Przejdź do treści

Rusza kampania społeczna #kompetentni. Jej celem jest upowszechnienie wiedzy o breast crawl – naturalnym odruchu samodostawienia się do piersi, który występuje u każdego zdrowego noworodka

Kampania #kompetentni / mat. pras.
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W środę 26 maja – w Dzień Matki – rusza kampania społeczna #kompetentni od narodzin. Jej celem jest upowszechnienie wiedzy o breast crawl – naturalnym odruchu samodostawienia się do piersi, który występuje u każdego zdrowego noworodka. Kampanię objęły patronatem: Instytut Matki i Dziecka, Fundacja Bank Mleka Kobiecego oraz Fundacja Sto Pociech. Jednym z patronów medialnych jest Hello Zdrowie.

Breast crawl

Jeżeli pojawiłaby się nowa szczepionka, która mogłaby zapobiec śmierci ponad miliona dzieci rocznie, a ponadto byłaby tania, bezpieczna, podawana doustnie i nie wymagałaby przechowywania w niskiej temperaturze, to jej upowszechnienie stałoby się z pewnością priorytetem publicznej służby zdrowia.

Karmienie piersią posiada wszystkie wyżej wymienione zalety. Ma też wiele innych walorów, nie tylko zdrowotnych – zarówno dla dziecka, jak i matki. Karmienie piersią nie jest jednak łatwe, ale istnieje sposób, żeby pomóc mamom w całej Polsce.

Na początek garść informacji:

  • 16 na 17 noworodków mających nieprzerwany kontakt skóra do skóry z mamą przez 1 godzinę po porodzie samodzielnie i prawidłowo przystawiło się do piersi (ze strony bc.pl),
  • aż 22 proc. – tylu zgonom noworodków na świecie może zapobiec rozpoczęcie karmienia piersią w 1. godzinie życia (Edmond et al, 2006 – z www.breastcrawl.org),
  • aż 57 proc. noworodków w Polsce było dokarmianych mlekiem modyfikowanym w szpitalu.

– Naszym marzeniem jest, aby każda mama w Polsce miała jak największe szanse na powodzenie w karmieniu piersią. Liczne badania naukowe jasno pokazują, jak bezcennym darem jest mleko kobiece. Z naszej praktyki zawodowej wynika jednak, że wiele świeżo upieczonych mam ma problemy z karmieniem. Chcemy im ulżyć i dać radę: zaufajcie swoim dzieciom – one w zakresie karmienia piersią są kompetentne od narodzin – mówi Aleksandra Piotrowska, Certyfikowana Promotorka Karmienia Piersią i inicjatorka akcji.

Kampania #kompetentni

Głównym celem kampanii jest upowszechnienie wiedzy o breast crawl –  fizjologicznym odruchu i naturalnym sposobie na zainicjowanie karmienia piersią. Breast crawl to intuicyjne pełzanie noworodka tuż po porodzie w stronę matczynej piersi zakończone samodzielnym dostawieniem się do niej. Odruch ten zwiększa szanse na osiągnięcie sukcesu laktacyjnego oraz przyczynia się do łatwiejszego karmienia w późniejszym okresie.

Breast crawl powinien nastąpić od razu po porodzie, w pierwszej godzinie życia dziecka. W tym celu noworodek musi pozostawać w nieprzerwanym kontakcie skóra do skóry z matką.

Fakty:

  • zdrowy noworodek jest w stanie sam skutecznie przystawić się do piersi wkrótce po porodzie,
  • UNICEF rekomenduje samoprzystawienie jako najlepszy sposób na inicjację karmienia piersią,
  • poród przez cesarskie cięcie nie jest przeciwwskazaniem do breast crawl,
  • zgodnie ze standardami opieki okołoporodowej w Polsce rodząca ma prawo do min. 2 h niezakłóconego kontaktu skóra do skóry i inicjacji kp poprzez breast crawl.

Eksperci Światowej Organizacja Zdrowia (WHO) podkreślają, że karmienie piersią niesie ogromne korzyści zdrowotne i ekonomiczne. Wspieranie karmienia naturalnego może uratować setki tysięcy istnień ludzkich i zaoszczędzić setki miliardów dolarów dla światowej gospodarki.

– Każdy zdrowy i donoszony noworodek ma wrodzone odruchy, które pozwalają mu prawidłowo przystawić się do piersi. Wystarczy tylko umożliwić mamie i dziecku kontakt skóra do skóry w pozycji odchylonej na plecach, w której maleństwo leży brzuchem na brzuchu mamy. Co więcej, bezpośredni kontakt skóra do skóry ułatwia wyrzut oksytocyny – hormonu, który pełni kluczową rolę w nawiązaniu i budowaniu więzi między matką a dzieckiem. – mówi lek. Aleksandra Gładyś-Jakubczyk, neonatolog, certyfikowany doradca laktacyjny, ekspert medyczny kampanii #kompetentni.

W późniejszym okresie noworodkowym i niemowlęcym także warto wykorzystać fizjologiczne odruchy dziecka i kontynuować karmienie piersią w pozycji naturalnej odchylonej. Biologiczna pozycja minimalizuje problemy z przystawianiem do piersi, pozwala niemowlęciu na prawidłowe, głębokie uchwycenie piersi oraz zapewnia duży komfort zarówno dziecku, jak i matce.

Inicjatorkami akcji są założycielki Fundacji BreastCrawl.pl – Aleksandra Piotrowska – Certyfikowana Promotorka Karmienia Piersią oraz Agnieszko Mińko – położna, certyfikowany doradca laktacyjny, ambasadorka kampanii “Położna na medal”. Kampania będzie się toczyć w mediach tradycyjnych i internetowych.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: