetentne od narodzin – mówi Aleksandra Piotrowska, Certyfikowana Promotorka Karmienia Piersią i inicjatorka akcji.
Kampania #kompetentni
Głównym celem kampanii jest upowszechnienie wiedzy o breast crawl – fizjologicznym odruchu i naturalnym sposobie na zainicjowanie karmienia piersią. Breast crawl to intuicyjne pełzanie noworodka tuż po porodzie w stronę matczynej piersi zakończone samodzielnym dostawieniem się do niej. Odruch ten zwiększa szanse na osiągnięcie sukcesu laktacyjnego oraz przyczynia się do łatwiejszego karmienia w późniejszym okresie.
Breast crawl powinien nastąpić od razu po porodzie, w pierwszej godzinie życia dziecka. W tym celu noworodek musi pozostawać w nieprzerwanym kontakcie skóra do skóry z matką.
Fakty:
- zdrowy noworodek jest w stanie sam skutecznie przystawić się do piersi wkrótce po porodzie,
- UNICEF rekomenduje samoprzystawienie jako najlepszy sposób na inicjację karmienia piersią,
- poród przez cesarskie cięcie nie jest przeciwwskazaniem do breast crawl,
- zgodnie ze standardami opieki okołoporodowej w Polsce rodząca ma prawo do min. 2 h niezakłóconego kontaktu skóra do skóry i inicjacji kp poprzez breast crawl.
Eksperci Światowej Organizacja Zdrowia (WHO) podkreślają, że karmienie piersią niesie ogromne korzyści zdrowotne i ekonomiczne. Wspieranie karmienia naturalnego może uratować setki tysięcy istnień ludzkich i zaoszczędzić setki miliardów dolarów dla światowej gospodarki.
– Każdy zdrowy i donoszony noworodek ma wrodzone odruchy, które pozwalają mu prawidłowo przystawić się do piersi. Wystarczy tylko umożliwić mamie i dziecku kontakt skóra do skóry w pozycji odchylonej na plecach, w której maleństwo leży brzuchem na brzuchu mamy. Co więcej, bezpośredni kontakt skóra do skóry ułatwia wyrzut oksytocyny – hormonu, który pełni kluczową rolę w nawiązaniu i budowaniu więzi między matką a dzieckiem. – mówi lek. Aleksandra Gładyś-Jakubczyk, neonatolog, certyfikowany doradca laktacyjny, ekspert medyczny kampanii #kompetentni.
W późniejszym okresie noworodkowym i niemowlęcym także warto wykorzystać fizjologiczne odruchy dziecka i kontynuować karmienie piersią w pozycji naturalnej odchylonej. Biologiczna pozycja minimalizuje problemy z przystawianiem do piersi, pozwala niemowlęciu na prawidłowe, głębokie uchwycenie piersi oraz zapewnia duży komfort zarówno dziecku, jak i matce.
Inicjatorkami akcji są założycielki Fundacji BreastCrawl.pl – Aleksandra Piotrowska – Certyfikowana Promotorka Karmienia Piersią oraz Agnieszko Mińko – położna, certyfikowany doradca laktacyjny, ambasadorka kampanii “Położna na medal”. Kampania będzie się toczyć w mediach tradycyjnych i internetowych.
Zobacz także
„Jestem po to, by razem z przyszłą mamą doprowadzić do szczęśliwego zakończenia. Wymaga to zaufania ze strony kobiety. Powinna wierzyć, że mi także zależy na tym, by ujrzeć całego i zdrowego noworodka” – mówi Izabela Rychlik, położna z sześcioletnim stażem
„Karmię piersią, jem zdrowo”. Książka, którą powinna przeczytać każda świeżo upieczona mama!
„Teraz jest jej czas”. Kobieta karmiąca piersią w reklamie Adidasa
Polecamy
Została zwolniona pierwszego dnia po urlopie macierzyńskim. „Wspieranie matek wracających na rynek pracy macie opanowane do perfekcji”
Od dwóch lat wychowuje Malwinkę. Teraz sąd stwierdza, że jest za stara, by ją adoptować. „To jakieś kuriozum”
„Zespół Leigha to bardzo podstępna, nieuleczalna bestia. Nie ma do niej jednego klucza”. Małgorzata Konarska-Michalczuk o macierzyństwie, które stało się wyzwaniem
Paulina Młynarska o samotności w macierzyństwie: „Ojciec znika na całe dnie. A matka zostaje sama z niewypowiedzianymi, trudnymi emocjami”
się ten artykuł?