Ewa Wojciechowska „Te wszystkie przykre słowa były małymi ciosami, przez które coś, co w sobie lubiłam, stawało się moim kompleksem” – mówi Katarzyna Czapraga, ofiara fat shamingu Kasia to 19-latka, która w ostatnim czasie została werbalnie zaatakowana w sklepie przez dorosłego mężczyznę. Nieznajomy 40-latek wyzwał ją od „grubasek” i wypiął w jej kierunku pośladki, krytykując wygląd dziewczyny.… 21.06.2022 14 min.
Monika Szubrycht Przekazując diagnozę rodzicom, mówi: „Gratuluję, mają państwo dziecko z zespołem Aspergera”. O różnorodności, która występuje w spektrum autyzmu, mówi Tony Attwood — Oficjalne i uświęcone tradycją podejście do autyzmu przedstawia go jako tragedię, katastrofę, porażkę. Ja tymczasem znam wielu bohaterów z autyzmem, również wiele najmilszych osób, jakie w życiu poznałem, które mają… 10.06.2022 7 min.
Aleksandra Tchórzewska 10 dyskryminujących słów, które warto natychmiast usunąć ze swoich wypowiedzi. „I nie chodzi tu o 'poprawność polityczną’, a o szacunek do ludzi” – pisze Ane Piżl Zamiast karzeł, wystarczy powiedzieć osoba niskorosła. Niepełnosprawnych nie ma, są osoby z niepełnosprawnością. Murzyn już dawno został uznany za obraźliwe słowo i wykreślony ze słownika. Jeśli ktoś oszukuje, to oszukuje, a… 08.06.2022 4 min.
Monika Szubrycht Zbiera hajs dla matek do przehulania na SPA, paznokcie i koncert. Ludzie wpłacili jej już ponad 80 tysięcy złotych Matka Polka jest pewnym konstruktem społecznym. Matka Polka, która ma dziecko z niepełnosprawnością, jest konstruktem do kwadratu. Amanda Waliszewska swoją akcją sprawiła, że mit zadrżał się w posadach. Czy runie? Oby. Na to… 06.06.2022 10 min.
Jolanta Pawnik Hello Pionierki: Jak Maria Grzegorzewska, ucząc nauczycieli miłości i akceptacji, zbudowała polską pedagogikę specjalną Uważała, że z osobami niepełnosprawnymi powinni pracować wyjątkowi ludzie. W szkole, którą otworzyła i prowadziła przez całe życie, stawiała nauczycielom bardzo wysokie wymagania, ucząc, by byli „wyzwalający’ a nie… 28.05.2022 5 min.
Aleksandra Tchórzewska Chciała przymierzyć sukienkę, ale została wyproszona z salonu. Niebinarna nastolatka mówi głośno o dyskryminacji Charlie Moore z Wielkiej Brytanii wybrała się do jednego z salonów mody poszukać kreacji na bal szkolny. Jednak zamiast przeglądać i przymierzać sukienki, została ze sklepu... wyproszona. Niebinarna nastolatka napisała na Twitterze… 21.04.2022 4 min.
Ewa Podsiadły-Natorska „W dzieciństwie kąpałam się w bieliźnie, bo nie potrafiłam obnażyć się sama przed sobą” – mówi Maja Heban, transpłciowa aktywistka – Pamiętam własne przerażenie i poczucie niesprawiedliwości, że czeka mnie potwornie trudne życie. Że zawsze będę borykała się z odrzuceniem, lekami, operacjami, że nie wiadomo, jak będę wyglądać. Czy ktokolwiek mnie… 11.04.2022 12 min.
Jolanta Pawnik HELLO PIONIERKA: Jak Alicja Gawlikowska-Świerczyńska pokazała, że każda sytuacja ma swoją dobrą stronę, nawet czesanie ciepłych królików w obozie koncentracyjnym Miała być dziennikarką, ale wojenne doświadczenia zmieniły jej plany. „Zawsze miałam w głowie, że to, co człowiek robi, powinien polubić. Zwłaszcza gdy sytuacja jest nie do zmiany” – mówiła o obozie koncentracyjnym. Przez… 02.04.2022 8 min.
Jolanta Pawnik „Na granicy z Ukrainą jesteśmy partnerami. Na granicy z Białorusią – wrogami. Bardzo mnie to boli, że są lepsi i gorsi uchodźcy” – mówi Karolina Wierzbińska – To praca po 21 godzin na dobę. Co zrobić z osobami głuchoniemymi, skąd wziąć mówiącego po ukraińsku tłumacza migowego? Co z uchodźcami ze społeczności romskiej? Jak zabezpieczyć osoby, które dzielą się swoimi… 28.03.2022 7 min.
Jolanta Pawnik „To, co się dzieje, nie rozjeżdża mnie emocjonalnie. Ale wyobrażam sobie człowieka, który dostaje paniki, bo chciałby coś zrobić, a ma puste ręce” – mówi Anna Dąbrowska, prezeska stowarzyszenia Homo Faber 20.03.2022 8 min.
Anna Sierant „Dobrobyt zakonserwował tradycyjne role w rodzinie.” O życiu kobiet w Szwajcarii, raju wymyślonym, mówi Agnieszka Kamińska, socjolożka i dziennikarka Szwajcaria zazwyczaj kojarzy się nam z dobrobytem, serami, zegarkami czy pięknymi alpejskimi widokami. Dlatego też zdziwienie może budzić fakt, że kobiety uzyskały w tym kraju prawa wyborcze dopiero w drugiej połowie XX wieku, a… 15.03.2022 12 min.
Jolanta Pawnik HELLO PIONIERKI: Jak Maria Zoll-Czarnecka zorganizowała pomoc dla warszawskich bezdomnych w kontenerach od budowniczych metra 26.02.2022 6 min.
Nina Harbuz „One w tym wieku są często ‘bez skóry’, tak łatwo je skrzywdzić” – mówi Mikołaj Lizut, reżyser filmu opowiadającego historie dziewczyn z ośrodka wychowawczego – Wychowanki dostają na dwa tygodnie pod opiekę fantomy niemowląt. Lalki nafaszerowane są elektroniką, która sprawia, że płaczą, domagają się jedzenia, więc trzeba je karmić, przewijać, robić wszystko to, co z… 18.02.2022 9 min.
Barbara Dąbrowska-Górska Im więcej kilogramów, tym mniej opcji leczenia. „Kobiety traktowane są jak powietrze, gdy ich BMI jest za wysokie” – mówi dietetyczka Paulina Małek 09.02.2022 13 min.
Jolanta Pawnik HELLO PIONIERKA: Jak Ariadna Gierek-Łapińska w głębokim PRL-u sprawiła, że polska okulistyka dogoniła świat 29.01.2022 7 min.
Aleksandra Zalewska-Stankiewicz „Wielu nie mieści się w głowie, że osoba na wózku może uprawiać miłość. A ja nie jestem niepełnosprawnością, jestem kobietą” – mówi Sylwia Gajewska-Stankiewicz, chora na artrogrypozę 28.01.2022 11 min.
Anna Sierant „Nadal nie mamy sensownych przepisów do zwalczania przestępstw z nienawiści wobec osób LGBTQIA+” – mówi adwokat Paweł Knut 25.01.2022 12 min.
Jolanta Pawnik HELLO PIONIERKI: Jak Alina Margolis-Edelman sprawiła, że w Salwadorze mnóstwo dziewczynek nosiło jej imię 22.01.2022 7 min.
Ewelina Kaczmarczyk Aleksandra Pięta: Mamy ogromny problem. Kobiety w ciąży mają ograniczony dostęp do świadczeń i najlepszych procedur medycznych Wydaje ci się, że kobiety w ciąży są w Polsce uprzywilejowaną grupą, jeśli chodzi o leczenie? Przecież często w przychodniach, np. w punktach pobrań krwi, widoczne są naklejki z napisem "ciężarne wchodzą bez kolejki". Jak… 11.01.2022 4 min.
Ewa Podsiadły-Natorska „Dziewczyńskość to stan ducha, a nie metryka” – mówi Agata Teutsch, prezeska fundacji Autonomia 10.01.2022 11 min.
Jolanta Pawnik HELLO PIONIERKI: Jak lekarka i wyoutowana lesbijka Zofia Sadowska stała się bohaterką skandalu obyczajowego w międzywojennej Warszawie 01.01.2022 7 min.
Karolina Rogaska „Nieważne czy dzieci są wychowywane przez hetero-, bi-, czy homoseksualnych rodziców. Dla jakości ich życia liczy się troska i miłość” – mówi Hubert Sobecki 23.12.2021 8 min.
Ewa Podsiadły-Natorska „Mówi się, że akademia to big boys’ club, tymczasem kobiet-doktorantek jest coraz więcej i chcą zostać usłyszane” – mówią twórcy projektu Science Zen 20.12.2021 10 min.
Jolanta Pawnik HELLO PIONIERKI: Jak Cezaria Jędrzejewiczowa została pierwszą profesorką nadzwyczajną, a potem rektorką uczelni 04.12.2021 7 min.
Agnieszka Łopatowska „Niektórzy uważali, że AIDS jest karą boską”. Remigiusz Ryziński o pierwszych przypadkach HIV i AIDS w Polsce 01.12.2021 13 min.
Jolanta Pawnik HELLO PIONIERKI: Jak Helena Willman-Grabowska odmówiła francuskiego obywatelstwa i naukowych zaszczytów, by uczyć Polaków sanskrytu 27.11.2021 8 min.
Ewa Podsiadły-Natorska Seksizm życzliwy to dyskryminacja w białych rękawiczkach: „Musimy porzucić bonusy, które wynikają z pozornie lepszego postrzegania kobiet” 24.11.2021 13 min.
Ewa Wojciechowska Katarzyna Skorupa o dyskryminacji kobiet w sporcie: Jesteśmy 'ładnym’ dodatkiem - Zmiany nie będzie póki będziemy się bać bycia "problematycznymi" i będziemy siedzieć cicho, żeby się nikomu nie narazić - powiedziała wielokrotna reprezentantka Polski Katarzyna Skorupa. 23.10.2021 3 min.
Jolanta Pawnik HELLO PIONIERKI: Jak Janina Kosmowska została krakowską królową kefiru, bo nie mogła pracować w aptece By dostać się na studia w Krakowie, ona i dwie jej koleżanki – Jadwiga Sikorska i Stanisława Dowgiałło pokonały nie tylko 60 innych kandydatek, ale i przeciwne im grono profesorów UJ. Ukończenie uczelni nie otworzyło jej drogi… 16.10.2021 6 min.
Marianna Fijewska Ane Piżl: Podziały w Polsce nie są zarezerwowane dla ochrony zdrowia, choć może czasem bolą bardziej, gdy chodzi o ludzkie życie - Nie spodziewałam się, że będzie w Polsce czas, gdy przy wyborze osoby prowadzącej szkolenie z pierwszej pomocy okaże się istotne, kogo kocha i jak wygląda - mówi Ane Piżl, ratownica medyczna, edukatorka, promotorka kultury… 30.08.2021 9 min.
Ewa Wojciechowska „Przestańmy mówić 'jesteś chory/a psychicznie’, bo ktoś zrobił coś, co nam się nie podoba” – apeluje edukatorka antydyskryminacyjna Anna Wiatrowska "Przypisywanie albo wypominanie diagnoz zaburzeń psychicznych czy innego tego typu rzeczy w dyskusji, aby wesprzeć swój argument i zdyskredytować osobę, z którą się rozmawia, jest nie tylko nieczystym zagraniem, ale również po… 25.08.2021 3 min.
Ewa Wojciechowska Maja Staśko: dajmy każdemu i każdej nosić to, w czym czuje się dobrze w sporcie i w życiu "Majtki w sporcie są dla mężczyzn wygodne, bo oni nie mają okresu", Majtki w sporcie są dla mężczyzn wygodne, bo nie mają upławów" - pisze na swoim profilu na Instagramie Maja Staśko. 09.08.2021 4 min.
Ewa Wojciechowska Raven Saunders w niezwykłym geście na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio wsparła wszystkie mniejszości - To punkt przecięcia, w którym spotykają się wszyscy ludzie, którzy są uciskani - wyjaśniła Raven Saunder. Zawodniczka na podium skrzyżowała ręce w literę "X". 02.08.2021 3 min.
Monika Głuska-Durenkamp Anna Wilczyńska: Nienawiść do Żydów, Ukraińców czy osób homoseksualnych i transpłciowych nie mówi nic o tych ludziach, tylko o nas Nienawiść do mniejszości seksualnych, religijnych, czy narodowościowych - tak jak w przypadku influencerki i modelki Samueli Anastazji Górskiej - często wynika z interesów politycznych, walki o lajki, popularność, zasięgi, czyli… 23.07.2021 8 min.
Jolanta Pawnik Chloé Zhao: Moim kluczem jest słowo outsiderka. Tak to już jest u ludzi bez korzeni Jest pierwszą w historii Oscarów niebiałą kobietą nominowaną do nagrody w kategorii reżyserskiej. Jak mówi, nie zamierza być symboliczną jedyną Azjatką w branży, którą można dokleić do filmu, by dostać więcej punktów za… 24.04.2021 5 min.